DomůDoplňky stravyKloubní výživaKolagen pro ženy: 5 nejlepších produktů (na pleť, nehty a vlasy)

Kolagen pro ženy: 5 nejlepších produktů (na pleť, nehty a vlasy)

Když se řekne kolagen pro ženy a jeho výhody, často si ho spojíme s mytologií typu „fontána mládí“. Znáte to – krásná pleť, dlouhé vlasy, pevné nehty.

Otázkou je, zda dokáže kolagen i něco víc než jen zlepšit zdraví pokožky, vlasů a nehtů?

Správný typ kolagenového doplňku má potenciál zlepšit ženské zdraví daleko za hranice vzhledu. Kolagen pro ženy má také tendenci být cílenější než u mužů, protože interaguje s hormony a zdravím kostí.

V dnešním článku vám představíme nejen vynikající kolagenové přípravky pro ženy a jejich výhody, ale půjdeme i nad rámec aktuálních benefitů a hlouběji prozkoumáme, jak kolagen může zlepšit zdraví žen, když stárnou.

Nejlepší kolagen pro ženy

Co je kolagen a proč je důležitý

Kolagen je protein, který naše tělo přirozeně produkuje prostřednictvím aminokyselin. Ve věku 25 let se však produkce kolagenu drasticky zpomalí. To je důvod, proč se naše kosti, klouby a pokožka začínají cítit „starší“ v polovině dvacítky.

Kolagen lze považovat za strukturální podporu těla. Pomáhá chrupavce tlumit klouby, podporuje pevnost kostí a příznivě ovlivňuje zdraví pokožky a celého organismu.

Hlavním úkolem kolagenu je poskytnout strukturu, sílu a podporu celému tělu.

Specifické úlohy kolagenu zahrnují:

 • pomáhat vytvářet fibroblasty v dermis (střední vrstva kůže), což pomáhá růstu nových buněk
 • hrát roli při nahrazování odumřelých kožních buněk
 • poskytovat ochranný obal pro orgány
 • dodávat pokožce strukturu, pevnost a pružnost
 • napomáhat srážení krve

Seznam výhod kolagenu roste každým dnem. Nejnovějším přírůstkem je hormonální zdraví. Vědecká literatura naznačuje, že kolagen má v současnosti dobře zdokumentované účinky na tři hormony a mezi nimi i na estrogen, nejdůležitější ženský hormon.

Teď, když jsme si vysvětlili, co je kolagen a proč je důležitý, pojďme se podívat na výhody suplementace kolagenu pro ženy.

Je důležité poznamenat, že kolagen může být produkován pouze živočišnými zdroji.

Většina kolagenových doplňků pochází z ryb, kuřat nebo krav, ale mohou pocházet téměř od jakéhokoli savce. To znamená, že neexistují žádné zdroje veganského kolagenu na rostlinné bázi.

Dobrou zprávou je, že jste-li vegan, stále můžete podpořit přirozenou produkci kolagenu v těle konzumací určitých potravin s vysokým obsahem antioxidantů.

Inca Collagen

 • prémiový 100% čistý mořský kolagen bez aditiv
 • ověřený zdroj složek
 • kolagen typu I – hraje hlavní roli při hojení ran, podporuje zdraví pokožky, vlasů a nehtů, působí příznivě při osteoartritidě a skleodermii
 • kolagen typu II – působí příznivě při autoimunitních onemocněních nebo při diagnostikované i nediagnostikované chronické bolesti kloubů. Má schopnost snížit systémový zánět a zapnout kolagenové geny.
 • kolagen typu III – může prospívat střevům, svalům, krevním cévám a ženskému reprodukčnímu systému.
 • denní dávky balené jednotlivě pro maximální zachování účinnosti

Kolagen pro ženy a jeho 5 překvapivých benefitů

Existuje řada studií, které odhalují výhody kolagenových doplňků, pokud jde o pokožku, nehty a vlasy. Síla kolagenu toho však dokáže mnohem víc. Pravidelné užívání kolagenových doplňků je skutečně prospěšné pro celkové zdraví – zevnitř i zvenčí.

Zde je pět poněkud přehlížených (a překvapivých) výhod kolagenu pro ženy.

1. Kolagen může podporovat růst svalové hmoty

Jak stárnete, můžete si všimnout, že nejste schopni budovat svaly (nebo se „dostat do formy“) tak snadno, jako kdysi. Můžete dokonce začít ztrácet svalovou hmotu.

Částečným důvodem může být to, že 1-10% našich svalů je tvořeno kolagenem. Pokud neprodukujeme dostatek kolagenu, tělo upřednostňuje své jiné, důležitější části na podporu, například životně důležité orgány.

