DomůMagazínBolest paty může naznačovat několik problémů. Rozhodně ji neignorujte!

Bolest paty může naznačovat několik problémů. Rozhodně ji neignorujte!

Jakákoli bolest při nebo po cvičení naznačuje, že s naším tělem není něco v pořádku a je třeba proti tomu bojovat. Jednou z těchto bolestí je také bolest paty. Ta může mít několik podob kdy bolí vnější nebo vnitřní strana nohy. Také může mít několik důvodů, proč se v našem těle objevuje. Rozhodně ji není třeba ignorovat. Mohl byste si způsobit více problémů, než se zdá.

Bolest při sportu je docela běžná. Často nás bolí svaly, když cvičíme s vyšším závažím nebo nohy, když běháme. Nemluvě o tom, že po tak náročném cvičení pociťujeme bolest. „svalovice“. Dá se však říci, že bolest, kterou jsme zmínili, je dobrá a odlišná od té, kterou pociťujeme, když jsme nějakým způsobem během sportu zranění. Takové bolesti je třeba se vyhýbat, protože bychom si mohli přivést problémy, které se s vámi budou táhnout celý život.

bolest paty

Bolest paty naznačuje jiné problémy

V našem těle jaksi všechno souvisí se vším. Bolest sice cítíte v jedné části těla, ale po návštěvě lékaře zjistíte, že problém je na opačném konci. Stejně je to is patou.

Bolest paty může naznačovat několik problémů. Zpravidla se spojuje s pohybovým aparátem. To, jak chodíme, stojíme či sedíme, ovlivňuje naše chodidla a naopak. Postavení nohou ovlivňuje to, jak chodíme, stojíme či sedíme.

Je to docela jednoduché.

Když pata bolí, může naznačovat několik problémů, které jsou skryty v celém těle. Proto se není třeba zaměřit jen na patu a ošetřovat ji.

V PŘÍPADĚ DELŠÍCH PROBLÉMŮ JE POTŘEBNÉ ZÁJÍST ZA DOKTOREM A ZJISTIT, V ČEM SE PROBLÉM SKRÝVÁ.

Příznaky bolestivé paty

Příznaky bolestivé paty jsou zpočátku velmi nejasné a vzácné. Ráno se vzbudíte a cítíte, jak vás pata jemně bolí, ale po „rozchození“ zjistíte, že necítíte nic. Bolest se vytratí.

Následně začne bolest přetrvávat déle. Začnete si všímat, že ráno vám nestačí pár minut na rozchození. Ještě i během cesty do práce bolest cítíte.

Následně vám bolest nedá spát a budete ji cítit nepřetržitě. Popřípadě vždy, když zápatí zatížíte. Nemluvě o sportu. Bolest paty při běhání nebo po něm je v takových situacích zcela běžná.

PŘÍZNAKY BYSTE SI MĚLI VŠÍMAT HNED, JAK SE DOSTAVÍ.

Samozřejmě, pokud vás pata bolela v jeden den a následně se bolest nezopakovala, není třeba se bát. Pokud se však bolest opakuje a každým dnem se stupňuje, máte problém, který je třeba řešit.

Bolest paty má až tři diagnózy

Přesně tak. Bolest paty je poměrně komplexní problém, který má až tři diagnózy. Místo toho, abyste si je sami určili, je třeba jít za specialistou.

Diagnózy si však povíme, protože při jedné za doktorem jít nemusíte a léčbu si můžete naordinovat i sami. Je však důležité, abyste první dvě zcela vyloučili.

Tři diagnózy bolestivé paty jsou:

  • plantární fascitida
  • ostruha patní kosti
  • přetížení paty

Pojďme si ke každému problému říci pár slov. Z názvů pravděpodobně netušíte, o jaké problémy se může jednat.

Plantární fascitida

Plantární fascitida je problém, který můžete cítit na úplně celém chodidle. Bolest však vyráží zejména do paty. V tomto případě jde o přetížení plantární fascie, která se táhne celým spodkem chodidla.

Při bolesti se fascie stahuje a více se zatěžuje samotná pata. Tím pádem je určitým způsobem přetížená a bolí. Postupem času však nevzniká jen bolest, ale také zánět.

Důvod, proč se fascie stahuje má několik různých příčin. Řadí se k nim i náročné cvičení.

Riziko vzniku tohoto problému je vyšší u lidí s výrazně vysokou nebo příliš nízkou klenbou nohy. Také si jej můžete přivodit nesprávně tvarovanou obuví.

Ostruha patní kosti

Tento problém se dělí ještě na dvě zdranění a to zadní a přední ostruha. I v tomto případě bolest vzniká z přetížení některých svalů. Při chození se hmotnost přesouvá na úponové šlehy, které na ně vytvářejí tlak.

A právě tento tlak vytváří v místě úponu šlachy vápenaté ionty. Na kosti se začne tvořit výčnělek, který lze vidět pomocí rentgenu.

Tento problém vzniká náročným cvičením nebo nesprávnou obuví. Při jeho řešení je třeba vsadit na lékařskou pomoc. V rámci různých cvičení a jiných procedur se budou odborníci zaměřovat nejen na výčnělek, ale také přetížené svaly.

KVŮLI NIM SE VÁM VÝČNĚLEK NA KOSTI VYTVOŘIL. ABY SE TO NEZOPAKOVALO, JE POTŘEBA ZJISTIT, CO HO ZPŮSOBILO A ODSTRANIT TO.

Přetížení paty

A následně, třetí diagnóza, při které si můžete sami naordinovat léčbu. Jde jen o přetížení paty, které trápí nejčastěji profesionální sportovce.

