DomůFitnessPomůcky pro cvičeníBalanční podložka - Vybíráme (8 NEJ) balanční desky! + jednotlivé cviky

Balanční podložka – Vybíráme (8 NEJ) balanční desky! + jednotlivé cviky

Přemýšleli jste někdy o koupi balanční podložky? Tato skvělá cvičební pomůcka má hned několik výhod. Zlepšuje rovnováhu celého těla a je velmi účinná také na cvičení. Vhodná balanční podložka je sice malá, ale zároveň všestranná pomůcka. Balanční podložka je velmi efektivní již při samotném udržování rovnováhy. Posiluje hluboké svaly, odstraňuje bolesti zad a působí také antistresově. Díky ní si procvičíte úplně celé tělo. Na trhu dnes naleznete velké množství balančních podložek, oblíbené jsou i bosu míče či sm systém.

Jak si tedy vybrat tu správnou? V tomto článku vám poradíme, na co je třeba si dávat pozor a jaké jsou rozdíly v jednotlivých podložkách.

Nejlepší balanční podložka – tyto používáme MY!

Balanční podložka Half Ball – GymBeam

Tato balanční podložka patří mezi nejoblíbenější produkty na trhu. V poměru ceny k celkové kvalitě nemá na našem trhu téměř konkurenci. Tímto produktem prostě neuděláte krok vedle!

Balanční podložka Half Ball od GymBeam.cz
cena od 1080 kč

 

Balanční podložka GymBeam Half Ball je univerzální fitness pomůcka, která vám pomůže zlepšit stabilitu a celkové držení těla.

Pomůže vám hlavně při domácím tréninku. Spodní část podložky je vyrobena z pevné plastové základny, na které je umístěn gumový půlkruh.

Kromě toho jsou součástí balení také 2 odnímatelné expandéry, které umožňují procvičit různé druhy cviků a procvičit tak celé tělo. V balení je také pumpička na nafoukání.

Hlavní klíčové vlastnosti této balanční podložky jsou podle výrobce:

  • kvalitní zpracování
  • výhodná cena
  • 2 odnímatelné rukojeti
  • stylový vzhled

Balanční podložka NYAMBA 900 – Decathlon

Balanční podložka Nyamba 900 má kvalitní zpracování. Je ideální k procvičení celého těla. Po bocích má 2 rukojeti, které slouží k dalším cvikům. Mírně vyšší cena je vykompenzována kvalitním provedením.

Balanční podložka NYAMBA 900 od Decathlon.cz
cena od 1768 kč

 

Chcete zlepšit flexibilitu a stabilitu celého těla? Pomoci může stabilizační balanční podložka Nyamba 900 z Decathlonu.

Tato pomůcka, učiní váš pilates, jógu nebo jakýkoli jiný cvičební program náročnější. Design a vývoj tohoto zařízení jsou zaměřeny na sílu, koordinaci a rovnováhu AB. Cvičení, fyzikální terapie po operaci nebo strečink doma mohou začít.

Bolí vás spodní záda? I to lze zvrátit cvičením na této balanční podložce.

Hlavní klíčové vlastnosti této balanční podložky jsou podle výrobce:

  • univerzální použití
  • kvalitní zpracování
  • kvalitní materiály
  • dlouhá životnost
  • dobré ohlasy zákazníků, kteří si zboží zakoupili

Balanční podložka Tasakal – inSPORTline

Balanční deska Tasakal od inSPORTline je efektivní pomůcka pro trénink rovnováhy a motoriky, se kterou posílíte klouby či hluboké svaly.

Balanční podložka Tasakal od inSPORTline.cz
cena od 1497 kč

 

Balanční deska Tasakal vypadá a působí podobně jako skateboard. Ale její všestranný design z ní činí skvělou volbu pro všechny druhy tréninku. Deska je vyrobena z kompozitního materiálu, který je odolný, ale lehký. Její vrchní povrch je opravdu drsný, a proto dobře drží.