Každodenní cvičení smíchané se zdravou dávkou kolagenu dokáže podpořit zdraví svalů.

Některé studie také naznačují, že přidaný kolagen by mohl potenciálně zvýšit další svalové proteiny, jako je kreatin.

Kreatin se přirozeně nachází v našich svalových buňkách a dodává svalům energii k pohybu.

To, že tělo přirozeně vytváří více kreatinu, je skvělá věc. Tímto způsobem mohou mít svaly více energie, můžete posílit funkci buněk a podpořit růst svalové hmoty.

Jako žena se možná nesnažíte zvětšit jejich objem, ale štíhlé a tónované svaly mohou pomoci regulovat index tělesné hmotnosti mnohem snazší. Se silným základem čistého svalstva jste schopni dosáhnout a udržet si zdravou váhu.

Více svalů zvyšuje kalorie, které spálíte už jen při každodenních činnostech – a dokonce i během odpočinku – takže bude pro vás ještě snazší udržet si váhu bez příliš velkého úsilí.

2. Kolagen může pomoci při hubnutí a udržování hmotnosti

I když jste spokojeni se svou současnou hmotností a nesnažíte se shodit žádná kila, kolagen vám může pomoci udržet si váhu, na které jste.

Hlavním důvodem, proč je kolagen, nebo obecně vysoce proteinová dieta účinná při hubnutí, je ten, že nám pomáhá cítit se po jídle sytěji. Studie korelace mezi kolagenem a úbytkem hmotnosti ukázaly, že po konzumaci kolagenových doplňků existuje potenciál ke zvýšení hormonu sytosti v našem těle.

Hormony sytosti způsobují pocit „plnosti“ nebo uspokojení po jídle.

V podstatě oznamují našemu mozku, že už nejsme hladoví. Díky tomu je pro nás mnohem snazší držet se udržitelného životního stylu a zdravé výživy.

Používání kolagenu na hubnutí může být poněkud složité a je důležité sledovat jeho příjem. Jako u každé změny stravy, i zde existují omezení. Pokud konzumujete příliš mnoho bílkovin, můžete ve skutečnosti přibrat.

Máte-li pochybnosti, poraďte se se svým lékařem nebo odborníkem na výživu.

Colla Pink – BeastPink

 • funkční beauty nápoj bez přidaného cukru
 • obsahuje hydrolyzovaný kolagen ve formě peptidů RunCollg, kyselinu hyalorunovou, selen, zinek, vitamíny A, B2, B3 a B7 a extrakt z hroznových jader
 • podporuje zdraví pohybového aparátu, vlasů, nehtů i pokožky
 • podporuje imunitní systém
 • má příznivý vliv na reprodukční a kognitivní funkce
 • chrání buňky před oxidačním stresem
 • dostupný ve čtyřech lahodných příchutích

3. Kolagen pro ženy může příznivě působit při nízké produkci estrogenu

Ženská hormonální domácnost se mění s různými životními událostmi, ať už je to těhotenství, porod nebo menopauza. Pokud jde o zdraví žen, nejdiskutovanějším hormonem je estrogen. Pomáhá zvládat úzkost, nálady a dokonce i spánkový cyklus. Je to také hlavní reprodukční hormon.

Ale, jak víme, produkce estrogenu se časem snižuje, zvláště po menopauze. Tyto změny mohou s sebou přinést celou řadu každodenních rozdílů v náladě a celkovém zdraví.

Po menopauze (která nastává v průměru ve věku 52 let) může pokles estrogenu způsobit změny ve zdraví kůže a kostí, spolu s mnoha dalšími zdravotními problémy.

Některé studie naznačují, že pokles estrogenu, když ženy stárnou, je přímo spojen s poklesem produkce kolagenu. Když se kůže stává tenčí, kosti jsou křehčí a ostatní orgány se snaží udržet vysokou hladinu tkáně, je zřejmé, že kolagen hraje obrovskou roli v tom, jak stárneme.

Pokud jsou hladiny estrogenu a produkce kolagenu propojeny, pak kolagen pro ženy může být nezbytný pro udržení zdraví, když již nejsou schopny produkovat estrogen.

4. Kolagen poskytuje podporu kostí po menopauze

Po menopauze je u žen větší pravděpodobnost zhoršení stavu kostí. Naštěstí kolagenové doplňky mohou specificky pomoci.

Všechny kosti – ať už jste muž nebo žena – jsou tvořeny kolagenem. Takže jak se produkce estrogenu a kolagenu s věkem snižuje, kostní hmota také ztrácí na kvalitě.