Přetížení paty je často způsobeno i nesprávnou obuví, plochou nohou, statickým stojem nebo například cvičením po delší době.

Při takovém přetížení je dobré vsadit na klid. Při větší bolesti byste měli navštívit fyzioterapeuta, který zjistí, kde je problém a začne jej co nejdříve řešit.

Když je pata přetížená, nemusí jít o zásadní problém. Bolest často ustoupí po dvou nebo třech dnech. Pokud však bolest přetrvává více dní, je třeba zajít za specialistou. I z přetíženosti totiž může vzejít mnohem větší problém.

Bolest paty a léčba při přetížení

Jak jsme zmínili, máte-li třetí diagnózu, přetížení paty z namáhavého cvičení, nesprávné obuvi nebo z důvodu plochých nohou, máme pro vás pár tipů k léčbě.

Jedná se o jednoduché způsoby, jak ulevit od bolesti nebo se jí úplně zbavit. Pojďme si tyto tipy vzpomenout.

Dopřejte si klid

Když je pata unavená a přetížená, to poslední, co potřebuje, je sport nebo jiná aktivita. Namísto cvičení si naordinujte úplný klid.

Nohy si vyložte na vyvýšené místo. Když ležíte na posteli nebo sedačce, položte si je na polštáře. Snažte se ležet nebo sedět. Zbytečně nechoďte.

POKUD POCIŤUJETE BOLEST PATY PŘI CHŮZI, SNAŽTE SE JEJ VYHÝBAT. PŘESOUVEJTE SE POUZE V DOMĚ, NO ZBYTEČNĚ NIKAM NECHŮĎTE, KDYŽ NEMUSÍTE.

Většina aktivních lidí si pravděpodobně několik dní odpočinku neumí představit. Pokud si však teď na alespoň dva nebo tři dny odpočinete, za pár dní budete zase fit a můžete jít cvičit.

Na druhé straně, budete-li cvičit i přes bolest, můžete si přivodit problémy, kvůli kterým nebudete cvičit až několik měsíců.

Masírujte si bolestivé místo

Při masírování si dávejte pozor, abyste zbytečně nemačkávali místo, které vás bolí a tím si přivozovali ještě větší bolesti.

Pomocí malého míčku si však patu a celé chodidlo jemně masírujte. Už po chvilce pocítíte příjemnou úlevu.

Pata, a také celé chodidlo, se musí pořádně prokrvit. Pomocí masírování si tak uvolňujete bolestivá místa a pomáháte si.

Vsaďte na vložky do bot

V případě, že nemůžete sedět doma a dopřát si odpočinek, patě pomozte pomocí vložek do bot. Ty ji jemně odlehčí a nebude tolik bolet.

Je však třeba dodat, že pata v takových případech nebude bolet, pokud bolí z důvodu ploché nohy nebo nošení špatných bot. Pokud ji máte přetíženou z důvodu cvičení, příliš vám nepomůže.

Vložky si však tak jako tak pořiďte. Poté, co pata přestane bolet, je dobré nosit je v běžecké obuvi při cvičení nebo běhání. Pomáhají udržovat chodidlo na správném místě a jsou důležitým kouskem při prevenci proti další bolesti.

Bolestivé místo chlaďte

Při bolestech je důležité vědět, jestli vsadit na studené nebo teplé. Pokud je v patě zánět, teplem byste mohli všechno zhoršit. Právě proto uděláte nejlépe, pokud vsadíte na led. Ten pomůže stáhnout bolest a ulevit vám od bolestí.

Led položte na nějaký povrch a chodidlo na něj položte. Popřípadě stačí, abyste do plastové láhve nalili studenou vodu, kterou budete chodidlem jemně válet.

KROMĚ PŘÍJEMNÉ STUDENÉ ÚLEVY ZÍSKÁTE I MASÁŽ.

Chodidlo posilujte

Tento bod je pouze pro ty, kdo mají bolesti z důvodu ploché nohy. Na internetu naleznete desítky různých cviků na ploché nohy. Například chůze po špičkách či udržení rovnováhy na jedné noze.

Důležité je, aby nohy cvičily a přizpůsobovaly se. Jen tak předejdete dalším bolestivým problémům.

Nezapomeňte na natahování

A posledním z tipů je ještě natahování. Chodidla si jednoduše natahujte, stejně jako jiné části těla při strečinku. Nezapomínejte však ani na jiné části těla. Natahujte také lýtka, stehna či ruce.

Jak jsme zmínili výše, bolest paty nemusí naznačovat jen bolest paty, ale i jiných částí těla.

Strečink dělejte tehdy, když je chodidlo v klidu a v teple. Nemůžete ho dělat po ochlazování.

Bolest paty nepodceňujte

Bolest paty je jednou z bolestí, která když přijde, nemusí jen tak odejít. A to hlavně tehdy, jedná-li se o první nebo druhou diagnózu.

Nejlépe uděláte, pokud po dvou nebo třech dnech bolesti navštívíte lékaře. Ten vám řekne, jak dále postupovat a co dělat.

Bolestivé paty je třeba zbavit se co nejrychleji, aby vám nezpůsobovala další problémy. Ty by se s vámi mohly vléct několik let.

Shrnutí

Bolest paty je problémem, který je třeba řešit již při prvním příznaku. Příčin vzniku je několik, nemluvě o diagnózách. Myslete na to, že ne vždy je problém v patě. Může jít io problémy pohybového aparátu či spousty jiného. Pokud bolest přetrvává více než 3 dny, zajděte za doktorem a zjistěte, v čem je problém.

4/5 - (14 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.