Na podporu hubnutí se dnes prodává množství doplňků stravy, které málokdy obsahují skutečně účinné složky nebo v adekvátních dávkách. Pokud hledáte něco na podporu energie, spalování tuků a sportovního výkonu, což nezruinuje vaši peněženku, vyzkoušejte synefrin.
Obsah článku
- Nejoblíbenější synefrin
- Co je to synefrin?
- Jaké účinky má synefrin?
- p-synefrin a m-synefrin: jaký je mezi nimi rozdíl?
- Synefrin a hubnutí: v USA nahradil nebezpečný efedrin
- Synefrin v doplňcích stravy: jaké formy se využívají?
- Jaké vedlejší účinky může mít užívání synefrinu?
- Synefrin: jaké má dávkování?
- Jaké má recenze?
Nejoblíbenější synefrin
Co je to synefrin?
Synefrin řadíme mezi povolené stimulanty – jako například kofein. Je to látka (alkaloid), která se nachází ve slupce pomerančovníku hořkého (lat. název Citrus aurantium).
Má široké využití při podpoře sportovního výkonu, ale je častou složkou i výrobků určených na podporu hubnutí, potlačení chuti k jídlu, podporu energie či podporu kognitivních funkcí.
Věděli jste, že…?
Ve výrobcích naleznete synefrin i pod názvem sympatol nebo oxedrin.
V tradiční čínské medicíně se slupka nezralých plodů pomerančovníku hořkého používala například při problémech s trávením (bolesti žaludku, zácpa) a na podporu vykašlávání.
V Jižní Americe zase využívali pomerančovník k léčbě nespavosti, úzkostných stavů či epilepsie. V Evropě je pomerančovník hořký rozšířený zejména ve Španělsku, kde má téměř tisíciletou tradici a někdy se mu říká také jako sevillský pomeranč.
Dnes je synefrin ceněn zejména díky jeho účinku na zvýšení tvorby tepla as tím spojenou podporu hubnutí a spalování tuků.
Jaké účinky má synefrin?
Synefrin patří mezi hrstku látek, které mají skutečně potenciál podpořit hubnutí a spalování tuků. Zvyšuje tvorbu tepla – tzn. termogenezi, která naše tělo stojí energii navíc, kterou si vezme z tukových zásob.
Kromě toho dokáže snižovat aktivitu určitých trávicích enzymů (například alfa-amyláz), které v tenkém střevě tráví komplexní sacharidy. To má za následek dva pozitivní jevy: stabilnější hladina cukru v krvi po jídle a zároveň i menší množství energie, které z jídla dokážeme získat.
Shrnuto a podtrženo, má tyto účinky:
- zvyšuje tvorbu tepla, čímž zvyšuje energetický výdej
- pomáhá spalovat tuky
- podporuje hubnutí
- inhibuje činnost trávicích enzymů
- protizánětlivé
- antioxidační
Na druhé straně břehu stojí například tato systematická review, jejíž závěr říká, že důkazy neprokazují, že je účinný při ztrátě hmotnosti.
Na tomto místě je třeba pravděpodobně podotknout, že účinek suplementů s obsahem synefrinu může být do velké míry způsoben i placebo efektem. Ale – pokud funguje, tak i placebo se počítá, jestli?
Mnoho lidí má rádo příjemný pocit tepla as tím související pocení, které po konzumaci synefrinu nastává. Pokud vám takové nastartování pomůže podat na tréninku lepší výkon, běhat déle, zvedat více či být aktivnější i nějakou dobu po tréninku, pak synefrin opravdu může mít místo na poličce mezi suplementy.
p-synefrin a m-synefrin: jaký je mezi nimi rozdíl?
Extrakt získaný ze slupky pomerančovníku hořkého nazýváme jako p-synefrin (pomůcka: p jako „přírodní“). Pokud tvůj suplement obsahuje tuto foru synefrinu, výrobce či prodávající se s tím rád pochlubí: tento synefrin totiž vykazuje přibližně 2-násobnou aktivitu ve srovnání se synteticky vyrobeným.
Synteticky vyrobený synefrin se ale také označuje jako p-synefrin. Pokud tedy hledáš synefrin na podporu hubnutí či nakopnutí před tréninkem, hledej „synefrin“ nebo „p-synefrin“.
m-synefrin je označení látky podobné synefrinu, která se nazývá fenylefrin (někdy nazývaný také meta-synefrin – odtud písmenko „m“). Chemicky jsou si podobné, ale jejich struktura výrazně mění jejich biologickou aktivitu.
M-synefrin je součástí léků (spreje do nosu) a při častém užívání může způsobit například hypertenzi, bušení srdce, nespavost či bolesti hlavy. U p-synefrinu byly tyto vedlejší účinky při pravidelném používání pozorovány minimálně.
