DomůSportTerč na šipky - Vybíráme TOP 6 terčů

Terč na šipky – Vybíráme TOP 6 terčů

Terč na šipky je skvělou zábavou a stává se stále více populárnějším nejen v zábavních podnicích, ale také v domácnostech. Je výbornou formou zábavy při různých akcích s přáteli či s rodinou. Na trhu naleznete elektronické terče na šipky nebo ty klasické. Záleží na vás, kterou variantu preferujete.

Také je na výběr z amatérských či profesionálních terčů. Jak vybrat ten správný terč, ale také příslušenství, jako jsou šipky, náhradní letky či násadky? Dočtete se níže!

Kde koupit kvalitní terč na šipky?

Historie terče na šipky

Historie vzniku terče a šipek není příliš jasná. S určitostí se říct nedá, kdo byl první, kdo by vrhal krátký strouhaný předmět podobný šipce do cíle. Existuje však jistá souvislost mezi vrháním oštěpů a používáním luků.

Je možné, že pokud někomu nevyhovovala vzdálenost a velikost samotného prostoru, mohlo to vést ke vzniku této sportovní aktivity.

Historicky byly zpočátku šipky nejpopulárnější v Anglii. Díky kolonizaci se však později dostaly i do celého světa.

19. století bylo obdobím, kdy začaly mít šipky a střílení na terč na šipky určitá pravidla. Šipka měla obvykle asi 10 cm a byl to dlouhý váleček ze dřeva, který byl na jedné straně zakončen kovovým hrotem. Na druhé straně ho zase tvořily peříčka, která se nazývají letky.

V ROCE 1898 BYLY V AMERICE PATENTOVANÉ SLOŽITELNÉ LETKY. LETKY, KTERÉ MĚLI CELOKOVOVÉ TĚLO, BYLY PATENTOVÁNY V ANGLICKU V ROCE 1906.

Organizace

Velmi populární ve světě jsou také různá sdružení, kluby a organizace. Již v roce 1954 vznikla NDA (National Darts Association of Great Britain). Ta také již od roku 1957 pořádá Národní mistrovství Anglie. Ty jsou podobně populární iv dalších jiných zemích.

V roce 1973 vznikla další organizace, a to BDO (British Dart Organisation), ta už od roku 1978 pořádá největší šipkový turnaj. Na Slovensku existuje od roku 1997 Asociace šípkarských klubů. V současnosti se jmenuje Slovenská šípkarská federace a je členem European Dart Union i World Darts Fedaration.

Terč na šipky – druhy

Základním kritériem pro výběr terče na šipky pro vás je vybrat si, zda chcete elektronický terč nebo klasický.

Klasické terče na šipky mají většinou měkký plastový nebo ocelový hrot. Možností je opravdu hodně. Základní druhy terčů na šipky jsou následující druhy:

  • Elektronický terč na šipky – terč pro měkké plastové šipky;
  • Tradiční sisalový terč – terč pro ocelové šipky.

Elektronický terč na šípky

Největší výhodou elektronického terče je to, že vám umožňuje počítat dosažené skóre, dokážete lépe kontrolovat pořadí a umožňuje snadno si zvolit volbu vybrané hry.

Další velkou výhodou tohoto terče je, že si může zahrát klidně i jeden člověk! Většina terčů má totiž i funkci protihráče.

To znamená, že podle navolené náročnosti vám terč přesně určí, kam šipky házet a následně vám přesně započítá dosažené skóre.

Základní nevýhody elektronických terčů:

  • Závislost na příkonu elektrické energie,
  • Vyšší hlučnost při hře.

Zdroje napájení elektronických terčů jsou:

  • Síťové napájení – takový terč lze zapojit do elektrické zásuvky,
  • Bateriové napájení – to umožňuje hrát kdekoli chcete, ale pouze na tu dobu, pokud vydrží nabití.

Některé elektronické šipkové terče mají několik obrazovek. Díky tomu umožňují hráčům neustále sledovat dříve, a to iv době, kdy zrovna nejsou na řadě.

Pokud si vyberete elektronický terč, musíte si také zvolit speciální šipky, které jsou pro tento druh terče určeny.

Elektronické terče představují opravdu významný vývojový pokrok v šipkách. Vývoj tohoto druhu terče na šipky začal v 80. letech a dnes jsou na vynikající technické úrovni. Vaše hra s ním bude bezstarostná.

Mají dokonce v sobě jednoduchý počítač, který dokáže zaznamenat vaše zásahy, vyhodnocuje je a přesně vás dokáže informovat o průběhu hry na displejích. Kvalita závisí na ceně modelu, který si vyberete.