Díky tomuto jedinečnému detailu deska slibuje, že bude dostatečně pohodlná pro použití i bez bot. Poskytne vám také ideální přilnavost, aniž byste zdrsnili podlahu například kobercem.

Hlavní klíčové vlastnosti této balanční desky jsou podle výrobce:

  • super fitness pomůcka pro trénink motoriky a rovnováhy
  • ideální pro začátečníky i pokročilé
  • vytvořena k posílení kloubů a svalů kolem nich
  • pravidelným používáním zapojíte hloubkové břišní a zádové svaly
  • slouží jako příprava pro řadu sportů: snowboarding, lyžování, windsurfing, tenis, kiting, bojová umění, atletiku, fitness a další
  • obsahuje koncové bezpečnostní zarážky
  • má protiskluzový povrch
  • materiál desky: 8-vrstvý vysokojakostní ruský javor
  • délka desky: 73,7 cm
  • šířka desky: 27 cm
  • tloušťka desky: 1,5 cm
  • rozměry válce: průměr 10,5 cm x délka 49 cm
  • nosnost: až 150 kg

Další kvalitní balanční desky, které nezklamou:

Proč koupit balanční podložku?

Balanční pomůcka je fantastická balanční pomůcka. Je to v první řadě zábava.

Její název pochází z anglických slov „both sides up“, což znamená „obě strany nahoru“.

Zatímco při základních cvicích téměř necítíte, že cvičíte, dokážete si díky ní posílit celé tělo. Má však i řadu dalších výhod:

  • Zlepšuje rovnováhu celého těla
  • Zefektivňuje cvičení základních cviků
  • Je to vynikající pomůcka pro fyzioterapii a pilates
  • Pomáhá odstraňovat bolesti páteře a krčních svalů
  • Je vhodná i během sezení za počítačem
  • Zlepšuje držení těla
  • Komplexní posílení celého těla
  • Posiluje srdce
  • Je vhodná jako rehabilitační pomůcka

Když si koupíte balanční podložku, je už opravdu jen na vás, jak ji budete používat.

Přestože je to relativně malý produkt, nenechte se rozrušit její vyšší cenou. Dokáže totiž opravdu pomoci.

cviky na balanční podložce a míči

Jak vybrat nejlepší balanční podložku

Zatímco dobrá balanční deska dokáže s vaším tělem zázraky, nekvalitní podložka může mít vážné následky a dokonce vás může zranit. Při cvičení na balanční desce se nechcete zranit, protože to může hodně bolet a vyřadí vás to z vaší tréninkové rutiny.

Proto je nutné dát si při nákupu těchto produktů velký pozor, abyste nakonec nezakoupili nesprávné sportovní vybavení, které vám bude doma úplně k ničemu. Podívali jsme se na nejdůležitější faktory, které vám pomohou učinit to správné rozhodnutí a nákup balanční podložky bude hračka.

Materiál

Při koupi balanční desky zkontrolujte typ materiálu, ze kterého je vyrobena. Většina výrobců navrhuje desky ze dřeva, které je vhodné pro dospělé i děti.

Balanční desky jsou obvykle vyrobeny ze dřeva nebo plastu. Dřevěné desky mohou být odolnější, zatímco plastové možnosti mohou být pohodlnější pro používání. Mějte tedy při nakupování na paměti své priority a vyberte si balanční desku, která vám vyhovuje.

Tyto podložky jsou odolné a snadno zvládají velkou váhu. Kupujete-li však prkno pro své dítě, poslouží vám i plastová balanční podložka. Jsou lehké, levné a svůj účel splní perfektně.

Materiál musí být:

  • Pevný
  • Odolný
  • Protiskluzový

V neposlední řadě je důležitý i rozměr.

