DomůFitnessPomůcky pro cvičeníSkládací žíněnka na cvičení - (TOP 7)

Skládací žíněnka na cvičení – (TOP 7)

Žínenka je sportovní pomůcka, kterou si možná pamatujete z dob své tělesné výchovy, ale kromě toho je to také velmi užitečné náčiní na cvičení. Pokud se právě teď zabýváte otázkou, zda žíněnku domů potřebujete, dáme vám návod na to, jak si vybrat tu nejvhodnější. Žíněnka je skvělá na mnohé sporty, jako je, například, judo nebo gymnastiku. Je také velmi užitečná pro jakékoli cvičení, protože přináší spoustu dalších benefitů.

Chcete-li si takovou pomůcku koupit, je důležité brát ohled na poměrně mnoho detailů. Jednotlivé žíněnky se liší cenou, kvalitou, ale i tím, k čemu by se měly primárně používat. Proto vám v tomto článku popíšeme nejdůležitější detaily, na které myslet. A také, proč je žíněnku dobré si pořídit.

Nejlepší žíněnky – náš výběr (konzultován s odborníkem)

Na co myslet při výběru žíněnky na cvičení

 • Výběr žíněnky se liší v závislosti na sportu – vybírejte si vaši žíněnku podle toho, na jaký sport ji budete používat. V závislosti na tom existuje několik druhů tohoto náčiní.
 • Parametry – je rozdíl, zda vybíráte žíněnku pro dítě nebo pro dospělého. Žínenka pro dítě by měla být měkčí a pružnější a také z odolnějšího materiálu.
 • Rozměry žíněnky – nezapomínejte na samotné rozměry žíněnky. Je velmi důležitý druh sportu, pro který ji budete využívat, a tedy podle toho si můžete zvolit rozměr, který vám vyhovuje.
 • Povrchová úprava žíněnky – při výběru žíněnky bude pro vás také užitečné, když si zvolíte správný materiál žíněnky. Povrchová úprava je také důležitým parametrem při zohlednění, pro jaký sport ji budete používat.
 • Tloušťka žíněnky – poslední důležitý parametr, který také souvisí s druhem sportu, pro který bude určena.

dieťa na žinenke

Jak tedy souvisí jednotlivé sporty s výběrem žíněnky?

Podle sportu si vybírejte žíněnku následovně:

 • Gymnastika – aby vám žíněnka na gymnastiku neklouzala, což je velmi důležité, musí být z jedné strany protiskluzová. Její ideální tloušťka je 4 – 5 cm. Tato tloušťka je také jedna z nejuniverzálnějších, proto ji umíte použít i na jiné druhy sportů.
 • Akrobatické sporty – pokud budete používat žíněnku na akrobacii, tady už si musíte dávat větší pozor na vaši bezpečnost, a to zejména v případě dětí. Žínenky, které mají větší tloušťku, se nazývají duchny, a jejich tloušťka je minimálně 10 cm kvůli bezpečnému dopadu. Pokud však dopadáte z velkých výšek, je vhodné použít žíněnku o minimální tloušťce 20 cm.
 • Bojové sporty – zde je také důležitá zejména protiskluznost. Žíněnka může být tenčí – stačí od 4 do 6 cm. Pokud jste v bojovém sportu začátečník, volte raději tlustší žíněnku.

Nejběžnější materiály žíněnky

Přesně tak, jak je tomu u jiných sportovních pomůcek, či vůbec u jakýchkoli produktů, materiál velmi souvisí s tím, jak dlouho vám žíněnka vydrží. Odolnější materiály jsou přitom přirozeněji dražší než ty méně odolné.

Žínenka může být vyrobena ze syntetické kůže, PVC nebo také ze zátěžové syntetické plachtoviny, která se nazývá Plawil. Ta se vyznačuje velmi vysokou životností a odolností.

Vnitřním materiálem žíněnky je převážně vyztužená pěna.

Povrchová úprava žíněnky

Povrchy žíněnky mohou být také různé a souvisí jak jinak se sportem, který budete na žíněnce cvičit. Nejběžnější povrchové úpravy žíněnky jsou tyto:

 • hladká z obou stran – jsou případy, kdy je zapotřebí kluzký povrch žíněnky, tehdy je vhodné si pořídit právě tuto;
 • protiskluzová žíněnka z jedné strany – ta zamezuje především pohybu žíněnky po podlaze a jejímu klouzání;
 • protiskluzová žíněnka z obou stran – v případě, že potřebujete, aby byla vaše žíněnka stabilní a neklouzavá z obou stran.

airtrack

Nejdůležitější benefity žíněnky na cvičení

Žínenka je jedno z nejpoužívanějších sportovních pomůcek vůbec. Jejím největším benefitem přitom je, že poskytuje dostatečně měkkou doskokovou (dopadovou) plochu, která dokáže ochránit před zraněními.

