DomůFitnessPosilování23 nejlepších cviků na nohy – Znáte všechny?

23 nejlepších cviků na nohy – Znáte všechny?

Ve fitness světě koluje jeden vtip, který říká, že bys rozhodně neměl přeskakovat „leg day“ pokud nechceš mít nohy jako kuře. Tento žert pochází z reálného života, kdy ještě ne tak dávno jsme mohli v posilce potkat „nabušené“ borce, kteří měli svaly jako Rambo, ale jen v horní polovině těla. Jejich nohy působily štíhle, a k mohutnému torzu i směšné. Naštěstí je už tato doba za námi (snad).

Proč rozhodně nepřeskakovat „leg day“?

Naštěstí už skoro všichni lidé co cvičí pochopili důležitost trénování dolních končetin. Každý člověk, a je jedno jestli je to profesionální nebo rekreační sportovec má nějaký fitness cíl. Pro jednoho je to zhubnutí, pro jiného zlepšení kondičky, nabrání svalstva, pro dalšího zajetí maratonu, a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Jedno je však více než jisté, při každém sportu potřebuješ silné a zdravé nohy! Ví to vzpěrač, a ví to i baletka. Proto se opravdu vyplatí cvičit nohy. Darmo si řekneš, že přece máš štíhlé nohy a nepotřebuješ posilovat. Není to jen o štíhlosti, ale o svalstvu a zpevnění kostry. Co zaseješ dnes, ve starobě budeš sklízet. A není nic víc než zdraví, a pocit moci se vybrat leckde po vlastních nohou.

Cviky na nohy:

Něco jiného cvičí muži, kteří chtějí nabrat nějaké stehenní svalstvo a něco jiného ženy, které trápí řekněme celulitida. Proto jsme si následující nadílku cviků rozdělili pěkně do kategorií, kde si každý najde to své.

Cviky na nohy gumou:

Cviky s expandérem (tréninkovou gumou) zbožňují hlavně ženy, ale i muži si je mohou zařadit do své rutiny, jako příjemné zpestření. Expander si vybírejte podle zátěže, která se určuje podle odporu materiálu. Čili čím měkčí guma, tím menší odpor a naopak.

 1. Rozcvička na kolena – každý už snad zná důležitost správné rozcvičky. Jelikož kolena bývají během cvičení zatěžována opravdu dost, je dobré je trochu rozhýbat i za pomoci tréninkové gumy.
 1. Strečink celých nohou – tento strečink si můžete dopřát v rámci rozcvičky, nebo i v rámci tréninku (v tom případě opakuj každý set alespoň 3 krát). Jedná se o side walk (dřepování do stran), kroužení, přinožování a zanožování, a můstek s gumou.
 1. Dřepy s expandéremdřepy jsou skvělý cvik, ať je cvičíš jakkoli. S expandérem ale mají ještě lepší efektivitu. U dřepů je třeba si dát pozor na postavení kolen, tak jak to vysvětluje trenérka ve videu.
 1. „Lunge“ s expandérem – Další úžasný cvik na posílení stehenního svalu i hýždí jsou výpady. Tento cvik může být pro začátečníka poněkud složitý, proto na něj je třeba jít pomalu.
 1. Cvik na vnitřní stehna v poloze ležmo na boku s expandérem – tato verze tvaruje vnitřní stehna ještě více, než ta klasická.

Cviky na nohy s vlastní váhou:

Cviky s vlastní váhou jsou skvělé pro ty, kteří se bojí nabrání masy svalů, nebo ti kteří cvičí doma.

 1. Dřepy s vlastní váhou – jsou skvělé i pro přirozené nabrání svalstva, například pro ženy, které nechtějí cvičit na strojích. Váha spočívá v překřížení rukou na hrudi, což způsobí zatížení na horní polovině těla.
 1. Sumo dřepy s vlastní váhou – u sumo dřepů jsou nohy široce rozkročeny, což procvičí vnitřní stehna. Ruce sepnuté před hrudí působí jako závaží, a pokud ještě k tomu přidáte zvedání kotníků, dostanou zabrat i vaše lýtka.

https://www.youtube.com/watch?v=5DfUIzMQfgI

 1. „Walking lunges“ – výpady, při kterých chodíte – i když se tento cvik zdá jednoduchý, je dost náročný, neboť se při něm děje více druhů pohybů. Pro ještě větší zátěž můžete ruce sepnout před sebe.
 1. Vstávání na špičky – extrémně jednoduchý cvik, ale tak účinný. Stojíte mírně rozkročmo, přičemž se táhnete nahoru na špičky. Pro větší účinnost můžete ještě ruce vzpažit vzhůru do vzduchu.
 1. Plank s vykopáváním nohou – plank je náročný cvik už sám o sobě. Když k tomu přidáme i vykopávání nohou, dělá to z něho extra cvik zaměřený nejen na nohy, ale i celé tělo.

