DomůFitnessPosilováníMultipress - Pomůže odcvičit dřepy a další cviky + (TOP 5)

Multipress – Pomůže odcvičit dřepy a další cviky + (TOP 5)

Multipress je jedním z klasických všestranných zařízení, pokud jde o založení vlastní malé posilovny doma. Umožňuje téměř překvapivě velké množství cviků a tréninkových možností.

Multipressy jsou dostupné v mnoha různých provedeních. Liší se výbavou a možnostmi tréninku. Zatímco některé jsou vhodnější pro klasický trénink s činkou a tlaky na lavičce, jiné jsou vybaveny četnými možnostmi cvičení. Konverze pro různé tréninky je dětskou hračkou a závaží lze zvolit individuálně v závislosti na síle.

Před koupí byste však měli věnovat pozornost výběru správného modelu.

Nejlepší Multipress zařízení

Co je to multipress?

Jako multipress se označuje multifunkční posilovací stanice, která na malé ploše kombinuje několik různých tréninkových zařízení.

Používá se na kondiční a silový trénink a je znám také jako Smithův stroj.

Odkud se vzal ten název? Byl pojmenován po Rudy Smithovi, který převzal původní nápad Jack LaLannea, nechal ho upravit a poté umístit do tělocvičen, které řídil. Nápad se ujal a zbytek je již historie.

Multipress má obvykle několik možností nastavení a nástavců, které lze použít pro různé cviky, jako je bench press, tlak na ramena, motýlek, leg press, přítahy a další. Některé modely mají také opěrku nohou, která vám umožňuje provádět cviky na nohy, jako jsou tlaky na nohy nebo Leg Curl.

Multipressy jsou obvykle robustní a stabilní, což je zárukou, že vydrží i každodenní používání. Některé modely mají dokonce maximální nosnost přes 100 kg.

Jednou z výhod těchto strojů je, že šetří místo a pro procvičování různých svalových skupin nepotřebujete mnoho různých zařízení. Je to také skvělý způsob, jak ušetřit čas a peníze namísto členství v posilovně.

Důležité je však podotknout, že při multipressu je důležité znát správnou techniku a nepřetěžovat se. Doporučuje se vyhledat odbornou pomoc trenéra, aby se zajistilo správné provádění cviků a předešlo se zranění.

Multipress Body-Solid DELUXE GS348QP4

 • zařízení, které je vhodné i do profi posiloven
 • umožňuje pohyb nahoru a dolů při cvičení pomocí dvou vodících tyčí
 • váha tyče Smith je 11,5 kg
 • lineární ložisko Smith Machine je vybaveno 20 synchronizačními body
 • 6 skladných trnů Olympic
 • 95 kg závaží pro přitahování hrazdy
 • soutěstí stroje je Ped Dec na posilování prsních svalů
 • šikmá lavička
 • biceps podložka
 • 20 pojistných bodů pro bezpečný pohyb (bench press, dřepy)

Které faktory brát v úvahu při výběru?

Na co si tedy dát pozor předtím, než si domácí tělocvičnu vybavíme tímto strojem?

Rozměr a prostorové možnosti

Je důležité ověřit kolik místa máte k dispozici. Činky jsou kolem 2 metrů dlouhé, takže prostor, ve kterém má být multipress umístěn, musí těmto parametrům odpovídat a navíc poskytnout i dostatečný prostor pro používání stroje. V opačném případě rychle ztratíte radost z nového zařízení.

Kvalita a bezpečnost

Bezpečnost je důležitým atributem. Stroj by měl vydržet co nejvyšší zatížení a být velmi stabilní.

Měl by být vyroben z pevné oceli a vybaven kvalitními kuličkovými ložisky. Ergonomická lavička je výhodou pro pohodlí při tréninku. Nezbytné jsou smart vedení a bezpečnostní mechanismy. Jen tak lze používat multipress bez ohrožení vlastního těla.

Je vhodné držet se značkových výrobců

Vodicí dráha

Jednou z vlastností, které by měl mít každý kvalitní multipress, je precizní systém ložisek, jinak známý jako vodící dráha. Musíte sice měnit desky, abyste zvýšili nebo snížili váhu, ale tyč, kterou používáte ke zvedání, je na vedené dráze.

