DomůVýživaDoplňky stravyNootropika: TOP 5 produktů, které zlepší paměť a podpoří soustředění

Nootropika: TOP 5 produktů, které zlepší paměť a podpoří soustředění

Řekl sis už někdy, že by se ti sešla lepší paměť, rychlejší učení a dokonalé soustředění? Vsadíme se, že ve zkouškovém si na to minimálně jednou pomyslel. Co bys řekl na to, kdybychom ti řekli, že existují látky, které legálně a bezpečně dokáží podpořit činnost mozku tak, abys na zkouškách a v práci exceloval? Představujeme ti nootropika – látky, které by neměly uniknout tvé pozornosti.

Nejlepší nootropika – náš výběr (TOP 5)

Co jsou to nootropika?

Nootropní znamená „vztahující se k vědomí a inteligenci“. Pochází z řeckého „nous“ – mysl a „trepein“ – ohnout, pozměnit.

Jedná se o látky, které podporují funkce mozku. A protože náš mozek má různé funkce, i nootropika dělíme do více skupin podle primárního účinku.

Některá nootropika podporují vytváření nových neuronových spojení, jiná zlepšují kognitivní funkce nebo zlepšují paměť.

Některé práce rozeznávají až 19 skupin nootropik – podle toho, na základě jakého mechanismu fungují.

Pro potřeby našeho článku však budeme o nootropikách mluvit jako o souboru doplňků výživy, které jsou dnes volně dostupné v různých fitness eshopech a mají za cíl podpořit mentální výkonnost.

Dostat se až do mozku není jednoduché

Dostat se někomu do hlavy není jednoduché – obrazně i doslovně.

I zde však mají nootropika o něco navrch: jsou to bioaktivní látky, které jednoduše proniknou hematoencefalickou bariérou až do mozku.

Co musí splňovat látka, kterou nazýváme nootropikem?

  • podporuje paměť a schopnost učit se
  • podporuje funkci mozku během nepříznivých podmínek
  • chrání mozek před nežádoucím vlivem chemikálií a toxických látek
  • zvyšuje přirozené kognitivní funkce
  • nesmí mít vedlejší účinky

Nootropika známe již tisíciletí

Již naši předkové znali léčivé účinky některých bylinek (a alkoholu), aby určitým způsobem zasahovaly do činnosti mozku. Nenazývaly je sice nootropika, ale využívání přírodních nootropik je v některých kulturách staré i několik tisíciletí.

Pojem „nootropika“ byl poprvé použit až v roce 1972 při výzkumu piracetamu. Jedná se o látku, která podporuje činnost mozku apojem nootropní byl použit k popsání podpory paměti piracetamem.

Piracetam je jedním z nejznámějších nootropik. Široké využití má v podporné léčbě Alzheimerovy choroby, schizofrenie či alkoholismu. V lékárně je dostupný pod různými názvy a jeho výdej není vázán na lékařský předpis.

Po některá nootropika však nemusíš jít do lékárny, navíc jsou čistě přírodní a těží zejména z léčivých účinků různých bylinek. Využiješ je například i během náročného zkouškového, kdy je času málo a učení hodně.

zkouškové-podpora-učení-paměť

Jaké účinky mají nootropika?

Nootropika stimulují, resp. podporují činnost mozku. Jejich účinek se pojí s kognitivními funkcemi a jednodušším vznikem

  • zostřují smyslové vnímání
  • zlepšují soustředění
  • zvyšují schopnost zpracovat i větší množství informací
  • zlepšují paměť
  • pomáhají udržet vyrovnanou mysl (zabraňují výkyvům nálad)
  • podporují psychickou pohodu
  • využívají se v medicíně proti neurodegenerativním onemocněním

Že to zní docela dobře? Tak se mrkni i na náš seznam 5 suplementů, které tvůj mozek nakopnou – a tobě umožní podávat ty nejlepší výkony.

Kofein je legální a nejprozkoumanější stimulant

Co uděláš ráno, když se tvá hlava a tělo odmítají vzbudit? Uděláš si šálek kávy a vyrazíš produktivitě oproti!

Kofein patří mezi nejčastěji využívané stimulanty, které kromě snížení míry vnímání únavy významně podporují i kognitivní funkce.

Kofein zabraňuje vzniku únavy

Zamyslel ses někdy nad tím, jak je možné, že po kofeinu se necítíš ospale a často nedokážeš usnout? Původ je třeba hledat přímo tam, kde kofein nejvíce působí: v mozku.

Představ si, jak máš mozek plný receptorů, které jsou připraveny zachytit adenosin, což dá tvému tělu signál, že jsi unavený – a tobě začne klesat mentální výkonnost, zhoršuje se ti soustředění a jediné, na co myslíš, je pořádný spánek.

Proč sem pleteme adenosin? Kofein se totiž v našem mozku naváže právě na adenosinové receptory, což způsobí, že hromadící se adenosin se nemá kde navázat. „Plave si“ v našem mozku, ale nemá mu dát jako najevo, že tělo či mysl jsou unavené.

Díky kofeinu, který adenosinové receptory blokuje, se dokážeš 100% soustředit i tehdy, když bys za normálních okolností už dávno spal.

žena-běží-kofeinové-tabletky-vytrvalost

Kolik kofeinu užívat?

Účinná látka kofeinu se pohybuje někde mezi 3 – 6 mg/kg tělesné hmotnosti. Většina tablet (což je nejčastější forma, ve které kofein koupíš jako doplněk stravy) obsahuje přibližně 200 mg kofeinu, což je dávka, která je pro většinu lidí naprosto dostačující.

