DomůFitnessJógaNejlepší podložka na cvičení - Protiskluzová a skládací (TOP 5)

Nejlepší podložka na cvičení – Protiskluzová a skládací (TOP 5)

Kdo cvičí rovnou na zemi, ví, jak nepříjemná jsou věčně otlačená kolena. Podložka na cvičení vám přinese nejen větší pohodlí, ale také stabilitu a přesnější provádění cviků. Jak vybírat?

Své uplatnění najde zejména při cvičení jógy, při které na rozdíl od jiných sportů, kde potřebujete speciální technické oblečení odsávající pot či boty testované vědci několik let, stačí mít pouze podložku.

To není mnoho a investice se vám vrátí mnohonásobně v podobě komfortnějšího cvičení.

Nejlepší podložky na cvičení a jógu – náš výběr

Jak vybrat tu správnou podložku

Ale i při jejím výběru se dá šlápnout pěkně vedle. Možná se i vám stalo, že zakoupená podložka příliš klouzala, mrvila se nebo se za pár měsíců úplně rozpadla. Přináším vám pár tipů či rad, jak postupovat při výběru podložky na cvičení a jógu.

protiskluzová podložka na cvičení

Jako první věc bychom doporučovali, abyste své budoucí podložce neříkali karimatka. Karimatka je něco, co si kupujete do stanu pod spacák.

Pokud si přece jen někde na internetu najdete karimatku a omylem si ji koupíte, můžete počítat s tím, že bude mít tendenci se protrhnout.

Pokud i ne, po několika klouzavých pokusech ji rozzlobeně hodíte do koše nebo přesunete do garáže k dalším haraburdím.

Cvičení na podložce není jen pohodlné. Je také zdravější!

Cvičení na podložce vám totiž zajistí několik zdravotních výhod.

Mezi nejvýznamnější patří:

 • Pevnější, fixovaný postoj ve všech cvičebních polohách – zintenzivní se tak výsledky cvičení a zvýší se vaše bezpečnost. Tento bod platí obzvláště pro protiskluzové podložky na cvičení.
 • Správný odvod potu – pokožka lépe dýchá a cvičení je zase o něco efektivnější.
 • Doporučujeme položit navrch ještě ručník, který vás zároveň jemně promasíruje.
 • Odtlumení pohybů pro ochranu kloubů, vazů a šlach – zejména kolen, kyčlí nebo zápěstí.

Kvalita podložky rozhoduje, jak dobře si zacvičíte

Kvalita podložky na cvičení má přímý vliv na to, jak dobře si budete schopni zacvičit. V následujícím textu se proto budeme věnovat základním kritériím výběru.

POKUD SI DÁTE POZOR NA TYTO NÁMI JMENOVANÉ VLASTNOSTI, POTOM SI VYBERETE NEJLEPŠÍ PODLOŽKU NA CVIČENÍ, KTERÁ ZARUČENĚ SPLNÍ VAŠE OČEKÁVÁNÍ.

Každou podložku na cvičení byste měli podrobit těmto 4 kritériím. Zaručí vám to, že nešlápnete vedle a budete schopni pro sebe vybrat ten správný výrobek.

Jedná se o tato kritéria:

 • Účel
 • Tloušťka/síla podložky
 • Tvrdost
 • Velikost

podložka na cvičení

Účel

Koupě podložky na cvičení začíná při rozhodnutí o tom, jaký typ sportovní/pohybové aktivity chcete na ní provádět.

Jiné charakteristiky a potřeby budou hrát roli při výběru podložky na jógu a jiné, pokud potřebujete podložku na gymnastiku a aerobic.

 • Pilates a protahování – volte vyšší, měkkou podložku. Čím delší, tím stabilnější.
 • Jóga – rozhodně zvolte speciální podložku na jógu. Důležitá je pevnost, protiskluzová úprava a dostatečná délka pro stabilitu ve všech pozicích.
 • Aerobic, gymnastika a další dynamická cvičení – klíčový je protiskluzový povrch a dostatečná výška (+ – kolem 8-9 mm) a hustota pro tlumení dopadů.

Tloušťka podložky

Čím je vyšší, tím je také měkčí a pohodlnější pro cvičení.

