DomůFitnessPomůcky pro cvičeníŠvihadlo - jak vybrat to nejlepší? + (TOP 5)

Švihadlo – jak vybrat to nejlepší? + (TOP 5)

Pamatujete si, když jste jako malé dítě skákali přes švihadlo? Je čas se k této aktivitě vrátit, protože švihadlo je skvělé a praktické sportovní náčiní, díky kterému spálíte spoustu kalorií, je zábavné a hodí se pro děti, dospělé, muže či ženy!

Samozřejmě, dnes již na trhu naleznete spoustu sofistikovaných a propracovaných verzí, které vám rovnou počítají i množství spálené energie a mají i spoustu dalších funkcí. V tomto článku vám tedy prozradíme, proč se švihadlo vyplatí koupit, kolik vás bude stát a také, jak si jej vybrat.

Je velmi pravděpodobné, že když objevíte švihadlo, stane se rázem vaší oblíbenou sportovní pomůckou kdykoli a kdekoli!

Nejlepší švihadla – TOP 5 – vybírali odborníci (náš tým)

Jak funguje švihadlo?

Švihadlo se v té nejjednodušší verzi skládá pouze ze tří částí a tvoří jej libovolně dlouhé lano, které je ukončeno držadly, která mohou být z různého materiálu, nejčastěji dřevo, plast nebo i kov.

Švihadlo se pak díky krouživým pohybům dostává do pohybu ve vertikálním směru. Uživatel má jednoduchý úkol, a tím je lano, které rotuje přeskakovat, aniž by se ho dotkl.

Dnes už existuje spousta zajímavějších alternativ cviků, které můžete se švihadlem cvičit. Můžete však kombinovat různé rychlosti, také různé směry až po gymnastické prvky, jste-li natolik zdatní.

Možná jste také nevěděli, že švihadlo se dnes využívá i jako pomůcka při různých sportech nebo skupinových aktivitách či boxu. Dále je vhodné i pro strečink na začátek či na konec tréninku. A v neposlední řadě je švihadlo skvělá pomůcka i pro děti a jejich dětské hry.

Druhy švihadel

Je důležité upozornit na to, že kvalitu vašeho cvičení na švihadle ovlivňuje také druh švihadla.

Chcete-li na švihadle opravdu cvičit, nedoporučujeme ty nejlevnější verze z internetu. Snažte se vybrat o něco kvalitnější verzi, která vám i déle vydrží. 

Druhy švihadel jsou následující:

 • Klasické švihadlo pro skákání – obvykle bývá tlusté zhruba 6 mm. Uvnitř má gumu, aby bylo pružnější a zároveň, aby také nebylo příliš lehké. Rukojeti jsou z umělé hmoty a obvyklé délky takového švihadla jsou 2 až 3 metry. Je nejvhodnější pro kondiční cvičení.
 • Jutová švihadla – jsou vyrobena z šedého spleteného vlákna, které bývá ve středu zesíleno. Obvykle má o něco delší rukojeti a bývají vyrobeny ze dřeva. Skákání na něm je o něco náročnější a také se obvykle o něco dříve opotřebuje. Je vhodnější, pokud chcete účinně zpevňovat vaše svalstvo.
 • PVC lanko – PVC je nejsnazší, ale tím pádem bude i nejpomalejší. Toto švihadlo je určeno spíše pro začátečníky, protože je třeba vyvinout dost energie na to, aby švihadlo svižně fungovalo.
 • Polypropylenové lano – je to dostatečně pevný materiál, a tudíž činí pevným i celé švihadlo. Lana jsou obvykle tenčí, ale švihadlo bývá svižnější.

Kromě toho však na trhu najdete i spoustu dalších druhů – jsou to nylonová či kožená švihadla a každé z nich je o něco jiného. Kožená švihadla a vlastně i jakákoli těžší švihadla zapojují do pohybu více svalů, tím pádem jsou náročnější na cvičení.

 

Na trhu najdete dokonce už i švihadlo se zátěží, díky čemuž dokážete účinně posilovat vaše ramena.