Pouze pro srovnání, šálek silnější kávy obsahuje přibližně 100 mg kofeinu, pokud piješ instantní, pravděpodobně v jednom šálku nevypiješ více než 60 – 70 mg kofeinu.

Kdy užívat kofein?

Nejvyšší koncentrace kofeinu v plazmě je přibližně půlhodinu až 45 minut po užití, ale první náznaky cítíš již zhruba od 10 – 15 minut po užití.

Dát si tedy 3 – 6 mg kofeinu/kg tělesné hmotnosti (cca jedna tabletka – sleduj doporučené dávkování tvého kofeinu) asi čtvrt hodinu před očekávaným pracovním blokem je zlatá střední cesta, kterou nic nezkazíš.

Dej si však pozor na užívání kofeinu před spaním. Poločas rozpadu kofeinu je až několik hodin a ještě 6 hodin po jeho užití ti v těle „plave“ zhruba polovina dávky. Možná ti přímo nezabrání usnout, ale několik výzkumů potvrdilo, že kofein přijatý méně i 6 hodin před spaním snižuje kvalitu spánku.

Pokud tě kofein zajímá blíže, přečti si náš kompletní článek o kofeinových tabletách, kde se dozvíš, jak je využít nejen při učení a soustředění, ale například i při vytrvalostním či silovém tréninku.

Teanin se s kofeinem skvěle doplňují

Teanin nebo i L – teain je aminokyselina, která má uklidňující účinky. Nenech se však oklamat – uklidňující ne ve smyslu „sedativní“, ale tak, že ti pomůže se soustředěním na konkrétní činnost.

Často ji najdeš v součástech v kombinaci s kofeinem, se kterým se vzájemně super doplňují. Jejich účinek je akutní, takže narozdíl od mnoha jiných nootropik není nutná dlouhodobá suplementace (například jako u rhodiolu nebo ashwagandhe – viz níže).

V kombinaci s kofeinem teanin tlumí nadměrný stimulační účinek kofeinu az jejich kombinace získáš ostré myšlení a koncentraci.

Teanin je ideální i v případě, kdy potřebuješ nakopnout soustředění a produktivitu, ale už je mnoho hodin na to, aby sis dal dávku kofeinu.

Navozuje pocit spokojenosti, vyrovnanosti a pohody, neboť zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu.

Pouze pro zajímavost – v doplňcích se využívá L-teanin, neboť D-forma je v našem těle neaktivní a nedokážeme ji využít.

Guarana a.k.a. přírodní kofein

Pokud máš rád přírodní produkty a zároveň chceš naplno využít všech výhod kofeinu, guaranu si oblíbíš.
guarana-podpora-paměti

Jde o rostlinu, jejíž semena jsou bohatým zdrojem přírodního kofeinu, který, narozdíl od toho synteticky připraveného, díky obsahu bioaktivních látek v semenech guarany nezpůsobuje tak velké propady energie a jeho účinek trvá delší dobu.

guarana_recenze

Věděl jsi? Guarana se nazývá také paulinie popínavá a kromě stimulace nervové soustavy se využívá také k podpoře erekce.

Rhodiola rosea uleví od stresu a zlepší soustředění

Mimořádně zajímavá bylinka je i Rhodiola rosea, nebo česky rozchodnice růžová. Mezi její hlavní účinné látky patří salidrozid a rozavin, ale obsahuje i esenciální oleje či taniny.

Rhodiola zklidňuje, zvyšuje koncentraci, pomáhá bojovat proti chronickému stresu a zlepšuje regeneraci, což se hodí zejména ve vypjatých časech zkouškového nebo shonu v práci.
rhodiola-rosea

Vlivem stresu se totiž vylučují katabolické hormony – nejznámější kortizol, které mají za následek potlačení proteosyntézy (tvorby bílkovin).

Pokud se dlouho v tréninku neposouváš i přesto, že trénuješ tvrdě a dostatečně jíš, vyplatí se podívat i na další faktory, jako je například kvalita spánku či právě zmiňovaná úroveň stresu.

Jak užívat rhodiolu?

Rhodiola patří mezi adaptogeny, které fugují na dlouhodobější bázi.

Po měsíci užívání 200 – 300 mg extraktu z rhodioly denně by si měl cítit menší stres, pro zvýšení sportovního výkonu a podporu regenerace ve výzkumech užívali 500 – 700 mg denně po dobu 8 týdnů.

Ashwagandha patří mezi nejznámější nootropika

Ashwagandha neboli indický ženšen patří mezi naše nejoblíbenější suplementy.

Její pozitivní účinky na mentální výkonnost a kognitivní funkce dlouhodobě potvrzují významné vědecké studie.

tobolky-ashwagandha

Do popředí se dostává zejména díky zlepšení paměti, podpoře logického myšlení a zlepšení soustředění.

V ajurvédské medicíně mají v oblibě ashwagandhu zejména staří lidé, ale za náš tým ji vřele doporučujeme jako doplněk, který můžeš užívat na každodenní bázi – a reálně zpozoruješ výsledky.

Určitě znáš ten pocit vnitřního napětí, kdy bys sice velmi chtěl odpočívat a vypustit z hlavy všechny povinnosti, ale nějak to nejde.

Po pár dnech užívání ashwagandhy si i ty sám všimneš, že jsi klidnější, vyrovnanější a více v pohodě. A to se přece někdy hodí!

Pokud tě ashwagandha zaujala, přečti si náš kompletní článek o tomto zajímavém ajurvédském adaptogenu.

4.6/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.