DomůMagazínHubnutíKorzet na hubnutí, strašák nebo skvělý pomocník při hubnutí?

Korzet na hubnutí, strašák nebo skvělý pomocník při hubnutí?

Korzet na hubnutí není novodobý trend či výstřelek dnešní módy, ale s oblibou ho nosili už v dávné historii. Jako pomůcka pro tvarování pasu sloužil ženám již od nepaměti, dnes jsou korzety na hubnutí vyhledávanou pomůckou využívanou při cvičení a hubnutí.

Korzet představuje oděv z flexibilní látky, která je zesílena kovovými kosticemi, které slouží k tomu, aby dopomohly korzetu zeštíhlit váš pas a vytvarovat vaše boky.

Klasické korzety se obvykle stahují šňůrkami či kovovými úchyty. V případě stahovacích pásů musí výrobci dbát na pohodlí a funkčnost, proto mají tyto modely většinou zapínání na suchý zip.

Oblíbené fitness korzety

Historie korzetů

Korzety nebyly pouze výhradní výsadou žen, ale ve své oblibě je měli i muži. Korzety byly oblíbeným módním doplňkem od 16. do začátku 20. století, přestože oděvy podobné korzetům se objevily již v roce 1600 před Kristem.

Dnešní tvar korzetu se vyvíjel s dobou, přičemž se střídaly delší a kratší varianty. Delší varianty skvěle zakrývaly boky, kratší verze se soustředily na tvarování pasu.

Korzety byly účinným nástrojem pro tvarování těla do výrazných siluet, což způsobilo vznik pochybností o jeho pozitivním vlivu na ženské tělo.

Diskuse o tom, že korzet na hubnutí poškozuje zdraví žen, vyvrcholily v 19. století během největší slávy nošení korzetů. Lékaři obviňovali korzety z nemocí dýchacích cest, deformací žeber, poškození vnitřních orgánů, vrozených vad a potratů.

Někteří naopak nošení korzetů schvalovali, protože podle nich korzety z elastičtějších materiálů pomáhaly tělu podpírat se. V tomto období byly korzety dostupné v různých délkách, cenách a nosily je ženy z vyšší a střední vrstvy, později i ženy z dělnické třídy.

Dnes jsou korzety oblíbeným prvkem módních přehlídek, najdete je i v obchodních módních řetězcích či jako pomůcku ke cvičení a zeštíhlení postavy.

Co je to stahovací pás a jak funguje

Myšlenka použít oděv na tvarování pasu není žádnou novinkou. O tento efekt se snažily ženy již v minulosti, kdy se soustředily na dosažení co nejmenší velikosti pasu.

Dnes jsou zeštíhlující korzety propagovány různými influencery a celebritami, kteří slibují dokonale vytvarovaný pás na počkání.

Stahovací pás nebo korzet na hubnutí je oděv podobný jako tradiční korzet na záda, který je obvykle vyroben z elastického materiálu.

Korzety na hubnutí mají často proužek na suchý zip, který lze připnout kolem pasu, nebo háček a očka ve stylu podprsenky, které lze postupně utáhnout.

Stahovací pásy jsou vyrobeny z různých materiálů, v různých velikostech a barevných odstínech. Tyto korzety se nosí těsně obepnuté kolem pasu a svému majiteli slibují zeštíhlující a tvarující efekt.

Jak stahovací pás funguje v praxi?

Podle odborníků může při nošení stahovacího pásu dojít ke ztrátě hmotnosti, jde však jen o ztrátu vody při pocení, ne o tuk. Také při nošení pasu na hubnutí se vám může zmenšit pas, jedná se však o oslabení břišních svalů, proto břicho působí štíhlěji.

Existuje však také několik krátkodobých výhod, na které se zeštíhlující pás používá.

Jeho plusem je, že napomáhá při správném držení těla, protože vás nutí sedět a stát rovně. Rovněž může nošení pásu podpořit správnou techniku zvedání činky se závažími, a to díky své rigidní povaze.

