DomůMagazínCo to znamená mít podváhu? Máme odpověď!

Co to znamená mít podváhu? Máme odpověď!

Už léta se ve společnosti diskutuje o hmotnosti a jejím vztahu ke zdraví jednotlivce. Vytvořily se stigmata, ovlivnily se standardy krásy a formovaly se názory ať už na podváhu, ale i obezitu.

Co je však zdravá hmotnost? Přestože se informace o hmotnosti a zdraví začínají měnit, možná si nadbytečnou tělesnou hmotnost spojujete jen se špatným zdravotním stavem. Přitom i podváha může mít negativní vliv na vaše zdraví.

Nejste sami, pokud vám není jasné, co znamená zdravá hmotnost, zvláště ve společnosti, kde se za ideál považuje štíhlost.

Ve skutečnosti se skutečná zdravá hmotnost liší od člověka k člověku a závisí na mnoha faktorech.

Definování váhy


Jak zjistíte, jestli máte zdravou hmotnost? Mnozí zdravotničtí pracovníci používají jako nástroj matematické vzorce, jako je index tělesné hmotnosti (BMI).

BMI hodnotí stav hmotnosti porovnáním vaší hmotnosti s výškou. Výpočet odhaduje tělesný tuk, který zdravotničtí pracovníci používají jako screeningový nástroj k určení rizika onemocnění.

Nemá však sloužit jako diagnostický nástroj tělesného tuku nebo jediné měřítko celkového zdraví.
BMI, který se pohybuje mezi 18,5 a 24,9, se považuje za normální nebo zdravou hmotnost, zatímco BMI nižší než 18,5 patří do pásma podváhy.

Měření tělesného složení může poskytnout přesnější obraz o vaší hmotnosti a zdraví. Složení těla porovnává, jakou část vaší celkové hmotnosti tvoří svalová hmota a jakou část tuku. Procentuální podíl tělesného tuku se používá k hodnocení zdraví.

  • Zdravé procento tělesného tuku u mužů: 17,6 až 25,3 %
  • Zdravé procento tělesného tuku u žen: 28,8 až 35,7 %
Podle studie z roku 2018 zveřejněné v časopise Journal of Exercise Rehabilitation jsou muži s méně než 17,6 % tělesného tuku a ženy s méně než 28,8 % tělesného tuku pod normou nebo mají podváhu.

Zdatní jedinci a sportovci však mohou mít nižší procento tělesného tuku a mít zdravou hmotnost.

Symptomy podváhy


Příznaky podváhy nebo nedostatečné výživy se velmi liší. Lidé s podváhou se mohou cítit velmi unavení, mohou mít nízký krevní tlak a případně i nízkou hladinu cukru v krvi.

Také mohou pociťovat závratě, nevolnost a chlad. Mohou mít dokonce problémy se spánkem a pociťovat svalové křeče v důsledku nedostatku vitamínů a minerálů, které se podílejí na svalové kontrakci a relaxaci, jako jsou hořčík a draslík.

Zdravotní rizika spojená s podváhou


Pokud jde o hmotnost a riziko zdravotních problémů, máme tendenci zaměřovat se na problémy spojené s nadváhou. Podváha však může být stejně škodlivá pro vaše zdraví.

Nedostatek vitamínů, osteoporóza, snížená imunita a neplodnost jsou některé ze zdravotních rizik, kterým můžete čelit jako jedinec s podváhou.

Nedostatek vitamínů

Vitamíny a minerály jsou základní živiny, které vaše tělo potřebuje ke správnému fungování. U podváhy můžete mít nedostatek energie a živin k udržení zdravé hmotnosti. To znamená, že nemusíte mít dostatečný přísun vitamínů a minerálů.

Podle zprávy zveřejněné v roce 2017 v časopise Nutrients je pravděpodobnější, že budete mít nedostatek vitamínů, pokud máte podváhu. Nedostatečný přísun základních živin ovlivňuje fungování vašeho těla.
Tyto nedostatky ve výživě mohou způsobit zdravotní problémy, jako je anémie z nedostatku železa, kyseliny listové nebo vitamínu B12, špatné hojení ran z nedostatku vitamínu C nebo šeroslepost z důvodu nedostatečného příjmu vitamínu A.

Osteoporóza

Osteoporóza je závažné onemocnění kostí, které způsobuje porézní a křehké kosti, které jsou náchylnější ke zlomeninám. Může se vyvinout u každého. Riziko však zvyšuje nesprávná výživa.