Vysoké podložky na cvičení (nad 1 cm) se hodí především pro strečink, pilates a podobné „klidné“ typy tréninku s pomalým střídáním poloh.

Pro dynamické cvičení volte podložky s nižší nebo střední tloušťkou, které mívají lepší stabilitu.

Kvalitní podložky na cvičení

Hledáte kvalitní podložky na cvičení a jógu za přijatelnou cenu? Vyzkoušejte následující produkty. Vyberete si z různých produktů za super cenu.

Tvrdost

Úzce souvisí s tloušťkou. Hrubé a měkké podložky z paměťové pěny jsou ideální pro ty, kteří mají problémy s koleny.

Tlumí dopady a pomáhají tak pohybovému aparátu. Ale pozor, na příliš měkké podložce můžete mít problém s rovnováhou.

Cvičení tak bude o to náročnější, abyste výkyvy podložky vyrovnali.

NA JÓGU SE PŘÍLIŠ MĚKKÉ „KARIMATKY“ NEDOPORUČUJÍ VŮBEC.

Kromě životnosti a pevnosti zohledňujte také savost potu. Oblíbené PVC a molitany v posledních letech dohánějí speciální materiály – například syntetický kaučuk NBR, který odolává potu i vodě.

Vyrábějí se již také ekologické podložky bez ftalátů a latexu. Ideální pro děti, seniory a alergiky.

Velikost

Čím delší podložku si můžete dovolit, tím lépe. Vaše pozice pak bude daleko pevnější.

Čím hladší povrch doma nebo v tělocvičně máte, tím důležitější je protiskluzová struktura.

Rozhoduje velikost prostoru, kde cvičíte a samozřejmě také typ cviků. Pokud na podložce jen sedíte, nebo se opíráte v oblasti břicha a beder, postačí vám krátká.

Pokud na ní budete i ležet nebo potřebovat oporu v pevných pozicích ve stoje, volte co nejdelší rozměr.

Zajímavou volbou jsou skládací podložky na cvičení, které nabývají svých plných rozměrů jen při cvičení. K uskladnění je pak můžete složit a šetří tak drahocenné místo.

podložka na jógu

Jak vybrat podložku na jógu

Podložkám obecně jsme se věnovali v předchozím textu. Nyní se pojďme podívat blíže na výběr produktu konkrétně určeného pro cvičení jógy.

Jako první byste měli zvážit, na jaký druh jógy hodláte podložku používat.

Myslíte si, že si vystačíte na józe s běžnou karimatkou?

Podložka na cvičení inSPORTline Camu

Pozor – jógové cvičení má specifické potřeby. Podložka by měla být dostatečně pevná a natolik stabilní, že vás podrží i v náročných pozicích.

Při lekcích klidných a pomalých, kdy hodně zůstáváte v pozicích na zemi, se vám bude pár milimetrů tloušťky navíc hodit a kolena i lokty to ocení.

Při lekcích dynamických zase bude materiál navíc v balančních pozicích trochu na obtíž.

V první řadě je proto nutné určit si, jaký typ jógy preferujete a na základě tohoto zjištění si vybrat i preferovanou podložku.

Hatha jóga, jógová terapii či lekce pro zdravá záda

Klidné, jemné a volně plynoucí lekce. Při nich se vám bude hodit tlustší podložka 5-6 mm, která bude měkčí pro tělo i klouby v pozicích na zemi.

Stejně tak v zimě pomůže izolovat zimu od podlahy a relaxovat v jednotlivých pozicích bude jednoduše zázrak. Výbornou volbou by byla podložka vyrobena z PVC o tloušťce alespoň 6 mm.

PVC už dávno nevypadá jako linoleum v sedmdesátých letech. Pyšní se všemi eko testy a mimo to pevností, a tedy dlouhou výdrží.

Pokud vám nevadí trochu si připlatit, dobrou volbou může být také podložka vyrobená z TPE (ekologicky šetrný termo plastický elastomer).

Ze stejného materiálu je vyrobena i řada podložek E.C.O. Prana, která hýří nabídkou barev, a řada Henna je dokonce nabízena s pěkným potiskem. Tady už je třeba sáhnout trochu hlouběji do kapsy.

