Co dělat, když chybí magnézium? I přesto, že jej můžete doplnit do svého těla prostřednictvím stravy či různých doplňků stravy, množství lidí trpí jeho nedostatkem.
Hořčík je jedním z nejdůležitějších minerálů, který hraje klíčovou roli v našem organismu. Je nezbytný pro správné fungování svalů, nervového systému, srdce a podílí se na mnoha důležitých biochemických procesech v těle.
Navzdory jeho důležitosti, nedostatek hořčíku mnoho lidí podceňuje, v důsledku čehož si mohou přivodit různé zdravotní komplikace. Doporučená denní dávka hořčíku představuje cca 350 mg. Samozřejmě, toto číslo může být ovlivněno více faktory, jako jsou např. míra stresu či těhotenství.
Když dlouhodobě nepřijímáte doporučenou dávku magnézia, odráží se to na vašem zdraví. V tomto článku se dočtete, jak se nedostatek magnézia projevuje v našem organismu.
Pokud vás zajímá, proč je magnesium pro naše tělo tak důležité, kompletní informace naleznete v článku Magnézium od A po Z.
Obsah článku
Proč můžeme mít nízkou hladinu hořčíku v těle?
Důvodů, proč nám v těle může chybět magnézium, je mnoho.
- Jako první bychom mohli zmínit stres. Totiž při stresových situacích se v těle spotřebovává až o 20 % více hořčíku, než ve klidném stavu.
- K dalším důvodům patří nedostatečně pestrý jídelníček. Pokud vaše strava nezahrnuje potraviny bohaté na magnesium, tělo ho nemá odkud přijmout.
- Někdy může být problémem zpomaleno vstřebávání hořčíku ve střevech či naopak zrychlené vylučování přes moč.
- Problém často nastává i během různých onemocnění či v období těhotenství.
Když chybí magnézium, často za tím může být konzumace alkoholu, který brání jeho vstřebávání.
Když chybí magnézium (příznaky)
První příznaky nedostatku magnézia si ani nemusíte všimnout.
Pokud si však sami neuvědomíte, že ho přijímáte málo, varovné signály na sebe nenechají dlouho čekat.
V případě, že se u vás více těchto signálů vyskytuje, neváhejte a sáhněte po hořčíku.
O jaké signály jde?
Stres a nervozita
Jelikož hořčík se lidově nazývá také relaxační minerál, první signály jeho nedostatku se odráží zejména na psychice. Lidé často pociťují úzkost, smutek či přecitlivělost.
Jako průvodní jev následuje bolest hlavy či migréna. Několik studii se dokonce zabývají i tím, že nedostatek hořčíku může způsobovat až stavy deprese.
Nespavost či nekvalitní spánek
O tom, že má magnesium blahodárný vliv na náš spánek se dozvídáme z mnoha studií. Proto je jasné, že jeho nedostatek má právě opačný efekt.
K tomu, abychom mohli usnout, musí být naše tělo i mozek uvolněné. Magnesium pomáhá uklidnit nervový systém, čímž přispívá k celkové relaxaci našeho těla. Dokáže také regulovat melatonin, který je znám jako hormon spánku.
Pokud máte problém usnout nebo se často v noci budíte, sáhněte po hořčíku.
Svalové křeče a záškuby
Mezi další časté projevy spojené s nedostatkem magnesia patří svalové křeče nebo záškuby. Tyto symptomy jsou na začátku slabé a vzácné, ale po čase se mohou vyskytovat kdykoliv během dne.
Při výskytu křečí je první pomocí hořčík. Někdy však může být problémem i nedostatek draslíku. Oba tyto minerály můžete doplnit do těla ať už prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy.
Pociťujete dlouhodobě během dne únavu? Občasná únava potrápí snad každého, ale pokud se to děje pravidelně a vy nejste schopni vykonávat běžné činnosti, něco není v pořádku. Vážná a přetrvávající únava může signalizovat zdravotní problém.
I přesto, že se hořčík spojuje s uvolňováním organismu, když jej přijmete v ranních hodinách, pomůže vám zvýšit energii.
Se ztrátou energie souvisí i stres a napětí. Magnézium spolu s vitaminem B přispívají k fungování nervového systému, podporují činnost svalů a tím snižují únavu a vyčerpání.
Vysoký krevní tlak
Nedostatečná suplementace hořčíku může mít časem špatný dopad na fungování našeho organismu.
Nemůžeme říci, že za vysoký tlak může nedostatek hořčíku, ale určitě s ním souvisí. Je totiž známo, že hořčík je přírodní snižovač krevního tlaku.
Jednoduše řečeno, pro lidi s vysokým krevním tlakem se doporučuje pravidelná suplementace magnézia. Naopak, pokud máte nízký tlak, neužívejte magnesium ve vysokých dávkách.
Astma
Věděli jste, že magnézium se používá i pro krátkodobou léčbu těžkého astmatu? Výzkum totiž naznačuje, že hladina hořčíku je u lidí s astmatem výrazně nižší než u zdravých lidí.
Důkazy účinnosti magnézia u astmatiků sice ještě nejsou dostatečně prozkoumány, preventivně se však jeho užívání doporučuje.
Problémy se srdcem
Za nejzávažnější příznaky nedostatku magnesia patří nepravidelný srdeční rytmus a srdeční arytmie.
Rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění je vysoký krevní tlak. Mezi další příznaky patří: bušení srdce, dušnost, závratě či bolest na hrudi.
Je však třeba brát v úvahu, že se jedná o závažnější stavy, při kterých je lepší navštívit lékaře, aby určil přesný původ těchto příznaků.
Doplňky s vysokým obsahem magnézia mohou příznivě působit na zdraví vašeho srdce.
Kdo by si měl dát pozor na nedostatek hořčíku?
Magnézium jako minerál je důležitý pro všechny.
Obzvláště by si na dostatečný příjem hořčíku měli dát pozor sportovci, těhotné ženy, osoby vyššího věku a lidé, kteří jsou vystaveni intenzivnímu a dlouhodobému stresu.
Jak doplnit magnézium do těla?
Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na hořčík.
Mezi nejlepší zdroje hořčíku patří:
Vyzkoušejte doplňky stravy s obsahem hořčíku
Na trhu je jich dnes opravdu dost. Některé formy jsou lépe vstřebatelné, jiné hůře. Obecně však platí, čím mají vyšší vstřebatelnost, tím jsou účinnější.
Více informací o tom, jak a které magnesium je nejvhodnější, se dozvíte v článku Jak užívat magnézium.
Závěr
Nedostatek magnézia v těle se může projevit různými nepříjemnými symptomy. Pokud vám zůstanou signály lhostejné, váš stav se může postupně zhoršovat.
Když chybí magnézium, je důležité věnovat pozornost své stravě a zvážit i možnost pravidelného užívání doplňků magnézia.
Snažte se dodržovat alespoň doporučenou denní dávku magnézia, která představuje 350 mg. Těhotné ženy či starší lidé by měli mít denní dávku ještě vyšší.