DomůFitnessPomůcky pro cvičeníAutotrakční lehátko - Co to je a jak jej používat?

Autotrakční lehátko – Co to je a jak jej používat?

Bolest páteře je v naší době častého sezení velmi častým příznakem degenerativních změn. Onemocnění horního a dolního úseku páteře se projevují bolestivě a bolest se v mnoha případech přenáší i do dalších částí těla. Důvody, proč trpíme bolestmi páteře jsou různorodé a objevit příčinu jejich vzniku je často nereálné. Léčba je nákladná a někdy již není stav možné zvrátit. Jsou však možnosti, kterými můžeme proti bolestem páteře bojovat nebo se jejich vzniku vyhnout. Jedním z nich je autotrakční lehátko, často označované i jako inverzní lavice. Chcete se o něm dozvědět více? Informace objevíte v následujících řádcích.

Nejlepší autotrakční lehátko – vybírají naši odborníci

Proč investovat do koupě autotrakčního lehátka?

Lidský organismus se ani náhodou nepodobá ideálnímu modelu z učebnic. Naše končetiny nejsou rozdílně dlouhé jen při porovnávání lidí mezi sebou, ale i v případě, že porovnáváme končetiny stejného jedince.

Rozdíly se najdou v našich návycích, fyziologických funkcích a proporcích. Levá strana těla se odlišuje od pravé.

Tyto odlišnosti stojí za tím, že se u nás po několika letech začnou objevovat bolesti. Nejčastěji bolest páteře.

Inverzní terapie se snaží bolest neutralizovat. Při aplikování inverzní terapie je pacient často zavěšen za kotníky nebo zápěstí.

Účinky inverzní terapie se objevují v několika směrech:

 • uvolnění svalového napětí
 • uvolnění zablokovaných svalů zádové skupiny
 • uvolnění dýchacích cest
 • pomoc při problémech s meziobratlovými plotýnkami
 • úleva od bolesti kloubůúľava od bolesti kĺbov

Celkový smysl inverzní terapie spočívá v uvolnění bolesti a užívání si benefitů, které z ní plynou. K tomu, abyste si mohli benefity užít, je však třeba mít k dispozici správné a kvalitní autotrakční lehátko.

Do převrácené polohy se dostanete díky jeho rotující části. Jeho hlavní výhody jsou popisovány především pro uvolnění svalů na zádech, ale při správném používání můžete dopřát uvolnění všem svalovým skupinám vašeho těla.

Zkušenosti s autotrakčním lehátkem mají dnes zákazníci pracující v sedavém zaměstnání, ale i ti vykonávající manuální činnost. Je vyhledávaným nástrojem pro ulevení od vytrvalé bolesti.

Na co se zaměřit při výběru trakční lavice?

Než se pustíte do výběru a porovnávání autotrakčních lehátek mezi sebou, ujasníme si, na co se při jeho výběru zaměřit.

 • kvalita použitých součástek a materiálu
 • stabilita konstrukce
 • rozměry
 • recenze a zkušenosti
 • doplňky

Kvalita použitých součástek a materiálu

Je samozřejmostí, že při výběru produktu se zabýváme kvalitou použitých komponentů. U autotrakční lavice však platí toto pravidlo dvojnásob. Kvalitu si můžete ověřit velice jednoduše.

Při obhlídce zařízení by žádný z prvků neměl být jednoduše vyjímatelný.

Všechny prvky by měly pevně držet na svém místě. Kovové komponenty by neměly jevit žádné známky poškození nebo rzi. Materiál, z něhož je vyrobeno autotrakční lehátko musí přežít zkoušku časem a to i za předpokladu pravidelného používání.

Stabilita konstrukce

Od rámu trakční lavice se předpokládá, že bude pevný a těžký. Vyhnete se tak možnosti převržení a zajistíte bezpečnostní stránku inverzní terapie.

Skvělým krokem je, pokud jsou měkké části trakční lavice vytvořeny z paměťové pěny. Zabezpečíte tak svému tělu o level vyšší pohodlí.

Kvalitní trakční lehátka jsou zkonstruována z odolného a pevného materiálu. Odolný materiál zajišťuje natahování a ohýbání těla v různých úhlech bez rizika.

Rozměry a nosnost

Autotrakční lehátka jsou dostupná v široké paletě rozměrů. Vybírejte rozměry, které jsou pro vás nejlepší.

V tomto kroku zvažte i nosnost. Levnější modely se v mnoha případech vyznačují malou nosností, která pro vás nemusí být vyhovující. Je velká pravděpodobnost, že si trakční lavici oblíbíte a budete ji používat každý den.

