DomůVýživaNejlepší sušené maso - TOP 5 + (recept)

Nejlepší sušené maso – TOP 5 + (recept)

Sušené maso je velmi oblíbené zejména v USA a Kanadě. Najdeš ho tam v téměř každém obchodě, na čerpacích stanicích i v supermarketech.

V posledních letech si beef jerky udržuje stabilní místo i na pultech našich obchodů – a tak jsme se rozhodli podívat na něj blíže.

Jaké jsou jeho hlavní výhody, pro koho je vhodné a jak se vyhnout alimentární nákaze mikroorganismy? Můžeš si ho usušit i doma?

Nejlepší sušené maso – TOP 5

Sušené maso je lehké, výživné a plné bílkovin

Bílkoviny mají v jídelníčku každého člověka nezastupitelné místo – a to bez ohledu na to, zda si to dotyčný uvědomuje nebo ne. Nepochybujeme o tom, že pokud jsi někdy zavítal do posilky a přičichl k silovému tréninku, máš bílkoviny pod palcem.

Bílkoviny podporují regeneraci, zasytí a poskytnou tělu esenciální aminokyseliny, které si samo nedokáže vyrobit. Pokud tě bílkoviny zajímají víc, přečti si náš kompletní článek o bílkovinách.

Sníst jich během dne dostatek může být pro mnoho lidí problém. Málo času na vaření, špatný time-management nebo tě prostě jen odradí, že krabičky s vařeným jídlem jsou těžké a neskladné.

domácí sušené maso recept

Co je sušené maso nebo beef jerky?

Jedná se o speciálně upravené a vyušené maso, které je zbaveno většiny vody, je zakonzervované a vydrží vakuově balené bez chlazení i několik měsíců.

Pro koho je vhodné sušené maso?

Sušené maso může do svého jídelníčku zařadit prakticky kdokoli. Je vhodné pro všechny, kteří:

  • hledají lehký bílkovinný snack
  • chtějí nahradit večerní křupání čipsů před telkou méně kalorickou alternativou
  • mají problém sníst během dne dostatek bílkovin
  • již klasické maso, tvaroh a protein chtějí obohatit o jiný zdroj kvalitních bílkovin

Kde vzniklo sušené maso?

Tradice sušení masa pochází údajně z Ameriky. Původní obyvatelé takovýmto způsobem uchovávali bizoní maso, které si pak mohli jednoduše vzít na lov či delší výpravu.

Maso jsou v podstatě svaly – a ty jsou tvořeny z velké části vodou. Podstatou sušení je zbavování se vody – sušené maso ztratí přibližně 75 % své hmotnosti. Díky vysušení byl výsledný produkt lehký, ale mimořádně výživný. A to se na výpravách v divočině hodilo.

Kdy oceníš sušené maso?

  • když nestíháš vařit
  • když nechceš nosit těžké krabičky s jídlem
  • potřebuješ rychlý zdroj bílkovin
  • chceš slanou alternativu proteinových tyčinek
  • hledáš bílkovinný snack s minimem tuku a sacharidů
  • když je venku teplo a bojíš se, že se ti jiné jídlo pokazí
  • po sportování, když potřebuješ kromě bílkovin doplnit i elektrolyty

Jaké nutriční hodnoty mají beef jerky?

Už jsme říkali, že sušené maso obsahuje spoustu bílkovin. Neochucené verze zpravidla obsahují pouze maso a sůl, proto jsou nutriční hodnoty o něco příznivější v prospěch bílkovin.

Na 100 gramů (běžně obsahují balení cca 50 gramů) je to:

  • 64 gramů bílkovin
  • 0 gramů sacharidů
  • 4,2 gramy tuku (z toho 1,7 g nasycených tuků)
  • 4,8 gramů soli

Pokud se rozhodneš pro ochucené (a často io to chutnější) alternativy, je třeba počítat, že k masu a soli se přičítají ještě koření, resp. jiné ochucující látky (dextróza, maltodextrin…), v některých případech i konzervanty.

Na 100 gramů ochuceného (barbecue) sušeného masa Beef Jerky od Gymbeam připadá:

  • 37 gramů bílkovin
  • 20 gramů sacharidů (z toho 18 gramů cukry)
  • 11 gramů tuku (z toho 3,5 gramů nasycené tuky)
  • 4,9 gramů soli

 

Pokud se trochu orientuješ ve výživových hodnotách, možná si říkáš – „fuuha, řádný rozdíl.“

Souhlasíme. A moc se to nelišilo ani při jiných značkách a příchutích.

Z hlediska bílkovin (a s ohledem na vyšší cenu tohoto špásu) doporučujeme neochucené varianty, které ti za stejné peníze dodají téměř o polovinu více bílkovin.

A víš jak se v posílce říká: každý gram se počítá.

beef jerky maso

Jak se vyrábí sušené maso?

1. Výběr masa

Oblíbené je hovězí, ale využívá se například také kuřecí, krůtí, jelení a další. Z masa se vybírají méně tučné části. Z nich se odstraní nadbytečný tuk, šlachy a pojivové tkáně a maso se nakrájí na plátky. Jednoduše řečeno – nechá se jen to, co se dobře žvýká a není mastné

2. Marinování.

Maso se smíchá s připravenou směsí pepře a soli a nechá se nějakou dobu marinovat.

3. Tepelná úprava

Před samotným sušením je maso vystaveno teplotám, které zničí případné patogenní bakterie. Právě tento krok často při domácí výrobě sušeného masa chybí a může být zdrojem zdravotních problémů, o kterých si povíme níže.

