DomůMagazínHubnutíCarnivore dieta - Komplet info + ZÁSADY

Carnivore dieta – Komplet info + ZÁSADY

Carnivore dieta je typ stravování, který slibuje zlepšení regulace cukru v krvi, ztrátu hmotnosti nebo zvýšení testosteronu a libida. Jedná se o dietu, ve které konzumujete výhradně kvalitní maso a živočišné potraviny. Láká vás tento typ diety? Vyzkoušejte ji s námi!

Carnivore dieta je styl stravování, který se zaměřuje výhradně na konzumaci potravin živočišného původu. V povolených potravinách najdete převážně maso, vejce a mléčné výrobky, přičemž se zcela vyloučí potraviny jako ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny a cukry.

Více o carnivore dietě, povolených potravinách a zásadách se dozvíte v novém článku.

Hlavní benefity carnivore diety


Carnivore dieta je typ stravy, jejíž hlavní složkou jsou potraviny živočišného původu.

Z některých dosavadních výzkumů vyplývá, že ačkoli jsou potvrzeny výhody vyváženější stravy s vysokým obsahem bílkovin, mnozí odborníci jsou vůči masožravé dietě skeptičtí. Avšak i na margo tohoto tvrzení carnivore dieta s sebou přináší určité výhody a benefity, pro které se ji vyplatí vyzkoušet.

Zde jsou hlavní výhody carnivore diety:

Zlepšuje regulaci cukru v krvi

Carnivore dieta je založena na nízkém příjmu sacharidů, protože hlavním složkou stravy jsou převážně bílkoviny z živočišných potravin. To znamená, že nízkosacharidové diety obsahují málo sacharidů, které mají největší vliv na hladinu cukru v krvi a inzulínu.

Ano, držela jsem, rychle se při ní zhubne, ale když zpátky zařadíš sacharidy, tak začneš přibírat. Teď, když porodím, dám jen low carb. Úplně bez sacharidů už nerisknu. (mimkao)

Díky studii z roku 2021, ve které se účastníci stravovali 9 až 20 měsíců ve stylu Carnivoru, vědci zjistili, že u účastníků s diabetem 2. typu došlo ke snížení hladiny hemoglobinu A1c a k výraznému snížení užívání léků na cukrovku.

Podporuje hubnutí

Při carnivore dietě člověk vyloučí konzumaci mnoha potravin a nápojů, které přispívají k přibývání na váze.

Rovněž podle dostupné studie dieta s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů může podporovat hubnutí. A to z toho důvodu, že díky bílkovinám se budete cítit déle sytí, což vede k nižší konzumaci kalorií a ztrátě hmotnosti.

Bílkoviny také pomáhají spálit více kalorií, přičemž zvětšují míru metabolismu.

Zvýšený testosteron a libido

Klasická strava plná cukrů snižuje testosteron, což vede k nízkému libidu a chuti k sexu.

Správně nastavená carnivore dieta podle odborníků prospívá testosteronu a libidu, a to díky živinám, které se nacházejí v mase. Jedná se například o cholesterol, bílkoviny, karnosin, karnitin, vitamín K a D.

Toto tvrzení dokazuje i studie v Časopisu klinické výživy, která zjistila, že muži, kteří 10 týdnů dodržovali stravu s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem vlákniny měli o 13 % vyšší celkovou hladinu testosteronu, než ti, kteří jedli nízkotučnou stravu s vysokým obsahem vlákniny.

A co rizika a nevýhody?


Jak i při jiných dietách, tak i při carnivore dietě se můžete setkat s určitými nevýhodami a riziky, kvůli kterým je třeba se předem poradit s vaším lékařem.

Jaká jsou některá rizika a nevýhody carnivore diety?

Vysoký obsah tuků, cholesterolu a sodíku

Carnivore dieta je složena z konzumace živočišných potravin, proto může obsahovat vysoký obsah nasycených tuků a cholesterolu. Takový nasycený tuk může zvýšit tzv. LDL (špatný) cholesterol, což může ovlivnit riziko vzniku srdečních chorob.

Týká se to především průmyslově zpracovaného masa, jako například slanina, šunka či párky, které rovněž obsahují vysoké množství sodíku. To souvisí se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku, chorob ledvin a dalších negativních zdravotních problémů.

Z tohoto hlediska je důležité mít správně zvolené kvalitní potraviny v carnivore dietě.

Vyloučení potřebných mikroživin a prospěšných rostlinných sloučenin

Jelikož carnivore dieta je složena z potravin živočišného původu, automaticky ze svého jídelníčku vyloučíte vysoce výživná jídla, jako například ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky, které obsahují prospěšné vitamíny a minerály.

Strava, která obsahuje i potraviny rostlinného původu, souvisí s nižším rizikem vzniku určitých chronických stavů, jako jsou:

 • srdeční choroby,
 • některé druhy rakoviny,
 • Alzheimerova choroba,
 • cukrovka 2. typu.