Mírnou nevýhodou všech TPE podložek, tedy pěnových, je jednoduchá možnost poškození nehty, kamínkem, stisknutím v tašce. Ideální jsou domů nebo do jógového studia, ne ven.

podložka na cvičení jógy

Powerjóga a dynamické styly jógy

Pozdrav slunci je krásný a nabíjející rituál. Ovšem často se opakuje a na podložce by se mohly časem objevit šrámy od chodidel.

Pokud preferujete tyto dynamičtější styly jógy je lepší volit pevnější podložky. Doporučujeme vybrat pevné struktury, tedy PVC.

PODLOŽKY NA JOGU URČENÉ PRO CVIČENÍ POWER JOGY JSOU ČASTO VELMI VÝRAZNÉ I BAREVNÉ.

Výrobci nabízejí celou řadu barevných provedení a variací. Tyto variace se neustále rozšiřují o nové a nové barvy a vzory.

Pokud si proto vybíráte z této kategorie, budete mít na výběr více barev, než v případě ostatních podložek na cvičení.

Prohlédněte si několik druhů jógy.

Aštanga jóga

Při každodenním cvičení budete potřebovat podložku v podobě nezničitelného držáku. Doporučujeme vybírat profesionální výrobky s označením PRO.

Na trhu najdeme také podložky určené speciálně pro cvičení aštanga jógy. Většinou jsou těžké, široké a hrubší. Zázrak se však ukrývá v ultra pevné struktuře materiálu, která časem jen získává na protiskluzových vlastnostech.

Ne nadarmo jsou tyto produkty označovány titulem Lifetime Guarantee. Navíc je můžete mít v různých délkách (až do 216 cm) i barvách.

Kundalini jóga

Úvod lekcí zahajuje zpívání manter a ukončuje dlouhá meditace. Budete tedy potřebovat pohodlí pro delší sezení. Ke kundalini józe patří bílá barva.

Ideální volbou jsou podložky vyrobeny z jehněčí vlny (samozřejmě střižené na živých ovcích) s podkladem z kaučuku, tedy přírodní gumy.

Skutečnou lahůdkou jsou pak podložky, které jsou ručně vyšívaná, fleecová vrstva je napuštěna levandulí a podložky mají vlastní, také ručně vyšívaný popruh.

Výrobci uvádějí, že se podložka dá (díky spodní koženkové straně) využít i na picknick. Při ceně těchto podložek se bude dvojí využití rozhodně hodit.

Bikram jóga a Hot jóga

Upřímně, tady o podložku vůbec nepůjde. Můžete si koupit tu nejobyčejnější, protože ji stejně zakryjete ručníkem.

Při cvičení, kde se teplota v místnosti udržuje na 42 stupních, se budete potit už při vstupu.

Půjde vám o to, udržet se v louži potu na podložce. Geniální ručníky na podložku, které skvěle fungují právě v těchto podmínkách, se vyrábějí z mikrovlákna. Jakmile vám zvlhne pokožka, drží dokonale a ani se na ně nehnete.

Některé společnosti vyrábějí pestrobarevné ručníky z recyklovaných PET lahví, které drží stejně dokonale, ale navíc vás bude hřát vědomí, že jste prospěli naší planetě. Ne však své peněžence.

Recyklace totiž zdaleka není jednoduchý proces. Ale už jen samotná představa, že použitou PET láhev lze přetavit na krásný ručník na jógu, je vzrušující.

Karimatka Yate Classic Wide

Jste stále na cestách?

Travel podložky mohou být vaším dokonalým společníkem. Jsou vyrobeny z kaučuku, takže z čistě přírodního materiálu.

Dají se složit do polštáře, a své místo tak mohou nalézt v carry-on zavazadlech nebo kabelkách.

Jediná vada by mohla nastat v tropických oblastech, neboť podložka se vám při vystavení vysoké teplotě a vlhkosti začne roztékat mezi prsty. Je to přece guma!

Naším posledním doporučením je: Nemažte si prosím před cvičením nohy ani ruce krémem.

Ušetříte spoustu klouzavých stresů na podložce sobě a následně prodejcům při vysvětlování, že na podložce se jednoduše nedá udržet.

Kvalitní podložky pro cvičení a jógu

Prohlédněte si kvalitní a cenově dostupné produkty. Ať se líbí.

4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.