Maca peruánská je rostlina, která pochází Peru, ale díky svým zdravotním přínosům a léčivým účinkům je stále častěji vyhledávána i v našich končinách. Můžete si ji jednoduše přidat do vašeho oblíbeného smoothie, užívat ji ve formě kapslí a tablet, nebo si z ní udělat chutný čaj.
Maca, tedy Řeřicha peruánská je svým vzhledem podobná ředkvičce. Na světě existuje několik odrůd, které se od sebe liší podle barvy kořene (červená, černá, růžová nebo žlutá). Každá z těchto odrůd má jiné složení, což se projevuje i na jejím odlišném účinku.
V tomto článku si ji kompletně rozebereme.
Obsah článku
Nejlepší Maca produkty
Co obsahuje Maca peruánská a jaký je její původ
Maca peruánská patří do čeledi brukvovité. Zelená část, která se nachází nad zemí, se mírně podobá aromatické petržele nebo mrkvi. Kořen Macy, který se nachází pod zemí, představuje v tomto případě nejvýživnější a nejúčinnější část této rostliny.
Kořen se zpracovává tak, že se vysuší, a takto zpracovaný jej můžete skladovat i několik let.
Je výživný, obsahuje několik vitamínů a minerálů, má vysokou nutriční hodnotu a léčivé účinky.
Žlutý kořen představuje asi 60 % roční sklizně a je nejpoužívanější a nejzkoumanější ze všech odrůd. Mezi jeho hlavní vlastnosti patří zvyšování energie, zlepšení koncentrace a vyrovnávání hormonů.
Červená odrůda je nejsladší, představuje asi 25%. Tento druh je nejúčinnější hlavně pro ženy, a to kvůli jeho příznivým účinkům na hormonální rovnováhu a zdraví kostí.
Černá Maca peruánská je nejvzácnější ze všech barev, tvoří asi 15% roční sklizně. Jedná se o nejúčinnější odrůdu pro muže, a to zejména při nabírání svalů, vytrvalosti, mentálním soustředění a zvyšování libida (zdroj).
Co obsahuje Maca peruánská?
Aminokyseliny
Maca obsahuje 10 až 14% proteinů, které jsou složeny z 19 aminokyselin.
Mezi nejznámější aminokyseliny patří například:
- arginin,
- serin,
- histidin,
- kyselina asparagová,
- kyselina glutamová,
- glycin,
- valín,
- fenylalanin,
- tyrosin,
- threonin.
Minerály a vitamíny
Kořen Macy je bohatý na minerály, a to zejména na vápník, draslík a železo. Obsahuje také další minerály v menším množství, jako například fosfor, měď, mangan, zinek a další.
Co se týče vitamínů, je výborným zdrojem vitamínu C, ale rovněž obsahuje i další vitamíny, a to B3, B2, B, B6, B12 a vitamín E.
Mastné kyseliny a různé rostlinné sloučeniny
V Mace se rovněž nacházejí různé mastné kyseliny, a to kyselina linolenová, palmitová, olejová a laurová. Rovněž obsahuje i další rostlinné sloučeniny, jako například taniny, alkaloidy, flavonoidy a aromatické oleje.
Původ
Už i z názvu je víceméně jasné, že Maca peruánská pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z vysokohorských nadmořských oblastí Peru a And.
Domácí obyvatelé ji znají už přes 2000 let, ale až do druhé poloviny minulého století se Maca peruánská vyskytovala pouze na jediném místě na světě. To místo je náhorní plošina kolem jezera Junín, které je ve výšce 4000 metrů nad mořem.
Díky velkému zájmu se Maca dostala postupně do celého světa, stala se vlajkovým produktem Peru, a dnes ji můžete koupit v e-shopech a obchodech po celém světě.
Hlavní přínosy a benefity Macy peruánské
Maca peruánská je rostlina, která je díky svým významným zdravotním benefitům a afrodiziakálním účinkům známá po celém světě.
Jaké jsou hlavní benefity Macy peruánské?
Zvýšení libida
Zvýšení libida, plodnosti a sexuální výkonnosti po užití Macy patří k nejznámějším přínosům, pro které je ve světě velmi populární. Na podporu tohoto tvrzení existuje několik lidských a zvířecích studií, ve kterých účastníkům podávali denní dávky Macy a placeba.
Tato studie prokázala zlepšení libida u obou skupin, avšak v případě skupiny, která užívala Macu, šlo o výraznější zvýšení.
Snížení erektilní dysfunkce
Kořen Macy by mohl být podle dostupných studií i přínosem pro lidi s erektilní dysfunkcí.
Podle dostupné studie, která proběhla v roce 2009, užívali všichni účastníci 2,4 g kořene denně po dobu 12 týdnů.
Za tuto dobu vědci zaznamenali u mužů výraznější nárůst sexuální pohody než u těch, kteří konzumovali placebo.
Maca peruánská by mohla v tomto směru také pomoci ženám. Vědci ze studie z roku 2015 zjistili, že kořen Macy může pomoci snížit sexuální dysfunkci u žen po menopauze a u těch, které užívaly antidepresiva.
Zvýšení energie a vytrvalosti
Někteří sportovci a kulturisté používají Macu peruánskou jako doplněk při cvičení, který má zvýšit výkon a energii.
