O cvicích na záda jsme psali už v minulosti. Hřbetní svalstvo je ovšem opravdu komplexní téma. Proto se dnes zaměříme na část, která bývá nejvíce zatěžována a spousta lidí má s ní velké problémy. Hlavně v dnešní době, kdy lidé často sedí u počítače i několik hodin. Krční páteř je tak neustále napjatá a časem se unaví a trpí.
K jejímu částečnému uvolnění a posílení pomohou různé formy cviků.
Je to skvělý způsob, který funguje také jako prevence před bolením v krku.
Které cviky to jsou a jak je nejlépe cvičit?
Na tyto otázky se vám dnes pokusíme dát odpověď.
Obsah článku
Krční páteř
Krční páteř je velmi důležitou složkou našeho těla. Umožňuje pohyb hlavy. Zjednodušeně řečeno, těch částí těla, které používáme dennodenně.
Právě proto bychom se o ni měli i přiměřeně starat.
Protože je-li nepřiměřeně zatěžována, může ztuhnout a způsobit další zdravotní problémy.
Úkoly krční páteře
Jak jsme zmiňovali, krční páteř je opravdu velmi důležitá. Kromě toho, že podporuje a umožňuje pohyb hlavy, má další důležité funkce
Krční páteř je také ochráncem míchy. Pomocí ní se totiž přenášejí nervové zprávy vysílané do celého těla.
Krční páteř, ale i páteř celkově míchu chrání ai díky nim se dokážeme vůbec pohnout.
V krční páteři se nacházejí i otvory takzvaných páteřních obratlů. Ty poskytují průchod krve do tepen, z nichž se transportuje do mozku.
Tyto otvory se nacházejí jen v krční páteři.
Co způsobuje nesnesitelné bolesti krku?
Tento stav zná určitě každý z vás. Bolí vás krk, pomalu jím nemůžete ani hýbat. Příčin, které mohou za podobnou situaci může být několik.
VĚTŠINOU VŠAK JDE O CELKOVÉ NESPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA, KTERÉ MŮŽE VYUSTÍT DO DALŠÍCH PROBLÉMŮ.
Bolest v krku nebo brnění rukou mohou zapříčinit i psychické problémy či nadměrný stres.
Špatná životospráva
Podobně jako u jiných nemocí, i při ztuhnutí krční páteře má velký dopad na to vaše životospráva a celkem styl života, který vedete.
Dostatečná a vyvážená strava je také mimořádně důležitá.
V průběhu dne byste měli dostat do sebe potřebné množství vitamínů a minerálů. Důležitý je zejména přísun vitamínů skupiny B či vitamín C nebo D.
Z minerálních látek jsou to zase hořčík, draslík či mangan.
Prevence
Chceme-li se vyhnout bolestem krku a problémům s krční páteří, podobně jako při jiných zdravotních problémech, důležitá je prevence.
Díky pravidlům, která budete dodržovat se totiž můžete v budoucnosti vyvarovat případných komplikací.
Mezi základní typy, které v prevenci proti bolestem krční páteře pomohou jsou:
- Pokud provádíte sedavou práci, dávejte si pauzu a pravidelně měňte svou polohu. Důležité je, aby vaše tělo nebylo několik hodin ve stejné poloze. Může totiž ztuhnout.
- Rada, kterou je snazší přečíst, než dodržet, zní – zkuste se méně stresovat. Stres totiž způsobuje zvýšení svalového napětí, čímž poškozuje také krční páteř.
- I správné dýchání vedle držení těla může sloužit jako skvělá prevence.
- Velmi důležitým aspektem je také spánek. Pokud se chcete v budoucnosti vyhnout problémům se zády, měli byste spát na vhodné matraci a polštáři. Vaše tělo by totiž během spánku mělo být ve správné poloze.
Cvičení zad a krční páteře
Největší prevencí, a to nejlepší, co můžete pro své tělo udělat, je pravidelný pohyb. Pomocí něj se vám totiž posílí a uvolní svalstvo.
Existuje několik typů cviků, které jsou velmi efektivní k procvičení krční páteře.
Dynamický úklon
Prvním typem jsou dynamické úklony. Při těchto úklonech je důležité i správné dýchání. Při výdechu provádíte samotný cvik, zatímco s nádechem se vracíte do vzpřímené polohy. Důležité při tomto typu cviků je správné držení brady, která by neměla padat do strany.
Statický úklon
Druhým typem je statický úklon. Jeho provedení je velmi jednoduché. Vzpažte vaši pravou ruku a dotkněte se horní části levého ucha. Začněte tlačit rukou i hlavou proti sobě. Neměli byste zaznamenat žádný pohyb, ale vaše krční páteř se právě tehdy uvolňuje.
Kroužení hlavou
Cvik, který jsme praktikovali vždy na hodinách tělesné výchovy. Jednoduché kroužení hlavou je skvělým způsobem, jak uvolnit ztuhlý krk.
