DomůVýživaErythritol - Zdravé sladidlo (TOP 5) - Dokáže nahradit cukr?

Erythritol – Zdravé sladidlo (TOP 5) – Dokáže nahradit cukr?

Hledáte kvalitní a 100% přírodní alternativu cukru, která vám nebude způsobovat zubní kazy a zachová si svoji sladkou chuť? V tom případě je pro vás erythritol tím správným řešením. Můžete jej přidat do vaření, pečení, nebo jako sladidlo do nápojů.

Erythritol je 100% přírodní náhrada klasického bílého cukru, která má stejnou sladkou chuť, ale s nulovou kalorickou hodnotou a glykemickým indexem. Můžete jej najít ve formě bílých krystalových granulí nebo prášku.

Toto přírodní sladidlo se vyrábí přirozenou fermentací glukózy za přítomnosti mikroorganismů, poté následně proběhne filtrace, krystalizace a sušení. V potravinách jej můžete nalézt na obalu pod označením E968.

Nejlepší erytritol

TOP 5 zdravých sladidel z Erythritolu

Erythritol 1000 g od GymBeam

Sladidlo Erytritol od GymBeam je skvělá náhrada cukru, hlavně v době, kdy se snažíte dopracovat ke svým fitness cílům. Jedná se o sladidlo, které neobsahuje žádné kalorie.

Ze 100g sacharidů je 100g alkoholové cukry jinak nazývané také polyoly, které nezpůsobují odezvu jako cukr, takže má nulový glykemický index a nezvyšuje hladinu glukózy v krvi. Erythritol od GymBeam se hodí jako sladidlo do pokrmů i nápojů.

ALLNUTRITION Erythritol 1000 g

ALLNUTRITION Erythritol je náhradní sladidlo, která se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce a vyrábí se mikrobiální fermentací sacharidového zdroje. Nemusíte se však bát, že by toto sladidlo nechutnalo jako cukr, neboť svým zákazníkům nabízí sladivost přibližně od 60 do 70% sladivosti běžného cukru.

ALLNUTRITION sladidlo je vhodné pro diabetiky, nezpůsobuje zubní kaz a můžete si ho přidat do kávy, čaje, nápojů nebo do vaření.

Xucker Práškový Erythritol 600 g

Práškový Erythritol od Xucker je nekalorickou náhražkou běžného cukru. Toto sladidlo má podobnou chuť jako cukr, takže stupeň sladivosti zůstává zachován. Oproti klasickému cukru má však nulový glykemický index a nezvyšuje tak hladinu glukózy v krvi.

Díky tomu má Erythritol od Xuckeru široké využití v kuchyni při vaření a pečení, jako sladidlo do studených nápojů a všude tam, kde chcete ušetřit kalorie, ale nadále zachovat stejnou sladkou chuť.

Allnature Erythritol 500 g

Allnature Erythritol je český výrobek, který se vyrábí v Hradci Králově, takže jde o kvalitu českého trhu. Erythritol Allnature je sladidlo, které je svou chutí podobné cukru, na rozdíl od něj však neobsahuje žádné kalorie.

Tento produkt je ze 100% složen ze sladidla erythritol. Má nízký glykemický index, nezvyšuje hladinu cukru v krvi a nemá vliv na hladinu inzulínu, z čehož vyplývá, že jej mohou využívat i diabetici. Rovněž jelikož neobsahuje žádné kalorie, je vhodný i jako sladidlo při všech redukčních dietách.

Najtelo EM Erythritol

Hledáte sladidlo, které neobsahuje žádné kalorie, ale i nadále si dokáže zachovat svoji sladkou chuť? V tom případě sáhněte po sladidle Najtelo EM Erythritol.

Toto sladidlo můžete použít jako náplň do pečiva, mléčných nápojů, bonbonů, mražených jídel, pudinků, nízkokalorických nápojů a dalších potravin. NejtěloEM nemá žádné větší nežádoucí účinky, proto se výrobce snaží o získání statutu GRAS (Generally recognized as safe), který podporuje jeho bezpečnost při konzumaci.

Co je erythritol a jaká je denní doporučená dávka

Přestože vám může tento název znít jako něco nového, pojem erythritol je typ uhlohydrátů zvaný cukrový alkohol, který se přirozeně nachází v některých potravinách. Objevil ho v roce 1848 skotský chemik John Stenhouse.

Erythritol se vyskytuje například v houbách a potravinách pocházejících z kvašení, jako je víno, sýr a pivo. Kromě přírodní formy je erythritol od roku 1990 i umělým sladidlem (zdroj).

Můžete jej najít jako sladidlo nebo zahušťovadlo produktů, potravin a nápojů se sníženým obsahem kalorií a bez cukru. Často ho najdete smíchán s jinými náhražkami cukru, jako například aspartam, stévie a truvie.

