DomůMagazínZyzz - Kdo to byl + Tréninkový plán

Zyzz – Kdo to byl + Tréninkový plán

V dnešním netypickém článku se pověnujeme životu sportovce s přezdívkou Zyzz, který byl amatérským bodybuilderem původem z Ruska, ale žil a působil v Austrálii. Původně hubený chlapec s ektomorfním typem těla, z něhož se snažil vypracovat žijící umělecké dílo. Hnalo ho k tomu převážně vlastní ego a touha zalíbit se ženám. Během jeho krátkého života se mu podařilo vytvořit kolem sebe kult obdivovatelů, a proslavit se výstředními pózami na internetu, kočovskými řečmi a zejména tvrdým drilem. Byl předchůdce dnešních fitness influencerů, ale bohužel jeho excentrický život přerušila předčasná smrt ve 22 letech.

Kdo vlastně byl Zyzz, a čím se proslavil?

 • Celým jménem Aziz Sergeyevich Shavershian se narodil 24. března v roce 1989 původem kurdským rodičům v Moskvě. V dětství se rodina přestěhovala do Austrálie, kde měl na růst svého ega i osobnosti dostatečný prostor.
 • Jelikož měl přirozeně ektomofní typ těla, v dětství trpěl posměškami, že je příliš hubený. Při výšce 187 cm chtěl mít podobnou stavbu těla jako Arnold Schwarzenegger, který byl jeho vzorem.
 • Změnit přirozeně štíhlé tělo na vypracovanou masu svalů jej stálo nemálo úsilí a zřejmě i užívání anabolických steroidů. Nejaktivnější byl v letech 2007 až 2011, kdy se věnoval kromě bodybuildingu i koučování, modelingové kariéře, ale zejména vytváření si kultu osobnosti na internetu, který v té době začal vzkvétat. Nejprve to byl Reddit a poté YouTube.

„Bitches can’t get enough of the Zyzz aesthetics“. Podle tohoto vlastního motta žil svůj každodenní život, na což byl i patřičně hrdý.

„U jelly?“

zyzz

Zyzz sám sebe považoval za estéta, což v jeho překladu znamenalo, že opovrhoval všemi lidmi, co neměli vypracovanou fyzičku.

Už zlidovená hláška „U jelly?“ ho proslavila ve sportovních kruzích.

Ti, co ho znali věděli, že v jeho případě se rozhodně nedá mluvit o skromnosti, ale na druhé straně, na svůj mladý věk oplýval i pořádnou dávkou sebe disciplíny.

Zyzz ani nevěděl jak, vydláždil cestu dnešním sebestředním fitness infulencerům. Sám se označoval za mileniála, co na něj sedělo. Za svůj krátký život nikde nepracoval, ale pracoval na sobě! Kult osobnosti si budoval hlavně fotkami s pózami připomínající Hulka, a později i YouTube videi.

Pokud by mu život neukončila předčasná smrt, pravděpodobně by to dotáhl až do showbyznysu. Před smrtí pracoval na vlastní řadě proteinových šejků i sportovního oblečení.

Svou tvrdou dřinu, a přeměnu průměrného hubeného chlapce pocházejícího z bývalého Sovětského svazu na mezinárodní fitness celebritu a milovníka žen poctivě dokumentoval, a navždy se do historie zapíše jako nezapomenutelný amatérský sportovec.

Příčina smrti

5.srpna 2011 Zyzz zemřel na dovolené v Thajsku, konkrétně v sauně na ostrově Pattaya.

Měl jen 22 let, a všichni jeho fanoušci zůstali v šoku. Autopsie potvrdila vrozenou srdeční vadu a také to, že umřel na masivní infarkt.

Už pár měsíců předtím měl prý symptomy jako vysoký krevní tlak či dušnost, které však kvůli svému mladému věku podceňoval. Otázkou zůstává, zda by umřel na infarkt i kdyby tak tvrdě netrénoval, a zda ve hře nebyly i zakázané látky.

V roce 2011, pár měsíců před Zyzzovou smrtí totiž policie chytila jeho staršího bratra Saida s velkým množstvím zakázaných anabolických steroidů, což vyvolalo mnoho otázek, zda Zyzzovy ikonické svaly byly skutečně naturální.

Tréninkový plán

„Vypracovat si co největší svaly za co nejkratší dobu, abych mohl ohurovat ženy.“ I tak by ve zkratce mohl znít Zyzzův tréninkový plán. Ale abychom mu nekřivdili, na amatérského bodybuildera makal opravdu tvrdě. Zde je pár zajímavých faktů o jeho trénincích:

Zyzz´s Aesthetic Workout – nebo i trénink pro krásu těla, jelikož byl vlastním tělem doslova posedlý. Trénovat začal někdy v 17 letech, a sám vymyslel tento název pro hodiny v posilovně plné dřiny, jejichž výsledkem byla dokonalá muskulatura.

Cvičení podle něj nemělo jen budovat svaly, ale také sebevědomí. O tom určitě věděl své.
Každý tréninkový den je podle něj třeba užít a nepřeskakovat ho (že by odsud pochází staré známé – Never skip the leg day!? ).

V posilovně je třeba se vyhýbat zbytečnému blábolení, které jen krade čas. S tím můžeme jen souhlasit.

Zyzzův trénink je nenáročný na vybavení, a v podstatě se na úroveň profesionálního bodybuilderu vypracoval v lokální, klasicky vybavené posilovně. Takže jak vidíš, žádné výmluvy nikdy neobstojí.