Sisalové (klasické) terče pro šipky s ocelovými hroty

Tento druh terče na šipky je používán především u profesionálů. Takový terč je tvořen z vláken rostliny, která se nazývá sisala. Ta je následně zpracována a je z ní vytvořena hlavní část – tělo terče, kterým je dopadová plocha pro šipky.

Sisalový terč na šipky nemá žádné funkce a také žádné napájení. Lze jej použít kdekoli.

Základnou nevýhodou je to, že je nutné počítať každú hodinu.

Kvalitní sisalový terč obsahuje také 16 milionů sisalových vláken.

Chcete-li si vybrat sisalový terč, vhodný je takový, který má žiletková vlákna. Případně vlákna, která jsou zkosená a bez příchytových oček. Výhodou je, že se šipka zapíchne na místo, kam doletí, neodrazí se od vláken a zároveň je přesně vidět, kam šipka doletěla.

Další vlastnosti sisalových vláken:

  • Vlákna se po zabodnutí šipky roztáhnou a když se šipka vyjme, zatáhnou se zpět;
  • Terče mají velmi dlouhou životnost;
  • Ocelové části oddělují jednotlivá pole dostatečně jasně, a tím pádem nevzniká nikdy spor, jaké pole bylo zasaženo;
  • Sisalový terč nesmí přijít do kontaktu s vodou;
  • Barevná provedení jsou také zajímavým interiérovým doplňkem.

 

Tyto terče mají také mnohem nižší hlučnost. Vždy ke hře používejte šipky s ostrými ocelovými hroty. Skvělé je také pořídit si šípkovou rozež, která pomáhá chránit podlahu.

elektronický terč na šipky

Jak vybrat šipky na terč

Nejdůležitějším příslušenstvím, které je k terči na šipky zapotřebí, jsou samotné šipky. Na trhu najde mnoho různých druhů a značek šipek.

Materiál, který se používá k výrobě šipek na terč, je v podstatě stejný. Mezi nejznámější značky patří například POWER DART a UNICORN. Ta první ze jmenovaných je o něco cenově dostupnější.

Šipky s plastovým hrotem

Jsou potřebné ke elektronickému terči. Ale budou se vám zapichovat nejen do toho, ale také do sisalového terče. A to navzdory tomu, že do něj spíše patří šipky s ocelovým hrotem.

Ve specializovaných obchodech naleznete také jednoduché kovové hroty, které stačí navléci na ten plastový hrot a následně umíte jeden druh šipky využít na oba typy terčů.

Co se týče váhy, hlavně v případě, že jste začátečník, sáhněte po šipkách s menší hmotností.

Ceny šipek a terče na šipky

Terč na šipky jako jednorázová investice není zrovna nejlevnější, ale není to ani nic, co by vás mělo zruinovat. Ceny elektronických či sisalových terčů jsou více či méně podobné a v konečném důsledku závisí především na vašich preferencích.

Ke každému terči potřebujete samozřejmě i šipky. Někdy koupíte ke terči už i přímo šipky, někdy je však třeba koupit je zvlášť. Cena tří kusů balení s ocelovým nebo plastovým hrotem se může pohybovat na úrovni asi 350 Kč.

Cena terče závisí na tom, jaké jsou vaše preference. Ty nejlevnější verze naleznete již na úrovni asi 899 Kč. Dražší verze stojí kolem 2300 Kč.

terč na šipky

Víte, jak házet šipky?

Na závěr si řekněme i něco k pravidlům této hry. Existuje několik verzí, ale základem je to, že mezi středem terče a zemí by mělo být 173 cm. Samotná vzdálenost mezi terčem a čarou, ze které se hází je zase 237 cm.

Terč na šipky se skládá z těchto základních oblastí:

  • Single – hodnota je napsána vždy na okraji terče;
  • Double – dvojnásobná hodnota;
  • Triple – trojnásobná hodnota;
  • Green bull’s-eye (vnější býčí oko) – 25 bodů;
  • Red bull’s-eye (vnitřní býčí oko) – 50 bodů (double 25).

Černý okraj terče neobsahuje žádnou bodovou hodnotu.

V každém z kol musí hráč vždy hodit tři šipky. Zpravidla začíná hru ten hráč, který hodí poprvé šipku co nejblíže ke středu.

Tak se určí, který hru začíná. Na terči se dají hrát různé typy her, klasickou světovou hrou je „Tournament darts“ – 501 – hráči začínají s 501 body a soutěží, který z nich rychleji dosáhne nuly.

terč na šipky

Terč na šipky je skvělou zábavou, kterou mají rádi malí i velcí. Je to způsob, jak trávit čas spolu a zároveň trénovat trpělivost a přesnou míru. V neposlední řadě může být terč na šipky i zajímavý interiérový doplněk, pokud máte v podobném stylu zařízenou domácnost.

Zajímají vás další společenské hry – přečtěte si tento článek.

4/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.