DomůVýživaDoplňky stravyGuarana - K doplnění energie + (účinky a cena)

Guarana – K doplnění energie + (účinky a cena)

Každý z nás má jednou za čas období, kdy se mu nic nechce. Právě tehdy je ideální dostat do svého těla látky, které nás okamžitě „nakopnou“. Většina lidí pro tento případ využívá populární kávy a kofein, který se v ní ukrývá.

Na světě však existují i jiné potraviny a byliny, jejichž obsah nám umí dodat potřebnou energii, zlepšit soustředění a posílit do dalšího dne.

Jedním z nich je i guarana. Rostlina, které často dávají přívlastek i druhý kokain.

V čem je tato rostlina výjimečná a opravdu dokáže náš organismus povzbudit takovou energií? Čtěte a dozvíte se.

Guarana – Nejlepší produkty


 

Co je to?


Paulínie nápojová je oficiální název populární guarany. Jedná se o popínavý keř, který často dosahuje výšky až neuvěřitelných 12 metrů.

Produktem, který dodává našemu tělu energii a vitalitu, jsou právě semena z této rostliny. Ty se přezdívají také „oči džungle“ díky svému extravagantnímu vzhledu.

Květ guarany má bílou barvu často zbarvenou do zelena. Uvnitř se nachází červené jádro. To po puknutí vydá na povrch hnědé jádro obalené bílou dužninou.

Vůbec poprvé pozitivní účinky na náš organismus zpozoroval Joao Felipe Battendrof. Šlo o misionáře, který se nacházel u řeky Maués a pozoroval domácí venkovany.

Překvapila ho jedna věc.

Domácí vykazovali známky nevídané aktivity, vitality a doslova překypovali energií.

Začal se tedy zajímat o příčinu tohoto stavu, až narazil na populární guaranu. Sepsal o ní podrobnou zprávu, kterou nakonec poslal Theodorovi von Martisovi.

Šlo o populárního botanika, který přišel na to, že se v guaraně nachází látka zapříčiňující všechny tyto účinky.

Látku pojmenoval guarin, ale za pár let její jméno bylo změněno na kofein. Zbytek příběhu už pravděpodobně znáte.

Kofein se stal složkou množství nápojů a více lidí si život bez dávky této látky ani neumí představit.

Z čeho se skládá?


Guaranu tvoří několik látek, jejichž pravidelný přísun je pro naše tělo mimořádně důležitý.

My vám níže přineseme přehled těch nejdůležitějších složek, ze kterých se guarana skládá.

Guarin

Pojmenování guarin se u některých produktů obsahujících guaranu používá dosud. Jedná se o látku, která obsahuje velké množství kofeinu.

Podle průzkumů dokonce dvojnásobný počet oproti jednomu z nejpopulárnějších nápojů na světě – kávě.

I tento poznatek určitě stojí za tím, proč množství lidí upustilo od kávy a přešlo ke konzumaci stále více populární guarany.

Díky guarinu jsou účinky na tělo stabilnější a dlouhodobější. V praxi to znamená, že se budete cítit plní energie, a to mnohem déle.

Kofein

Kofein je určitě nejznámějším stimulantem na světě a na jeho účincích se chtě nechtě stalo závislým velké množství lidí.

Jedná se o alkaloid, který má v guaraně své výrazné místo. Kofein ovlivňuje zejména náš psychický stav, pomáhá při sportovních výkonech a na jistou chvíli také zvyšuje krevní tlak. (zdroj)

Kofein se však může pro nás stát i nebezpečným, proto je třeba ho konzumovat s jistou měrou.

Teobromin

Další látkou, která má podobně jako kofein stimulační účinky je theobromin. Mnozí tuto látku neznají.

Také se jedná o alkaloid, který má na náš organismus pozitivní účinky. Nejčastěji se tato látka vyskytuje v kakaových bobech.

Kromě povzbuzení a dodání potřebné síly pomáhá rozšiřovat cévy a zprůchodnit tak celý krevní systém.

Teofylin

Posledním stimulantem, který se v guaraně nachází je látka zvaná theofylin. Pokud bychom ji měli blíže popsat, jde o přesnou dvojičku theobrominu.

Nachází v bobech kakaa a pozitivně ovlivňuje náš oběhový a kardiovaskulární systém.

Podobně jako všechny zmíněné látky pomáhá stimulovat nervový systém. Kromě toho má také protizánětlivé účinky.

Vitamíny

Guarana je také zdrojem některých důležitých vitamínů a minerálů. Velké zastoupení v této rostlině mají zejména vitamíny typu B.

Konkrétně jde o vitaminy B1 a B2. Kromě toho je guarana zdrojem vitamínů, jako jsou vápník, fosfor, železo či sodík.

K čemu je guarana dobrá?


Existuje spousta účinků, které se v souvislosti s rostlinou guarana zmiňují. Je však třeba poznamenat, že některé z nich jsou mylné.

Zmiňují je však stránky, které chtějí silou-mocí tuto skvělou rostlinu a výrobky s jejím obsahem prodat.

Skutečných a reálných účinků guarany je však mnohem méně, zato jsou však reálné a pro naše tělo mimořádně potřebné.

  • Guarana a hubnutí

Množství stránek uvádí, že guarana se aktivně podílí na snižování tělesné hmotnosti. Právě kvůli tomuto účinku se tak často uvádí jako jedna ze složek pilulek na hubnutí.

Je však třeba připomenout, že užívání guarany vám ztrátu hmotnosti nezajistí. Tento mohutný keř však nepřímo při hubnutí opravdu pomáhá.

