DomůMagazínWim Hof metoda - dýchání a návod

Wim Hof metoda – dýchání a návod

Otužování má pro naše zdraví mnoho benefitů. Co se však stane v případě, že je dovedeno k dokonalosti? Tzv. Wim Hof metoda spojuje výhody otužování, jedinečná dechová cvičení a nastavení mysli tak, aby nám pomohla nejen zlepšit imunitu, ale nalézt v sobě ztracenou sílu a energii.

Nebo jak říká sám Wim Hof: „Nejsem superhrdina. A nejsem ani guru. Pokud to dokážu já, můžeš i ty.“

Jdeš do toho?

Kdo je to Wim Hof?

Wim Hof neboli The Iceman (Ledový muž) je na první pohled vitální šedesátník, který se na první pohled ničím neliší od podobně fyzicky zdatných vrstevníků.

wim hof

Z předchozí věty je spojení „na první pohled“ klíčové. Když se na jeho život podíváš blíže, objevíš duši sportovce, který našel zálibu ve vystavování se extrémním podmínkám.

K jeho nejznámějším počinům patří například:

  • výstup na Kilimandžáro v šortkách
  • zdolání půlmaratonu za polárním kruhem naboso
  • obklopení se ledovými kostkami v sudu po dobu 112 minut (pouze pro srovnání,
  • nejčastěji se uvádí, že po 20 minutách v ledové vodě začne selhávat srdce a základní životní funkce)
  • zajetí maratonu v poušti Namib bez vody

https://www.instagram.com/p/CIOWcYdFXwT/

Co je to Wim Hof metoda?

Z let plných zkušeností vytvořil Wim Hof koncept, který je dnes znám po celém světě. Jeho bohaté zkušenosti s extrémním chladem, otužováním, prací s myšlenkami a dechem ho přivedly až do bodu, kdy se rozhodl svou filozofii představit světu – a ten byl nadšený.

Jaké výhody přináší Wim Hof metoda?

  • zlepšení odolnosti vůči chladu
  • snížení stresu
  • kvalitnější spánek
  • zvýšení obranyschopnosti
  • zlepšení vytrvalosti
  • podporu regenerace
  • pevnější vůli
  • podporu kreativity
  • lepší zvládání stresových situací
  • lepší soustředění a bystrou mysl

Jako všude i zde najdeš příznivce, kteří tvrdí, že jim tato metoda pomohla překonat různá onemocnění – počínaje rakovinou.

Inu, ze smrtelné postele tě pravděpodobně Wim Hof nevytáhne, ale se zlepšením zdraví srdce a cév a celkovým posílením imunity pomoci může.

V čem spočívá Wim Hof metoda?

Wim Hof metoda stojí na 3 základních pilířích, a to:

  1. Dýchání
  2. Chladová terapie
  3. Síla mysli

Metoda Wima Hofa spojuje vystavení extrémnímu chladu, specifické metody dýchání a práci s myslí tak, aby si ovlivnil fyziologii vlastního těla.

Podle slov samotného Hofa pomáhá probít se skrze zmatek každodenního života a dostat se zpět k přírodě, která tkví v každém z nás – a čeká na objevení.

Jak to tedy funguje?

Návod: jak na Wim Hof ​​metodu krok za krokem?

Dýchání nás udržuje naživu

Už v józe se zvykne říkat, že „dech je život“. Náš život se po narození začíná nádechem – a posledním výdechem končí. Během dýchání vdechujeme kyslík, který se přes plicní sklípky dostává až do krve a jí ke všem tkáním našeho těla.

„Dostatečná dodávka kyslíku je pro život nezbytná, přičemž různé tkáně bez něj vydrží různě dlouho. Pouze pro zajímavost, nejcitlivější tkání na přísun kyslíku je: již po 4 – 6 minutách bez dodávky kyslíku začíná odumírat, což mívá fatální následky.

Centrum dýchání je uloženo v části mozku, která se nazývá prodloužená mícha. Je to oblast, která řídí všechny naše vitální funkce, které se dějí spontánně. Kromě toho však dokážeme dýchání ovlivňovat i vůlí – a přesně to je cílem Wim Hofovy metody.

Dýchání v našem těle totiž ovlivňuje mnohem víc, než jen množství kyslíku ve tkáni. Jeho frekvence má vliv i na autonomní nervový systém, který nás buď připravuje na akci – rychlejší dech nebo na odpočinek – pomaleji prohloubené dýchání.

Jak dýchat podle Wima Hofa?

Dýchání podle Wima Hofa můžeš vyzkoušet i ty: potřebuješ si jen najít nerušené místo, kde si sedneš nebo ještě lépe – lehneš.

Na oficiální stránce totiž svítí upozornění, že tento způsob dýchání může v ojedinělých případech vést ke ztrátě vědomí, a proto je na místě zvýšená opatrnost zejména v začátcích.

