DomůDoplňky stravySpalovače tukůL-Theanin - Co to je? + dávkování a účinky

L-Theanin – Co to je? + dávkování a účinky

Pokud jste milovníkem čaje, pravděpodobně znáte jednu z jeho základních složek, známou jako L-theanin. Tato složka, která se přirozeně nachází v zeleném a černém čaji (ale je přítomna i v některých houbách), nabízí řadu zdravotních benefitů, včetně toho, že pomůže relaxovat a lépe spát.

V oblasti fitness se používá v předtréninkových koktejlech a v běžném životě jako doplněk na podporu kreativity a soustředěnosti. Zvyšuje koncentraci serotoninu v mozku, příznivě působí na imunitní systém a optimálně harmonizuje s kofeinem.

Nejlepší L-theanin

Co je to L-theanin?

Tato neproteinogenní aminokyselina byla objevena v roce 1949 jako složka čajovníku (rod Camellia).

Kromě listů čajovníku je přítomen pouze v rostlině guayuse, která patří do rodu cesmína, a v houbě kaštanovém. V černém čaji je však obsažen v menším množství než v zeleném.

Černý čaj se vyrábí fermentací zeleného čaje a při tomto procesu se část theaninu rozloží

Nejprve si přejděme, co jsou aminokyseliny a proč jsou důležité.

Aminokyseliny jsou bílkoviny a jsou skutečnými stavebními kameny našeho života. Jsou to molekuly, které používá vše živé pro tvorbu bílkovin. Celkově jako lidé potřebujeme ke správnému fungování těla 20 různých aminokyselin.

Zatímco L-theanin není nezbytný pro přežití, jeho přítomnost v rostlinách a houbách byla zkoumána z hlediska jeho možného vlivu na funkci mozku.

L-theanine ze zeleného čaje tobolky

 • extrahovaný ze zeleného čaje
 • pozitivní účinek na kvalitu a trvání spánku
 • antistresové účinky
 • vynikající poměr cena / objem
 • balení postačí na 45 dní

Vlastnosti L-theaninu

L-Theanin je bílá pevná látka. Začíná tát až při 214 °C. Je to neproteinogenní aminokyselina, proto se nepoužívá pro tvorbu bílkovin. Při užívání L-theanin dosáhne maximální koncentrace v krvi po 32-50 minutách.

Jen L theanin se dokáže tvořit biologicky. Zrcadlový obraz D-theanin lze vyrobit pouze chemickou syntézou.

Účinky L-theaninu

L-Theanin má řadu účinků na lidský biosystém. Zejména na centrální nervový systém. Následující účinky L-theaninu se týkají izolovaného použití.

Zvýšení koncentrace serotoninu v mozku. V mozku serotonin mimo jiné řídí kontrolu nebo vliv vnímání, spánku, regulace teploty, smyslových funkcí, vnímání a zpracování bolesti, chuti k jídlu, sexuálního chování a sekrece hormonů.

V těchto procesech působí serotonin jako neurotransmiter (mezi dvěma nervovými buňkami) nebo neuromodulátor (na volných nervových zakončeních).

Užívání L-theaninu zvyšuje koncentraci serotoninu v mozku

Zvýšená tvorba alfa vln. Po užití L theaninu byly v mozku naměřeny zvýšené alfa a delta vlny a sníženy beta vlny. Alfa vlny jsou znakem relaxace.

Je důležité zdůraznit, že prodej L-Theaninu je možný pouze pod hlavičkou „doplněk stravy“. Není určen k léčbě, diagnostice nebo vyléčení jakékoli nemoci nebo stavu. Nejlepší je brát jej jako doplněk zdravé výživy a životního stylu.

L-theanin proti stresu

Mnoho uživatelů L-theaninu uvádí, že po dávce L-theaninu zaznamenají výrazné snížení úrovně stresu. Ve skutečnosti je to jeden z nejsignifikantnějších účinků theaninu.

Japonští vědci v roce 2012 začali zkoumat účinky L-theaninu a kofeinu na hladinu stresu. Ve třech samostatných studiích s použitím L-theaninu, kofeinu nebo placeba dospěli vědci k zajímavým výsledkům.

Vědci zjistili, že suplementace L-theaninu výrazně snížila zvýšení krevního tlaku v reakci na stresové podněty. Zpráva Mood Profile po dokončení mentálních úkolů také ukázala pokles duševního stresu.

L-theanin proti úzkosti

Jedním z nejvíce prozkoumaných účinků L-theaninu je jeho schopnost poskytnout uvolnění. Tento jedinečný účinek byl prokázán v několika studiích.

Například jedna studie zkoumala účinky L-theaninu na pozornost a reakční dobu 18 japonských studentů. Studenti byli rozděleni do skupin s vysokou a nízkou úzkostí na základě jejich odpovědí na řadu otázek. Obě skupiny dostávaly L-theanin a placebo v opakovaných experimentech (zdroj).

Výsledky ukázaly výrazné zvýšení aktivity vln alfa v mozku, sníženou srdeční frekvenci, zlepšení kognitivní výkonnosti a zlepšení reakčních časů. Tyto účinky byly primárně pozorovány mezi jednotlivci ve skupině s vysokou hladinou úzkosti.

