Bolest kolen netrápí jen starší generaci. Stále častěji se bolest kolen objevuje u dětí, dospívajících i lidí v produktivním věku, u těch, kteří sportují i u pohybově neaktivních. Jaké mohou být příčiny bolestí kolen a jak je řešit?
Obsah článku
Bolest nebývá jediným příznakem
Lidé, které trápí kolena, zdaleka nepopisují jen bolestivost. Mezi další příznaky, které vám napoví, že s koleny není něco v pořádku, jsou:
- otok
- omezení rozsahu pohybu (nemůžeme zcela narovnat nebo úplně pokrčit)
- bolestivé praskání
- nestabilita
- ztuhlost
- příznaky zánětu (zarudnutí, teplo)
Co nás v koleně bolí?
Kolenní kloub (articulatio genus) patří mezi tzv. kladivové klouby. Znamená to, že jeho rozsah pohybu je v jedné rovině – dokážeme jej pokrčit nebo narovnat, pohyb do jiných stran je značně omezený (ale možný – viz například rotace kolene).
Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem v lidském těle. Spojuje tři kosti:
- stehenní kost (femur)
- holenní kost (tibia)
- jablíčko (patella)
Stehenní a holenní kost se spojují kloubním pouzdrem a vazivem. Jablíčko není s kolenním kloubem napevno spojeno – u kolena jej drží jablíčkový vaz, který je úponovou šlachou čtyřhlavého svalu stehna.
Kolenním kloubem prochází několik vazů – mezi nejznámější patří přední a zadní zkřížený vaz, zboku jsou to kolaterální vazy (vnitřní a vnější).
Vazy zpevňují koleno a poskytují podporu zejména při rotačních pohybech kolena.
Součástí kolenního kloubu jsou také menisky. Jde v podstatě o chrupavky ve tvaru písmene C, které tlumí dopady a pomáhají „vyrovnat“ nerovnosti kostí, které na sebe v kolenním kloubu nasedají.
Nemůžeme zapomenout ani na svaly, které jsou zodpovědné za pohyb v kolenním kloubu. Mezi hlavní svalové skupiny patří čtyřhlavý sval stehna, který koleno vystírá a hamstringy na zadní straně stehna, které koleno ohýbají.
Pokud tě problematika hamstringů zajímá blíže, přečti si i náš komplexní článek o hamstringech a zjistí, jak je efektivně a bezpečně posílit.
Na otázku, co nás tedy v koleně bolí, neexistuje jednoznačná odpověď. Může to být:
- jablíčkový vaz
- menisky
- vazy
- chrupavky
- svalové úpony
- další struktury
Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti kolen?
Bolest v koleně může být akutní i chronická. Akutní bolest je typicky spojena s bezprostřední reakcí na zátěž, resp. se zraněním. Ve fotbale a jiných sportovních hrách jsou časté například přetržení zkřížených vazů či roztržení menisků.
Podíváme-li se na chronickou bolest kolen, objevují se bolesti související s jednostranným přetěžováním či geneticky podmíněné příčiny. Patří sem například:
- běžecké koleno
- skokanské koleno
- burzitidy
- artróza
- revmatická onemocnění
- chondropatie patelly (měknutí jablíčka)
- Bakerova cysta
Při diagnostikování bolestí kolen je často koleno jedinou strukturou, na kterou se dívá – a to může podle více odborníků vést k chybným závěrům či prohlížení důležitých souvisejících mechanismů.
Důležité je zhodnotit funkci pohybového aparátu komplexně, s ohledem na možné svalové dysbalance a nezapomínat ani na možné psychologické faktory jako modulátory bolestivosti (1).
Co je běžecké koleno?
Běžecké koleno je nejčastější příčinou bolestí vnější strany kolena u běžců (2). Odborně se nazývá také iliotibiální syndrom a jeho vznik si můžete přivodit několika způsoby.
Nejčastěji postihuje běžce, cyklisty či vojáky, kteří vykonávají aktivity s ohýbaným kolenního kloubu v obrovském objemu a postihuje přibližně stejně muže i ženy.
Během 4 let trvání výzkumu mezi ženami běžkyněmi se běžecké koleno vyskytovalo až u 16% účastnic (3). Autoři pozorovali u těchto žen větší vnitřní rotaci kolena během běhu a nadměrnou addukci (přitažení) stehenní kosti.
Dodnes není přesně známa jednoznačná příčina vzniku běžeckého kolena. Jako možné vysvětlení se uvádí tření iliotibiálního traktu o vnější epikondyl stehenní kosti, tlačení tuku a pojivové tkáně vůči iliotibiálnímu traktu či chronický zánět burzy iliotibiálního traktu (4).
Iliotibiální trakt si můžete představit jako dlouhý zpevňující pás tvořený převážně šlachou, který se táhne od kyčle (ve formě m. tensor fasciae latae) až pod koleno. Jeho hlavním úkolem je zpevňovat vnější stranu stehna a jeho různé funkční poruchy mohou způsobovat i bolest nohou od kolen nahoru.