Cviky na nohy proti celulitidě:

Při celulitidě je třeba hlavně rozproudit lymfu a vytrvat v pravidelném cvičení.

 1. Výpady do stran – celulitidou trpí hlavně ženy, ale to neznamená, že tyto cviky nemohou cvičit i muži. Výpady do stran jsou skvělé i jako strečink. Můžeš je cvičit s činkou, nebo bez.
 1. Deadlift na jedné noze – Mrtvý tah je oblíbený u mužů, ale tuto verzi ocení i ženy. Na jedné noze se táhneš dolů, přičemž druhá noha se zvedá do vzduchu. Třeba si najít stabilitu, a cvik je dobré dělat alespoň s malými činkami.
 1. Kris – kros – tento netradiční cvik vypadá poněkud krkolomně, ale je účinný na celulitidu. V pozici na čtyřech hlavou nahoře překřížíš jednu nohu přes druhou a pak ji vystřeš do strany.

criss cross

 1. Pistol Squat nebo dřep na jedné noze – tohle je zaběrák na zejména klouby, proto se dobrá rozcvička určitě sejde. Pro efektivitu tohoto cviku je třeba nejprve zvládnout jeho technickou stránku. Podrobně to uvidíte na videu.
 1. Kliky ale zaměřené na nohy – to jsou takové u kterých máš jedno koleno na podložce, ruce jsou položeny kolmo k sobě a při klikách se pomalu celé torzo přiblíží k zemi, a jedna noha v pravém úhlu vystřeluje do vzduchu (nebo je v rovné pozici). Posílíš si nejen nohy ale také tricepsy.

Cviky na zeštíhlení:

Základem zeštíhlení je hlavně kardio a cviky, při kterých zvolíš rychlejší tempo.

 1. Dřepy se skoky, dřepy s výpady a jiné variace dřepů – po této sestavě se budou nohy třást i pokročilým sportovcům. Sety si přizpůsob podle sebe. Čím více variací dřepů zvládneš, tím lépe.
 1. Běh s převýšením – zřejmě se nedozvíš nic nového, jako to, že kardio je na zhubnutí nejlepší. Když budeš trénovat, a chceš se zaměřit na kardio trénink, vyzkoušej běh s převýšením. Je mnohem více efektivnější a spaluje se při něm i více kalorií. Pokud však nemáš k dispozici běžecký pás, každý běh se počítá.
 1. Vykopávání – výkopy jsou cviky pocházející z bojových umění, ale výkopy samotné jsou skvělé pro celkové zeštíhlení nohou. Než budeš nohy vykopávat je dobré si udělat důkladný strečink. Výkopy jsou účinné do hora (co nejvyšší), a do stran. Pamatuj, při výkopech musíš nohu držet pevně, žádné plantání nohou ve vzduchu.
 1. Skoky přes švihadlem – skákání přes švihadlo může být součástí rozcvičky nebo i závěrečného kardia. Třeba mít kvalitní švihadlo přizpůsobené své výšce a skákat pravidelně, pokud chceš dosáhnout nějaké výsledky.
 1. Stacionární nebo i klasické kolo – při jízdě na kole na stacionárním kole dostávají zabrat hlavně nohy, spálíš mnoho kalorií a vyrýsuješ si štíhlé svaly na nohou a lýtkách. Ještě brutálnější verze je spinning.

A ještě něco extra:

 1. Pro všechny muže (ale i ženy), kteří mají štíhlé nohy, ale naopak chtějí nabrat svalstvo – bohužel to nepůjde bez návštěvy posilovny. Něco lze sice dosáhnout i s vlastní váhou a domácími činkami, ale pokud chceš opravdu nabrat větší množství svalstva, nedá se to bez dlouhodobé dřiny na takzvaných leg pressech, tedy strojích, které pracují se závažím různého druhu, a posílí celé nohy od lýtek až po zadek.

Před tréninkem se nejprve poraď s trenérem, ten zhodnotí který přístroj bude pro tebe nejvhodnější. Začínej s menšími váhami a postupně přidávej. Není nic horšího, než si „odpálit“ nohy hned na prvním tréninku.

 1. Něco extra pro ženy – pole dance – tanec u tyče je už dnes regulérní sport, který perfektně tvaruje postavu. Kromě silných paží a silného jádra získáš i štíhlé vypracované nohy.
 1. Něco extra pro seniory – mnoho starších lidí, kteří předtím nesportovali ztrácí sílu v nohách a celkovou kondici. Věkem ubývá v kostech vápník, a mnoho z nich trápí osteoporóza. Kromě lehké turistiky pro ně mnoho sportů zkrátka není vhodných. Každý i starší člověk by měl mít silné nohy, aby ho vládly nést životem. Pro seniory je dobrá volba aqua aerobics, kde si pod vedením instruktora zpevní svaly bez rizika úrazů.
4.4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.