4. Sušení.

Výrobci mají svůj tajný recept nejen na koření. Přísně střežen je i samotný proces sušení. Teplota prostředí, vlhkost vzduchu a doba sušení určují, zda bude maso ve výsledku křehké, chutné a jednoduše žvýkatelné.

Jak chutná sušené maso?

Intenzivní.

Ale teď vážně. Ne všem chuť sušeného masa hned sedne. V takovém případě se vyplatí pozkoušet více výrobců i příchutí. Jednotlivé produkty se totiž liší nejen příchutí a charakteristickou směsí koření, ale také tím, zda jsou žvýkatelnější nebo „žvýkačkovější“.

Můžeš si to představit jako pořádně nasolené a nakořeněné maso.

Sušené maso nemusíš skladovat v chladničce

Toto oceníš zejména v horkých letních dnech, kdy se ti nechce na koupaliště nebo túru táhnout jiné zdroje bílkovin – například mléčné výrobky nebo uvařené maso. V teplém počasí hrozí, že už po pár hodinách se jídlo pokazí.

sušené hovězí maso

Díky vysokému obsahu soli a konzervačních látek můžeš beef jerky skladovat mimo chladničku průměrně dva roky.

Je sušené maso bezpečné?

Se stoupající popularitou sušeného masa roste i poptávka po receptech na podomácku vyrobené sušené maso.

Zejména v Americe bylo známo mnoho případů, kdy se lidé z domu vyrobeného sušeného masa infikovali například Salmonelou, Listerií nebo Escherichií coli.

ODHADUJE SE, ŽE V AMERIKĚ JE LISTERIE DŮVODEM VÍCE JAKO 1500 HOSPITALIZACÍ A 260 ÚMRTÍ ROČNĚ.

Kde byla chyba?

Lidé podcenili důležitý krok přípravy – a to tepelnou úpravu masa. Při běžném sušení na 40 – 50 ° C se mikroorganismy stále mohou rozmnožovat, navíc jim pomáhá i pomalejší sušení.

Aby si zabránil nákaze, doporučuje se doma sušené maso nejprve tepelně upravit alespoň na 71°C, což zničí patogenní bakterie. To může být v případě jednoduchých sušiček problém – ale nemusíš se bát, všechno sušené maso, které najdeš na pultech obchodů, tímto procesem prochází.

Pokud si chceš být jistý a nepatříš k velkokonzumentům, kterým by se domácí sušení vyplatilo, sázka na jistotu je koupit si technologicky zpracované jerky – ty, které najdeš v obchodech nebo e-shopech se zdravou výživou.

Důležitost adekvátního tepelného opracování při výrobě sušeného masa potvrzuje i nedávný výzkum, který sledoval výskyt listerie ve vzorcích syrového masa, nástrojů používaných při výrobě sušeného masa a ve finálním produktu.

A zatímco v jednom vzorku syrového masa byla listerie přítomna, v žádném z finálních produktů již zjištěna nebyla.

Pro koho není sušené maso vhodné?

Možná sis všiml, že sušené maso obsahuje vysoký obsah soli. Je to kvůli tomu, aby se maso nekazilo a aby nechutnalo jako… no, zkrátka – nesolené maso.

V některých případech může být vysoký obsah soli výhodou – například při fyzické aktivitě v teple se hodně potíme a víš, že s poté ztrácíme i mnoho důležitých minerálů – zejména sodík.

Právě sodík (resp. sůl) je klíčovým minerálem, který umožňuje organismus rehydratovat a nastolit opět rovnováhu elektrolytů.

Vysoký příjem soli se nedoporučuje například v případě vysokého krevního tlaku či problémech s ledvinami.

Jestli máš ve svém jídelníčku soli málo, hodně nebo tak akorát asi z jednoho dne nezjistíš. Při konzumaci sušeného masa je však dobré mít na paměti, že spolu s pořádnou dávkou bílkovin jíš i hodně soli. Na 50 gramové balení je to více než 2 gramy soli, což je přibližně třetina denní doporučené dávky pro běžnou populaci.

Sušené maso: ano nebo ne?

Sušené maso je bohatým zdrojem bílkovin, snadno se skladuje a je lehké. Poslouží jako rychle dostupný snack nebo pamlsek, ale kvůli vysokému obsahu soli jej nedoporučujeme ke každodenní konzumaci.

Pokud ale hledáš zpestření jídelníčku, máš rád slané věci a jsi masožravec skrz-naskrz, sušené maso bude příjemným oživením jídelníčku.

 

Zdroje:

https://www.bezpecnostpotravin.cz/vyrobek-ze-suseneho-masa-jerky.aspx

Coradini, M. G. L., Maia, D. S. V., Iglesias, M. A., Haubert, L., Lopes, G. V., da Silva, D. A. L., … da Silva, W. P. (2018). Occurrence and characterization of Listeria monocytogenes from beef jerky processing line. Journal of Food Science and Technology. doi:10.1007/s13197-018-3505-3

SCALLAN, Elaine, et al. Foodborne illness acquired in the United States. unspecified agents, 17: 16-22.

Coradini, M. G. L., Maia, D. S. V., Iglesias, M. A., Haubert, L., Lopes, G. V., da Silva, D. A. L., … da Silva, W. P. (2018). Occurrence and characterization of Listeria monocytogenes from beef jerky processing line. Journal of Food Science and Technology. doi:10.1007/s13197-018-3505-3

4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.