DomůVýživaDoplňky stravyKolik vitamínu D denně potřebujeme? Taková je denní dávka!

Kolik vitamínu D denně potřebujeme? Taková je denní dávka!

Vitamin D je pro lidi nezbytná živina. Můžete jej najít v rybách, vejcích nebo obohaceném mléce. V tomto článku se podíváme na to, kolik vitamínu D denně potřebujeme. Chcete-li vědět více informací o vitamínu D, podívejte se na náš další článek.

Kolik vitamínu D denně přijmout?

Množství vitamínu D, které byste měli denně přijmout, se nazývá doporučená denní dávka (ODD). ODD je 600 IU (nebo 15 mcg) denně pro lidi ve věku 1-70 let a 800 IU (20 mcg) denně pro lidi ve věku 71 let a starší.

Během těhotenství a kojení je ODD 600 IU (15 mcg) denně. U dětí závisí ODD na věku. Vitamin D se tvoří také v pokožce po opalování se. Strávit 15-30 minut na slunci každý den by mělo stačit k udržení normální hladiny vitamínu D pro většinu lidí.

Většina lidí by neměla konzumovat více než 4000 IU denně, ne-li pod dohledem lékařů. Promluvte si s vaším lékařem nebo lékárníkem, abyste zjistili, jaká dávka může být nejlepší pro váš konkrétní stav.

Lidé mohou měřit příjem vitamínu D v mikrogramech (mcg) nebo mezinárodních jednotkách (IU). Jeden mikrogram vitamínu D se rovná 40 IU.

Doporučené denní dávky vitamínu D podle důvěryhodného zdroje jsou následující:

  1. Kojenci 0-12 měsíců: 400 IU (10 mcg).
  2. Děti od 1 do 18 let: 600 IU (15 mcg).
  3. Dospělí do 70 let: 600 IU (15 mcg).
  4. Dospělí nad 70 let: 800 IU (20 mcg).
  5. Těhotné nebo kojící ženy: 600 IU (15 mcg).

Rozumné opalování se po dobu 5–10 minut, 2–3 krát týdně, umožňuje většině lidí vyprodukovat dostatečné množství vitamínu D. Vitamin D se však rozkládá poměrně rychle, což znamená, že jeho zásoby se mohou utrácet. A to zejména v zimě.

Je možné předávkování vitamínem D?

Předávkování se vitamínem D, také nazývaná hypervitaminóza D a je to vzácný, ale potenciálně závažný stav, který se vyskytuje, když máte v těle nadměrné množství vitamínu D.

Předávkování se vitamínem D je obvykle způsobeno velkými dávkami vitamínu D a nikoli stravou nebo vystavením slunci ale zejména výživovými doplňky. Je to proto, že vaše tělo reguluje množství vitamínu D produkovaného slunečním zářením a dokonce ani obohacené potraviny neobsahují tak velké množství vitamínu D abyste se jimi mohli předávkovat.

Předávkování se vitamínem D může způsobit nevolnost, zvracení, slabost a časté močení. Toxicita vitamínu D může vést k bolestem kostí a problémům s ledvinami, jako je tvorba vápenatých kamenů.

Doporučujeme proto striktně dodržovat doporučené dávkování, které naleznete na všech výživových doplňcích s obsahem vitamínu D!

4.6/5 - (9 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.