Většina strojů přichází s vertikální dráhou, což je něco, co je ideální pro plynulé vertikální pohyby, aniž byste se museli starat o vyvážení, navíc se nemusíte obávat pohybu tyče dopředu nebo dozadu.

Některé stroje se však dodávají také s horizontálním vodicím systémem, který umožňuje boční pohyb, což je samozřejmě ideální. Mnohé z těchto vodících kolejnicových systémů mají také automatický cut-off aby zabránily dopadu závaží na zem v případě, že jej pustíte a některé mají také pružiny ve spodní části, které mají stejný efekt.

Hmotnostní limit

Další důležitou věcí, kterou je třeba věnovat pozornost při koupi stroje Multipress je hmotnostní limit, který má. Je to spíše otázka osobních preferencí a potřeb. Pokud jste začátečník, který hledá přiměřený trénink, postačí vám limit 100 až 150 kg.

Pokud jste expert a hledáte výzvy, můžete obdržet stroj, který má hmotnostní limit kdekoli až do 500 kg. Myslete na to, že vyšší hmotnostní limit znamená, že stroj bude těžší a vyroben z pevnějších materiálů, čímž se zvýší i jeho cena.

Podložka

Dalším důležitým aspektem je stav podlahy. Kvalitní modely mají pogumované nožičky, aby byla podlaha chráněna a stojí bezpečně a smyku-odolně.

V případě potřeby může být nutná ochrana podlahy. Jednak chránit vlastní podlahovou krytinu a jednak nerušit sousedy.

Druh zamyšleného tréninku

Při výběru multipressu si musíte být jisti, které cviky s ním chcete dělat. Chcete-li procvičit jen určité svaly, může vám stačit jednoduchá variace pro tlaky na lavičce, dřepy či přítahy.

Máte-li za cíl komplexní trénink, vyplatí se zakoupit plně vybavený multipress.

Rozpočet a hodnota za peníze

Nakonec byste si samozřejmě měli být vědomi svého rozpočtu. Kvalitní multipressy nejsou levné, ale pořídíte si malé fitness centrum do vašeho domova. Cviky jsou pestré a lze procvičit všechny části těla.

Multipress Body-Solid GS348

 • vybaven rovným kuličkovým ložiskem Smith Machine s 20 záchytnými body
 • 7 stupňový sklon
 • 6 skladných stojanů Olympic
 • olympijská tyč o průměru 50 mm, s délkou 180 cm q váhou 11,5 kg
 • vhodný pro všechny typy posiloven

Výhody Multipressu

Multi-pressy nabízejí řadu benefitů, které zlepší silový trénink.

 • Bezpečnost hraje při silovém tréninku velmi důležitou roli. Primárním cílem je budovat svaly, ale sekundárním nezranit se. Vedený trénink na multipressu výrazně snižuje riziko zranění při provádění různých cviků. Posloupnost pohybů je vždy stejná.
 • Kromě bezpečnosti zaujme multipress také svojí flexibilitou. Každý kvalitní multipress umožňuje cvičenci volný silový trénink na stojanu. Cviky jako tlaky na lavičce, dřepy nebo tlaky na ramena lze provádět i volně s činkou. To umožní flexibilně navrhnout trénink a přidat nové podněty do workoutů.
 • Možnosti rozšíření umožňují postavit si z klasického multipressu kompletní domácí posilovnu. Integrace lat pulldown vám umožní procvičit celá záda. Kromě toho můžete pomocí kladky procvičit biceps, triceps a ramena. Další přídavná zařízení, jako jsou například stojany na činky, poskytují dodatečnou bezpečnost a pohodlí.

Multipress workouty pro různé cíle

Multipress je všestranné zařízení, které vám může pomoci dosáhnout různých fitness cílů, od budování svalů až po hubnutí. Podívejme se na některé workouty navržené speciálně pro různé cíle, abyste dosáhli svých osobních maxim.

Budování svalů

Chcete-li budovat svaly, zaměřte se na cvičení zaměřená na hlavní svalové skupiny. Provádějte složené pohyby, jako jsou dřepy, tlaky na lavičce a přítahy, s důrazem na zvyšování zátěže a postupné přetěžování svalů.