  1. Vytvoř si pohodlí. Sedni si nebo si lehni tak, aby ses cítil pohodlně. Ideální je trénovat těsně po probuzení nebo s dostatečným odstupem od jídla, abys neměl plný žaludek.
  2. Najdi si takovou polohu, ve které ti nic netlačí na plíce a dokážeš volně rozvinout hrudní koš.
  3. Rozdýchej se: 30 – 40 hlubokých nádechů. Když se cítíš pohodlně, zavři oči a zkus se maximálně soustředit na tvé tělo a dýchání. Nadechni se zhluboka nosem nebo ústy, vydechuj pouze ústy – ale bez použití síly. Vydechneš jen tolik, kolik je ti přirozené a nenásilné. Během nádechu pracuj s bránicí (dýchej do břicha), poslední chvilky nádechu jsou věnovány rozšiřování hrudníku. Nádech ani výdech zbytečně neprodlužuj.
  4. Zadrž dech. Po posledním nenuceném výdechu zadrž dech na tak dlouho, dokud nedokážeš déle vydržet bez nádechu.
  5. Obnov dýchání hlubokým nádechem a výdrží. První nádech po zadržení dechu by měl být hluboký a měl by si využít plnou kapacitu plivek. Udrž v sobě vzduch přibližně 15 sekund, poté vydechni.
  6. Opakuj celý proces 3-4 krát. Abys získal žádaný efekt, zopakuj všechny procházející kroky bez pauzy tři až čtyřikrát po sobě. Po skončení dechového cvičení by ses měl cítit plně spojený se svým tělem – což je ideální čas například na meditaci.

Wim Hof metoda: dechová cvičení v praxi

Chladová terapie

Vystavování chladu je využíváno jako forma regenerace již dlouhá léta. Snížení zánětlivých procesů v těle, zlepšené prokrvení, podpora imunity – to vše jsou výhody, které plynou z vystavení se extrémnímu chladu.

Vystavení se chladu pomáhá zlepšit naši toleranci vůči němu, podporuje zdraví srdce a cév a dočasně zvyšuje nároky na vytváření tepla – nebo laicky řečeno „zrychluje metabolismus“.

Začít můžeš iv pohodlí domova například studenou sprchou nebo koupelí.

5 tipů, jak začít a nepřestat s ledovou sprchou

  1. Dopřej si čas, aby sis na ni zvykl. Nechoď z nuly na sto. Pokud ses dosud neotužoval, dopřej svému tělu i hlavě dostatek času na přizpůsobení se. Začni s běžnou sprchou a ukonči ji ledovou vodou. Nebo každý den postupně snižuj teplotu, až se dostaneš k cílové ledové rovince.
  2. Praktikuj dechová cvičení. Dýchání dává našemu tělu signály o tom, v jakém prostředí se nacházíme. Studená voda nás nutí dýchat rychleji, neboť naše tělo ji považuje za šok a narušení bezpečného prostředí. Dlouhé vystavení se chladu může vést k podchlazení a smrti, takže se nediv, že se tvé tělo snaží dostat k mozku co nejvíce kyslíku, aby rychle vymyslel, jak se odtud dostane co nejrychleji pryč.

Pokud se dýchání stane nekontrolovatelné, může vést k hyperventilování, nedostatku kyslíku či infarktu.

Tobě však doma ve sprše podchlazení nehrozí, a proto se můžeš dostatečně soustředit na klidné dýchání, které ti pomůže z otužování získat ještě více benefitů.

  1. Připrav svou mysl. Soustřeď se na dýchání a mysli na to, čemu se jdeš vystavit. Buď připraven. Koncentruj se po celou dobu. Buď v přítomném okamžiku, vnímej pocit chladu a zároveň se snaž v mysli navodit pocit klidu.
  2. Udělej z toho zvyk. A ne zvyk, který děláš jednou do měsíce, ale ideálně každý den.
  3. Uvidíš, že to bude každým dnem jednodušší. Rychle si zvykneš na příjemný pocit tepla, které se po skončení ledové sprchy rozplyne po celém těle.

Po nějaké době ti už dokonce voda ani nebude připadat studená: budeš ji vidět stékat po těle, cítit, že je studená, ale už ti to nebude vadit.

Zbytečně studenou sprchu neprodlužuj. Nadměrné vystavení chladu – zejména, pokud si na něj nejsi zvyklý, může vést paradoxně ke zhoršení imunity a skončit například i zápalem plic. Začni postupně, a pamatuj, že méně je někdy víc.

https://www.instagram.com/p/CDt2jM-jVCw/

Wim Hofova metoda: zázrak nebo klamání lidí?

V současnosti je předmětem zkoumání i zlepšení projevů dalších onemocnění, jako například revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, astma či různá autoimunitní onemocnění.

Na oficiální stránce Wim Hof metody je sice uvedeno, že praktikování této metody pomáhá zmírnit projevy i těchto chorob, dodnes to nebylo potvrzeno žádným relevantním výzkumem.

A právě přehnaná chvála nedostatečně podložených výsledků a možné nebezpečí vyplývající z praktikování této metody (někteří lidé se utopili, ale není známo, zda to bylo v důsledku dechových cvičení) nahrává do karet lidem, kteří se Wim Hofovu metodu snaží zpochybnit.

Někteří odpůrci kritizují Hofovo vyjadřování a nazývají ho jako „galimatias“ – zmatečné vyprávění, které využívá naoko odborné termíny, ale ve své podstatě je to „kýč“ a manipulování davy.

wim hof metoda

5 zajímavostí ze života Wima Hofa, které jsi možná nevěděl

  • má osm sourozenců a sám je z jednovaječných dvojčat
  • první manželka, se kterou měl 4 děti, spáchala sebevraždu, pak se mu narodili ještě dva synové, poslední z nich v roce 2017
  • podle jeho slov ho k počátkům Wim Hof metody dovedl žal za zesnulou manželkou
  • V roce 2013 ztratil prvenství v Guinessově knize rekordů v plavání pod ledem na jeden nádech. Jeho výkon 57,5 metrů z roku 2000 překonal Stig Severinsen, který přeplaval až 76,2 metrů pod ledem, který místy dosahoval tloušťky 100 cm

Zdroje:

https://www.wimhofmethod.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Wim_Hof

4/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.