DomůFitnessPomůcky pro cvičeníMedicinbal - úžasná sportovní pomůcka! + (TOP 5)

Medicinbal – úžasná sportovní pomůcka! + (TOP 5)

Tento legendární míč zažívá již nějaký čas svůj comeback a je to nejen vynikající pomůcka pro cvičení a procvičení celého těla, ale také pro rehabilitování. Medicinbal má podobu míče, který může mít různou hmotnost. Toto náčiní je velmi populární při cvičení typu crossfit, ale nejen to – hodí se do domácí posilovny a určitě jej najdete i ve fitness centrech.

Díky medicinbalu si zlepšíte svalovou sílu, koordinaci celého těla, zároveň si můžete zlepšit svůj sportovní výkon a zpevníte celé vaše tělo. Je tedy ideálním doplňkem ke všestrannému procvičení celého těla. Možná váháte, jestli může být opravdu tento míč tak účinný? Přečtěte si v tomto článku, jak vypadá, jak se s ní cvičí, i kolik stojí.

Nejlepší medicinbaly – TOP 5 – konzultovány s odborníky

Co je to medicinbal?

Věděli jste, že jak název napovídá, medicinbal je také lékařská pomůcka?

Je skvělý pro využití při koordinačním, ale i dynamickém tréninku a je to výborná pomůcka ke cvičení.

Medicinbal patří mezi jednu z nejstarších gymnastických pomůcek. Je nejčastěji vyroben z pevného materiálu, který je odolný vůči nárazům, je voděodolný a má velmi dobrý přilnavý povrch. Díky tomu dobře drží, neklouže a můžete jej i bez problémů mýt.

Kdysi byly vyráběny spíše z kůže, dnes je najdete vyrobeny převážně plastu nebo z umělé kůže.

Vnitřní prostor medicinbalu je vyroben tak, aby byl co nejméně pružný, ale co o to víc tuhý.

Velice zajímavým faktem je, že medicinbal byl v určité podobě znám již v období starověku.

Pomůcka pro cvičení

Medicinbal pomůže nalézt v různých váhových kategoriích od jednoho kilogramu až po několik kilogramů.

Střední váha je 5 kg. Tato váha je již vhodná pro středně náročná cvičení i pro objemový trénink.

Toto jsou ty nejhlavnější výhody cvičení s medicinbalem:

 • Budování svalové síly;
 • Zlepšení sportovního výkonu, rychlosti a vytrvalosti;
 • Zlepšení koordinace a zpevnění celého těla;
 • Skvěle buduje celkovou vnitřní sílu.

V současnosti známe různé druhy medicinbalu. Každý z nich má poněkud jiný způsob použití a jinou funkci. Tady jsou ty nejznámější:

 • Klasický medicinbal – obvykle mívá dvojitou texturu na povrchu, aby byl lépe uchopitelný při cvičení. Tím, že mají rozmanitou texturu, mění to jejich pružnost a ta se projevuje například při házení na zeď. Klasický medicinbal je ideální do tělocvičny či na kruhový trénink. Je to také velmi zábavná pomůcka i při klasickém cvičení typu dřepy.
 • Wall Ball – je měkčí na povrchu, díky čemuž je i pružnější. Bude ideální pro jeho házení o zeď silou nebo při tréninku s partnerem, protože se také velmi dobře drží a je pevný. Velmi pravděpodobně jej také naleznete ve fitness centrech, je také oblíbený mezi atlety.
 • Medicinbal s úchyty – umožňuje provádět rychlé rotační pohyby nebo s ním můžete cvičit v jedné ruce podobně jako s kettleball. Cvičení je tak dynamičtější a ve zvětšeném rozsahu pohybu. Tento druh také přispívá k rozvoji funkční síly.
 • Slamballs – jeho vnitřek je naplněný pískem a můžete jej při tréninku také opřít o zeď nebo položit na zem.

Pokud začínáte s medicinbalem, doporučujeme vám spíše klasický medicinbal, který bude ideální pro váš standardní trénink.