Zyzz cvičil poctivě 5 dní v týdnu, a zde je jeho tréninkový plán:

První den: Hrudník a bicepsy

 • Jeho tréninky trvaly i několik hodin. Mezi jednotlivými sety dělal minutové pauzy, na čemž je v podstatě postaven i dnešní HIIT trénink (High Intensity Interval Training).
 • Cvičil s činkami těžší váhy, cviky jako Incline dumbbell bench press, tedy zvedání činek na lavičce, přičemž dělal až 4 sety po 10 opakování.
 • Zyzz celkově dával přednost klasickým, ale náročným cvikům jako Incline fly (zaměřeno na hrudník), Bench press (variace na lavičce), Chest dip, Barbell curl (zvedání jednoruční činky) a jejich variacím.
 • Zajímavostí je, že téměř nikdy necvičil kardio, jeho tréninkový plán byl téměř na 100% zaměřen na nabírání objemu.

Druhý den: Nohy a lýtka

 • „Nikdy nepřeskoč den, kdy cvičíš nohy!“ bylo heslo kterým se řídil, a to mu slouží ke cti. Protože není nic horšího než „namakaný“ muž s lýtky než dítě.
 • Dával si vždy klasické dřepy, a to minimálně 4 sety po 10 opakování, dále výpady se stejným počtem a samozřejmě cviky na strojích zaměřených na nohy a lýtka, vždy s velkou váhou.
 • Zajímavostí je, že kromě toho si dával i cviky zaměřené samostatně na lýtka, jako například zvedání se na špičkách s jednoruční činkou.

Třetí den: Záda

 • I Zyzz věděl, že velká, vypracovaná záda je základ u každého bodybuilderu, a věděl i to, jak těžké je toho dosáhnout, pokud máte přirozeně štíhlá záda jak měl i on.
 • Lat pulldown neboli posilovací stroje na záda s velkými váhami byly naprostým základem. Mrtvý tah se všemi obměnami také nesměl chybět.
 • Hyperextension neboli zdvih kolmo na lavičce formuje nejen břišní svaly, ale také záda.
 • Dumbbell row neboli zvedání činek s jednou polovinou těla na lavičce as druhou na zemi také krásně formuje svalstvo páteře.

Čtvrtý den: Ramena a tricepsy

 • Jak si můžete všimnout, Zyzzův trénink byl zaměřen hlavně na posílení vrchní části těla, a tedy dosažení ideálního kulturistického ideálu.
 • Klasické zvedání činek v různých vahách, ale i různých velikostech a tvarech. Tradiční cviky lze obměňovat na několik způsobů.
 • Skullcrusher nebo i zvedání jednoruční činky nahoru a dolů směrem k lebce. Skvělé na vypracování tricepsu, ale je třeba si dát pozor aby nedošlo ke zranění lebky.
 • Všechny cviky dělal ve 3 nebo 4 setech po 8 až 10 opakování.

Pátý den: Oddech

Šestý den: Celé tělo

 • Ani zde nenajdete žádné kardio, jen silové cviky.
 • Mrtvé tahy a dřepy byly oblíbeným zakončením týdne.
 • Clean and jerk je klasickým cvikem kulturistů, kdy se jednoruční činka zvedá ze země až nad hlavu s postojem ve výpadu. A žádné oddechování – pěkně 3 série po 10 opakování.
 • Celé toto veledílo Zyzz zakončil zvedáním se na hrazdě i se závažím.

Sedmý deň: Oddech

zyzz

Tak co, troufli byste si na takový trénink? Se správnou stravou byste měli vidět výsledky velmi rychle.

Stravování

Apropo strava. Ta také hrála u Zyzza velký podíl na tom, jak se dostal a udržoval ve formě.

 • Co se týče stravování, také se stravoval jako profesionální bodybuilder, s absolutním vyloučením fast foodu, slazených nápojů, sladkostí a cukru všeho druhu.
 • Pil údajně jen vodu a zelený čaj.
 • Snídaně sestávala většinou z proteinového šejku, dvou hrníčků vloček a až 6 vajec.
 • Denně jedl až 6 plnohodnotných jídel, přičemž se snažil přijmout až 4 000 kalorií aneuvěřitelných 400 gramů proteinu.
 • Jídla se střídala v kombinacích kuřecích prsou na vodě, tmavé rýže, zelené zeleniny (špenát, brokolice, kapusta), tuňáka bez oleje, lososa, celozrnných těstovin, cottage sýra, klasického hovězího steaku, ale i steaku z klokanů!
 • Rovněž se neobešel bez suplementů jako syrovátkový protein, rybí olej v kapslích, BCAA, zinku, magnézia, vitamínu C, a údajně i spalovačů tuků.

Závěr

Co z toho všeho vyplývá?

Že i přesto, pokud máte chatrnou tělesnou stavbu, může se z vás stát kulturista, zvláště pokud vás vede neutuchající touha po změně, dravost, ale i vlastní ego. Skrývá se za tím sice neuvěřitelná dřina a disciplína, ale stojí to za to.

Otázka, zda se dají velké svaly vybudovat i přirozeně je na místě, protože jak Zyzz jednoznačně tvrdil, že on sám je toho důkazem, steroidy, které se našly u jeho bratra tomu protiřečí.

Ať je jak chce, i Zyzzův život může být jakousi výstrahou, že ani velké svaly či přísná dieta nikomu nezaručí nekonečný život.

Zdraví by mělo být na prvním místě, a to platí i při posilování.

4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.