DomůVýživa🥝 Kiwi - Nejlepší ovoce pro sportovce - Proč? + (účinky a...

🥝 Kiwi – Nejlepší ovoce pro sportovce – Proč? + (účinky a vitamíny)

Jako sportovci se neustále snažíme zlepšovat svůj výkon a zaměření se na zdravé stravovací návyky je jedním z osvědčených způsobů, jak neustále pokračovat. Jak ukázal výzkum, zahrnutí určitých potravin do vaší stravy, jako například kiwi, může zvýšit váš výkon ještě o něco více.

Toto zajímavé chlupaté hnědé ovoce se pěstuje na farmách podobných vinicím. Ve své slupce ukrývá žlutou nebo zelenou dužinu (záleží na odrůdě). Kiwi je považováno za nutričně nejbohatší ze všech běžně konzumovaných plodů. Kiwi plné prospěšných sloučenin, je lahodný způsob, jak si dopřát sladké občerstvení bez obsahu tuku! Pojďme se podívat na všechny jeho účinky, obsah vitamínů a mnoho jiného.

Proč je kiwi vhodné pro sportovce?

Sportovci, kteří tvrdě trénují, obvykle přijímají během tréninku velké množství kyslíku.

I když je to nezbytné pro svalovou kontrakci, vysoké množství vdechovaného kyslíku také zvyšuje množství volných radikálů v těle, které mohou poškodit buňky a svaly v procesu zvaném „oxidační stres“.

💡 Zajímavosti

Kivi nebo kiwi? Mluvíme o ovoci takže kiwi. Kiwi s klasickým „v“ je nelétavý pták, který žije na Novém Zélandu.

Část tohoto stresu je pravděpodobně nezbytná pro pozitivní adaptace na trénink, ale příliš mnoho tohoto typu stresu může přispět k negativním výsledkům souvisejícím s aktivitou, jako jsou zranění, slabé zotavení a nadměrná únava.

Některé studie dokonce naznačují, že žluté kiwi má ještě silnější antioxidační účinky.

Takže prevence nadměrného oxidačního stresu může být důležitou součástí budování zdravějšího sportovce.

Kiwi nutriční hodnoty – jaké obsahuje vitamíny?

Jeden kus kiwi (100g) obsahuje tyto živiny:

 • 44 kalorií
 • 1 g bílkovin
 • 0 g tuku
 • 0 g nasycených tuků
 • 11 g sacharidů
 • 2 g vlákniny
 • 56 mg vitaminu C
 • 148 mg draslíku
 • 32 mcg vitamínu K

V nedávném výzkumu publikovaném v časopise Nutrients výzkumníci z Japonska naverbovali 30 elitních běžců na střední a dlouhé tratě ve věku od 18 do 26 let, kteří byli běžně vystaveni oxidačnímu stresu vyvolanému tréninkem, a nařídili polovině z nich, aby doplňovali svou pravidelnou stravu dvě kiwi denně po dobu jednoho měsíce . (Druhá polovina nekonzumovala žádné kiwi.)

Po období studie (dva měsíce) konzumace kiwi dvakrát denně zvýšila antioxidační obranu běžců, kteří zase dokázali snížit škodlivé účinky tréninku.

Postupem času to může vést ke zlepšení kondice.

Zde jsou hlavní účinky kiwi na zdraví

 • Může podporovat zdravé hubnutí
 • Pomáhá v boji se srdečním onemocněním
 • Může pomoci při léčbě astmatu
 • Může podporovat imunitu
 • Podporuje funkci mozku
 • Může pomoci zvládnout krevní tlak
 • Obsahuje spoustu hořčíku a draslíku
 • Může chránit před ztrátou zraku
 • Může podporovat zdravou pokožku a vlasy
 • Podporuje zdravé oči
 • Může zlepšit zdraví trávicího traktu
 • Příznivé pro pokožku

Vysoký obsah vitamínu C a podpora imunitu

Pokud jste si mysleli, že citrony a pomeranče jsou nejvyšším zdrojem vitamínu C, zamyslete se znovu! Podle nutričního složení 100g kiwi obsahuje 56 mg vitaminu C, což je téměř dvakrát více než citrony a pomeranče.

