O kolagenu se už toho popsalo hodně. Každý už ví, že je to látka, která je dobrá na naše klouby i pokožku. Někteří si dokonce na kolagenu postavili celou marketingovou kampaň, a prodávají různé kolagenové nápoje, kterým se připisují přímo zázračné účinky. To je samozřejmě hloupost! Z kolagenu samotného nezhubnete, ani vám zvečeře do rána nezmizí vrásky. Ale pravidelným a dlouhodobým užíváním kvalitního kolagenu uvidíte pozitivní změny na svém pohybovém aparátu, i pokožce. Apelovat je třeba na slovo kvalitní, protože dnes na trhu najdete opravdu leccos. V tomto článku se budeme řešit kolagen na klouby.
Obsah článku
Co je kolagen už jistě víme, ale pojďme si to trochu zopakovat
Pokud bychom to vzali čistě chemicky, pak říkáme, že kolagen je skleroprotein a extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina. Pojďme si tyto pojmy vysvětlit:
Skleroprotein – nerozpustná bílkovina, která je součástí vazivových a podporných tkání (ano, i kloubů).
Extracelulární – mimobuněčný, a tedy soudíme, že protein kolagenu se nachází mimo buněk samotných.
Při tomto nás může napadnout i jedna skvělá otázka – jedná-li se o vodě nerozpustnou bílkovinu, pak jaký má význam pití kolagenových nápojů vydělaných ve vodě?
Většina kolagenových prášků a kapslí prochází hydrolýzou, což znamená že se štěpí pomocí tekutiny:
- Známe kyselou hydrolýzu, přičemž se molekuly kolagenu štěpí pomocí kyseliny, ale výsledkem je velmi malý a velmi nízko vstřebatelný zbytek kolagenu.
- A druhým typem je šetrná enzymatická hydrolýza, který se šípí pomocí enzymů podobným těm, které máme v našich ústech. Tímto vzniká vysoce kvalitní a čistý produkt, který má také vysokou vstřebatelnost.
O tom, jak populární se kolagen stal za poslední roky říkají i čísla. Předpokládá se, že do roku 2026 vzroste hodnota trhu s kolagenem na 5,3 miliard amerických dolarů!
Znamená to tedy, že kolagen je látka, která se v našem těle vyskytuje přirozeně, ale jak jsme již jistě slyšeli, přibližně po 25. roce života se přestává tvořit a tělu začne pomalu ubývat.
Věk 25 let je pouze orientační, protože úbytek kolagenu je vysoce individuální záležitost, a stát se tak může spíše ale i později.
Do jisté míry za to může také genetika, ale hlavně životní styl. Za největší nepřátele kolagenu se považuje kouření, alkohol, špatná životospráva a nedostatek spánku.
Mimochodem, ubývání kolagenu lze i zpomalit, a to výběrem vhodných potravin, fyzickou aktivitou a dostatečným přísunem vitamínu C.
Proč právě vitamín C?
Protože jsou nejlepší kamarádi – vitamín C je potřebný již v první fázi tvorby kolagenu (biosyntéze), a má nezastupitelné místo při zpevňování tohoto proteinu. Je dokázáno, že zejména typ kolagenu I. a III. je závislý na dostatečném příjmu vitamínu C.
Jaký je rozdíl mezi kolagenem na pokožku a tím na klouby?
Hlavní klíč jak rozlišit tyto kolageny je rozdělit je do skupin. Ale tady je třeba si připomenout, že naše tělo se chová jako složitý stroj, a tak tvrdit že kolagen typu I. je striktně takový a takový, není namístě.
Zde je ještě dobré si připomenout, že kolagen je živočišná látka (známe rybí, vyráběný převážně z mořských ryb, hovězí i vepřový), a tak jak to bývá u proteinů, ani tady s tím rostlinným moc vody nenamutíme.
Pokud vás bude někdo lákat na „veganský kolagen“ s obsahem nějaké zázračné řasy, zcela určitě lže. Kolagen jako takový, se v rostlinách prostě nevyskytuje.
Co vám může být při takzvaném rostlinném kolagenu být nabídnuto, je mix různých antioxidantů, vitamínů a jiných rostlinných složek, které mohou pozitivně působit na tvorbu vlastního kolagenu.
Toto může mít větší význam při účincích na pokožku, ale zanedbatelný význam to má při účincích na klouby.
Pojďme se spolu podívat na typy kolagenu:
Kolagen I. typu
Je tvořen nejhustšími vlákny, a představuje až 90% celkového kolagenu v našem těle. Je pro nás nesmírně důležitý, protože tvoří struktury kostí, šlach, pojivových tkání a kůže (její nejhlubších vrstev).
Když se bavíme o kolagenu na klouby, myslíme přesně jedničku!
Kolagen II. typu
Má o něco volnější vlákna, čili je i měkčí a najdeme ho hlavně v chrupavkách. U kolagenových přípravků na klouby výrobci většinou kombinují jednotku a dvojku.
Kolagen III. typu
Vyskytuje se ve svalech, strukturách orgánů a tepnách, ale zajímavé je, že ve vyšším věku ho v těle již téměř nenajdeme (že by s tím souvisely i civilizační choroby jako kornatění tepen?)