L-Theanine – GymBeam

 • vhodný k užívání s předtréninkovkou nebo energetickým nápojem s obsahem kofeinu
 • zmírňuje nástup účinku kofeinu
 • doporučuje se brát v obdobích stresu a při poruchách spánku
 • skvělý poměr cena/objem
 • 1 balení postačí na 90 dní

L-theanin pro spánek

Studie z roku 2011 o dětech s ADHD zjistila, že doplňování L-theaninu je dobrý způsob, jak zlepšit kvalitu spánku a zkrátit čas potřebný k usínání (zdroj).

Procentuální skóre spánku a skóre účinnosti spánku se výrazně zlepšily u dětí užívajících doplněk L-theaninu. Kromě toho, při zvýšené dávce, byl zaznamenán i trend k menší fyzické aktivitě během spánku (což naznačuje klidnější spánek). Je to skvělé zjištění, protože

lidem poskytuje přirozenou alternativu pro podporu zdravého spánku

Užívání L-theaninu ke spánku je dobrou volbou kvůli bezpečnostním faktorům. Vedlejší účinky L-theaninu téměř neexistují, zejména ve srovnání s jinými sloučeninami, které lidé užívají ke zlepšení spánku.

L-theanin a hubnutí

L-theanin může být nepřímo prospěšný při hubnutí tím, že podporuje klidný a uvolněný duševní stav. Mnohé studie spojují stres s přejídáním se a negativním životním stylem. Ty přímo přispívají k přírůstku hmotnosti.

L-theanin a kofein: Silná synergie

Hlavním přírodním zdrojem L-theaninu je zelený čaj Camellia sinensis, který má velmi vysoký obsah kofeinu.

Šálek zeleného čaje obsahuje asi třetinu množství kofeinu šálku kávy

Z tohoto důvodu vědci začali zkoumat účinky kombinace L-theaninu a kofeinu.

Četné studie ukázaly, že mezi L-theaninem a kofeinem existuje velmi reálné pozitivní spojení. Zdá se, že L-theanin je schopen působit proti některým „negativním“ účinkům kofeinu.

Vědci zjistili, že L-theanin v čaji působí jako protipól kofeinu. Kofein vás nejen probere, ale má také nepříjemné vedlejší účinky. Zejména ve vyšších dávkách může vést k bušení srdce, vnitřnímu neklidu, nespavosti a zvýšenému krevnímu tlaku.

Zde vstupuje do hry L-theanin, který dokáže neutralizovat negativní účinky kofeinu. Dochází k často popisovanému účinku zeleného čaje: Jemně vás probudí – ne tak povzbuzující jako káva, ale dlouhotrvající – a zároveň vás uvolní.

Ve studii z roku 2010 vědci zveřejnili údaje, které ukazují, že kombinace L-theaninu a kofeinu zlepšila kognitivní výkon. 44 testovaných osob dostalo téměř 100 mg L-theaninu a 40 mg kofeinu.

Výsledky zjistily, že tato kombinace výrazně zlepšila aktivitu při úkolech, duševní soustředění a pozornost a snížila únavu. Tyto výsledky naznačují výrazné zlepšení kognitivní výkonnosti.

Novější studie z roce 2015 zjistila, že L-theanin zvyšuje průtok krve mozkem (CBF). To je dobrá zpráva, protože je známo, že kofein snižuje CBF a zvyšuje krevní tlak. Studie zjistila, že L-theanin dokáže tyto účinky účinně snížit.

Vzhledem k těmto studiím se zdá, že tento účinný doplněk může přinést ještě silnější výhody v kombinaci s kofeinem.

Now Foods L-Theanine Stresový management 100mg 90 veg kapslí

 • přispívá k relaxaci
 • příznivě ovlivňuje kvalitu spánku
 • redukuje stres
 • podporuje kardiovaskulární zdraví
 • pozitivně ovlivňuje zdraví mozkových buněk
 • vysoká cena

Dávkování L-theaninu

L-Theanin není lék, takže neexistují žádné oficiální pokyny k jeho užívání.

Ve většině studií bylo účastníkům podáváno přibližně 200 mg L-theaninu 2 až 3krát denně. Ukázalo se však, že už i dávka kolem 50 mg je prospěšná.

L-Theanin je obvykle dostupný ve formě 200 mg tablet, zkušenosti však říkají, že není problém, pokud L-theanin užíváte ve vyšších dávkách, protože aminokyselina nemá prakticky žádné vedlejší účinky.

Možné vedlejší účinky

Maximální hladina „bez nežádoucích účinků“ pro L-theanin je kolem 2000 mg. To znamená, že většina uživatelů nepociťuje žádné vedlejší účinky ani při dávce do 2 gramů.

L-Theanin je velmi bezpečný doplněk stravy

Ale jako každý doplněk může způsobit vedlejší účinky. Některé z hlášených vedlejších účinků L-theaninu zahrnují:

 • bolesti hlavy
 • závratě
 • nevolnost
 • nervozita
 • podrážděnost
 • průjem

Shrnutí na závěr

Přírodní aktivní složka, která slibuje větší duševní výkonnost, ale přesto zajistí, že zůstaneme uvolnění – a bez jakýchkoli vedlejších účinků? To, co zní jako dokonalý lék pro náš někdy hektický každodenní život, skutečně existuje: L-theanin.

 

Zdroje informací:

4.8/5 - (24 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.