Vitamin C působí jako silný antioxidant, eliminuje volné radikály. (zdroj)

Pomáhá také při posilování obranyschopnosti organismu proti škodlivým patogenům, kterému se během sportování vystavujete.

Kiwi obsahuje velké množství vitamínu C, který stimuluje imunitní odpověď organismu. Ve skutečnosti kiwi obsahuje přibližně 230 % denního doporučeného příjmu vitamínu C. Toto odvážné ovoce poskytuje množství živin na posílení imunity v každém soustu.

Kiwi je také bohaté na antioxidanty. Antioxidanty pomáhají eliminovat volné radikály v těle a snižují oxidační stres. V konečném důsledku to může chránit tělo před záněty a nemocemi.

Lepší spánek = lepší regenerace

Máte potíže se spánkem? Podle výzkumu, který provedla Taipei Medical University „Početní studie odhalily, že kiwi obsahuje mnoho léčivých sloučenin, mezi které patří antioxidanty a serotonin, které mohou být prospěšné při léčbě poruch spánku.“

Říká se, že dát si dvě kiwi hodinu před spaním může nesmírně pomoci při navození spánku.

Dobré trávení znamená lepší sportovní výkon

Toto exotické ovoce je nabito vlákninou, která pomáhá při prevenci mnoha chorob. Podle studie provedené Univerzitou v Leedsu „zvýšená konzumace potravin bohatých na vlákninu může snížit riziko kardiovaskulárních chorob (CVD) a koronárních srdečních chorob (CHD).

Podle University of Massachusetts Medical School potraviny s vysokým obsahem vlákniny zasytí déle a kontrolují metabolické markery, jako je krevní tlak, cholesterol a cukr v krvi. Umožňuje také hubnutí a často se doporučuje diabetikům.

Výhody hořčíku a draslíku

Vysoké hladiny těchto esenciálních sloučenin dělají z kiwi skvělý způsob, jak zlepšit funkci svalů a hladinu energie.

Věděli jste, že kiwi obsahuje o 20 % více draslíku než banán?

Tento životně důležitý minerál udržuje krevní tlak a snižuje riziko ledvinových kamenů, osteoporózy a mrtvice. Magnézium zase pomůže při regeneraci a fungování svalů.

Jak jíst kiwi?

Pokud jde o klasické vychutnání si kiwi, budete jej chtít dobře opláchnout a nakrájet na kousky. Vnitřek vydlabejte lžičkou a vychutnejte si celý nebo nakrájený na kostičky. Případně je můžete opatrně oloupat nožem a poté je nakrájet.

Takto nakrájené kiwi můžete použít jako ozdobu nebo jako doplnění proteinové kaše. Velmi chutný je také fitness kiwi koláč.

Když kiwi nakrájíte, nečekejte s ním příliš dlouho, protože plody kiwi obsahují enzymy, které mohou změkčit ovoce a učinit ho příliš měkkým.

Věděli jste, že?

Mnoho lidí kiwi vůbec neloupe. Pouze ho omyjí, aby je nedráždily drobné chloupky, které kiwi má a snědí ho se slupkou. Pokud chcete, můžete vyzkoušet i tento způsob pojídání kiwi.

Je pěstování kiwi možné i v Česku?

Pěstování v Česku je možné, avšak je trochu technicky náročnější. Chcete-li vědět, jak jej vypěstovat, můžete si prohlédnout tuto stránku.

Shrnutí

Pokud máte možnost, pořiďte si kiwi se zlatou dužinou (žluté kiwi), často prodávané pod ochrannou známkou SunGold, protože většina výzkumů provedených na ovoci využívá této odrůdy a zdá se, že má větší antioxidační sílu.

Ale běžnější odrůda se zelenou dužinou je také dobrým zdrojem vitamínu C a dalších živin, jako je vitamín K.

Rozhodně toto ovoce doporučujeme zařadit do vašeho jídelníčku.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.