DomůFitnessJógaHot Yoga - Vše, co potřebujete vědět

Hot Yoga – Vše, co potřebujete vědět

Pokud jste právě ve fázi, kdy bažíte po nové formě cvičení a udržování se fit, asi jste už slyšeli o tzv. „hot yoze“. Tento druh jógy je příznačný teplotními podmínkami, jakož i specifickými cviky. Přichystali jsme si pro vás souhrn informací, které byste o hot yoze měli vědět.

Hot yoga, známá také pod svým unikátnějším názvem – Bikram yoga, se proslavila zejména díky podmínkám, v jakých je vykonávána. Historie tohoto druhu cvičení sahá do druhé poloviny minulého století. V tomto období došlo ke vzniku hot yogy Bikramem Choudhurym, ze kterého se právě tímto počinem stal pomyslný guru tohoto cviku.

Nejlepší vybavení pro hot jógu

Hot yoga – o co jde a jaké jsou odlišnosti?

Ve své podstatě se běžný průběh cvičení hot yogy skládá z 26 poloh. Průměrná délka trvání hot yogy je přibližně 60 až 90 minut. To ovšem závisí zejména na intenzitě cvičení.

Co je ovšem nejdůležitější faktor při praktikování hot yogy, je právě teplota interiéru. Ta by měla dosahovat 35 až 40 stupňů Celsia. Právě tato podmínka je jedním z hlavních rozdílů od tradičnějších druhů yogy, které se zvyknou procvičovat v interiérech o teplotě v intervalu 20-30 stupňů Celsia.

Hlavní myšlenkou za tím, proč se hot yoga praktikuje právě v prostředí s tak vysokou teplotou, je umožnit kloubům a svalům důkladnější namožení a prokrvení.

Jaké zdravotní benefity lze očekávat?

Hot yoga, tak jako téměř každá jiná intenzivnější pohybová aktivita, s sebou přináší mnohá pozitiva pro vaše zdraví. Mezi ně můžeme zařadit například zvýšení flexibility vašeho svalstva. S tím je spojen i postupný nárůst síly a výdrže či zlepšení kardiovaskulárního stavu. Mnohé z těchto aspektů byly zkoumány a potvrzeny například v této vědecké studii z roku 2014.

Kromě očividných zdravotních benefitů, tak praktikováním hot yogy výrazně posilujete váš imunitní systém. Další unikátní výhodou hot yogy je také efektivnější vylučování škodlivých toxinů z těla, což souvisí s tím, že tento druh jógy procvičujete v prostředí s vysokou teplotou.

Benefity však nejsou limitovány striktně na vaše svaly, klouby a kondičku. Hot yoga pozitivně přispívá výrazným způsobem na vaši psychiku.

Podobně jako u tradičnějších druhů jógy a meditací, pravidelné praktikování hot yogy:

  • Pozitivně ovlivňuje vaši psychickou rovnováhu
  • Výrazně působí s snižování stresu schopnost soustředění
  • Pomáhá v denních aktivitách reagovat pohotověji, ale zároveň s větší rozvahou a klidem

Hot yoga – kde a jak ji praktikovat?

Jak již bylo zmíněno výše, hot yoga se ve své podstatě skládá ze série 26 cviků/poloh, které byste měli stihnout do přibližně 90 minut. Tyto cviky jsou navrženy tak, abyste při nich zapojili důležité svalové partie a klouby po celém těle.

Z počátku se může hot yoga zdát jako poměrně náročná. To právě z důvodu, že mnohé z cviků vyžadují pevné držení těla. Jelikož se ale hot yoga cvičí ve skupinové formě, nemusíte se ničeho obávat. Trpělivost a vytrvalost vás zde i při jakémkoli jiném sportu dostane do bodu, kdy budete většinu cviků považovat za běžnou rutinu.

Ve větších městech obvykle naleznete pár fitness center, které mají ve svých prostorách i dedikovanou místnost pro skupinové cvičení hot yogy. Pokud tedy zvažujete tuto pohybovou aktivitu, důkladně se informujte o dostupnosti prostor a instruktorů ve vašem okolí.

Na co při hot yoze nezapomínat…

Abyste vedle cvičení hot yogy vytěžili co nejvíce potencionálních zdravotních benefitů, je velmi důležité kromě cvičení vést zdravý a vyvážený životní styl.

Na mysli máme například:

  • Omezení příjmu alkoholu
  • Vyvážená strava sestávající z ovoce, zeleniny a celozrnných potravin
  • Dostatek spánku pro regeneraci

Ideální frekvence cvičení hot yogy je v průměru 2-4x týdně. Tento interval však závisí na vašich osobních schopnostech a preferencích. Pokud se s hot yogou v daném momentě jen seznamujete, je mnohem vhodnější frekvenci omezit například na 2 tréninky týdně. Je velmi důležité, aby vaše tělo mělo zejména v začátcích dostatek regenerace.

V případě, že si na hot yogu nebudete umět najít vhodné podmínky, dobrou náhradou je tradiční forma jógy. Více informací o základních cvicích při klasické józe, se dozvíte v našem nedávném článku.

Pokud se během tréninku cítíte nekomfortně, nebo nepřiměřeně vyčerpaně, nesilte to a dejte svému tělu dostatečný čas a prostor k rozdýchání a uvolnění. Také při trénincích hot yogy myslíte na vzdušné a dostatečně elastické oblečení.

4.5/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.