Nedostatek vlákniny

Vláknina je důležitá součást lidské stravy, která podporuje zdraví střev, vyprazdňování a udržuje správnou rovnováhu bakterií ve střevě.

Taková vláknina se nachází pouze v rostlinných potravinách, jako je:

 • ovoce,
 • zelenina,
 • luštěniny,
 • těstoviny,
 • obiloviny.

Z tohoto důvodu může carnivore dieta, která neobsahuje vlákninu, způsobit u některých lidí zácpu a poškodit zdraví vašich střev z dlouhodobého hlediska.

Já jsem ji poctivě držela 6 týdnů, také jsem měla nastudované snad všechno, co lze na internetu v angličtině najít. Pro mě plusy – spousta energie, krásná pleť, krásné vlasy, žádné bolesti kloubů ani nic podobně, vytvarovaná postava, žádné úzkosti, nervozita. Minusy – nespavost, finančně náročná dieta. Další extrém stravování, který jsem si kvůli omezením uvědomovala na zdravotní problém, kvůli kterému jsem já tento způsob stravování chtěla vyzkoušet. (76california)

Jaké potraviny jsou povoleny/zakázány při carnivore dietě?


Carnivore dieta vylučuje všechny potraviny kromě masa, vajec a malého množství mléčných výrobků s nízkým obsahem laktózy. Jaké potraviny můžete při carnivoru dietě jíst? Tady je přehled!

Potraviny, které můžete konzumovat:

 • Maso: hovězí, kuřecí, krůtí, jehněčí, vepřové maso, vnitřnosti a podobně.
 • Ryby: losos, makrela, sardinky, krab, humr, tilapie, sleď a podobně.
 • Jiné živočišné produkty: vejce, vepřové sádlo, špik, vývar ze špikových kosti a podobně.
 • Mléčné výrobky s nízkým obsahem laktózy: vysokoprocentní smetana, tvrdý sýr, máslo a podobně.
 • Voda
 • Sůl, pepř a ochucovadla bez sacharidů (v malých množstvích).

Potraviny, které musíte vyloučit z jídelníčku:

 • Zelenina: brokolice, květák, brambory, zelená fazole, paprika atd.
 • Ovoce: jablka, bobule, banány, kiwi, pomeranče, papája atp.
 • Mléčné výrobky s vysokým obsahem laktózy: mléko, jogurt, měkký sýr atp.
 • Luštěniny: fazole, čočka atp.
 • Ořechy a semena: mandle, dýňová semínka, slunečnicová semínka, pistácie atp.
 • Obiloviny: rýže, pšenice, chléb, quinoa, těstoviny atp.
 • Alkohol: pivo, víno, tvrdý alkohol atp.
 • Cukry: stolní cukr, javorový sirup, hnědý cukr atp.
 • Nápoje kromě vody: limonáda, káva, čaj, ovocné šťávy atp.

carnivore

Hlavní zásady carnivore diety


Pokud se rozhodne vyzkoušet carnivore dietu, měli byste na začátek znát několik zásad, které je třeba dodržovat. Tyto zásady hlásí propagátoři tohoto typu stravování, avšak před jejich dodržováním byste se měli poradit s vaším lékařem.

O jaké zásady jde?

 • dieta sestává výlučně z masa a živočišných produktů,
 • ze stravy vylučte všechny ostatní potraviny,
 • povoleno je malé množství mléčných výrobků s nízkým obsahem laktózy,
 • kupujte si pouze kvalitní maso z domácích a ověřených chovů,
 • konzumujte mastné části masa, abyste tak dosáhli svoji denní energetickou potřebu,
 • není nastaven denní maximální příjem kalorií ani počet jídel,
 • jezte tak často, jak cítíte a potřebujete.

Závěr


Carnivore dieta je styl stravování, který podporuje výlučnou konzumaci masa a živočišných výrobků, přičemž povoleno je i malé množství mléčných výrobků s nízkým obsahem laktózy.

Tato dieta s sebou přináší i určité výhody, jako například zlepšení regulace cukru v krvi, ztrátu hmotnosti nebo zvýšení testosteronu a libida. Naopak jako každá dieta, i tento typ stravování s sebou přináší určitá rizika a nevýhody, které mohou ovlivnit vaše zdraví.

Jde o rizika, jako například vysoký obsah tuků, cholesterolu a sodíku ve stravě, vyloučení potřebných mikroživin a prospěšných rostlinných sloučenin, či nedostatek vlákniny, která vede ke zdravé funkci střev a vyprazdňování.

V každém případě je třeba se před zahájením jakékoli diety poradit se svým lékařem, zda je tato dieta pro vás vhodným řešením.

4.6/5 - (9 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.