Korzet na hubnutí – ano nebo ne?

Korzet na hubnutí existuje v naší společnosti již nějaký ten čas a jako stahovací pás zažívá svůj boom právě v tomto století. Existuje několik názorů odborníků na nošení pásu na hubnutí, proto byste si měli před jeho koupí zvážit všechna pro a proti.

Dočasné výhody používání zeštíhlujícího pásu

Postava přesýpacích hodin

Hlavní výhodou pasu na hubnutí je, že jeho nošení představuje rychlý a snadný způsob, jak získat vysněnou postavu přesýpacích hodin. Podle blogu American Board of Cosmetic Surgery nejde však o trvalý aspekt, ale o dočasné řešení.

Ztráta váhy

Tento efekt je také dočasný, protože úbytek váhy při nošení korzetu je způsoben pocením a ztrátou vody. Při nošení korzetu můžete mít také menší pocit hladu, což je způsobeno stiskem žaludku. Nejde však o zdravý způsob hubnutí.

Lepší držení těla

Máte problém s rovným držením těla? Tak v tom případě je pro vás nošení podpůrného pásu či korzetu skvělou pomůckou.

Důležité je ho však nenosit příliš často, protože opačným efektem zlepšení držení těla může být oslabení jaderných svalů, což vede k bolestem zad a naopak ke zhoršení držení těla.

Poporodní podpora

Pásy na hubnutí mohou poskytnout podporu ženám, jejichž břišní svaly se po těhotenství natáhly nebo ztenčily. I v tomto případě je to však individuální, protože každá žena by se před nošením korzetu po porodu měla poradit se svým lékařem.

Nevýhody zeštíhlujících korzetů

Problémy s dýcháním

Ten, kdo už někdy použil korzet na cvičení, ví, že díky jeho pevné struktuře může člověku způsobit potíže a problémy s dýcháním. Používání korzetu na hubnutí může u člověka vyvolat dušnost, pocení a zvýšenou bolest v oblasti hrudníku.

Když cvičíte a vaše srdeční frekvence se zvyšuje, váš hrudník se chce přirozeně nadechnout a zvětšit svůj objem tak, aby mohl nasát více vzduchu. Nošení korzetu na břiše a pod prsy brání tomuto přirozenému pohybu, což vede ke špatnému dýchání.

Podle American Board of Cosmetic Surgery může nošení stahovacího pásu snížit kapacitu plic až o 30 – 60 %. Rovněž může v těle způsobit nahromadění tekutin a zápal plic.

Vnitřní poškození orgánů

Při nošení korzetu si musíte dávat pozor na své vnitřní orgány, které se mohou trvale poškodit. Nošení korzetu způsobuje mačkání bránice konstantní silou, což může mít za následek poškození jater a ledvin, které se mohou posunout do nepřirozených poloh.

Tento posun orgánů může ovlivnit průtok krve a zhoršit funkci dotčených orgánů. Dokonce při nadměrném nošení stahovacího pásu může postupem času dojít až k trvalému poškození vnitřních orgánů.

Problémy s trávením

Zmíněný posun orgánů v důsledku nošení korzetu na hubnutí může také negativně ovlivnit trávicí orgány jako je jícen, žaludek či střeva.

V tomto případě jde o neustálý tlak, který je vyvíjen na zmíněné orgány a ten může vytlačit žaludeční kyselinu zpět do jícnu, což způsobí pálení žáhy.

Rovněž pokud má osoba, která nosí pás na hubnutí gastroezofageální reflux, z dlouhodobého hlediska jí může toto nošení způsobit zhoršení stávajícího onemocnění.

Návod, jak bezpečně používat stahovací pás

Pokud se již rozhodnete do vašeho cvičení zapojit také pás na hubnutí, měli byste před jeho nošením dodržovat pár pravidel, aby bylo jeho nošení účinné a bezpečné.