Ten je podstatný pro to, aby se vám na podložce dobře cvičilo. Také není dobré, když je podložka příliš malá.balanční podložka

Ideální průměr je alespoň 63,5 cm. Nafouknutá polovina by měla mít alespoň 22 cm.

Povrch podložky

Balanční desky se správnými úchopy vám mohou pomoci udržet stabilní postoj během tréninku.

Většina desek má pryžové úchyty. Díky tomu zůstávají vaše nohy přilepené na prkně, dokud se na ní snažíte balancovat. Existují však desky, které se dodávají pouze s jednou vrstvou ochranného laku, která by měla fungovat jako grip. Tyto desky se obtížně používají, protože tření na povrchu je nedostatečné a existuje šance, že si vyvrtnete kotník nebo sklouznete z desky v důsledku nerovnováhy.

Jsou vysloveně navrženy pro lidi, kteří mají neuvěřitelnou sílu středu těla. Kromě toho existují balanční desky s vrstvením brusného papíru (podobně jako skateboard), které fungují jako grip. Přestože brusný papír zvyšuje úroveň tření, při častém používání se opotřebuje.

Styl

Existují tři hlavní druhy balančních desek:

  1. válečkové desky, které se skládají z desky ve stylu skateboardu a samostatného malého válečku.
  2. rocker desky, které se skládají z desky ve stylu skateboardu a pevného rockeru. Pevný váhadlo vypadá jako válec, který je rozříznut na polovinu.
  3. kývavé desky, které jsou tvořeny jedním oválným kusem a nejsou vhodné pro začátečníky.

Rocker balanční desky mají nejvíce omezený rozsah pohybu, protože se mohou houpat pouze ze strany na stranu a v pevně daném úhlu.

Obvykle jsou skvělé pro začátečníky. Válečkové desky se obvykle naklánějí pouze ze strany na stranu, ale jelikož jejich základna není pevná, mohou být dost nepraktické.

A kolísavé desky se mohou naklánět jakýmkoli směrem, takže orientace v nich může být pro začátečníky náročná.

Velikost

Velikost vyvažovací desky závisí na třech faktorech:

  1. výška
  2. hmotnost
  3. úroveň obtížnosti

Obecně jsou ve většině obchodů dostupné čtyři velikosti – XS, S, M a L.

Jak ale víte, která velikost je pro vás ideální?

Před nákupem balanční desky si změřte výšku. Pokud je vaše výška pod 1,3 m, pak vám deska XS dokonale sedne.

Pokud jste však někde mezi 1,3m až 1,65m, deska velikosti S bude pro vás super. Podobně pro lidi s rozsahem výšky 1,67 m až 1,85 m bude fungovat deska o velikosti M a pro lidi nad 1,85 m se doporučuje velká deska o velikosti L.

Při výběru balanční podložky záleží také na vaší váze. Pokud je vaše hmotnost nižší než 90 kg, můžete si vybrat vyvažovací desku pro začátečníky nebo pro mírně pokročilé.

Pro lidi, kteří váží více než 90 kg, jsou desky na profesionální úrovni jako stvořené.

Pokud nejste aktivním sportovcem nebo teprve začínáte, pak se vám bude hodit balanční deska pro začátečníky. Avšak lidé, kteří jsou pravidelnými návštěvníky posilovny a denně cvičí, by měli jít na profesionální balanční prkno.

Cena balanční podložky

Balanční desky obvykle přicházejí v cenovém rozpětí od 700 do 3500kč. Existují však určité desky, které jsou na našem trhu dostupné za více než 3500kč.

Cena vyvažovací desky závisí na značce, konstrukci, typu, životnosti a dalších faktorech.

Pokud však uděláte dobrý průzkum, můžete koupit mimořádně dobrou balanční desku za výhodnou cenu. Ujistěte se, že se držíte rozpočtu, abyste se vyhnuli zbytečným výdajům.

