DomůMagazín5 tipů na cvičení během jarní sezóny

5 tipů na cvičení během jarní sezóny

Jaro symbolizuje nové začátky a je ideálním obdobím pro oživení cvičící rutiny. S příchodem teplejšího počasí se můžeme opět vrátit k vnějším aktivitám. Po dlouhé zimě, kdy jsme většinou zavřeni v interiéru, je příjemné se opět dostat na čerstvý vzduch – cvičení venku také přispívá k lepšímu duševnímu zdraví.

Přinášíme vám 5 nápadů na cvičení venku, které můžete dělat kdekoli, bez potřeby členství v posilovně.

Chůze, běh a turistika

Chůze, běh a turistika jsou klasickými typy kardia. S příchodem teplého počasí se můžete cvičení věnovat venku na čerstvém vzduchu. Pokud máte někde poblíž hory nebo kopce, vaše procházka se může změnit na túru.

Pokud jste v tom úplný nováček, důležité je začít pomalu a postupně zvyšovat intenzitu.

Nemusíte se ihned vrhnout do sprintování – i svižná chůze je skvělým způsobem, jak vaše tělo dostat do pohybu. Přináší také zdravotní výhody, jako je snížení krevního tlaku, cholesterolu a klidovou srdeční frekvenci. Je také skvělou rodinnou aktivitou.

Jóga venku

Jóga je skvělým cvičením, které můžete dělat venku a je vhodná i pro začátečníky. Pokud hledáte nějaké jednoduché cvičení, se kterým byste na jaře začali, jóga je to pravé pro vás. Má prokazatelné účinky nejen na fyzické, ale i mentální zdraví.

Posiluje svaly, zlepšuje flexibilitu a snižuje stres, úzkost a nepotřebujete na ni skoro žádné pomůcky. Kromě toho, s jógou můžete začít kdykoli.

Ke cvičení jógy budete potřebovat pouze dvě věci: jogamatku a pohodlné oblečení. Pro zlepšení flexibility a stability, můžete přidat bloky na jógu a popruhy, ale tyto pomůcky nejsou nezbytné.

Dělat jógu venku je také skvělým způsobem, jak se spojit s přírodou. Najděte nějaké pěkné místo pod stromem či na zatravněném kopci a zaposlouchejte se do zvuků přírody. Umožňuje nám nejen posílit naše tělo, ale také probudit naše vnímání a vytvořit spojení s přírodou.

Jízda na kole

Pokud je vaší preferovanou formou cvičení spinning, jaro je skvělou příležitostí vyrazit do přírody.

Lekce spinningu v interiéru jsou efektivním kardio cvičením, ale jezdit venku přináší větší výzvy. Venkovní cyklistické aktivity zároveň přinášejí změnu scenérie, pokud vás spinning v interiéru začíná nudit.

Obě formy, indoor i outdoor cyklistika, mohou být náročným tréninkem, to ovšem záleží na vás. Pokud hledáte právě tu náročnější možnost, cyklistika na čerstvém vzduchu je lepší volbou. Studie ukazují, že outdoor cyklistika je více intenzivnější.

Jednou z kritik indoor cyklistiky je, že se při každém cvičení zaměřuje na tytéž svaly. Když jezdíte venku, různé okolnosti, jako jsou počasí či terén, umožňují posílení vždy různých svalů během jízdy.

Kruhový trénink

Cvičit každý den tytéž cviky může být časem velmi monotónní. Jednou z věcí, jak zkusit něco nového, s rodinou či přáteli, je kruhový trénink.

Tato cvičení můžete provádět na zahradě nebo i v parku. V některých parcích dokonce najdete i venkovní stroje na cvičení, jako jsou hrazdy.

Každý den zkuste jiný typ cvičení, abyste se postupně zaměřili na každý jeden sval ve vašem těle. Zaměřte se na pět až osm cvičení, které budete střídat, a zopakujte je dvakrát nebo třikrát.

Tipy na okruhy

  • Horní část těla: přítahy, kliky, tricepsové dipy, kliky na lavičce, kroužení rukama
  • Střed těla: plank, zkracovačky, mountain climber, plank o zeď
  • Dolní část těla: dřepy, výpadová chůze, výšlapy, zanožování (donkey kicks), můstky

Chcete-li cvičit i se závažími, zkuste tyto cviky s činkami:

  • Horní část těla: bicepsový zdvih, přítahy v předklonu, tlak ve stoje, tricepsové tlaky s jednoručkou, boční upažování jednoručkami v předklonu
  • Dolní část těla: mrtvý tah na jedné noze, výpony lýtek, boční výpady, bulharské dřepy, hip thrust

Venkovní sporty

Skvělou formou cvičení může být i honička, střílení na koš či běžecká cvičení. Vezměte kámoše a zasportujte si!

Můžete si klidně zahrát fotbal či zkusit tenis. Sport není jen skvělou aktivitou na cvičení, ale také možnost být na čerstvém vzduchu a socializovat se.

Seznam vnějších sportů je velmi dlouhý, takže se nikdy nebudete nudit.

Začněte například basketbalem nebo plaváním, protože jsou běžně dostupné. Můžete je dokonce zkombinovat a pořídit přenosný basketbalový koš. Chcete-li vystoupit ze své komfortní zóny, zkuste veslování, raketbal, paddleboarding či zatančit si někde venku.

Závěr

V období mezi zimou a létem se lidé snaží zvýšit množství svého pohybu. Cvičit během zimních měsíců může být pro někoho náročné as příchodem tepla přichází také motivace.

Využijte příchod jara a zacvičte si venku. Udělá to vám, i vaší duši dobře, když budete cítit sluneční paprsky na vaší tváři a čerstvý vzduch v plicích. Pokud však raději cvičíte uvnitř, všechna tato cvičení lze provádět iv interiéru. Hlavně udržujte tělo v pohybu a buďte aktivní.

Zdroj:

  1. https://www.verywellfit.com/
  2. https://www.healthline.com/
  3. https://www.muscleandfitness.com/
4.9/5 - (15 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.