 • Kvadricepsy: Dřepy na Multipress jsou perfektní pro zacílení na kvadricepsy, díky čemuž získáte silná a vytvarovaná stehna.
 • Hamstringy: Mrtvé tahy a výpady pomocí stroje mohou zapojit a posílit hamstringy, což přispívá k celkové síle nohou.
 • Zadek: Díky cvikům jako hip thrust a split dřepy je multipress ideální pro tvarování a posilování hýždí.
 • Hrudník: Klasický tlak na lavičce je vynikající způsob, jak se zaměřit na prsní svaly, vybudovat sílu a tvar hrudníku.
 • Záda: Přítahy zapojují zádové svaly, čímž podporují lepší držení těla a stabilitu.

Multipress inSPORTline SM106

 • zátěž regulovaná kotouči
 • 12 poloh zarážek
 • odnímatelná bradla a multifunkční hrazda
 • pohyblivý držák na vzpěračskou tyč
 • trny na odkládání závaží
 • pevný háček pro zavěšení boxovacího pytle nebo expanderu
 • váha tyče 21 kg, délka 190 cm
 • maximální nosnost 150 kg

Silový trénink

Při silovém tréninku upřednostňujte těžké složené zdvihy s nižším rozsahem opakování.

Začleňte cvičení, jako jsou mrtvé tahy, tlaky na ramena a tahy na stojanu, čímž zajistíte udržení správné formy a časem budete postupně zvyšovat odpor.

Vytrvalostní trénink

Pro zlepšení svalové vytrvalosti používejte multipress ke cvičení s vyšším rozsahem opakování a lehčími váhami.

Některé příklady efektivních cvičení zahrnují výpady, bench press a zdvihy lýtek, které mohou pomoci zvýšit výdrž a celkovou svalovou vytrvalost.

Ztráta váhy

Využitím složených cvičení a krátkých přestávek k odpočinku zvýšíte intenzitu svého tréninku a spálíte více kalorií.

Existuje mnoho různých WORKOUT MOŽNOSTÍ, takže buďte kreativní a používejte multipress flexibilně

Praktické tipy před tréninkem

 • Držení těla a poloha: Dbejte na to, abyste během cvičení měli natažená záda a páteř. Aktivujte svaly jádra pro lepší napětí těla. Pokud si nejste jisti správným provedením cvičení, zeptejte se svého fitness trenéra nebo zkušeného sportovce.
 • Techniky dýchání během cvičení: Při spouštění závaží se nadechněte a při tlačení nebo zvedání vydechujte. Řízené dýchání podporuje napětí i stabilitu těla.
 • Správná poloha nohou – když používáte Multipress, vaše činka je zajištěna na místě. Zátěž se nemůže pohybovat, ale vy můžete! Zejména u dřepů a split-dřepu si dávejte pozor na vyrovnání chodidel. Zkontrolujte, zda máte koleno ohnuté na 90 stupňů a nikdy nedovolte, aby se kolena dostala před prsty na nohou.
 • Vyhýbejte se běžným chybám: Ujistěte se, že se pohybujete pomalu a kontrolovaně, abyste se vyhnuli zraněním a naplno zapojili své svaly.
 • Progrese a zvyšování zátěže: Před zahájením workout sestav se dostatečně zahřejte. Zvolte vhodnou váhu, kterou můžete dobře kontrolovat. Hmotnost, kterou si vyberete, by vás však měla také přiměřeně vyzvat. Postupně zvyšujte hmotnost, abyste neustále zvyšovali intenzitu tréninku. Poskytne to nové svalové pobídky, abyste dosáhli nepřetržitého svalového růstu.

Multipress stojan Body-Solid GPR370

 • vyroben z odolné oceli, se širokou a stabilní základnou
 • 7procentní sklon ideálně kopíruje přirozenou trajektorii zdvihu
 • 14 odkládacích poloh
 • 4 trny na olympijské kotouče
 • vhodný pro domácí i profi tělocvičny
 • vzpěračská tyč, kotouče ani objímky nejsou součástí balení

Shrnutí na závěr

Z dlouhodobého hlediska je multipress perfektní zařízení, se kterým procvičíte spoustu svalů.

Z krátkodobého hlediska se však nejedná o levnou investici, alespoň ne v případě, že chcete dobrý přístroj s širokou škálou možností pro efektivní trénink. Pokud jsou však bezpečnost a stabilita prioritami (a měly by být!) multipress je dobrá volba.

Zdroje informací:

4.9/5 - (12 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.