DomůMagazínKarpální tunel – příznaky + (TOTO POMÁHÁ)

Karpální tunel – příznaky + (TOTO POMÁHÁ)

Slyšeli jste už o ucpaných kanálcích na rukou nebo o bolestech ruky od práce na počítači? Tento problém doprovází bolesti v zápěstí, brnění prstů a noční bolesti.

Setkáte-li se s těmito problémy, tak s největší pravděpodobností jde o takzvaný syndrom karpálního tunelu.

Syndrom karpálního tunelu je způsoben útlakem středního nervu v zápěstí ruky, ke kterému dochází nadměrným zatížením šlach v zápěstí.

Jedná se o nejčastější onemocnění ruky. K syndromu dochází častěji při hormonálních změnách v těle. To je také důvod, proč jím ženy trpí až čtyřikrát více než muži. Projevuje se sníženou citlivostí ruky a brněním prstů.

Léčba probíhá fixací zápěstí, masážemi a v pokročilých případech i operací.

Co to je?


Karpální tunel se nachází nad zápěstím a je přirozenou součástí rukou. Jedná se o oblast, která propojuje předloktí a zápěstí.

Procházejí jím nervy, cévy a šlachy, které hýbou zápěstím.

Když lidé mluví o tom, že mají karpální tunel, tedy poškození v dané oblasti, mají ve skutečnosti na mysli syndrom karpálního tunelu.

syndrom karpálního tunelu

Jak a kdy vzniká?


Vzniká tehdy, když dochází k přetěžování zápěstí a šlach v karpálním tunelu. Může také být výsledkem úrazu zápěstí.

Častou příčinou bývá i poškození středního nervu v karpálním tunelu, a to vlivem hormonálních změn.

Jak jsme již zmínili, tímto syndromem častěji trpí ženy než muži. Přesněji jím ženy trpí až 4krát více. Rizikové v životě ženy je například období těhotenství či menopauzy.

Rozšířený je také například mezi klavíristy. Rizikovou skupinou jsou také lidé, kteří tráví spoustu času za počítačem, přičemž intenzivně klikají myší. Vyskytuje se také u lidí, kteří hodně pracují s razítky či se sbíječkou.

Proto je syndrom považován za nemoc z povolání.

Syndrom karpálního tunelu je nejčastějším onemocněním periferního nervového systému, kdy dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v místě karpálního tunelu.

Shrneme si ještě rizikové faktory pro vznik syndromu:

 • hormonální změny
 • porucha funkce štítné žlázy
 • hormonální antikoncepce
 • těhotenství
 • klimakterium
 • metabolické onemocnění
 • zánětlivá revmatická onemocnění
 • stavy po traumatech horních končetin
 • patologické procesy v karpálním tunelu (např. osteofyty neboli výrůstky)
 • přetěžování ruky v zaměstnání (práce na počítači, expozice vibracím, hra na hudební nástroj)

Příznaky syndromu karpálního tunelu


Mezi první příznaky syndromu patří lehké brnění a mravenčení v ruce. Častým příznakem je také brnění rukou.

Projevy se ale objevují pozvolna. Stejně tak se i pozvolna zhoršují. Často dochází ke snížené citlivosti ruky a pálení na dlani kolem palce a na palci, na ukazováčku a prostředníčku.

Nejsilněji se příznaky projevují v noci, mnohdy tak silně, že nemocného probouzejí. Ten intuitivní nepříjemnosti řeší masáží ruky, jejím namáčením do studené vody nebo spaním s ohnutým zápěstím.

U mnoha pacientů dochází také ke snadnému ochrnutí nebo zhoršení jemné motoriky postižené ruky. Jedinec není plně schopen uchopit malé předměty (například jehlu). V horších případech je náročné provádět běžné úkony, jako například chytit šálek za ucho. Příznaky mají zhoršující se tendenci. Pokud nemocný problém neřeší, může dojít k zásadnímu poškození ruky či obou rukou.

Silná bolest může vystřelovat i opačným směrem od ruky, tedy do ramene či hlavy. Jakmile jedince přestane ruka bolet, mělo by to být pro něj dostatečně alarmující, aby navštívil lékaře. Značí to totiž zhoršení stavu.

V konečném stadiu, kdy jsou svaly příliš ochablé, je vidět v místě palcového valu přepadený žlábek. Syndrom lze diagnostikovat pomocí EMG, kdy se vyšetřuje porucha vedení nervovými vlákny.