Balanční podložka inSPORTline Dome UNI

Tato balanční podložka patří mezi velmi kvalitní produkty. Její zpracování je na vysoké úrovni a podložka obsahuje vše, co potřebujete ke kvalitnímu tréninku.

í podložka

Balanční podložka Dome UNI od inSPORTline.cz
cena od 1400kč

Na co se zaměřit před koupí balanční podložky?

Balanční podložka, ač se to nezdá, není nejlevnější produkt na cvičení.

Na internetu najdete množství druhů a provedení v různých cenách od zhruba 1200 až po několik set kč.

Před koupí si však promyslete odpovědi na několik důležitých otázek.

Jak často budete podložku používat?

Základní pravidlo říká, že kvalita, výdrž, a tedy ve většině případů i cena produktu by se měla zvyšovat podle toho, jak často jej budete používat.

Přemýšlejte, na co přesně chcete balanční podložku:

 

  • Pro pravidelné cvičení a posilování
  • Doplňkové cvičení doma
  • Stabilizační cvičení na zpevnění páteře

Balanční cvičení

Balanční cvičení je druh cvičení, při kterém dochází k aktivaci celého těla.

Dochází při něm k aktivaci takzvaného hlubokého stabilizačního systému. Ten se podílí na stabilizaci celého těla.

Balanční deska je jedním z nejjednodušších, ale nejznámějších kousků tělocvičny, protože se dá použít kdekoli a kdykoli. Můžete ji využít i při práci za stolem, jako součást kruhového tréninku, při sledování filmu a podobně. Nejlepší na balančních podložkách je, že jejich používání je zábavné a ideální pro děti i dospělé. Jelikož na trhu jsou dostupné různé desky, nákup může být náročný.

My vám dnes poradíme, jak vybrat tu nejlepší balanční podložku.

balanční podložka

Takový tip cvičení dokáže posilovat svaly pánevního dna, zádové svaly a celkem svaly páteře, ale také šíje.

Balanční cvičení lze účinně realizovat pomocí více balančních pomůcek, ale balanční podložka patří mezi nejúčinnější.

Tuto podložku naleznete v obchodech i pod názvem bosu podložka.

Benefity balančního cvičení:

  • Působí proti bolesti zad
  • Rozvíjí statickou rovnováhu a pomáhá udržovat rovnováhu během statického cvičení
  • Rozvíjí dynamickou rovnováhu, tedy stabilitu během dynamického cvičení
  • Komplexně zpevňuje svaly celého těla
  • Zefektivňuje každý trénink

V článku o balančním cvičení a balanční podložce najdete i vynikající tipy na množství účinných cviků.

Balanční desky jsou relativně malé desky, na kterých je fyzicky náročné stát. Někteří se kývají ze strany na stranu a jiní (ti pokročilejší) se kolísají do rytmu. Všechny balanční pomůcky však ztěžují a tím zlepšují rovnováhu. Balanční deska dokáže proměnit obyčejné postavení ve stoje na plnohodnotné cvičení. A jelikož si na ně můžete položit ruce nebo nohy, tato pomůcka na cvičení může být skvělým způsobem, jak učinit váš trénink ještě dynamičtějším a zajímavějším.

Kdo bude na podložce cvičit?

Promyslete si, kdo bude přesně na podložce cvičit. Bude-li to celá rodina, potřebujete jinou pravděpodobně jinou nosnost podložky než jen pro vás.

Na podložce můžete přitom měnit i obtížnost.

Čím je bosu více nafouknutá, obtížnost je náročnější. A naopak.

balanční podložka

Jaký druh podložky si vyberete?

Základní rozdíl mezi podložkami je, že si můžete vybrat jednostrannou nebo oboustrannou podložku. U jednostranné můžete cvičit jen na její vypouklé ploše.

Také si umíte vybrat buď balanční podložku nebo balanční desku. Desky jsou pro mírně zkušenější, ale stačí vám pár pokusů a dostanete se do toho. Stačí zkoušet!

