DomůFitnessPosilování10 výhod kreatinu (VĚDECKY PODLOŽENO)

10 výhod kreatinu (VĚDECKY PODLOŽENO)

Kreatin je přírodní doplněk používaný ke zvýšení sportovního výkonu. Je to molekula, která se v těle vytváří z aminokyselin. Primárně se tvoří v játrech a (v menší míře) v ledvinách a slinivce břišní. Jeho role při výrobě energie je obzvlášť důležitá v podmínkách vysoké poptávky po energii, jako je intenzivní trénink ale také náročná duševní aktivita. Můžete jej nalézt v některých potravinách živočišného původu a nejvíce se vyskytuje v mase a rybách.

To, který kreatin je nejlepší jsme řešili v našem předchozím článku. V tomto článku si představíme 10 vědecky podložených výhod kreatinu.

Kreatin a jeho hlavní výhody

Předtím, než si představíme jednotlivé výhody kreatinu, musíme poznamenat, že jde nejen o bezpečný, ale také jeden z celosvětově nejpopulárnějších a nejúčinnějších doplňků pro budování svalů a celkové síly.

1. Pomáhá budovat svalovou hmotu

Kreatin může časem zvětšit svalovou hmotu, neboť jeho vlastnosti zvyšující sílu umožňují kvalitnější trénink a tím i lepší výsledky.

To znamená, že zvyšuje schopnost vašeho těla provádět cvičení s vysokou intenzitou. V důsledku toho napomáhá nárůstu svalové hmoty a celkovému výkonu.

2. Zlepšuje výkon při cvičení

Nezáleží na tom, jestli trénujete silový trénink, běh, jízda na kole nebo bojové sporty, kreatin vám může pomoci ve všech disciplínách.

Zvýšený výkon při cvičení je jednou z hlavních výhod kreatinu.

Studie provedená během 12 týdnů na 19 trénovaných mužích prokázala nárůst svalové hmoty a také zlepšení fyzického výkonu.

Ve srovnání s jedinci, kteří dostávali placebo, skupina užívající kreatin dokázala zvednout v průměru o 24 % větší váhu na bench press a o 32 % větší váhu na dřep.

Z toho vyplývá, že užívání kreatinu může pomoci vytěžit z vašeho tréninku maximum.

kreatin

3. Urychluje růst svalů

Čtete-li tento článek, pravděpodobně (na 99 %) vás zajímá, jaké má kreatin účinky na růst svalů.

Kreatin je světově nejúčinnější doplněk k urychlení růstu svalové hmoty (zdroj).

Při užívání kreatinu jsou vaše svaly schopny zvládnout větší objem práce. Zvýšený objem je klíčový při budování svalů. Kreatin také zvyšuje zadržování vody ve svalech, díky čemuž budou vaše svaly působit mohutnějším dojmem.

4. Může pomoci zlepšit funkci mozku

Z několika studií se zdá, že kreatin snižuje duševní únavu, a to hlavně při náročné duševní aktivitě a nedostatku spánku.

Kreatin může také zlepšit paměť, i když pravděpodobně jen u lidí s podprůměrnými hladinami kreatinu, jako jsou vegetariáni a starší lidé (zdroj).

5. Pomáhá při regeneraci po cvičení

Při cvičení se vyčerpají zásoby glykogenu, neboť poskytují energii, kterou potřebujete ke cvičení.

Vyčerpání těchto zásob glykogenu přispívá k následnému pocitu únavy po cvičení.

Kreatin je pomáhá efektivně doplňovat, čímž podporuje regeneraci po cvičení.

Tato studie naznačuje, že kreatinové doplňky mohou pomoci zabránit poškození svalových vláken a zlepšit regeneraci po náročném tréninku nebo po zranění.

6. Může sloužit jako ochrana proti neurologickým onemocněním

V současnosti probíhá několik výzkumů v oblasti použití kreatinu při degenerativních neurologických onemocněních.

Snížené hladiny fosfokreatinu v mozku mohou vést k neurologickým onemocněním. Stále však není jasné, zda suplementace kreatinem může léčit tato onemocnění. Je potřebný další výzkum, aby se tato tvrzení mohla podložit.

Například v této studii na zvířatech byla kombinace koenzymu Q10 a kreatinu podávána myším s Huntingtonovou chorobou a potkanem s Parkinsonovou chorobou. Studie se ukázala jako slibná v kombinaci těchto dvou doplňků k zajištění „neuroprotektivních“ účinků na obě skupiny zvířat (zdroj).

7. Pomáhá udržet zdravou hladinu cukru v krvi

Hladina cukru v krvi je důležitým ukazatelem zdraví. Konzumace velkého množství sacharidů může způsobit, že se hladina cukru v krvi vyšplhá až za hraniční hodnoty.

Velké a časté výkyvy hladiny cukru v krvi mohou být škodlivé pro vaše zdraví, zvláště máte předpoklady pro vznik cukrovky.

Některé studie naznačují, že kreatin může podporovat zdravou hladinu cukru v krvi po jídle s vysokým obsahem sacharidů. To může být způsobeno tím, že kreatin zvyšuje aktivitu proteinu zvaného GLUT-4, který vytahuje cukr z krve a transportuje jej do svalů. Pro 100% potvrzení tohoto tvrzení jsou zapotřebí další studie.

Zdravou hladinu cukru v krvi si udržíte vyváženou stravou a dostatkem fyzické aktivity. Netřeba se spoléhat na žádný doplněk stravy. Žádný z nich nedokáže kompenzovat následky špatné životosprávy.

8. Může urychlit rekonvalescenci po zranění

Některé studie také naznačují, že kreatin může mírně pomoci při regeneraci po zranění.

Kreatin může mít také pozitivní účinek po intenzivním silovém tréninku a může pomoci snížit křeče.

9. Je snadno dostupný a snadno se užívá

Dostupnost kreatinu je v posledních letech velmi dobrá. Jeho poměr ceny a účinků je opravdu velmi výhodný.

Pokud nevíte, jak si vybrat, podívejte se na náš článek o výběru toho nejlepšího kreatinu.

10. Podporuje syntézu bílkovin ve svalech

Tato studie poskytuje další důkaz, že kreatin se podílí na syntéze svalových bílkovin.

Ukázalo se, že kreatin dokáže stimulovat rychlost syntézy dvou hlavních proteinů, aktinu a myosinu.

Celkově stále není dostatečně prozkoumán mechanismus účinku, pokud jde o to, jak kreatin ovlivňuje svalovou hmotu a její růst. V současné době se různé studie snaží dokázat, že jakýkoli účinek kreatinu na zvýšení objemu svalů u normálních zdravých jedinců není způsoben změnami metabolismu svalových bílkovin.

Na přesné výsledky si budeme muset počkat.

Závěr

Kreatin má za sebou dostatek studií a výzkumů, které nezpochybnitelně prokázaly výhody užívání kreatinu a jeho pozitivní vliv na nárůst síly a svalové hmoty.

Ohodnoťte tento článek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.