Cviky k procvičení krční páteře + (video)
Výše jsme zmínili několik typů cvičení, které mohou pomoci při uvolnění a procvičení krční páteře. Níže se dozvíte další konkrétní cviky, které vám při prevenci bolesti krku a ztuhnutí rukou mohou pomoci.
Cvik č. 1
Celý proces cviku začíná tím, že si kleknete na kolena a sednete si na své paty. Ideální je před sebe položit nějakou podložku, která je vyšší a má tloušťku minimálně 10 centimetrů.
Ruce si vystřete před sebe, dlaně zatlačte o sebe a pomalu spouštějte hlavu dolů. Následně ohněte ruce v loktech a dlaně pokládejte za svou hlavu. Tento pohyb opakujte několikrát.
Cvik č. 2
Další cvik je také velmi jednoduchý. Sedněte si tak, aby vaše nohy byly nataženy přímo před vámi.
Následně ohněte vaše pravé koleno a celou nohu umístěte tak, aby směřovalo k vnější straně vašeho levého kolena.
Potom si svou levou ruku omotejte kolem kolena pravé nohy. Pravou ruku položte za sebe za kříže.
Toto cvičení má za cíl procvičit a protáhnout celou páteř. Důležité je mít při jeho provádění čas a nikam nespěchat. Toto cvičení vám narovnává páteř a celkově zpevňuje zádové svalstvo.
Cvik č. 3
Celý cvik začíná tím, že se postavíte zády ke stěně. Mírně pokrčíte kolena a celkem by vaše nohy měly být v úrovni stehen.
Následně lokty pokrčíte do 90 stupňového úhlu a přitisknete je ke stěně.
Lopatky stáhněte k sobě, čímž zajistíte že, hlava, ramena a hýždě se neodtlačí od stěny. Tento cvik pak opakujete několikrát.
Cvik č. 4
Další cvik můžete cvičit vleže. Pohodlně si lehněte na vyvýšenou podložku. Uvolněte se a relaxujte. Potom se zhluboka nadechněte as výdechem celou svou krční páteř tlačte do podložky. Při tomto cviku je posilován každý obratel vaší páteře.
Cvik č. 5
Z cviku č.j. 4 můžete plynule přejít do následujícího cviku. Jak ležíte, pokuste se svou bradu přitlačovat co nejvíce k hrudníku. Důležité je tento pohyb provádět co nejpomaleji.
Nechce se vám cvičit? Relaxujte!
Mnozí z nás cvičení nebo pravidelný pohyb nemají vůbec v lásce, a proto se často uchylují k různým formám relaxace. Podle lékařů i ta může dopomoci k uvolnění krční páteře.
Skvělým nástrojem k tomu je akupunktura či klasická masáž.
Pomocí jógy či pilatesu můžete také dosáhnout vytoužených výsledků.
Tato forma relaxace může skutečně pomoci. Pokud vaše problémy kolem ztuhlosti krční páteře přetrvávají již několik týdnů, určitě vyhledejte odbornou pomoc vašeho lékaře.
Další technicky proti zmírnění bolesti krční páteře
Výše v článku jsme zmiňovali, že to nejlepší, co můžete udělat pro svou krční páteř, je prevence. Ta obsahuje správné držení těla, pravidelné cvičení a pohyb, méně stresu a celkovou relaxaci.
NĚKDY VŠAK ANI PRAKTIZOVÁNÍ TĚCHTO VŠECH VĚCÍ NEPOMŮŽE.
Tehdy je třeba se obrátit na odborného lékaře, který zná další techniky a postupy uvolnění krční páteře.
Velmi důležité je při ztuhnutí krku a trnutí rukou, udržovat postiženou oblast v teple.
Následně se na postižené oblasti aplikují různé hřejivé náplasti. Ty většinou obsahují látky, které pomáhají při uvolňování svalstva.
Kromě náplastí pomáhají také obklady či parafíny.
Tyto věci si můžete klidně zakoupit i domů. Jsou totiž volně dostupné i bez lékařského předpisu. Avšak ty nejúčinnější léky dostanete jen od odborného lékaře na předpis.
Většinou se předepisují léky na zmírnění bolesti nebo na uvolňování svalů.
Mnoho lidí k uvolnění používá i různé infiltrační techniky:
- technika suché jehly
- fasetové blokády
- periradikulární obstřiky
- ozonoterapie
- infiltrační léčba svalů, vazů a úponů šlach
Rady na závěr
Krční páteř patří mezi nejzatíženější části našeho těla. Mnohem více to platí zejména v dnešní době, kdy mnozí z nás většinu dne prosedí.
Náš krk je tak dlouhodobě napjatý, což se nám časem může ošklivě vymstít.
NA ZÁVĚR VÁM PŘINÁŠÍME RADY, KTERÝCH DODRŽOVÁNÍ VÁM POMŮŽE ZMÍRNIT NEBO ODSTRANIT PROBLÉMY S KRČNOU PÁTOU.
Ztuhlý krk a trnutí rukou tak budou minulostí.
Zdroje:
Tato řada je zejména pro ty, kteří většinu dne prosedí v práci nebo za volantem auta.