K budování kostní hmoty v dětství a udržení kostní hmoty v dospělosti potřebujete dostatečný přísun vápníku a vitamínu D. Pokud máte podváhu a nesplňujete své nutriční potřeby, je pravděpodobné, že nedostáváte dostatek vápníku nebo vitamínu D.

Snížená funkce imunitního systému

Váš imunitní systém vám pomáhá bojovat proti infekcím a chorobám. Přestože žádná potravina ani doplněk nezvýší vaši imunitu, musíte se stravovat vyváženě as dostatečným množstvím základních živin, aby váš imunitní systém fungoval co nejlépe.

Máte-li velmi nízkou hmotnost, protože se nedostatečně stravujete, nemusíte získat všechny živiny potřebné pro silný imunitní systém. To může snížit funkci imunitního systému a vystavit vás riziku, že můžete kdykoli a kdekoli nachladit.

Problémy s plodností

Tělo potřebuje určité množství tuku k vykonávání základních funkcí a existuje souvislost mezi nízkým obsahem tuku v těle a podváhou. Přestože si většina lidí myslí, že příliš mnoho tuku je škodlivé pro zdraví, ani jeho nedostatek není dobrý.

Máte-li podváhu a nízké procento tělesného tuku, můžete mít problémy s plodností. Nedostatek tělesného tuku ovlivňuje tvorbu hormonů, což vede k problémům s plodností u žen a mužů.

Co dělat, pokud máte podváhu


Máte-li podváhu a hledáte řešení pro zlepšení své hmotnosti, poraďte se s vaším lékařem. Ten dokáže přesně posoudit vaši hmotnost a její možný vliv na vaše zdraví a poskytnout pokyny, které odpovídají vašim jedinečným potřebám.

Přestože na hmotnost ovlivňuje výživa, existují i další faktory, které ovlivňují velikost vašeho těla, jako například genetika, fyzická aktivita a léky. O těchto faktorech a o tom, jak se mohou týkat vás, se zeptejte lékaře.
Lékaře byste se také měli zeptat, co můžete udělat, abyste přibrali, a na správný pohybový režim pro vaši situaci.

Tipy pro zdravé přibírání

Pro některé lidi je přibírání stejně obtížné jako hubnutí. Konzumace potravin s vysokým obsahem kalorií může přinést několik kilo, ale ne vždy poskytne tělu potřebnou výživu.

Chcete-li zdravě přibrat, musíte jíst vyváženou stravu plnou různých potravin bohatých na živiny.

Tipy pro zdravé přibývání na váze zahrnují:

  • Jíst pět až šest malých jídel denně
  • pití nápojů s vysokým obsahem živin mezi jídly (mléko, džus, smoothies)
  • občerstvení v podobě ořechů, semínek, sušeného ovoce nebo sýra
  • přidávání strouhaného sýra, ořechů nebo fazolí do salátů a polévek
  • natírání chleba, krekrů nebo sušenek ořechovým máslem
  • přimíchání sušeného netučného mléka do cereálií, jogurtu nebo bramborové kaše
  • přidání silového tréninku do vašeho cvičebního programu
Při přibírání byste měli přidat zdravou směs svalů i tělesného tuku. Silový trénink může pomoci zvýšit svalovou hmotu.

Při cvičení dbejte na dostatečný přísun bílkovin do stravy, abyste získali více svalové hmoty. Maso, drůbež, mořské plody, fazole, ořechy, semena a mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem bílkovin.
Přehledová studie zveřejněná v roce 2018 v časopise The British Journal of Sports Medicine doporučuje sníst 0,7 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti, abyste přibrali. Pokud tedy vážíte 120 kilogramů, potřebujete 84 gramů bílkovin denně.

Naplánujte si pravidelné kontroly u lékaře nebo požádejte o doporučení registrovaného dietologa, který vám poskytne poradenství a podporu.

Závěr

Vaše hmotnost není vždy nejlepším ukazatelem zdraví. Zdravá hmotnost se u jednotlivých lidí liší a není to něco, co můžete skutečně „vidět“. Podváha z důvodu nedostatečného stravování ovlivňuje vaše zdraví nyní i v budoucnosti.

Máte-li obavy o svou hmotnost a o to, jak ovlivňuje vaše zdraví, domluvte si konzultaci s vaším lékařem.

Zdroje:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321612
  2. https://www.healthline.com/health/underweight-health-risks
5/5 - (16 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.