DomůFitnessPosilováníNandrolon - Rizika užívání a cena + (alternativa)

Nandrolon – Rizika užívání a cena + (alternativa)

Od svého uvedení na trh, v 60. letech minulého století, se androgennímu anabolickému steroidu Nandrolon podařilo udělat obrovské „haló“ v komunitě kulturistů a je dlouhodobě jednou z nejzářivějších hvězd na dopingovém nebi.

Na kulturistické scéně si získal legendární pověst v 80.letech, kdy kulturistika mnohým přišla jako velmi fascinující hobby, které ale vyžaduje čas a dlouhodobý závazek k cílům. K cílům, jejichž dosažení vyčerpá každý kousek života, který v sobě máte.

Toto často vedlo (a vede) kulturisty na cestu, která je slibná, ale nebezpečná – konzumaci anabolických steroidů, které přicházejí se strategií, která dovolí dosáhnout cílů v oblasti zvětšení svalů mnohem rychleji. A to nebereme v úvahu fakt, že tyto posilovače výkonu jsou velmi nebezpečné pro zdraví a dokonce pro život.

Vyzkoušejte bezpečné, legální alternativy steroidů

Co je Nandrolon?

Nandrolon dekanoát, také známý jako nortestosteron, je anabolický androgenní steroidní hormon, který užívají muži i ženy. Dá se nazvat i osvědčeným steroidem.

Patří do skupiny uměle vyrobených anabolických steroidů, tedy tělu nikoli vlastních.

Produkt se používá jako doping v různých sportovních disciplínách a za určitých okolností jej lze v těle zjistit od jednoho do pěti let.

Ve výrazných koncentracích se nacházel například i v moči německého vytrvalostního běžce Dietera Baumanna. Před Baumannem byli už i kolegové – běžci, Merlene Ottey a Linford Christie, stíháni za pozitivní výsledky nandrolonu v dopingových testech.

Používá se také jako schválený lék pro terapeutické účely, často u žen po menopauze.

Nandrolon phenylpropionate nebo nandrolon fenpropionát, dostupný pod názvem Durabolin se používá především při léčbě rakoviny prsu a osteoporózy u žen.

Ve vrcholovém sportu byl Nandrolon zakázán a považuje se za doping. Užívání tohoto depotního přípravku se proto většinou vyskytuje v nekontrolovaných fitness zónách.

Nandrolon – charakteristika

Nandrolon, nazývaný také 19-nortestosteron (molekula je strukturálně identická s molekulou testosteronu kromě metylové skupiny C-19), je lékaři terapeuticky využíván již desetiletí. A stejně dlouho je zneužíván silovými sportovci a kulturisty.

19-nortestosreron má dva estery:

 • Nandrolon dekanoát také známý jako Deca-Durabolin
 • Nandrolon phenylpropionate známý jako Durabolin

Nejčastěji se vyskytuje jako dlouhodobě působící dekanoátový ester (steroid s C-10 bočním řetězcem) a je znám jako „Deca“ díky obchodnímu názvu Deca-Durabolin.

Durabolin je kratší dobu působící fenylpropionátový ester a mnozí kulturisté jej preferují kvůli rychlejšímu nástupu účinku a viditelným výhodám v definici svalové hmoty.

Tyto výhody vyplývají spíše z farmakokinetiky než z rozdílů ve skutečném základním steroidu.

Malý rozdíl mezi testosteronem a nandrolonem není nepodstatný. Ovlivňuje relativní sílu při spojování s androgenním receptorem, s globulinem vážícím pohlavní hormony (SHBG) as enzymatickými metabolity.

Stručně řečeno: Nandrolon je selektivnější než testosteron na anabolické úrovni. Silněji se váže na androgenní receptor a co je důležitější, přeměňuje se na méně účinný androgen pomocí enzymu 5-alfa reduktázy.