Co se týče kalorií, tak erythritol obsahuje nula kalorií, takže se skvěle hodí jako náhrada při redukčních dietách. Vaše tenké střevo jej rychle absorbuje a do 24 hodin jej dostane v moči ven z těla. To znamená, že sladilo nemá šanci „metabolizovat“, a tedy proměnit se ve vašem těle na energii.

Erythritol je jedním z novějších přírodních sladidel na trhu, vědci s jeho užíváním provedli několik studií na zvířatech a lidech. Na základě těchto studií jej Světová zdravotnická organizace v roce 1999 schválila.

Správa potravin a léčiv tak učinila v roce 2001.

Rovněž jde o skvělou náhradu cukru pro diabetiky, protože nemá žádný vliv na hladinu glukózy nebo inzulínu.

Kolik kalorií obsahuje erythritol oproti jiným sladidlům?

 • Stolní cukr: 4 kalorie na gram
 • Xylitol: 2,4 kalorií na gram
 • Erythritol: 0,24 kalorií na gram

Jaká je denní doporučená dávka?

Neexistují oficiální pokyny pro používání erythritolu, ale pro většinu lidí platí 1 gram na každý kilogram tělesné hmotnosti denně.

Toto přírodní sladidlo můžete použít stejným způsobem jako cukr, to znamená vmíchat si jej do kávy nebo čaje, posypat jím ovoce nebo kynuté buchty, nebo jej přidat přímo do pečení či vaření.

Erythritol verzus xylitol

Erythritol a xylitol jsou obě přírodní sladidla, která se vyskytují v ovoci. Jaký je však mezi nimi rozdíl a které sladidlo je vhodnější pro běžnou konzumaci? Přinášíme vám srovnání erythritolu a xylitolu.

Xylitol

Xylitol je přírodní látka, která se nachází v ovoci, zelenině a přirozeně i v našem těle.

Se stejnou sladkostí, chutí a objemem jako cukr lze xylitol použít stejnými způsoby, a to například do nápojů, vaření nebo pečení. Má přibližně o 40% méně kalorií než cukr.

Xylitol má však projímavé vlastnosti, to znamená, že pokud to s tímto sladidlem přeženete, může to mít za následek průjem a střevní potíže.

 

Erythritol

Toto sladidlo se přirozeně vyskytuje v mnoha druzích ovoce. Běžně se používá jako sypké sladidlo v nízkokalorických potravinách a nápojích, nemá žádnou pachuť a žádné kalorie.

Rychle se vstřebává do krve, maximální množství se objeví za méně než 2 hodiny. Většina perorální dávky, tedy přesněji 80 až 90% se vylučuje v nezměněné formě močí do 24 hodin.

 

Rozdíly erythritol vs. xylitol

 • Xylitol obsahuje 2,4 kalorií na gram, zatímco erythritol obsahuje 0,2 kalorií na gram.
 • Xylitol je 100% sladký jako cukr, erythritol je ze 70% sladký jako cukr.
 • Erythritol má nižší glykemický index než Xylitol, snáze se tráví a způsobuje méně nadýmání.
 • Xylitol má stejnou sladkost, chuť a objem jako cukr, takže může být použit jako identická náhražka cukru při vaření nebo pečení.
 • Používání erythritolu má příznivější účinky na zdraví vašich zubů než užívání xylitolu.
 • Xylitol mě projímavé vlastnosti, takže jeho nadměrné užívání vám může způsobit průjem, nevolnost a nadýmání. Nadměrné užívání erythritolu může u lidí s citlivým trávicím traktem vyvolat mírné zažívací problémy.
 • Xylitol je toxický pro psy, erythritol ne.
 • Erythritol nezvyšuje hladinu cukru v krvi, zatímco xylitol má na její zvýšení malý vliv.

Výhody přírodního sladidla erythritol

Erythritol patří mezi sladidla, která s sebou přinášejí několik výhod, pro které se jej vyplatí přidávat jako náhradu cukru do studených nápojů, pečení nebo vaření.

Hlavní výhody:

 • Nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Díky tomu je vynikající náhražkou cukru pro lidi s cukrovkou.
 • Působí jako antioxidant a může zlepšit funkci krevních cév u lidí s diabetem 2. typu.
 • Jeho pravidelné užívání může potlačit růst bakterií v ústech, což má za následek příznivé účinky proti tvorbě zubního plaku a kazu.
 • Neobsahuje téměř žádné kalorie.
 • 70% sladkost cukru.
 • Podle dostupných studií má jen velmi malé vedlejší účinky, u některých lidí se jedná zejména o menší trávicí problémy.

Erythritol patří mezi přírodní sladidla, u nichž nebyly během studie prokázány žádné větší vedlejší účinky na lidský organismus. Asi 10% požitého sladila se neabsorbuje do krve a putuje dolů do tlustého střeva.

Z tohoto důvodu může velmi vysoký příjem erythritolu vyvolat u lidí s citlivým trávicím traktem zažívací problémy.

4.5/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.