Bolest kolen u dětí? Toto jsou nejčastější příčiny
Ani děti nejsou vůči bolesti kolen imunní. Mezi nejčastější příčiny patří tzv. růstové bolesti. Nejčastěji se objevují v noci od raného dětství až po ukončení růstu. Často trápí i dospívající, na koleně však lékař nezpozoruje žádný patologický nález.
Růstové bolesti jsou výraznější u sportujících dětí nebo po těžké námaze, ale většinou spontánně odezní do 30 minut.
Mezi další příčiny bolestí kolen u dětí patří například:
- reflexní sympatiková dystrofie
- erytromelalgie (vzácné onemocnění doprovázející pocitem pálení)
- hypermobilita (častější u dívek)
- osteochondrózy
Jak řešit bolest kolen?
Akutní a silná bolest spojená se zraněním patří jednoznačně do rukou lékaře. Neotálejte s návštěvou chirurgie, kde diagnózu stanoví lékař a doporučí i konkrétní léčbu.
Chronické bolesti kolen je vhodné rovněž řešit s ošetřujícím lékařem, který vás pravděpodobně doporučí na kvalitního fyzioterapeuta. Ten vám pomůže aplikací fyzikálních metod (TENS, laser, měkké techniky, masáže, hydroterapie) a nastaví vhodný cvičební program, který vám pomůže bolest kolen zvládnout.
Jako podpůrná léčba se využívají i ortézy a bandáže. Ortézy typicky pomáhají zotavit se ze zranění nebo operace, bandáže poskytují kolenu dodatečnou oporu.
Hledáš kvalitní ortézu, tejp či bandáž? Potom si nenech ujít tento článek, kde ti poradíme s výběrem.
Mezi domácí metody zvládání bolestí kolen (zejména těch akutních před poskytnutím lékařské pomoci) patří tzv. metoda RICE:
- Rest
- Ice
- Compress
- Elevate
Jde o zkratku složenou ze začátečních písmen úkonů, které provádíme s cílem ulevit od bolesti: koleno nezatěžovat, chladit, něčím stáhnout a zvednout nad úroveň srdce.
Tuto metodu často využívají například i sportovci, kdy je cílem o něco oddálit nástup otoku a překlenout čas, než bude poskytnuta kvalifikovaná pomoc.
Trápí tě bolest kolen? V těchto případech vyhledej pomoc lékaře
Bolest kolen se může objevit přirozeně jako reakce na nadměrnou zátěž. Přetížené koleno bolí – a potvrdí to hodně sportovcům, kterým se během tréninku podařilo „to přepísknout“. Jaké jsou výstražné signály, kdy byste bolest kolena neměli podceňovat a navštívit lékaře?
- pokud se bolest objevila v návaznosti na zranění nebo náhlé uklouznutí, podvrtnutí…
- je-li bolest chronická a přetrvává delší dobu a/ nebo se stupňuje
- pokud bolest neustoupí ani po snížení zátěže a odpočinku (například 2 týdny bez tréninku)
- pokud bolest doprovází otok a omezení rozsahu pohybu
- pokud máte jiné příznaky – například příznaky infekce (horečka), zarudnutí, teplejší koleno na dotek…
Dá se bolesti kolen předcházet?
Mnoha bolestem kolen bychom do určité míry mohli předcházet. Jak na to?
- Vsaďte na pohyb. Lidské tělo je stvořeno k pohybu a aktuální převážně sedavý životní styl našemu zdravotnímu stavu moc nepřidává. Kromě civilizačních onemocnění se na nás „lepí“ i chronické bolesti – nejčastěji křížů nebo kolen. Najděte si během dne čas na procházku, sledujte například počet nachozených kroků, zacvičte si.
- Zvolte vhodný druh, frekvenci i intenzitu fyzické aktivity. K běžným denním aktivitám přidejte alespoň 3x týdně silový trénink nebo intenzivnější workout. Přihlížejte přitom na váš zdravotní stav, pohybové dovednosti i časové možnosti. Pro odlehčení kolen je ideální například nordic walking, který pomáhá lépe snášet i chůzi dolů z kopce, která bývá pro kolena často problematická. S výběrem vhodných holí na nordic walking ti poradíme zde. S výběrem vhodných holí na nordic walking ti poradíme zde.
- Dbejte na optimální výživu. Co je optimální výživa? Pro každého to bude znamenat něco jiného, základ je však stejný: dostatek energie z nutričně bohatých jídel a dostatek bílkovin jsou pro zdraví kolen důležité. Přidat můžete prvky protizánětlivého stravování a poslouží také například vývar z kostí nebo huspenina.
- Snažení doplňte vhodnými doplňky výživy. Doplňky výživy by měly naši stravu pouze doplňovat. V případě bolestí kolen způsobených například osteoartrózou má dobré výsledky i užívání kvalitní kloubní výživy. S jejím výběrem ti poradíme zde.
A jak pečujete o svá kolena? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte v komentářích.