Chcete-li cvičit pravidelně, je lepší si vybrat oboustrannou podložku.

V tom případě můžete cvičit na její rovné i vypouklé ploše.

Balanční podložka inSPORTline TASAKAL

Jedinečná balanční deska vhodná pro náročnější fitness nadšence. Tady se skutečně ukáže jakou máte rovnováhu. Balanční deska je vhodná k odcvičení celého těla a věřte nám, že to bude opravdu zábava!

balanční podložka

Balanční deska TASAKAL od inSPORTline.cz
cena od 1500kč

Jaké jsou základní doplňky k podložce?

Mezi základní doplňky patří:

  • Pumpa na dofukování podložky a regulaci obtížnosti;
  • Přídavná madla
  • DVD s cviky

Balanční podložka pro děti

Balanční podložka je skvělou pomůckou nejen pro dospělé, ale také pro děti.

Stejně jako dospělý, i děti si díky ní posilují svaly celého těla, a zejména páteř. A to je při jejich vývoji mimořádně důležité.

Součástí mnoha dětských podložek jsou i hry, proto je obvykle tato pomůcka mimořádně baví.

balanc na podložce

Jaké cviky cvičit s balanční podložkou?

Na balanční podložce můžete cvičit všechny druhy cviků. Můžete s ní cvičit přesně tak, jak byste cvičili i bez ní.

Rozdíl je ovšem ten, že do cvičení zapojujete mnohem více svalů, zejména zádové části. Na balanční podložce můžete tedy cvičit například kliky, dřepy, ale i zvedáky.

Navíc cvičení s bosu podložkou je mnohem zábavnější.

Jak se nezranit?

Zatímco cvičení na balanční desce vám může pomoci vybudovat stabilitu, tyto pomůcky jsou klamavé. To znamená, že můžete velmi jednoduše spadnout z desky a zranit si hlavně kotníky (zdroj).

Chcete-li zůstat v bezpečí, máme pro vás tyto tipy:

  1. Cvičte na správném povrchu. Balanční desky jsou nejbezpečnější při použití na hladkých, tvrdých površích nebo kobercích. Ujistěte se, že oblast kolem vás je také dostatečně volná. Určitě necvičte poblíž ostrých hran!
  2. Zvažte zapojení partnera. Mít nablízku někoho, kdo vás může podpořit, pokud náhodou spadnete, může zvýšit bezpečnost, zejména pro začátečníky.
  3. Noste chrániče. Při používání balanční desky se můžete cítit hloupě, když nosíte přilbu, chrániče kolen a loktů, ale tyto položky vám mohou vážně pomoci! Navíc pokud cvičíte v pohodlí domova, může vám být úplně jedno, jak vypadáte!
  4. Použijte zeď jako opěrný bod. Použití stěny nebo zábradlí jako opory na začátku vám může pomoci udržet rovnováhu, dokud to zvládnete i sami. S rukama na stěně se pomalu houpejte dopředu a dozadu, dokud se vaše rovnováha nezlepší.

Zde jsou některé druhy cviků, které můžete na balanční podložce cvičit:

Startovací poloha

Základní poloha pro začátečníky, kteří jsou na balanční podložce poprvé.

Začněte s nohama na šířku ramen a najděte si rovnováhu na prkně. Udržujte svou páteř rovně a držte tělo vzpřímené. Dívejte se na jeden bod, abyste zlepšili rovnováhu. Přesouvejte váhu podle potřeby tak, aby se okraje desky nedotýkaly podlahy. Balancujte alespoň 30 sekund.

Usnadněte si to: V případě, že jste na balanční desce úplný začátečník, použijte jako oporu zeď.

Ztižte to: S uvolněnými rameny a nataženou páteří natáhněte ruce rovně nad hlavu, dlaně směřují dovnitř.

