DomůMagazínBetakaroten a jeho účinky + jak jej užívat?

Betakaroten a jeho účinky + jak jej užívat?

Léto je obdobím, kdy se mnoho lidí těší na sluneční paprsky a odpočinek na pláži. Opalování však vyžaduje pečlivý přístup, abychom dosáhli krásné a opálené pokožky bez jejího poškození. Chránit je třeba nejen natíráním, ale i vnitřní. Právě s vnitřní ochranou nám může pomoci betakaroten.

Jedná se o přírodní pigment, který najdeme v rostlinách, ovoci či v barevné zelenině. Přestože tato látka nepatří mezi nezbytné živiny pro lidský organismus, plní mnoho důležitých úkolů.

V tomto článku se podíváme na to, co je to betakaroten, jaké má účinky na naše zdraví a jak jej správně užívat, abychom z něj získali maximální výsledky.

TOP 5 betakaroten


Co je vlastně Betakaroten?

Betakaroten je rostlinný pigment, který patří do skupiny karotenoidů. Karotenoidy jsou v podstatě pigmenty způsobující červené, oranžové a jasně žluté zbarvení ovoce, zeleniny či rostlin.

Potraviny bohaté na betakaroten poznáte na první pohled. Najdete jej v mrkvi, sladkých bramborách, dýni, paprice či v mangu.

Funguje také jako výborný antioxidant. To znamená, že chrání náš organismus před působením volných radikálů, které mohou způsobovat poškozování buněk a tkání.

Betakaroten a vitamín A

Nejvýznamnějším faktem je, že betakaroten je provitaminem A. Pro vysvětlení, barvivo betakaroten dokáže naše tělo přeměnit na vitamín A, nazývaný retinol.

I když betakaroten není pro naše tělo tak nezbytný, vitamín A je pro nás velmi důležitý. Užívání samotného vitamínu A však může být i nebezpečné, nakolik se jím můžeme předávkovat.

Výhodou betakarotenu je, že si z něj tělo vytvoří jen tolik vitamínu A, kolik potřebuje a zbytku se jednoduše zbaví.

Fakt, že je užívání betakarotenu jako zdroje vitamínu A bezpečnější než užívání samotného vitamínu A nám potvrzují i některé studie.

Účinky betakarotenu na náš organismu

Kromě toho, že betakaroten působí jako antioxidant, má na naše tělo mnoho dalších pozitiv. Hlavní přínosy užívání betakarotenu však můžeme připsat zejména tomu, že se podílí na tvorbě vitamínu A.

Betakaroten a opalování

Množství lidí si betakaroten spojuje zejména s pokožkou a zdravým opalováním. To je také fakt.

Betakaroten má významný vliv na zdraví naší pokožky. Jeho konzumace může přispět ke zvýšení ochrany před UV zářením a slunečním spálením.

Dokonce, pravidelné doplňování betakarotenu může poskytnout pokožce ochranný faktor SPF 4 a zvyšovat účinnost opalovacího krému. Abyste jeho ochranný účinek mohli naplno využít, je třeba jej doplňovat alespoň 10 týdnů před opalováním.

Kromě ochrany před spálením pokožky od slunce může také bránit předčasnému stárnutí pokožky.

Ani s betakarotenem to však nepřehánějte, jelikož při vyšších dávkách se vám mohou chodidla, dlaně či ruce zabarvit do žluta.

Betakaroten pro zdravý zrak

Už když jste byli dětmi, určitě vám rodiče říkali, abyste jedli mrkev na dobrý zrak. Nejde jen o obyčejnou frázi. Mrkev totiž opravdu obsahuje betakaroten, který napomáhá udržovat zdravé oči.

ocu26

Ani ne betakaroten, ale spíše jeho přeměna na vitamín A, který je velmi důležitý pro zdraví našich očí.

Věděli jste, že pro zdravé oči potřebuje tělo i dostatek karotoneidů? Do této skupiny patří kromě luteinu i betakaroten. Oba tyto karotenoidy mají silné antioxidační účinky, které pomáhají chránit zdraví očí.

Betakaroten je také vhodnou prevencí před šeroslepotou a šedým zákalem.

Vitamin A je kritický pro zdraví očí a dobrý zrak. Betakaroten je prekurzor vitamínu A, a proto pravidelná konzumace potravin bohatých na betakaroten může pomoci udržovat zdravý zrak a preventivně působit proti noční slepotě.

Imunitní systém

Betakaroten má také pozitivní vliv na imunitní systém, který pomáhá organismu bojovat proti infekcím a chorobám.

Zdraví srdce

Konzumace betakarotenu může pomoci chránit srdce před poškozením volnými radikály a přispět ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Zlepšuje kognitivní funkce

Antioxidanty jako betakaroten mohou být velmi užitečné pro zlepšení paměti a kognitivních funkcí.

betakaroten

Pomáhá chránit tělo před vznikem rakoviny?

Fakt, zda betakaroten opravdu funguje jako prevence proti vzniku rakoviny, je stále předmětem zkoumání. Mnozí odborníci se však shodují, že jeho antioxidační účinky mohou mít pozitivní vliv na její prevenci. Jasné výsledky však zatím nejsou potvrzeny.

Nejlepší zdroje betakarotenu

Chtěli byste vyzkoušet účinky betakarotenu i na vašem zdraví? Důležité je konzumovat vyváženou a pestrou stravu, která obsahuje různé druhy ovoce a zeleniny bohatých na betakaroten. Tímto způsobem si zabezpečíte dostatečný přísun tohoto důležitého karotenoidu.

