DomůVýživaDoplňky stravyCo je to vitargo a jaké má účinky? (ODPOVĚĎ)

Co je to vitargo a jaké má účinky? (ODPOVĚĎ)

Chcete-li podávat stále lepší výkony, musíte poctivě a dlouhodobě trénovat. Ještě jedna věc je však velmi důležitá, ale často na ni zapomínáme. Tipnete si, která to je?

Pokud jste hádali, že výživa – bod pro vás.

Co je Vitargo?

Dnes si představíme patentovaný produkt s názvem Vitargo.

Jedná se o sacharid vyvinutý speciální technologií, která má za následek jeho vysokou molekulovou hmotnost a nízkou osmolalitu.

Nejlepší Vitargo – náš výběr

…a teď česky: díky tomu je mnohem lépe stravitelný, než tradiční druhy sacharidů, nezůstává dlouho v žaludku a nenasává na sebe vodu z vnitřního prostředí.

Dostatečná hydratace je důležitá zejména v teplých dnech a doplňování sacharidů sladkými nápoji může přispět ke zvýšeným ztrátám tekutin z buněk, resp. k jejich sání do vnitřního prostředí střeva.

Jaké má Vitargo ® výhody?

  • zdroj dobře stravitelných sacharidů
  • rychlé doplnění energie
  • výborná vstřebatelnost
  • nezpůsobuje zažívací potíže
  • postupný nárůst glykémie (vhodný i pro vytrvalce)
  • doplňuje zásoby glykogenu o 70 % rychleji než ostatní sacharidy

Zkušenosti s Vitargo ® má mnoho špičkových atletů a nachází široké využití například mezi kulturisty, crossfitery, ultramaratonci či triatlonisty. Kompletní seznam atletů naleznete zde.

Vitargo ® sníží pokles svalové síly ve dvou po sobě následujících trénincích

kontrolované studii z roku 2016 sledovali výzkumníci účinek tří různých nápojů na rychlost obnovení glykogenu a sportovní výkon. Použití Vitargo® v množství 1,2 g/kg tělesné hmotnosti po cvičení výrazně zmírnilo pokles svalové síly pozorovaný během následného cvičení s opakovaným maximálním odporem.

Pro srovnání byl použit maltodextrin, což je běžně využívaný sacharid s nízkou molekulovou hmotností.

Proč jsou sacharidy důležité?

V článku o kreatinu jsme se věnovali tomu, jak tělo získává energii pro svalovou práci. Pouze v rychlosti zopakujeme, že ať už „palivo“ tvoří cokoli, musí se to „něco“ přeměnit nejprve na ATP.

ATP je chemická sloučenina, která obsahuje velké množství chemické energie, kterou v procesu svalové kontrakce využíváme.

Prvních několik vteřin zcela postačují zásoby kreatinfosfátu. Již po přibližně sedmi sekundách však nastane prudký pokles intenzity vykonávané činnosti – a na řadu přicházejí sacharidy.

Sacharidy (cukry, uhlohydráty – možná je tak znáte, ale už se jim tak neříká) jsou hlavním zdrojem rychle využitelné energie a většinou tvoří více než polovinu našeho denního energetického příjmu.

V těle jsou uloženy ve formě glykogenu. Vitargo® má potenciál doplnit zásoby svalového glykogenu až o 70 % rychleji, než ostatní sacharidy.

Kdy potřebujeme glykogen?

Svalový glykogen slouží jako „sklad“ pro sacharidy, které naše tělo následně přemění na ATP a využije na svalovou kontrakci.

Z toho nám vyplývá, že abychom dokázali sportovat s co největší intenzitou co nejdéle, potřebujeme mít dostatečné zásoby glykogenu.

Glykogen se vyčerpává při aktivitách, kdy primárním zdrojem energie jsou sacharidy. Jsou to všechny druhy sportů, které provádíme při vysoké intenzitě a trvají déle než 7 vteřin.

Mohou to být sprinty, namáhavý běh, vyšší počty opakování v posilovně, lyžování, jízda na kole, plavání.

Abychom mohli po vyčerpání glykogenu podat znovu maximální výkon, musíme počkat, až se obnoví. A zde přicházejí na řadu sacharidy!

Pokud nemáte po tréninku možnost sacharidy doplnit normálním jídlem nebo to není vhodné z jiného důvodu (např. v přestávce sportovního výkonu), můžete sáhnout po různých sacharidových doplňcích stravy.

Známe gely, tyčinky, sacharidové nápoje a směsi pro výrobu sacharidových nápojů, z nichž vyčnívá Vitargo.

Jak užívat Vitargo ®?

Vitargo® můžete použít před, během i po skončení tréninku

PŘED tréninkem

Výrobce doporučuje vypít Vitargo ® 20 – 60 minut před zahájením sportovní aktivity.

Doba užití se různí podle dávky, kterou potřebujete (závisí na vaší hmotnosti) a vašich individuálních preferencí.

Vitargo ® opouští žaludek již přibližně 10 minut po vypití, pocit naprostého komfortu však může přijít až po půlhodině.

BĚHEM tréninku

Dostatečná zásoba sacharidů je limitujícím faktorem pro většinu sportovních výkonů.

Pokud váš trénink trvá déle než 90 minut, měli byste pouvažovat o zařazení zdroje sacharidů přibližně již po 45 – 60 minutách.

Dávka sacharidů vám umožní odtrénovat i závěr tréninku s maximálním nasazením – a tvrdší tréninky ve spojení s dostatečnou výživou znamenají lepší výkon.

PO tréninku

Doplnit ztracené zásoby glykogenu je klíčové zejména v případech, kdy vás v daném dni čeká ještě jeden trénink – nebo jen jednoduše chcete maximalizovat tréninkový potenciál a nakrmit svaly, aby měli možnost růst.

Nejrychlejšího doplnění glykogenu dosáhneme, pokud přijmeme co nejdříve po skončení aktivity zdroj sacharidů v množství 1,2 – 1,5 g/kg tělesné hmotnosti.

Opožděné podání sacharidů po tréninku o 2 hodiny snižuje rychlost obnovy glykogenu o 50%!

Ve sportové výživě je zažíváno tzv. „sportovní výživa“, pravidlo 3R – refuel, rehydrate, rest. Znamená, že bychom po každém tréninku měli doplnit energii (sacharidy, resp. bílkoviny při poškození svalů), vypít dostatek vody a dát tělu možnost zregenerovat.

Pokud Vitargo ® rozpustíte ve vodě, získáte sacharidový nápoj s jedinečnými vlastnostmi. Tam však Vitargo® zdaleka nekončí! Jelikož jde o směs, která je vyrobena z kukuřičného škrobu, můžete jej použít jako součást palačinek, zahustit jím kaši či pudink nebo použít místo mouky do koláčů.

A co vy – dáte si záležet na potréninkovém doplnění sacharidů? Jaký je váš oblíbený způsob?

4.7/5 - (9 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.