Zepředu dozadu

Začněte ve startovací poloze. Pomalu a opatrně naklánějte desku dopředu, dokud se nedotkne podlahy. Pomalu ji naklánějte dozadu, dokud se nedotkne podlahy na druhé straně. Pomalu se naklánějte dopředu a dozadu po dobu 30 sekund.

Klasický plank

Dostaňte se do klikové pozice pozice s rukama na desce. Jedná se o stejný pohyb jako v klasickém planku. Nechte je jen o kousek širší než je šířka ramen. Procvičte si základní svaly a držte tělo rovnou jako prkno. Natáhněte ruce malým ohnutím. Nepřepínejte je úplně. Držte jej alespoň 30 sekund.

Usnadněte si to: Roztáhněte nohy dále od sebe, abyste zvýšili stabilitu.

Ztižte to: Držte nohy blíže k sobě, abyste dosáhli intenzivnějšího zapojení břišních svalů.

Můstek s nohama na podložce

Lehněte si tváří nahoru s mírně pokrčenými koleny, ruce po bocích a chodidla směřující k balanční desce.

Zvedněte nohy a položte podrážky na desku. Když zatlačíte chodidla do desky, stáhněte hýždě, abyste zvedli boky.

Jděte tak vysoko, jak se dá, přičemž se snažte udržet stabilitu. Zatněte svaly na hýždích a držte v této poloze několik sekund. Pomalu spusťte tělo na podlahu. Dělejte cca 10-15 opakování podle toho jak dokážete.

Dřepy s bosu podložkou

Na této podložce můžete velmi efektně cvičit dřepy. Kromě stehenních a hýžďových svalů si skvěle zlepšíte i zádové svaly.

Když zvládnete základní dřepy, vyzkoušejte i variantu tak, že u dřepu uděláte výpad nohou do strany nebo dozadu.

Náročnější plank

Pokud máte oboustrannou podložku, položte ji nejprve tak, aby jí kulatá část směřovala k zemi. Chyťte ploché strany podložky z boku.

Dejte se do polohy plank. Postupně vtáčejte nohy směrem do vnitřní části tak, abyste si posilovali břišní svaly.

V-Sed

Položte podložku na podlahu tak, aby její rovná strana byla na zemi. Sedněte si do středu kulaté části a vystřete záda.

Začněte pomalu zvedat kolena směrem ke trupu. Udržujte balanc pomocí natažených rukou.

Pokud by vám to zpočátku nešlo, chyťte se na chvíli balanční podložky. Vydržte bez držení alespoň 30 sekund.

Další základní cviky naleznete v tomto videu:

Základní rozdíly mezi domácí a profesionální podložkou

Domácí podložka Profesionální podložka
Nižší nosnost Vyšší nosnost
Jednostranná podložka Masážní vroubky, oboustranná podložka
Méně odolný materiál Kvalitnější protiskluzový materiál
Menší podložka Obvykle větší podložka
Obvykle bez doplňků Doplňky k podložce

 

Balanční podložka bude tedy pro vás představovat správnou investici, ať už cvičíte pravidelně nebo jen chcete zlepšit vaši rovnováhu.

Zejména při sedavém způsobu života a práci je posilování zádových svalů velmi důležité.

Účinná pomůcka, která komplexně posiluje svaly celého těla a zpevňuje páteř je k nezaplacení.

Možností je velmi mnoho. Stačí si jen vybrat podložku, která vám bude vyhovovat.

Závěrečné shrnutí

Balanční desky jsou jedněmi z nejoblíbenějších fitness pomůcek, které preferují jak fitness trenéři, tak i začátečníci.

Správným balancováním na desce zapojujete mnohem více svalů, než si dokážete představit. Jediné úsilí, které musíte vynaložit, je udržet rovnováhu na desce. Doufáme, že produkty, které jsme vybrali, vám pomohou najít perfektní balanční desku pro vaše každodenní cvičení.

 

4.5/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.