DomůFitnessPomůcky pro cvičeníKarimatka na cvičení - TOP 5+ (rady jak vybrat)

Karimatka na cvičení – TOP 5+ (rady jak vybrat)

Karimatka je druh podložky, který by neměl v žádné domácnosti chybět, protože existuje spousta příležitostí, kdy se opravdu hodí. Od sportu až po pobyt venku v přírodě.

Výhodou karimatky je, že má skvělé izolační vlastnosti, což z ní činí praktický doplněk. Jejím hlavním úkolem je izolovat chlad, pokud se nacházíte venku, ale také zvýšit pohodlí a komfort při ležení nebo cvičení.

Nejlepší karimatky

Nejběžnějším materiálem, ze kterého je karimatka vyrobena, je polyethylen (PE). Avšak materiály pro výrobu karimatky jsou různé v závislosti na jejím účelu. Pro některé z nich je důležitější komfort, pro jiné zase izolace. Při výběru je důležité, abyste si v první řadě promysleli, na co ji budete používat. Vždy je ovšem velmi praktická.

Karimatka je tedy většinou vyrobena z jednoduchého pěnového polyethylenu (PE) ai díky levnému materiálu je karimatka levnější a dostupný produkt.

Chcete-li mít podložku z kvalitnějšího materiálu, hledejte v označení ethylenvinylacetátu (EVA, Evazote), který je o něco trvanlivější.

Má zároveň i jemnější pórovitou strukturu a uzavřené póry. Karimatky mají hmotnost zhruba do 300 gramů.

Druhy karimatek

Proč vlastně existují různé druhy karimatek?

Je to snadné. Přesně tak, jak existují různé druhy sportovních aktivit na zemi venku nebo v tělocvičně, tak se také potřeby toho, co od karimatky potřebujeme liší.

Někdy je zapotřebí tlustší, v jiných případech je zase lepší tenčí karimatka.

Pojďme si tedy představit různé druhy:

Pěnová karimatka

Je to naprosto ta nejzákladnější verze karimatky, kterou si můžete pořídit. Je lehká a zároveň nejlevnější.

Pokud s ní také nebudete zacházet šetrně, nebude to mít vliv na její poškození nebo jen velmi malý.

Vyrábí se v různých tloušťkách a barevných kombinacích. Některé jsou samozřejmě dražší, zejména verze některých známých značek.

 

Pozor – pěnové karimatky nejsou zrovna ideální do exteriéru, protože přestože se tak snadno nezničí, velmi často a rychle navlhnou nebo zachycují nečistoty.

V tom případě je mnohem vhodnější EVA karimatka. Tyto karimatky jsou pružnější, odolnější a mají lepší stabilitu.

Samonafukovací karimatka

Možná jste se už setkali s označením samonafukovací nebo nafukovací karimatka. Ta je ideální pro relax nebo i do přírody. V jejím nitru se nachází pěna nebo konstrukce, která se při otevření ventilů nafoukne díky nasátí vzduchu směrem dovnitř. Po nafouknutí má zhruba do 5 centimetrů.

Plnění vzduchem se realizuje pomocí ventilu, který bývá většinou umístěn v ruhu karimatky. Jakmile otevřete ventil, vzduch se nasaje dovnitř. Tento druh karimatky má extrémně otevřené póry a je zalaminovaný do nepropustné tkaniny.

Při skladování je třeba nejprve uvolnit ventil a tlakem na karimatku z ní dostanete veškerý vzduch ven.

Když uzavřete ventil, zabráníte tak unikání vzduchu z karimatky. Její další výhodou je, že pěnová vrstva dokáže také vyrovnat mírné nerovnosti povrchu, takže nebudete nic cítit.

Samonafukovací karimatka má oproti té normální několik výhod:

  • Lepší skladnost ve sbaleném stavu;
  • Vyšší komfort ležení;
  • Lepší izolační schopnosti.

Dávejte si však pozor, abyste ji nepropíchli ostrým předmětem nebo nepřepálili, protože v tomto případě, na rozdíl od klasické karimatky, by to mohl být problém.

Její hmotnost je o něco větší, a to zhruba 400 gramů.

Karimatka na jógu

Když mluvíme o cvičení, tak právě na jógu je karimatka naprostou nezbytností. Jóga je druh cvičení, při kterém máte být naprosto v pohodě a bez pohodlné podložky to není možné.