Švihadlo s počítadlem

Sofistikované verze švihadla s počítadlem má výhodu v tom, že vám bude počítat i spálené kalorie nebo minimálně počet přeskoků přes švihadlo. Díky tomu si můžete sestavit opravdu efektivní a účinný trénink. Tyto verze švihadla jsou vybaveny digitálním displejem i s tlačítky, který se nachází na držadlech švihadla. Švihadlo s počítadlem tedy v závislosti na jeho verzi dokáže počítat:

 • Čas;
 • Odpočet;
 • Spálené kalorie;
 • Redukci váhového indexu v gramech.

Skákání na švihadle

Skákání na švihadle je v první řadě velmi dobré kardio cvičení. Kromě toho lze na něm provádět i množství účinných cvičení. Výhody cvičení na švihadle jsou následující:

 • Účinný způsob snížení tělesné hmotnosti;
 • Zajištění správné rytmiky a koordinace těla;
 • Menší zátěž na klouby, vaziva a svaly v porovnání s jinými druhy cvičení;
 • Pomáhá zlepšovat kardiovaskulární zdraví;
 • Komplexní cvičení celého těla (při tomto cvičení dáváte do pohybu také ramena).

Věděli jste, že skákání přes švihadlo je dokonce účinnější forma než běh?

Pokud cvičíte správně, spálíte více kalorií a vyvíjíte menší zátěž na vaše klouby.

Vždy však dodržujte správnou techniku cvičení. Pokud nevíte, jak na to, podívejte se na řadu tutoriálů, které najdete na internetu.

Zde je ještě několik důvodů, proč si švihadlo opravdu pořídit:

 • Je to velmi levná sportovní pomůcka;
 • Úžasně se skladuje a zabere minimální množství místa;
 • Cvičit se švihadlem můžete kdekoli a to uvnitř nebo i venku;
 • Je to skvělá pohybová aktivita a skvělý způsob, jak zhubnout;
 • Posilujete svaly na celém těle.

Jak si toto sportovní náčiní vybrat

Velkou výhodou švihadla je, že je naprosto finanční dostupně. Samozřejmě objevíte i jeho dražší formy, ale za standardních okolností to není nic drahého. Zapamatujte si, že v první řadě je důležité, abyste měli správnou délku švihadla. Rukojeti by vám měly sahat zhruba do podpaží. Pokud si budete objednávat švihadlo z internetu, můžete si udělat malý test a změřit si délku, například s provázkem.

Přestože by se mohlo zdát, že výběr švihadla je velmi jednoduchý, v praxi to až tak jednoduché není.

Při výběru švihadla zohledněte tyto faktory:

 • Kvalita držadel – čím budou držadla kvalitnější, tím se vám bude na švihadle lépe skákat. Rukojeti by měly být dobře uchopitelné a ne příliš těžké, aby se vám s nimi dobře pracovalo.
 • Struktura a tloušťka lana – ovlivňuje především váhu celého švihadla. Pokud je švihadlo lehčí, je spíše určeno pro kondiční tréninky. Těžší švihadlo bude skvělé i pro budování vaší svalové hmoty.
 • Délka lana – když se postavíte do středu lana a natáhnete obě jeho části, lano by nemělo v žádném případě sahat nad vaše ramena. Tehdy víte, že délka švihadla je pro vás vhodná.

Také si při cvičení se švihadlem zapamatujte si několik důležitých faktorů. Jelikož jde o skákání, je ideální, abyste vždy měli pevnou a dobrou obuv, a to i v případě, budete-li skákat v interiéru.

Předejdete tak případnému vyvrtnutí kotníku, ale co je velmi důležité – šetříte své klouby.

Co se týče ceny, na trhu naleznete švihadla téměř všech cenových kategorií.

Ty nejlevnější verze se pohybují v ceně od několika korun a na druhé straně dražší verze, které jsou vybaveny displejem či zátěží stojí zhruba od 235 do 470 Kč.

Pokud tedy hledáte skvělou sportovní pomůcku, není nad čím váhat, švihadlo je ideální opravdu pro každého.

4.8/5 - (10 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.