Když si na medicinbal lépe zvyknete, naučíte se jej používat a když už budete vědět, jaké cvičení s ním vám vyhovuje, můžete si pořídit i další druhy pro váš ještě lepší trénink.

Cena medicinbalu

Ceny medicinbalu jsou různé a závisí především na tom, o jaký druh medicinbalu máte zájem. Nejlevnější verze je slamball a medicinbal s úchopy, dražší verze, zejména ty, které mají vyšší hmotnost jsou obvykle o něco dražší.

Ty nejlevnější slambally naleznete v cenách od cca 289 Kč a výše, podobná je cena medicinbalu s úchyty zhruba do ceny 480 Kč. Máte-li zájem o verzi s vyšší hmotností do 5 kg, cena medicinbalu se pohybuje od 720 do 1200 Kč.

Na rozdíl od jiných sportovních pomůcek, například činek, je tato pomůcka o něco dražší, ale její efekt je o to větší. A také dokáže přinést skvělou změnu rutiny vašeho tréninku i motivaci.

Nejlepší cviky s medicinbalem

S medicinbalem můžete prakticky posilovat všechny svaly na vašem těle. Vše závisí jen na technice cvičení a na použití medicinbalu. Podobně jako v případě činek, medicinbal vyvíjí větší zátěž na svaly, a tím pádem je s ním cvičení efektivnější. Pokud zrovna nenavštěvujete fitness centrum, kde by byl medicinbal součástí kruhového tréninku, efektivně s ním budete cvičit i doma.

Zapojte jej do vaší klasické rutiny a cvičení bude namáhavější, ale o to zábavnější. Cvičte s ním klasické sed-leh cviky či ruské otočky. Také jej můžete použít i na cvičení dřepů a prakticky se dají zapojit do jakéhokoli vašeho cvičení.

Jak vybrat medicinbal

Je důležité si ujasnit několik důležitých kritérií. Jsou to tyto:

 • Promyslete si, s jakou váhou chcete cvičit – pro ženy jsou vhodnější o něco lehčí medicinbaly než pro muže;
 • Vyberte si váhu, která není příliš těžká na nošení.
 • Materiál -velmi důležité je, aby vám vyhovoval také materiál, ze kterého je medicinbal vyroben. Nejlepší bude, pokud zajdete do některé sportovní prodejny a vyzkoušíte si různé materiály. Tak budete přesně vědět, co vám vyhovuje.
 • Cena a značka – v neposlední řadě je také důležité promyslet si, kolik chcete do medicinbalu investovat a zda je pro vás důležitá i značka.

Medicinbal koupíte s váhou od jednoho do dvanácti kilogramů. Nekupujte si zbytečně příliš těžký medicinbal, který bude nad vaše síly. Pro většinu zdatnějších sportovců je ideální váha od 5 do 7 kilogramů.

Také je důležité to, jak chcete s medicinbalem cvičit. Pokud není zvyklý na kruhový trénink, crossfit nebo na cvičení v tělocvičně, nevybírejte si zbytečně ty druhy, které jsou ideální pro tyto účely.

Vyberte si spíše klasickou verzi nebo medicinbal s úchytem o přiměřené hmotnosti.

Materiál medicinbalu hraje také důležitou roli při vašem výběru. Mimo jiné ovlivňuje také životnost vašeho medicinbalu, ale víceméně každý povrch budete moci čistit tak, aby byl vždy připraven k dalšímu použití. Počítejte však s tím, že například kožený medicinbal je o něco dražší než ten gumový.

Tato retro pomůcka s tělocvičnou se tedy může stát vaším věrným společníkem při cvičení. Je skvělá na posílení jakýchkoli svalů a navíc zpestří a zefektivní cvičení tak, abyste spíše dosáhli požadovaných výsledků bez ohledu na to, zda se jedná o zpevnění vašeho těla nebo o zlepšení vaší koordinace.

4.7/5 - (8 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.