Mezi další její benefity patří:

 • je stabilní – pevný a odolný materiál je stabilnější než jakékoli jiné materiály a povrchy;
  chrání klouby a vás před potenciálním zraněním – tím, že je žíněnka mnohem pevnější a pružnější, dokáže ochránit vaše klouby, a to zejména při bojových sportech či při gymnastice;
 • déle vám vydrží – žíněnka je z odolnějšího materiálu, je hrubší a pevnější, proto vám vydrží mnohem déle, než jakákoli jiná podložka na cvičení.

Žínenka na gymnastiku

Jak již uvádíme výše, na gymnastiku budete potřebovat žíněnku, která je tenčí. Hledejte žíněnku, která má 4 – 5 centimetrů.

Je to zejména z toho důvodu, že taková žíněnka je přizpůsobivější vašemu pohybu a sportu, který na ní budete dělat. Je také důležité, aby byla z jedné strany protiskluzová.

Zabrání to jejímu nechtěnému pohybu při vašem tréninku. V závislosti na tom, jaké nároky na ni kladete, vyberte si odolný materiál, který zvládne jakékoli náročné aktivity. Vhodný je například materiál Plawil, který je také zdravotně naprosto nezávadný.

Pokud netrénujete profesionálně, vystačíte si i s klasickou univerzální gymnastickou žíněnkou, ale čím budou vaše nároky vyšší, doporučujeme se vám zaměřit na opravdovou profesionální žíněnku.

Univerzální žíněnky bývají většinou vyrobeny z paměťové pěny, a tudíž jsou ideální pro opakované cviky.

Skládací žíněnka

žínenka

 • měkká skládací žíněnka

 • povrch z umělé kůže

 • zapínání na zip

 • bezproblémové skladování a přenášení

Cena: od 1890 Kč
(platí ku dňu 10.12.2022)

Veľkosť žinenky: 180x60x5 cm

Žíněnka na judo a na cvičení

Žínenka na judo klade vyšší nároky na její protiskluznost a odolnost materiálu. Pokud se věnujete tomuto sportu opravdu profesionálně, je třeba si vybrat žíněnku, která bude splňovat všechny vaše nároky.

ZÁKLADEM JE, ABY BYLA ŽINENKA ZE SPODNÍ STRANY PROTISMÝKOVÁ. PŘI DŽUDĚ I PŘI JAKÉMKOLIV CVIČENÍ SE BUDETE MNOHO HÝBAT, PROTISMÍKOVOST ŽINENKY VÁM TEDY ZABEZPEČÍ JEJÍ STABILITU.

Za druhé je důležité, abyste měli hrubší žíněnku, zejména pokud jste v tomto sportu začátečník.

Všechny další parametry, jako je materiál, povrch, atd., záleží především na vašich nárokech. Myslete na to, že pokud se budete tomuto sportu věnovat, vyšší investice do žíněnky stojí za to, protože vám vydrží i několik let.

Cena žíněnky

Tak, jako u všech produktů a sportovního náčiní, bude cena žíněnky záviset na tom, jaké nároky na ni máte.

Jak zmiňujeme výše, z našeho pohledu se do žíněnky rozhodně investovat vyplatí.

Nelekněte se vyšší ceny žíněnky. Je to kvalitní sportovní náčiní, které splňuje mnohem víc účelů než jen klasická podložka na cvičení.

Nejlevnější univerzální žíněnku pro amatérské sportovce naleznete v ceně přibližně 1800 – 2500 Kč. Ty dražší se pohybují v cenách od 3000 – 20 000 Kč.

Rozdíl v ceně spočívá především v kvalitě výplně, odolnosti materiálu a její bezpečnosti, která se odvíjí i od její protiskluznosti a tuhosti.

Některé dražší žíněnky jsou také voděodolné, jako doplněk se dodávají ve speciálním obalu pro jejich jednodušší manipulaci, jsou přenosné.

Vězte tedy, že pokud se pokud se rozhodnete investovat do kvalitní žíněnky, budete s ní spokojeni i několik let.

4.2/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.