Do svého jídelníčku zařaďte tyto potraviny:

  • Mrkev
  • Batáty
  • Špenát
  • Meloun Cantaoupe
  • Meruňky
  • Dýni
  • Mango
  • Brokolici
  • Čínské zelí
  • Grapefruit
  • Cibuli
  • Hrách
  • Švestky
  • Špenát
  • Petržel
  • Chilli

betakaroten

Důležitá je i příprava

Betakaroten je lipofilní, což znamená, že se lépe vstřebává v přítomnosti tuků. Proto při přípravě pokrmů s betakarotenem nezapomeňte přidat také trochu zdravých tuků, jako například olivový olej.

Také platí, že betakaroten se lépe vstřebává z potravin, které prošly tepelnou úpravou.

Zdroje vitamínu A

Betakaroten je prekurzor vitamínu A, proto je důležité konzumovat i potraviny obsahující tento vitamín, jako jsou mléčné výrobky, vejce či ryby.

Doplňky stravy

Pokud máte potíže s pravidelným přísunem betakarotenu přes stravu, můžete zvážit i užívání doplňků stravy.

Na trhu je dostupných množství produktů. Buď se jedná o doplňky s obsahem čistého betakarotenu nebo jeho kombinaci s jinými látkami, často například se selenem či výtažkem z měsíčku.

betakaroten

Kdo by měl užívat betakaroten a kdo by se mu měl vyhnout?

Betakaroten je vhodný zejména pro lidi, kteří se přes léto často vystavují slunci. Samozřejmě, jeho pozitivní účinky můžete přijímat i kdykoli během roku. Chcete-li se co nejlépe připravit na léto, začněte s jeho pravidelným doplňováním alespoň 10 týdnů před opalováním.

I přes všechny pozitivní účinky betakarotenu by se mu měli vyhnout kuřáci. Některé studie totiž dokazují, že užívání vysokých dávek betakarotenu může zvýšit riziko vzniku rakoviny plic. Důvody zatím ještě nejsou známy, ale silným kuřákům se doporučuje užívat jen přírodní betakaroten.

V těhotenství je užívání betakarotenu lepší alternativou k užívání vitamínu A. Ten se během těhotenství nedoporučuje, protože vysoké dávky tohoto vitamínu mohou mít nepříznivé účinky na zdraví plodu. Před užíváním betakarotenových přípravků si však zkontrolujte, zda je daný doplněk vhodný i pro těhotné ženy.

Obecně před začátkem užívání byste si měli vždy nejprve přečíst informace ke konkrétnímu doplňku. Většina doplňků s betakarotenem je vhodná až pro děti od 3 let.

Doporučené dávkování betakarotenu

Pokud jste zvyklí řídit se při užívání vitamínů a minerálů doporučenou denní dávkou, s betakarotenem to není tak jednoduché. Neexistuje totiž žádná doporučená denní dávka betakarotenu. Důvodem je nedostatek stávajících důkazů pro jeho stanovení.

Podle zatím dostupných důkazů denní dávka betakarotenu pro dospělé činí 6-15 mg, přičemž těhotné ženy by neměly překročit 10 mg.

Máte-li další dotazy ohledně užívání betakarotenu a jeho vhodnost konkrétně pro vás, obraťte se na svého lékaře, případně lékárníka.

Možné vedlejší účinky betakarotenu

Kromě mnoha výhod je třeba poukázat i na možná negativa spojená s užíváním betakarotenu. Jeho nadměrné užívání se může projevovat zažloutlou barvou pokožky, především nohou, dlaní a rukou.

Samotné barvivo betakaroten není pro nás až tak nebezpečné, ale vitamín A ano. Pokud budete přijímat nadměrné množství vitamínu A, můžete se jím předávkovat. Nezpracovaný vitamín A se nedokáže odplavit z těla, jako například vitamín C, ale ukládá se nám v játrech.

Nadbytek vitamínu A se odborně nazývá hypervitaminóza A. Ze začátku se projevuje bolestmi hlavy, rozostřeným viděním, nevolnostmi, závratěmi či bolestmi svalů. Chronický nadměrný příjem vitamínu A může způsobit až větší riziko zlomenin a koma. Následky mohou být dokonce až smrtelné.

Z užívání betakarotenu však strach mít nemusíte, jelikož není toxický. Určitě to však s ním nepřehánějte a řiďte se příbalovým letákem.

Závěr

Betakaroten je malý zázrak přírody, který může pozitivně ovlivnit vaše zdraví i krásu. Pravidelnou konzumací potravin bohatých na betakaroten můžete pomoci chránit vaši pokožku, podporovat dobrý zrak, posilovat imunitní systém a bránit se před volnými radikály.

Ať už plánujete jít za sluncem k moři nebo ne, užívání betakarotenu před létem bude pro vás jen přínosem. Nejenže podpoříte zdraví vaší pokožky, ale snadněji a krásněji se opálíte, pokožka se rychleji zregeneruje a nemusíte se bát nepříjemného spálení.

Nejlepší je přijímat betakaroten přímo ze stravy, ale ani doplňků stravy se nemusíte bránit. Samozřejmě, dávejte si pozor na jeho dávkování a nepřehánějte to.

Máte již zkušenosti s užíváním betakarotenu? Podělte se s nimi o ně v komentářích.

4.5/5 - (16 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.