Jde tak například o alternativu pro ty lidi, kterým nevyhovuje kofein jako nakopávač energie.
I když v tomto bodě je třeba provést ještě několik studií, pravděpodobně existuje několik různých důvodů, díky kterým Maca ovlivňuje hladinu energie v těle člověka.
Zvyšování plodnosti
Během uplynulých 40 let se u mužů v západním světě snížil počet spermií přibližně o polovinu.
Na základě tohoto zjištění by mužům mohla pomoci studie, která dokazuje, že užívání Macy peruánské vede ke zvýšení plodnosti u mužů.
Jde o studii, které se zúčastnilo 9 zdravých mužů. Ti konzumovali rostlinu po dobu 4 následujících měsíců. Po skončení tohoto období vědci u nich zjistili zvýšení objemu, počtu a pohyblivosti spermií.
Zlepšení nálady a snížení úzkosti
Maca obsahuje flavonoidy, o kterých se předpokládá, že zlepšují náladu a zvyšuje hladinu dopaminu.
Jde přitom o studii z roku 2015, která zjistila u žen po menopauze snížení pocitu úzkosti a deprese.
Boj s volnými radikály
Maca peruánská rovněž podporuje přirozené antioxidanty v těle, jako je glutathion a superoxiddismutáza.
Antioxidanty pomáhají bojovat proti volným radikálům a bakteriím, které mohou poškodit buňky.
Také tímto bojem posilují imunitní systém, regenerují buňky a pomáhají chránit vaše srdce.
Snížení symptomů menopauzy
Během perimenopauzy, tedy ve stádiu před dosažením menopauzy hladina estrogenu kolísá a způsobuje různé nežádoucí příznaky, jako jsou návaly horka, vaginální suchost, výkyvy nálady, problémy se spánkem a podrážděnost.
Na základě dosavadních studií vědí vědci říci, že užívání Macy peruánské vedlo ke zmírnění symptomů menopauzy, včetně návalů horka a přerušovaného spánku.
Lepší paměť a učení
Přestože jde o studii provedenou na hlodavce, výzkumníci zjistili, že Maca pomohla zlepšit paměť a učení u myší, které měly poruchy paměti.
Jde však o benefit, který by mohl být při dalších výzkumech a studiích skvělým pomocníkem při boji s Alzheimerovou chorobou.
Rovněž je tato rostlina velmi oblíbená i u rodičů v Peru, kteří ji dávají svým dětem ke zlepšení učení, koncentrace a paměti při učení.
Prospívá vašim kostem
Maca peruánská obsahuje polynenasycené mastné kyseliny, tedy živiny, které jsou důležité pro zdraví vašich kostí.
Dokazuje to i stejná studie o snížení symptomů menopauzy, která říká, že Maca pomáhá zvýšit hustotu kostí.
Jak si připravit Macu peruánskou u vás doma
Maca peruánská je na trhu dostupná v různých alternativách, od pilulek a prášku, až po čaj.
Každý by si měl vybrat způsob užívání podle svých preferencí, důležité je se při užívání řídit pokyny výrobce.
Doporučená denní dávka Macy peruánské není přesně stanovena, doporučuje se však užívat 1,5 až 5 gramů rostliny denně. Aby se dostavily požadované účinky, rostlinu je třeba užívat pravidelně alespoň 1 měsíc.
Dostupné formy Macy a jak si ji můžete připravit i u vás doma:
Syrový prášek
Syrový prášek ze sušené Macy peruánské lze použít jako přísada do pokrmů, ovocných a mléčných nápojů. Nejčastěji se dávkuje přiloženou odměrkou.
Želatinizovaný prášek
Tento typ rostliny je tepelnou úpravou zbaven škrobu, který často tvoří až 1/3 rostliny.
Tímto procesem se zvyšuje stravitelnost, stejně tak se snáze a rychleji rozpouští.
Kapsle a tablety
Kapsle se snadno polykají a nevyžadují žádnou speciální přípravu. Jedná se o časově nejrychlejší variantu, kterou stačí zapít sklenicí vody.
Tablety mají podobné užívání jako tobolky, avšak ve srovnání s nimi mají nižší výrobní i prodejní cenu.
Extrakt z Macy peruánské
Obvykle jde o silnější formu než syrový prášek, může být v různé koncentraci, na které závisí i její dávkování a účinnost.
Tinktura
Tinktura se připravuje louhováním kořene v lihovém extraktu, jejíž dávkování je 3 x denně podle návodu. Jedná se o ideální alternativu pro ty, kteří nemají v oblibě prášek nebo tablety.
Čaj
Čaj z Macy můžete zalít vřelou vodou a vyluhovat, čímž získáte jednoduchý horký nápoj s blahodárnými účinky. Trh nabízí několik směsných čajů z Macy peruánské, které obsahují i jiné byliny a plodiny.
Takový mletý prášek se může přidat i do kávy, kdy takovou kávu nazýváme Maca coffee.
V Peru je tato rostlina součástí tradiční stravy, to znamená, že domácí si ji připravují pečenou, praženou, jako polévku nebo kaši.
Rovněž se používá i k výrobě fermentovaného nápoje zvaného Maca chicha.