Snižuje to androgenní stimulaci pohlavních žláz a tkání (např. prostaty, semenných váčků a vlasových folikulů). Je odolný vůči aromatizaci (konverze na estrogen), ale dokáže stimulovat prsní tkáň (gynekomastie) a také utlačovat hypothalamus a hypofýzu.

Nandrolon – účinky

Na scéně kulturistiky a silového tréninku je Nandrolon kvůli svým účinkům velmi oblíbený, přestože je zjistitelný a není oficiálně schválen.

Obvykle se podává jako injekce do svalu.

Jakmile je v těle, chová se podobně jako testosteron

Testosteron je pohlavní hormon – androgen a má také „anabolické“ vlastnosti. To je důvod, proč se Nandrolon nazývá „anabolický androgenní“ steroid. Název nabízí vodítka k tomu, jak Nandrolon funguje:

 • Anabolicky: Anabolismus je proces budování svalů, kostí nebo jiných struktur těla. Hormon podporuje růst tkáně a rozšiřuje svalovou hmotu.
 • Androgenně: Testosteron je androgen. Je nejvíce známý tím, že stimuluje vývoj pohlavních charakteristik u mužů.

Má řadu účinků, které jsou obzvláště vyhledávány v oblasti kulturistiky.

 • V první řadě je to podpora růstu svalů. Jako anabolický steroid zvyšuje syntézu bílkovin v těle. Zvýšená produkce bílkovin podpoří rychlejší rozvoj svalů, což má přímý vliv na postavu uživatele.
 • Dále je to vliv na vytrvalost a regeneraci. Náročné tréninky často vedou k lehkým zraněním a opotřebování svalů. Toto je místo, kde Deca Durabolin skutečně září. Může výrazně urychlit proces obnovy zvýšením syntézy kolagenu, který pomáhá opravit poškozená svalová vlákna. Tato vlastnost umožňuje jednotlivcům rychle se odrazit od intenzivních tréninků a pravidelně udržovat prodloužené trvání tréninku.
 • Kromě toho má tento steroid schopnost dramaticky zvýšit sílu. Zvýšená síla může vést k lepšímu výkonu během tréninku, což umožňuje zvedat větší váhu delší dobu. Pomáhá také při udržování čisté svalové hmoty a zároveň snižuje tělesný tuk.

Je však třeba mít na paměti, že výhody, které nabízí Nandrolon, přinášejí i potenciální rizika a vedlejší účinky. Má určitě schopnost pozitivně přispět ke kulturistické cestě uživatele, ale znamená současně i potenciálně nežádoucí zdravotní komplikace.

Rizika užívání a vedlejší účinky

Navzdory účinkům, které se připisují Nandrolonu, přichází s celým souborem vedlejších účinků, které nelze ignorovat.

 • Některé běžné nežádoucí reakce mohou zahrnovat hormonální nerovnováhu.
 • Je známo, že Nandrolon potlačuje přirozenou produkci testosteronu, což může vést k symptomům jako nízké libido, erektilní dysfunkce a snížený počet spermií.
 • Může také způsobit zvýšení ženského hormonu, estrogenu, což může zase přispět k zadržování vody a rozvoji prsní tkáně u mužů, což je stav známý jako gynekomastie.
 • Kardiovaskulární problémy také tvoří hlavní část profilu vedlejších účinků. Dlouhodobé užívání může vést ke zvýšení hladin cholesterolu a změnám krevního tlaku. Oba faktory přispívají k vyššímu riziku vzniku srdečních onemocnění, mrtvice nebo jiných kardiovaskulárních komplikací.
 • Krevní cysty v játrech (peliosis hepatis): Tyto výrůstky mohou vést k selhání jater a jsou potenciálně smrtelné. Cysty obvykle vymizí po ukončení užívání. Často však nezpůsobují příznaky, dokud stav nepokročí.
 • Užíváním tohoto anabolického steroidu může utrpět i duševní a emocionální pohoda. Někteří jedinci mohou pociťovat změny nálady, podrážděnost, neklid, agresivitu, úzkost a dokonce i depresi.
 • Kromě toho dlouhodobé užívání může zvýšit pravděpodobnost závislosti, což ještě více zhoršuje potenciální rizika, kterým čelí ti, kteří užívají Nandrolon.