Komplikací může být Soudeckův syndrom, kdy ruka nepřiměřeně bolí, je oteklá a ztuhlá, pokožka má změněnou barvu a více se potí.

Léčba syndromu karpálního tunelu


U lékaře proběhne EMG vyšetření, při kterém se měří rychlosti vedení vzruchu nervem i cestou, kudy vede. Díky tomu lze určit závažnost a místo poškození. Podobné příznaky totiž mohou mít i problémy s krční páteří.

Jakmile dojde ke diagnostice syndromu karpálního tunelu, je v první řadě nutné uklidnit postiženou oblast.

Lékař vám jistě nabídne různé možnosti fixace zápěstí. Nutná je také volba lepšího ergonomického vybavení pro práci v kanceláři a u muzikantů alespoň dočasný zákaz hraní na hudební nástroj.

Lékař podle závažnosti příznaků předepíše léky na uvolnění svalů. Ideální jsou analgetika, která mají protizánětlivý účinek a pomáhají bývají i antirevmatika a kortikoidy.

V závažných případech je třeba podstoupit operaci zápěstí, při které operativně dojde k uvolnění struktur. Operace nepředchází recidivě potíží. Pokud tedy již došlo k vážnému poškození nervu, není ani jisté, že se po operaci stav výrazně zlepší.

Samostatná léčba karpálního tunelu


Zápěstí lze masírovat různými mastmi.

 • Vhodná je například měsíčková mast. Masírujte si jí zápěstí směrem k srdci. Úlevu mohou přinést i jiné bylinkové mastičky a přípravky. Za účinné se považuje také pití bylinných čajů, které mohou pozitivně působit na zlepšení stavu trpícího.
 • Přípravek Ginkgo Biloba dokáže zlepšit cirkulaci v celém těle, čímž působí na urychlení procesu hojení v oblasti karpálního tunelu.
 • Třezalka tečkovaná je skvělým pomocníkem v případě obzvlášť rozvinutých potíží spojených s karpálním syndromem. Pití čaje z této bylinky pomáhá ke zmírnění bolestí nervového původu.
 • Doporučuje se přikládat na zápěstí studené obklady, případně led. Nápomocné může být zvýšení příjmu protizánětlivého bromelainu a vitamínu B6. Ty pomáhají regenerovat tkáň.

Žádná z těchto metod však nebude účinná, pokud nedojde ke zmírnění přetěžování zápěstí.

Prevence


Nejlepší možností je samozřejmě prevence. Tu je třeba dodržovat především, má-li člověk rizikové zaměstnání, kterým je i práce za počítačem.

Na míru vlastního povolání je třeba učinit ergonomická opatření. Velmi pomáhá také pravidelné protahování šlach v zápěstí.

Klíčové v prevenci tohoto onemocnění jsou cviky na karpální tunel.

Při protažení se snižuje tlak ve šlachách, což snižuje jejich přetížení.

Vhodná je jóga, fyzioterapie nebo stačí postupovat podle návodů nalezených na internetu.

Konzervativní terapie


Co na karpální tunel pomáhá?

Při léčbě karpálního tunelu se nejčastěji aplikuje tzv. konzervativní terapie. Tento druh terapie je složen z následujících úkonů:

 • V počáteční fázi onemocnění – cílem terapie je redukovat bolestivost, ovlivnit funkci svalů, které jsou zásobovány pomocí nervus medianus, zlepšit prokrvení, ovlivnit citlivost a zlepšit kloubní funkci ruky.
 • Klidový režim – nepřetěžovat horní končetinu, je třeba také vynaložit snahu na změnu návyků v práci a vyhýbat se stereotypním činnostem.
 • Polohování – na noc se používá polohovací ortéza předloktí v neutrálním postavení ruky.
 • Značné pomačkání směrem za dlaní je nevýhodné pro útlak nervu. Této situaci se snažíme zabránit.
 • Kryoterapie – ke zmírnění otoku a bolestivosti se používají chladivé obklady.
  Aplikace kinesio tapu – je to metoda ke zmírnění otoku a bolestivosti.
 • Techniky ovlivňování měkkých tkání a masáž – uvolňování ruky, zápěstí, předloktí, ramene a šíje.
 • Protahování svalů – ruce, zápěstí, předloktí, ramena a krk je dobré protahovat pomocí různých strečinkových cviků.
 • Mobilizace drobných kloubů ruky a karpálních kostiček a dalších částí pohybového aparátu, které souvisí se vznikem syndromu karpálního tunelu.
 • Užívání analgetik k tlumení bolesti a antiflogistik k tlumení zánětlivých změn.
 • Aplikace kortikoidů s anestetikem do oblasti karpálního tunelu. Tato metoda je spojena s jistými riziky (např. aplikace mimo karpální tunel, aplikace omylem do cévy, při časté opakované aplikaci hrozí také poškození šlach svalů).