Kolagen IV. typu
Je součástí struktur pokožky (to je povrchová část kůže, kde se nám tvoří vrásky, pokud se bavíme o obličeji, ale i ochabování pokožky pokud se bavíme o těle).
Kolagen V. typu
Najdeme ho jen v placentě, na povrchu buněk a ve vlasech. Avšak naše tělo si ho neumí vzít zvenku, a zabudovat přímo do vlasů. K tomu slouží jiné látky, jako například keratin.
Kolagen na klouby a sport
V první řadě bychom si měli říci, proč užívat kolagen na klouby.
- Klouby se věkem opotřebovávají, a někdy už po 30tce můžeme cítit změny v pohyblivosti. Už i malé praskání a „vrzání“ v koleně znamená, že v kloubu nastávají nějaké negativní změny. Znamená to opotřebování chrupavky a následné bolesti.
- Profesionální sportovci a obézní lidé mají náběh na osteoartrózu kolena ještě dříve.
- Paradoxně i při dlouhodobých namáhavých sportech (jako je například maratónský běh, gymnastika a podobně) hrozí opotřebení brzy. Při obezitě platí, že klouby se nadměrně namáhají.
- Artróza kolena je bohužel přirozený proces, který postupuje věkem. Je dokázáno, že správnou výživou, pravidelným pohybem a preventivním užíváním kolagenu lze tento proces oddálit.
- Kolagen kromě kloubů pomáhá i zpevnit šlachy, a předcházet tak vzniku výronem.
Dá se říci, že kolagenové suplementy je vhodné užívat již preventivně v mladém věku. Dokáží zabránit nejen opotřebování kloubů a šlachám, ale také pomoci zlepšit celkovou kondici pohybového aparátu (zdroj).
Benefity užívání kolagenu na klouby:
- Kolagen prokazatelně pomáhá při funkčních problémech s koleny, a to v jakémkoli věku.
- Dále zabraňuje problémům s kotníkem, jako je výron do kotníku či nestabilita kotníku.
- Zlepšuje pružnost a pevnost šlach v kloubech na celém těle.
- Výrazně snižuje bolesti kloubů při, dokonce i při degenerativních onemocněních, jako je artritida.
- Při dlouhodobém užívání kolagenu na klouby se zlepší také svalový tonus.
Jak kolagen na klouby vybírat?
- V první řadě dobře vstřebatelný. To je takový, ze kterého umí tělo aktivní látky nejlépe využít. Hovoříme také o bioaktivním kolagenu, který pochází ze zvířat chovaných v BIO chovu, aby se docílila nejvyšší kvalita a čistota kolagenu.
- Vybírejte si hydrolyzovaný kolagen. Je pro tělo nejsnáze využitelný. Jeho cena je samozřejmě vyšší, než u nehydrolyzovaného kolagenu, ale připlatit si za něco účinného je v tomto případě skutečně na místě. Držte se dále od podezřele levných výrobků, jedná se jen o zbytečně vyhozené peníze s téměř nulovým efektem.
- Kolagen na klouby je třeba užívat alespoň tři měsíce, pokud chcete vidět rozdíl. První výsledky uvidíte již po dvou měsících, ale měsíční užívání nemá velký smysl, pokud v něm nebudete pokračovat. Kolagen na klouby můžete užívat také celoročně a preventivně.
- Želé, prášek či pilulky, je jen na vás jaká forma vám vyhovuje. Dejte si jen pozor (například u prášků) aby v něm nebyl zbytečný cukr a barviva z ochucovadel. Kolagen sám o sobě nemá žádnou chuť, proto se zejména do práškových forem přidávají různá ovocná ochucovadla.
- Hydrolizovaný kolagen by měl mít denní dávku 10 gramů na to, aby byl efektivní.
- Samotný účinek kolagenu na klouby je dobré podpořit i užíváním vitamínu C, jak jsme si vzpomněli výše. Kromě toho, největšími pomocníky kolagenu v jeho boji za zdravými klouby je glukosamin sulfát a chondroitin sulfát. Glukosamin je monosacharid, který se přirozeně vyskytuje v chrupavkách živočichů, a udržuje je „promazané“. Věkem postupně ubývá. Chondroitin je polysacharid, který má také významné místo při zdraví pohybového aparátu.
Závěr
Dá se říci že kolagen na klouby je skutečně jedním z těch výživových doplňků, které skutečně fungují, zvláště pokud se jedná o kvalitní hydrolizovaný produkt s obsahem podpůrných látek jako glukozoamin a chondroitin.
Po tříměsíčním užívání lze pozorovat žádané výsledky, jako zvýšená mobilita kloubů, snížení bolesti a zlepšený celkový tonus.
S užíváním kolagenu na klouby není třeba čekat dokud se dostaví první bolesti, ale je možné začít jej užívat i preventivně v mladším věku. Hlavně pokud člověk aktivně sportuje.
Kromě toho, zdraví kloubů lze podpořit i vyváženou stravou (například dlouho vařenými vývary), vhodným pohybem a spánkem.
Pohybový aparát si zaslouží naši pozornost již od mládí, aby se předešlo vážným problémům ve starobě.