Pro potenciální uživatele je důležité, aby zvážily přínosy oproti riziku těchto vedlejších účinků předtím, než se rozhodnou začlenit Nandrolon do svého fitness programu. Upřednostňování zdraví je nezbytné a zvážení možných alternativ je více než žádoucí.

Legální alternativy

Ilegální anabolické steroidy jsou jedním ze způsobů, jak zvýšit výdrž a výkon; a pravděpodobně je mnozí i využívají. Ti, kteří již poznali (v horším případě z vlastní zkušenosti) jejich vedlejší účinky, přecházejí na legální alternativy steroidů.

Jsou to doplňky zvyšující výkon vytvořené tak, aby pomohly vybudovat čistou svalovou hmotu, zvýšit hladinu energie, zlepšit výdrž a sílu a podpořit spalování tuků.

Ve srovnání s anabolickými steroidy mají tyto receptury méně vedlejších účinků a jsou vyrobeny z čistě přírodních složek na rostlinné bázi.

Při hodnocení nejlepších legálních steroidů jsme zvážili účinnost produktu, recenze zákazníků, kvalitu a bezpečnost složek a mnoho dalších faktorů. Zohlednili jsme i reputaci společnosti.

Tribulus Terrestris

Známý jako nejsilnější přírodní testosteron. Sloučeniny nacházející se v Tribulus terrestris zvané steroidní saponiny napodobují účinky testosteronu a příbuzných hormonů. Podporují regeneraci, stimulují růst svalů a zvyšují libido.

Ecdysteron

Má vysoký anabolický poměr a přispívá zvýšení syntézy bílkovin z aminokyselin, napomáhá růstu a regeneraci kosterního svalstva, zlepšuje imunitní funkci a zvyšuje sílu snížením svalové únavy.

Ve skutečnosti jsou účinky ecdysteronu tak silné, že dostal přezdívku „ruské tajemství“, protože ho údajně používali ruští sportovci během olympijských her.

Kreatin

Kreatin je špičkový doplněk pro zlepšení výkonu v posilovně. Zvyšuje svalovou hmotu, sílu a výkon při cvičení. Kromě toho může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit funkci mozku, ačkoli v těchto oblastech je zapotřebí další výzkum.

Nandrolon – predaj a cena

Nandrolon je dostupný v Austrálii, Belgii, Číně, Indii a Spojeném království. V Česku legálně dostupný není.

Jeho cena je cca 2219 Kč za 1000 mg a cca 4439 Kč za 250 mg. Na černém trhu může být cena i výrazně vyšší.

Shrnutí na závěr – převažují plusy Nandrolonu nad minusy?

V konečném důsledku, zda potenciální přínosy tohoto steroidu převyšují jeho nepříznivé účinky nebo ne, je subjektivní a velmi se liší od jednotlivce k jednotlivci. Nepopiratelně, jeho schopnost budovat svaly a vlastnosti zvyšující vytrvalost z něj dělají atraktivní volbu mezi kulturisty.

Mince má ovšem i druhou stranu. Nelze přehlédnout možné negativní dopady na kardiovaskulární zdraví, psychiku a přirozenou produkci testosteronu.
Pečlivý management a neustálé monitorování se stávají životně důležitými pro každého, kdo si vytyčí tento kurz.

A ještě bychom na závěr chtěli připomenout nadčasový princip kulturistiky: „Dokonalost to je harmonie disciplíny, vyvážené zlepšování se a závazek vůči sobě samému.“

Zdroje informací:

4.9/5 - (23 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.