Synefrin a hubnutí: v USA nahradil nebezpečný efedrin
Americký trh s doplňky výživy před několika lety zasáhla velká změna: FDA (Food and Drug Administration) zakázala prodej doplňků stravy s efedrinem, který v současnosti patří na seznam zakázaných dopingových látek podle WADA.
Proč mluvíme o efedrinu? Výrobci si totiž s tímto zákazem poradili poměrně rychle: efedrin nahradili synefrinem – nebo i „bitter orange“, jak to zvyknou v anglicky mluvících zemích nazývat.
Amerika patří k zemím s nejvyšší mírou nadváhy a obezity na světě. Mnoho lidí konzumuje suplementy určené k podpoře hubnutí na denní bázi a právu obavy z poškození zdraví při častém užívání vedly FDA k zákazu efedrinu. Jak je to se synefrinem, který plynule nahradil efedrin?
Synefrin v doplňcích stravy: jaké formy se využívají?
V doplňcích stravy se může vyskytovat ve třech formách:
- Přírodní forma – extrakt z pomerančovníku hořkého (obsah synefrinu cca 90 %)
- Synteticky vyrobený synefrin
- Čištěná fytochemická látka získaná z rostlin (čistý – 100 %)
Mezi spotřebiteli je za kvalitnější považován přírodní synefrin (přírodní extrakt z pomerančovníku hořkého), protože kromě synefrinu obsahuje i další účinné látky, jako například oktopamin a tyramin.
Jaké vedlejší účinky může mít užívání synefrinu?
Pokud zní něco příliš dobře, pravděpodobně to pravda nebude – nebo ne úplně. Tak jako většina doplňků stravy, i u synefrinu máme popsáno několik nežádoucích účinků, které jsou nejčastěji spojeny s pravidelným užíváním ve velkých dávkách.
Mezi nejčastěji popisované patří například:
- nevolnost
- bušení srdce
- halucinace
- poruchy srdečního rytmu
- bolest na hrudi
- zvýšený krevní tlak
- trombóza
Užívané synefrinu se i s ohledem na možné vedlejší účinky nedoporučuje lidem s kardio-vaskulárními onemocněními (vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, poruchy srdečního rytmu…), diabetem (I. nebo II. typu), onemocněními štítné žlázy, neurologickými onemocněními glaukomem.
Obzvláště opatrní, pokud trpíte nějakou z procházejících diagnóz, byste měli být ve spojení synefrinu s kofeinem, které má sice synergický účinek (navzájem se podporují), ale zároveň i zvyšují riziko objevení se nežádoucích účinků.
Synefrin: jaké má dávkování?
Většina výrobců doporučuje dávkování v rozmezí 10 – 20 mg na jednorázovou dávku přibližně 20 – 45 minut před tréninkem.
Tuto dávku můžeme považovat za bezpečnou. Několik výzkumů se shoduje, že užívání synefrinu do 100 mg za den nemá vedlejší účinky na zdraví srdce, jater, ledvin či štítné žlázy.
Jaké má recenze?
Synefrin patří mezi relativně bezpečné a účinnější spalovače tuku. Mezi lidmi je oblíbený – my vybíráme nejpřínosnější recenze, které jsme v českých e-shopech našli.
Norbert:
„Na trhu je x spalovačů, samozřejmě ty funkční jsou v EU zakázané, takže povolených spalovačích, u kterých do sebe necpete efedrin či steroidy, je málo. Synefrin je výborný v poměru cena/výkon. Člověk více vládne a krásně se potí. 150 tablet vám bohatě vystačí na celou dietu. Používám už třetí rok v dietě.“
Michalea:
„Synefrin jsem začala používat jako první – výsledek byl bombový, přímo až peckový. Jak jsem ho začala používat, tak se mi pěkně začala rýsovat postava. Samozřejmě je třeba i cvičit, samotné tabletky vám jen dopomohou k pěknému vyrýsování a zhubnutí. Maximální spokojenost, maximální doporučení.“
Tomáš:
„Synefrin kombinuji s kofeinem a ještě nikdy mě nezklamal. V létě se snažím ho omezit, protože kvůli pocení musím během tréninku více pít a vadí mi to. Na zimu je ideální: zahřeje a podpoří při výkonu.“
A jaké zkušenosti se synefrinem máte vy? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte v komentářích.
Zdroje:
Stohs, S. J. (2017). Safety, Efficacy, and Mechanistic Studies Regarding Citrus aurantium (Bitter Orange) Extract and p-Synephrine. Phytotherapy Research, 31(10), 1463–1474. doi:10.1002/ptr.5879