Když si budete vybírat karimatku na jógu, máte na výběr několik možných druhů a jsou to tyto:

  • Pryžová karimatka z ekologických materiálů – jsou vyrobena pouze z přírodních materiálů, jako je kaučuk nebo juta, a mají navíc tu schopnost, že se v přírodě volně rozloží. Jsou dražší, ale také nejodolnější a nejpevnější.
  • Podložka typu „rohož“ – dokáží pohlcovat vlhkost a tím pádem i dobře odvádějí pot. Jsou neklouzavé a vyrobeny ze 100% bavlny.
  • Měkké polštářovité podložky – mají hrubší výztuž, proto jsou ideální tehdy, máte-li citlivější klouby, protože ztlumí jakýkoli pohyb. Jsou převážně vyrobeny z pevnějšího pěnového materiálu, jako je TPE (termoplastický elastomer), což je alternativa k PVC.
  • PVC podložky – jsou levnější a nejjednodušší verze vhodné pro začátečníky.
  • Lehčí a tenké podložky – mají nízkou hmotnost a jsou velmi tenké, což z nich činí ideálního společníka na cestování.
  • Těžké, husté a pevné karimatky – jsou určeny spíše pro náročný styl jógy. Mají větší hmotnost, jsou přilnavé, vyrobeny jsou většinou z přírodního kaučuku nebo z PVC.
  • Těžké, měkké a husté podložky – jsou ideální spíše pro meditační jógu. Mají vyšší hmotnost a většinost i hřejivou schopnost.

Podložka na cvičení

Karimatka slouží také jako podložka na cvičení a je naprostou nezbytností, pokud cvičíte doma nebo ve fitness centru.

Je pohodlná, tlumí pohyb, neležíte na studené a mnohdy i ne zrovna nejčistší zemi.

Využívá se zejména na zmiňovanou jógu, pilates, ale také posilování a cvičení s vlastním tělem. Kromě toho, zabráníte také modřinám na těle či bolestem páteře.

Pokud budete vlastní podložku, respektive karimatku používat i na veřejných místech, je to také mnohem hygieničtější.

Zde je několik důvodů, proč si podložku na cvičení koupit:

  • Pohodlnější způsob cvičení;
  • Vyhnete se možným úrazům a odřeninám;
  • Povrch je mnohem měkčí a neklouže;
  • Šetří klouby;
  • Umožňuje mnohem účinněji cvičit různé druhy cviků.

Jak vybrat karimatku

Již jsme zmiňovali, že při výběru karimatky je velmi důležitý účel, pro který ji chcete používat.

Pokud přespíváte v přírodě či na hudebním festivalu, karimatka je neocenitelná, protože vytváří lepší izolaci než kterýkoli spacák či deka.

Je však důležité zohlednit několik kritérií.

Zde jsou nejdůležitější z nich:

  • Kde ji budete používat – promyslete si, jestli ji budete používat více v interiéru nebo v exteriéru. Pokud na ní chcete cvičit a jste začátečník, pro začátek vám postačí i klasická pěnová karimatka. Jiné je pokud budete cvičit jógu, tehdy je lepší karimatka z přírodních materiálů.
  • Také je rozdíl, jestli s karimatkou budete chodit do přírody a jak často. Pokud to bude také na podzim nebo brzy na jaře, je lepší si vybrat pevnější a hrubší karimatku. V případě, že si chcete dopřát maximální pohodlí, vyberte si samonafukovací karimatku. Nezapomeňte zohlednit také fakt, zda se budete přesouvat autem nebo spíše pěšky. Větší a objemnější karimatky váží o něco víc.

Další kritéria:

  • Skladnost karimatky – kromě hmotnosti se jednotlivé karimatky liší i svojí skladností. Ty nejjednodušší, neboli pěnové, jednoduše srolujete, ale stále zůstávají relativně objemné, což je jejich nevýhodou.
  • Verze, která je nejtenčí, se označuje alumatka. Čili, pokud je skladnost pro vás důležitá, vybírejte si ty nejtenčí. Budete-li chodit cvičit do fitness center, vhodnější je podložka z přírodního materiálu, která je sice o něco těžší, ale je také tenká.
    Pěnovou podložku můžete sice v exteriéru přehodit přes rameno nebo upevnit k batohu, bude-li však pršet, může rychle nasáknout vodou. Samonafukovací karimatky bývají nejobjemnější. Klasické modely o tloušťce do 5 cm, lze však svinout do malého balíčku. Nafukovací karimatky jsou o něco skladnější než nafukovací, a to proto, že nemají vnitřní porézní materiál.
  • Kvalita karimatky – ne vždy automaticky znamená, že drahá karimatka je i kvalitní karimatka. Vždy se podívejte na její materiál. Co ovšem platí je, že ty levnější verze z polyethylenu mají otevřené póry, a tudíž vydrží mnohem méně a často se stává, že se rychle natrhnou. Mívají tloušťku do 12 mm a když je na ně vyvíjen nápor, ztenčí se. Proto je lepší investovat do verze EVA, která má uzavřené póry. Tato karimatka nepromokne a je pevnější.
  • Samonafukovací a nafukovací karimatky se zase mohou snadno propíchnout, je proto třeba si dávat velký pozor na místo, kam je položíte.

Karimatka je skvělý a praktický doplněk pro mnoho účelů. I pokud si myslíte, že ji nepotřebujete, neboť necvičíte nebo nechodíte do přírody přespávat, minimálně několikrát za život se vám stane, že ji vy nebo váš člen rodiny bude potřebovat.

Když ji tedy už máte, s velkou pravděpodobností ji budete využívat mnohem častěji a objevíte jí mnoho užitků.

4.5/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.