Vyberte si správnou velikost

Špatně padnoucí korzet vám může způsobit trvalé poškození těla a orgánů, proto je třeba si vybrat takový, který vám dokonale sedne. V padnoucím korzetu se musíte cítit pohodlně, nic by vás nemělo nesnesitelně tlačit nebo vám způsobovat bolest.

Příliš malé korzety vám sice mohou pomoci rychleji dosáhnout vašeho cíle přesýpacích hodin, jdou však ruku v ruce s negativními účinky pro vaše tělo.

Kvalita se vyplatí

Pokud se rozhodnete pro koupi pásu na hubnutí, určitě si připlaťte a zaměřte se na specializované prodejny stahovacích pásů. V těchto prodejnách a e-shopech budete mít jistotu, že váš korzet je opravdu kvalitní a žádným způsobem nepoškodí vaše zdraví.

 

Korzety na hubnutí jsou na rozdíl od těch módních vyrobeny z plochých a spirálovitých ocelových kostic, ploché ocelové výztuže a elastických příjemných materiálů tak, aby vám při cvičení nezavazovaly.

Zvykejte si na něj postupně

V případě, že jste ještě nikdy předtím nenosili stahovací pás, důležité je si na něj zvykat postupně.

Pro začátečníky se doporučuje nezapínat si nebo nešněrovat si korzet příliš těsně. Korzet si zapněte na sebe tak, aby byl přiléhavý, ale abyste mohli bez problémů dýchat a hýbat se.

Sledujte svůj pokrok

Chcete-li vidět změny na svém těle, které vám korzet na hubnutí přináší, nezapomeňte si váš progres pravidelně zaznamenávat. Toto měření obvodu pásu vám pomůže udržet si perspektivu a vidět dosažené výsledky.

Zdravější a účinnější alternativa zeštíhlujícího pásu

Stahovací pás je dočasnou zkratkou k tomu, abyste měli na určitou dobu vyformovaný pás a užší boky. Nejde však o dlouhotrvající alternativu zdravého hubnutí a úbytku hmotnosti.

Odborníci se v tomto případě shodují, že nejlepším a nejúčinnějším způsobem jak zhubnout je ověřená klasika v podobě zdravé vyvážené stravy a pravidelného cvičení.

Vyvážená strava při hubnutí

Každý z odborníků vám bude při hubnutí doporučovat jiný způsob vyvážené stravy, ale existuje několik pravidel, která se při hubnutí a formování postavy vyplatí dodržovat.

O jaká pravidla jde:

  • jíst pravidelně v předem určených množstvích tak, abyste nepociťovali hlad,
  • sledovat si svůj energetický příjem a výdej,
  • zařadit do svého jídelníčku několik druhů ovoce a zeleniny,
  • pít dostatek tekutin, hlavně během tréninku a cvičení,
  • zařadit do stravy kvalitní libové maso,
  • omezit přísun alkoholu na minimum,
  • zařadit do svého jídelníčku ryby, které obsahují minerály potřebné pro lidské tělo.

Pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb jde ruka v ruce s vyváženou stravu a nese s sebou několik benefitů. Cvičení a pohyb není vhodný jen na hubnutí, ale díky pravidelnému pohybu si zlepšíte vaši psychiku, kondičku a imunitu.

Co se týče spalování tuků a tvarování postavy, v tomto případě je důležité cvičit pravidelně.

To znamená, že ideální je najít takový typ sportu, při kterém vydržíte dlouhodobě. Nezáleží přitom, jestli se budete věnovat běhu, silovému cvičení, józe či jízdě na kole.

Klíčem je pravidelnost.

Obecně se doporučuje cvičit alespoň 2 až 3krát týdně. Spalování tuků podpoříte kardio cvičením, formování postavy naopak zapojením silových tréninků.

Při tomto pravidelném cvičení je důležité si uvědomit, že z celého těla hubnete rovnoměrně a ne pouze z konkrétní partie.

Proto i na vyformovaný pás a vosí dřík je třeba si jednoduše počkat.

4.7/5 - (10 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.