Chátrání stavu kostí je obzvláště nebezpečné, protože může vést k osteoporóze a dokonce k častým zlomeninám. Pro podporu růstu kostí nebo stabilizaci kostní struktury může být kolagen pro ženy po menopauze nezbytný.

Slabé kosti jsou přímo spojeny s nízkou hustotou minerálů v krvi v samotných kostech. Starší ženy si mohou udržet nebo dokonce zlepšit hustotu kostních minerálů v krvi pomocí kombinované podpory doplňků kolagenu a vápníku.

Beauty Elixir Caviar Collagen práškový – Fitness Authority

 • hydrolyzovaný kolagen pro ženy z oblasti nutri-kosmetiky
 • zlepšuje elasticitu, pevnost a hustotu pokožky
 • nabízí jedinečné složení: rybí kolagen Peptan® F, extrakt z plodů malpighia glabra L (acerola), vitamín C, kyselina hyalorunová, zinek, kaviárový extrakt, vitamín B6, selen, biotin
 • originální chuť Pinacolada nebo Fruit Punch
 • forma dobře rozpustného prášku
 • jedno balení vystačí na 30 dní

5. Kolagen může pomoci zdraví střev

Jak již bylo zmíněno, změny hladin hormonů ovlivňují celkovou hustotu tkáně a zdraví orgánů. Důvod, proč existuje silné spojení mezi zdravím střev a kolagenem, je ten, že kolagen tvoří přibližně 90 % pojivových tkání.

U žen se může stav trávení začít zhoršovat s věkem v důsledku extrémnějšího poklesu produkce kolagenu.

Kolagen pro ženy může poskytnout extra podporu trávicímu systému. Mohl by být obzvláště užitečný při řešení poruch, jako je syndrom prosakujícího střeva.

Syndrom propustného střeva se vyskytuje, když výstelka střev již nedokáže udržet svoji strukturu a začne se rozpadat. To může způsobit, že toxiny a živiny skutečně „uniknou“ ven do těla namísto toho, aby se absorbovaly nebo jím prošly.

Kolagen pomáhá budovat měkké tkáně, které tvoří střevní stěnu a žaludek. Obsahuje velké množství aminokyselin, jako je glycin, glutamin a prolin. Tyto aminokyseliny pomáhají podporovat zdravé pojivové tkáně v orgánech.

Collagen – Biotech USA

 • doplněk výživy ve formě rozpustného prášku
 • bez lepku a přidaného cukru
 • obsahuje 88% hydrolyzovaného hovězího kolagenu
 • vitamín C – přispívá k tvorbě vlastního kolagenu v organismu
 • kyselina hyaluronová – redukuje bolesti kloubů, hydratuje a omlazuje pokožku, hojí rány
 • vitamín E – ochrana buněk před oxidačním stresem
 • bez lepku a přidaného cukru

Nejlepší kolagen pro ženy

Teď, když jsme si ozřejmili výhody kolagenu, je důležité najít správný typ, který vám tyto benefity opravdu poskytne.

Existuje mnoho různých typů kolagenových doplňků a je důležité vědět, který z nich je pro vaše cíle nejlepší.

Přijmete-li kolagenové proteiny, které jsou příliš velké na to, aby je vaše tělo zcela absorbovalo, nedosáhnete velmi pozitivních výsledků a můžete dokonce zažít určité gastrointestinální potíže.

Abyste zajistili, že kolagen bude účinný a stravitelný, měli byste hledat hydrolyzovaný kolagen. Když kolagen projde hydrolýzou, rozměr molekuly je dostatečně malý, aby se dostal přes póry žaludku, čímž se usnadní trávení. Tělo nemusí vynaložit mnoho úsilí, aby strávilo strávit tyto malé molekuly, díky čemuž se snadno absorbují a distribuují do celého těla.

Kolagen + Vitamín C – OstroVit

 • kombinace hydrolyzovaného hovězího kolagenu a vitamínu C
 • přispívá ke zdraví kostí, chrupavek, cév, pokožky i zubů
 • posiluje imunitu
 • chrání buňky před oxidačním stresem
 • podporuje vlastní tvorbu kolagenu
 • redukuje vyčerpání a únavu
 • stimuluje látkovou přeměnu

Závěr

Pokud začnete užívat kolagenový doplněk, který pro vás skutečně funguje, zdravotní přínosy budou pozoruhodné. Všimnete si zlepšení digestivního zdraví, přílivu energie a vyvážené hormonální domácnosti i poté, co hladiny estrogenu věkem klesnou.

Ať už máte obavy o hustotu svých kostí, chcete si udržet zdravou váhu nebo jen chcete zvýšit příjem bílkovin, kolagenový protein vám může pomoci dosáhnout vašich zdravotních cílů.

Zdroje informací:

4.9/5 - (9 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.