Ginkgo biloba je tisíciletý strom bohatý na antioxidanty, které mohou mít příznivé účinky na snížení zánětu v těle, na zlepšení funkcí srdce, mozku a očí. Rovněž je prospěšný pro zdraví vašeho srdce a psychickou pohodu.
Tento strom je původem z Číny, který se pěstuje již přes tisíce let, i z toho důvodu je často označován jako „živá fosilie“. Jeho výhodou je, že se dá použít pro různé léčebné účely v tradiční nebo moderní medicíně.
V tradiční medicíně nejčastěji naleznete listy a semena, naopak moderní medicína se primárně zaměřuje na extrakt, který se vyrábí z listů.
V tomto článku si přečtete o dalších benefitech a výhodách Ginkga biloby.
Obsah článku
- Nejlepší doplňky s Ginkgo biloba
- Co obsahuje Ginkgo biloba
- Jaké má Ginkgo biloba příznivé účinky na vaše zdraví
- Obsahuje silné antioxidanty
- Pomáhá při snížení zánětu
- Zlepšuje krevní oběh a zdraví srdce
- Snižuje symptomy psychických poruch a demence
- Ginkgo jako pomocník při úzkosti a depresi
- Nápověda při léčbě bolesti hlavy a migrény
- Zlepšuje příznaky astmatu a zánětlivých onemocnění dýchacích cest
- Snižuje symptomy PMS
- Pomáhá při léčbě sexuální dysfunkce
- Jaké jsou další blahodárné účinky Ginkga biloby na vaše zdraví?
- A co vedlejší účinky?
- Pěstování Ginkga biloby u vás doma
- Závěr
Nejlepší doplňky s Ginkgo biloba
Co obsahuje Ginkgo biloba
Ginkgo obsahuje kromě ginkolidu také více než 60 druhů účinných látek, které se nacházejí přímo v plodu a listech.
Mezi tyto účinné látky patří:
- kyselina L-askorbová,
- kamferol,
- bilobetin,
- kvercetin,
- bilobalid,
- flavonoid a jiné.
Semena ginkga, která se nacházejí v samotném plodu, obsahují také množství prospěšných látek, mezi které patří:
- vitamíny A, B a C,
- minerální látky,
- magnesium,
- lipidy,
- mastné kyseliny.
Ginkgo však obsahuje i látky, které nejsou pro člověka prospěšné, jedná se tak o tzv. ginkolové kyseliny, které byste měli redukovat na minimum.
Jaké má Ginkgo biloba příznivé účinky na vaše zdraví
Ginkgo biloba je starověký strom, který v sobě skrývá několik jedinečných benefitů, které ocení i vaše zdraví. O jaké benefity jde?
Obsahuje silné antioxidanty
Ginkgo biloba obsahuje vysoké hladiny flavonoidů a terpenoidů, jinak známé také sloučeniny s vysokým antioxidačním účinkem.
Tyto antioxidanty bojují proti škodlivým účinkům volných radikálů, které mohou poškodit zdravé tkáně, čímž přispívají ke zrychlenému stárnutí a rozvoji nemocí.
Ahoj, tak já musím napsat dobrou zkušenost s ginko. Manžel má někdy období, kdy je hrozně unavený z práce ai když se dost vyspí, tak je jednoduše „vyřízené“. Pracuje hlavou, ne manuálně. Na toto období teď už vždy začne užívat nějaký multivitamínový doplněk a ráno si dá pilulku Ginkgo biloba a fakt mu to pomáhá. Prostě je čilejší a večer neusíná už v půl deváté, tak si myslím, že to zabírá. Ale těžko říci, jestli je to více těmi vitamíny nebo ginkgem. (andyn82)
Pomáhá při snížení zánětu
Zánět je součástí přirozené reakce těla na zranění nebo invazi cizorodé látky. Při takovém zánětu bojují proti němu různé složky imunitního systému, které se snaží léčit poraněnou oblast.
Dlouholeté výzkumy na zvířatech a v laboratoři ukazují, že extrakt z jinanu může snížit markery zánětu buňkách při různých chorobných stavech, kterými jsou například:
- artritida,
- zánětlivé onemocnění střev (IBD),
- rakovina,
- onemocnění srdce,
- mrtvice.
Zlepšuje krevní oběh a zdraví srdce
V tradiční čínské medicíně se semena ginkga používala k otevření „kanálů“ energie do různých orgánových systémů, jako jsou ledviny, játra, mozek nebo plíce.
Hlavním principem je jeho schopnost zvýšit průtok krve do různých částí těla, což může mít uplatnění při léčbě nemocí souvisejících se špatným oběhem.
Existuje několik výzkumů, které prokázaly u lidí, kteří užívali ginkgo, okamžité zvýšení průtoku krve do více částí jejich těla.
Snižuje symptomy psychických poruch a demence
Přestože nelze dospět k úplně jednotnému závěru, že ginkgo léčí Alzheimerovu chorobu a jiné formy demence, některé výzkumy naznačují, že ginkgo může být nápomocné i v tomto směru.
Přitom šance na úspěch se v těchto případech zvyšuje používáním ginkga spolu s konvenční léčbou.
Ginkgo jako pomocník při úzkosti a depresi
Ginkgo je rostlina, která může díky svému vysokému obsahu antioxidantů pomoci snížit příznaky úzkosti a deprese.
Během studie z roku 2007 bylo 170 lidí s generalizovanou úzkostí léčeno 240 mg ginka, 480 mg ginka nebo placebem.