Když je nutná operace


Pokud je konzervativní léčba neúspěšná, přistupuje se k ambulantnímu operačnímu řešení, a to buď laparoskopicky, nebo klasickým řezem.

Operačním přístupem se nařeže příčný zápěstní vaz. Tímto úkonem dojde k uvolnění struktur. Po zákroku nelze vyloučit recidivu prožívaných potíží.

Po operaci je zapotřebí znehybnění ruky obvazem nebo krátkou sádrovou dlahou.

Stabilizace ruky je nutná zejména kvůli dobrému hojení.

Po odstranění obvazu nebo krátké sádrové dlahy se dále musí nosit ortéza ke zpevnění zápěstí.

Doporučuje se její aplikace v noci během spánku.

Níže stručně popíšeme, jaké úkony se dělají po operaci:

 • Polohování – zvednutí končetiny funguje jako prevence otoku.
 • Péče o jizvu po vyjmutí stehů – po 7 – 10 dnech je vhodné nasadit tlakovou masáž jizvy.
 • Manuální lymfodrenáž – užitečná je k regeneraci lymfatického systému.
 • Obnova funkce rukou – hybnost prstů a nácvik úchopu se zlepšuje procvičováním hybnosti zápěstí specializovanými cviky.
 • Relaxační a protahovací cvičení – speciální cviky určené ke zpevnění svalů ruky a předloktí.
 • Posilovací techniky – postupem času je třeba zvyšovat náročnost rehabilitačních cvičení.
 • Cviky na neurofyziologickém podkladu – jsou specificky navrženy pro rozvoj koordinace svalů celé horní končetiny.
 • Režimová opatření – pod tímto pojmem chápeme opatření snižující zatěžování postižené ruky opakovanými stereotypními pohyby.
 • Vyšší příjem vitamínu ze skupiny B – má vliv na zvýšení míry regenerace nervu.
 • Postupné zatěžování – plná zátěž se doporučuje až po 3 měsících po uskutečnění operačního zákroku.

Ruce si procvičujte


Trpíte-li nějakými z uvedených symptomů nebo se zařazujete do rizikových skupin lidí, jejichž karpální tunel je v ohrožení, pak vám doporučujeme cvičení cviků k prevenci syndromu karpálního tunelu.

Postiženým rukám pomohou lehké, ale účinné protahovací a relaxační cviky, včetně cviků ke stabilizaci zápěstí.

Při rehabilitaci ruky se zaměřujeme na speciální cviky ruky, ať už jde o prsty, zápěstí nebo předloktí.

„Doporučuji například speciální cvik, kdy si můžete celou paži včetně zápěstí a prstů buď ve visu, nebo na stole, dát do opačného postavení než při práci s myší,“ říká lékařka zabývající se léčbou syndromu karpálního tunelu MUDr. Nováková.

„Paži nejprve zvenčí vytočíme as mírným odporem ji natáhneme. Hřbet ruky protáhneme směrem k vnější části předloktí ruky, jejíž záda protáhneme směrem k hřbetu předloktí. Tímto způsobem si umíme jednoduše uvolnit celou ruku a zápěstí. Tento cvik je skvělým způsobem jak předcházet potížím s karpálním tunelem. Tak si můžeme snadno uvolnit celou paži, zápěstí a ruku,“ dodává MUDr. Nováková.

I když jsou cviky vysoce účinné, jejich účinnost se vztahuje zejména na fázi prevence.

V případě, že došlo k degenerativním změnám ve struktuře nervu, pak je nutný zásah odborně vyškoleného lékaře.

Cvičení cviků totiž nemusí v pozdních stádiích syndromu karpálního tunelu přinést žádané výsledky.

Zdroje:

4.5/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.