Zrychluje totiž váš metabolismus, díky čemuž se rychleji odbourá tukové buňky, které časem mají za příčinu i ztrátu hmotnosti a snížení cholesterolu.

Základem při hubnutí je však zdravá strava a zdravý životní styl, který v sobě zahrnuje aktivní pohyb. Pokud k tomu přidáme i Guaranu jako doplněk výživy, rozhodně tím nic nezkazíme.

  • Guarana proti únavě

Hlavním a nejdůležitějším účinkem Guarany je však dodání energie a podpora našeho těla ve dne. Únava přichází na nás tehdy, když se mozková činnost a metabolismus začínají zpomalovat. (zdroj)

Cítíme se bez energie, vitality a doslova se nám nic nechce. Opětovné nastartování těchto procesů mají na svědomí stimulanty, o kterých jsme psali výše.

My se tak rázem cítíme opět svěží a plní energie. Samozřejmě, nic se však nemá přehánět, jelikož velké množství těchto stimulantů v našem těle vám může přivodit nemalé problémy.

Negativní účinky guarany


Jediný, kdo si může navodit negativní účinky guarany jste vy sami. Jak jsme již psali výše, nic se nemá přehánět a nadměrné užívání Guarany během dne se pro vás může stát kontraproduktivním.

Předávkování kofeinem není nic příjemného. Může nám to způsobit dlouhodobou nespavost, která se časem může přetavit až do poruchy spánku.

Zvýšení krevního tlaku, bušení srdce, pocity podrážděnosti a změny nálad jsou dalšími příznaky, které provázejí předávkování.

Pro koho není Guarana vhodná?


Guarana se v poslední době stala mimořádně vyhledáváním a používáním výživovým doplňkem. Kvůli jejímu složení je však její užívání pro některé lidi nebezpečné a nedoporučované.

  • Tato rostlina se nedoporučuje užívat lidem, kteří mají problém s vysokým krevním tlakem. Guarana totiž přirozeně na jistou dobu zvyšuje krevní tlak, což by mohlo pro lidi trpící tímto onemocněním znamenat poměrně velký problém. Její užívání byste tak měli vždy konzultovat se svým lékařem. (zdroj)
  • Omezit užívání Guarany se doporučuje i těhotným nebo kojícím ženám, které by měly v tomto stavu vypustit ze svého jídelníčku všechny potraviny a nápoje obsahující kofein.

Jaká je doporučená denní dávka?


Guarana je opravdu silným výživovým doplňkem, který vás dokáže nakopnout i na několik hodin. Proto je důležité dodržovat její správné dávkování.

Na několika testech lékařů se ukázalo, že za ideální a doporučenou dávkou se považuje 5 gramů na den.

Tato dávka je doporučena v případě klasického prášku vyrobeného ze semen rostliny. Pro lepší představu – 5 gramů je zhruba jedna kávová lžička.

Výživoví poradci a lékaři však doporučují v začátcích konzumovat ještě menší dávky. Je to kvůli tomu, že kofein a další stimulanty mohou mít na různé lidi různé účinky.

Je tak dost možné, že vám bude stačit i menší dávka a Guarana splní to, co jste od ní očekávali.

Rozdíl mezi guaranou a kávou


Účinky guarany a kávy jsou porovnávány již déle. Je však třeba poznamenat, že u obou jsou ty účinky trošku různé.

Káva a kofein, který se v ní nachází, dokážou tělo okamžitě nastartovat a dodat mu potřebnou energii. V jednom šálku tohoto populárního nápoje se totiž nachází 20 až 120 miligramů kofeinu.

Tento účinek však netrvá příliš dlouho.

Naopak účinky guarany jsou volnější a dlouhodobější. Doporučená dávka, kterou jsme uvedli výše, stačí k uvaření litru čaje.

Taková dávka obsahuje přibližně 50 miligramů kofeinu. Jde o nižší dávku kofeinu oproti kávě, ale stav vitality a plné energie vám vydrží mnohem déle.

Právě kvůli tomuto aspektu se tak guarana stává stále populárnější iu milovníků kávy.

V jaké formě můžeme Guaranu koupit?


Doplněk stravy, kterým Guarana rozhodně je, si můžeme zakoupit na internetu, v lékárně nebo různých obchodů, a to ve více formách.

Nejčastější formou je prášek, který je vyroben ze semen paulinie nápojové. Podle nás jde o nejlepší způsob, jelikož si z tohoto prášku můžete připravit chutný nápoj.

Druhým způsobem jsou klasické tablety a tobolky obsahující guaranu. Tyto tablety koupíte také v lékárně nebo obchodech s výživovými doplňky.

Shrnutí


Pokud jste se někdy cítili unavení a bez nálady, určitě zkuste do svého jídelníčku začlenit i guaranu. Jedná se o přírodní látku, která vás rozhodně nezklame a dodá potřebnou energii.

Samozřejmě, obsahuje množství stimulantů, a proto by se to s její konzumací nemělo přehánět.

Určitě nedoporučujeme konzumovat více guarany, než je doporučeno daným výrobcem tohoto potravinového doplňku.

Guarana od Namaximum.cz

Guarana od značky Namaximum.sk patří mezi kvalitní produkty. Mezi hlavní výhody patří velikost balení a příznivá cena. Také má velmi kvalitní účinky. Dokáže účinně nabudit.

Prohlédněte si více detailů o tomto produktu. Ať se líbí!

  • Velké balení
  • Nízká cena
  • Kvalitní účinky
  • Dobrá dostupnost produktu
  • Nedoporučuje užívat lidem, kteří mají problém s vysokým krevním tlakem
  • Nevhodná pro těhotné nebo kojící ženy

Celkové hodnocení

4.6/5 - (11 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.