Skupina léčená nejvyšší dávkou ginkga zaznamenala o 45% větší snížení symptomů úzkosti, než skupina, která užívala placebo.
Výborné k prokrvení i těch nejmenších žilek, skvěle okysličuje krev, tzn. i mozek. Pokud máte občas studené nohy či ruce, pak ginkgo biloba určitě doporučuji. Stejně tak při učení a podobně. (Věra T.)
Co se týče léčby deprese, tak některé studie na zvířatech a lidech naznačují, že Ginkgo biloba může pomoci snížit příznaky deprese, zejména pokud se používá spolu s antidepresivy a další léčbou.
Nápověda při léčbě bolesti hlavy a migrény
V tradiční čínské medicíně je ginkgo používáno k léčbě bolesti hlavy a migrény.
Co se týká zmíněné bolesti hlavy, jedná se však o příčiny, které jsou například způsobeny nadměrným stresem, sníženým průtokem krve nebo zúženými krevními cévami.
Zlepšuje příznaky astmatu a zánětlivých onemocnění dýchacích cest
Některé výzkumy naznačují, že ginkgo může zlepšit příznaky astmatu a jiných zánětlivých onemocnění dýchacích cest. A to z toho důvodu, že ginkgo obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které mohou snížit zánět dýchacích cest a zvýšit kapacitu plic.
Snižuje symptomy PMS
Předběžný výzkum naznačuje, že ginkgo může pomoci při léčbě fyzických i psychických symptomů premenstruačního syndromu (PMS).
Toto tvrzení prokazuje studie na 85 vysokoškolských studentech, která odhalila 23% snížení hlášených symptomů premenstruačního syndromu.
Pomáhá při léčbě sexuální dysfunkce
Některé dostupné studie uvádějí, že ginkgo může léčit problémy související se sexuální dysfunkcí, jako je například erektilní dysfunkce nebo nízké libido.
Tento benefit funguje na schopnosti ginkga zlepšit hladinu oxidu dusnatého v krvi, což vede ke zlepšení cirkulace prostřednictvím rozšíření krevních cév.
Ginkgo mi nepomohlo, kromě toho je třeba dávat pozor, zda člověk nemá v budoucnu plánovanou operaci, ginkgo je třeba vysadit 2 týdny předem. Myslím, že mladí lidé gingko nepotřebují k učení, spíše tu výdrž nějak jinak stimulovat. Chia semínka namočená ve vodě alespoň 4 hodiny, smoothie a jiné zdravé věci tě nabijí energií více než pilulky. (Latvia)
Co se týče zvýšení libida, existuje studie na ženách z roku 2008, která hodnotila účinky Ginkga biloby na zvýšení sexuální touhy a spokojenosti u žen, které souběžně podstupovaly sexuální psychoterapii.
Z tohoto výzkumu vyplývá, že kombinace ginkga a terapie byla v porovnání s placebem dlouhodobě účinná. Samotné užívání ginkga však v tomto případě nestačilo.
Jaké jsou další blahodárné účinky Ginkga biloby na vaše zdraví?
- potlačuje alergické reakce, jako například při astmatu,
- pomáhá při ušním šelestu a problémech se sítnicí,
- zpomaluje stárnutí a senilitu člověka,
- má antioxidační účinky na tělové buňky i cévy,
- stabilizuje hladinu glukózy v krvi,
- zvyšuje okysličení v celém těle,
- zlepšuje paměť a odstraňuje únavu,
- zvyšuje soustředěnost, pozornost a zlepšuje mozkové funkce,
- pomáhá při příliš častém močení,
- snižuje tvorbu hlenů, což usnadňuje od vlhkého kašle,
- skvělý pomocník při různých kožních problémech,
- pomáhá zmírňovat následky po infarktu a mrtvici,
- má antibakteriální a detoxikační účinky,
- posiluje imunitu v každém směru.
A co vedlejší účinky?
Ginkgo biloba by se mělo užívat podle doporučeného denního dávkování, které představuje 120 až 240 mg denně na dospělou osobu.
Výjimku v užívání ginkga tvoří lidé, kteří trpí sníženou srážlivostí krve, děti, těhotné a kojící ženy. V každém případě je nutné se poradit se svým lékařem.
Pěstování Ginkga biloby u vás doma
Pěstování ginkga není náročné, vypěstovat si jej můžete buď ze semínka nebo z průsady.
Při jeho pěstování však musíte brát na zřetel, že mladá rostlina potřebuje první 2 až 3 roky stín. Teprve když ginkgo vyroste do výšky přibližně 30 centimetrů, můžete strom vystavit slunečním paprskům.
Ginkgo můžete pěstovat kvůli jeho plodům nebo listům. Plody se však začnou na stromě objevovat až po jeho třicátém roce života.
Listy můžete naopak sbírat během léta, kolem srpna strom své listy shodí a při dobré péči během zimních měsíců nahodí nové.
V případě Ginkga biloby byste měli dávat pozor na samičí rostliny, které na rozdíl od samčích nepříjemně zapáchají.
Závěr
Pokud potřebujete zlepšit paměť, zdraví vašeho srdce, stavy deprese či snížit stres, v tom případě sáhněte po nejstarší rostlině na světě, po Ginkgu biloba. Tuto unikátní bylinu lze koupit jako tablety, čistý extrakt nebo čaj, který naleznete v každé lékárně nebo dobrém obchodě.