I přesto, že jednou nadejde okamžik, kdy se něco zlomí či povolí, tento okamžik nemusí při výběru správného zařízení nastat tak brzy.

Recenze a zkušenosti

Při výběru trakční lavice umí velmi dobře posloužit i recenze od ostatních uživatelů či magazínů zabývajících se testováním sportovních potřeb.

Recenze a zkušenosti vám odhalí, jak autotrakční lehátko funguje během běžného používání. Zjistíte, jak jsou silné a slabé stránky daného modelu.

Rovněž vás mohou překvapit nevychytané mouchy od modelu, nad kterým jste uvažovali. Každá recenze by měla obsahovat nejen osobní názor na autotrakční lehátko, ale být podpořena i technickými parametry.

Při výběru trakční lavice jste v podstatné míře limitován cenou, kterou plánujete do zařízení investovat.

Kvalitní a odolná autotrakční lehátka jsou vyrobena z odolných materiálů a vyznačují se dlouhou životností. Jejich cena však odpovídá kvalitě a tak si při koupi sáhnete hlouběji do kapsy.

Váš výběr může být ovlivněn i značkou, která vyrábí trakční lavice. Známé značky se ve většině případů vyznačují kvalitními produkty, ale jejich cena je vyšší. Nejen kvůli použitým materiálům, ale i kvůli samotné značce.

Doplňky

Nejsou samozřejmostí při koupi každého autotrakčního lehátka, ale pokud je objevíte, potěší.

Oblíbenou variantou produktů bývá například DVD obsahující cviky na vyzkoušení Umožní vám vyzkoušet nové možnosti lépe se sžít s novou trakční lavicí.

Jak používat autotrakční lehátko?

Při koupi pravděpodobně uvažujete nad tím, jak často a jak dlouho budete trakční lavici používat.

Odpověď na otázku závisí jen na vás. Můžete začít od absolutních základů a každý den věnovat cvičení s trakční lavicí dvě minuty svého času.

Mnohem důležitější než doba trvání cvičení s autotrakčním lehátkem je frekvence opakování. Věnujete-li 5 dní v týdnu dvě minuty cvičení, jste na dobré cestě.

Benefity, které můžete získat díky pravidelnému používání trakční lavice spočívají:

 • úleva od chronické bolesti zádového svalstva
 • zmírnění svalové tenze
 • zmírnění postupu degenerativních onemocnění svalů a kostí
 • zmírnění stresu
 • podpora funkcí páteře a celkové upevnění jejího zdraví
 • podpora pohyblivosti
 • podpora mozkové činnosti

Rizika inverzní terapie

Tak jako každé cvičení, i inverzní terapie v sobě skrývá rizika. Mnoho lidí nemá dokonalý přehled o svém zdravotním stavu a tak se může stát, že inverzní terapie a používání autotrakčního lehátka není určeno přímo pro ně.

Kdy je lepší inverzní terapii vynechat a jaké jsou důvody pro to nepouštět se do provádění jejích cviků:

 • těhotenství
 • osteoporóza
 • onemocnění ledvin a vylučovací soustavy
 • onemocnění kardiovaskulárního systému
 • onemocnění očí
 • infekce očí
 • obezita

V případě, že s inverzní terapií začínáte a inverzní lavice je ve vaší domácnosti novinkou, začínejte s jednoduchými cviky.

Věnujete-li cvičení alespoň dvě minuty ze své denní rutiny, je to na začátečníka dostačující.

Cvičení s inverzní lavicí má být pohodlné a příjemné. Pokud pociťujete ostrou bolest nebo se po cvičení cítíte slabě, cvičení s inverzní lavicí vynechejte.

Možností před zahájením cvičení s inverzní lavicí může být poradit se s lékařem či fyzioterapeutem.

Dozvíte se tak jestli je tento druh cvičení vhodný pro váš zdravotní stav. Rovněž můžete tlačit cenné rady o tom, jak s touto pomůckou cvičit a na kterou oblast je výhodné zaměřit pozornost.

 

4.4/5 - (5 votes)

2 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj fitnesáci. Musím se s vámi podělit o jedinečný zážitek s autotrakčním lehátkem. Měl jsem možnost ho vyzkoušet a bylo to naprosto úžasné! Cítil jsem, jak se napětí ve svém těle uvolňuje a zároveň jsem si užíval dokonalý relax. Pokud trpíte bolestmi zad nebo chcete jednoduše odpočívat, doporučuji vám toto lehátko! Stojí za to!

 2. Autotrakční lehátko je pro mě záchranou od bolesti zad. Stačí si na něj lehnout a nechat ho uvolňovat napětí ve svém těle. Je to jako masáž přímo doma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.