DomůMagazínDornova metoda – Může vám zachránit páteř!

Dornova metoda – Může vám zachránit páteř!

Chtěli byste zlepšit své pohybové schopnosti? Máme pro vás skvělý způsob, jak na to. Přečtěte si více o Dornově metodě.

Co je Dornova metoda?

Jedná se o jemný druh manuální terapie, díky které lze zlepšit pohybové schopnosti jedince.

Principem funkcionality této terapie je soubor technik, jejichž správné provedení vyústí v uvedení kloubů a obratlů bezpečným způsobem do svých původních a přirozených pozic.

Začátky Dornové metody

Objevitelem metody je Dieter Dorn.

Byl to obyčejný majitel pily v malém městečku jménem Lautrach na území Německa. Jednoho dne si při nadzvedávání těžkého dřevěného břemene poškodila záda. Od té chvíle se nemohl narovnat.

Dieter Dorn zakladatel

Lékaři mu nedokázali pomoci, a tak hledal alternativní způsoby pomoci se svými obtížemi. Téměř zázračně mu pomohl starý sedlák, o kterém se říkalo, že dokáže pomáhat lidem s problémovou páteří.

Po zásahu sedláka byl Dorn zdravý a účinek sedlákové metody pomoci ho zcela ohromil. Rozhodl se, že se tuto metodu také naučí.

Když starý sedlák zemřel, Dorn pokračoval v rozvoji jeho metody.

Nejenže ji rozvíjel, ale jí také pomáhal lidem trpícím podobnými problémy. Výsledkem bylo, že se tuto metodu postupně naučily stovky terapeutů. Dorn a jeho žáci si získali i uznání odborníků.

METODA I V SOUČASNOSTI POMÁHÁ NESPOČETNĚ HODNĚ LIDEM A ROZŠÍŘILA SE PO CELÉM SVĚTĚ. PRAKTIZUJÍCÍCH TERAPEUTŮ PROTO NAJDETE I V AFRICE, ASII ČI JIŽNÍ AMERIKE.

I u nás nabírá Dornova metoda na popularitě a organizují se zde i kurzy a školí se terapeuti.

Proč trpíme bolestmi páteře?

Důvodů nesprávného postavení a polohy jednotlivých obratlů může být mnoho. Nejčastějšími příčinami jsou různé fyzické obtíže, které mohly vzniknout jako dopad sportu nebo úrazu.

Obratle se přizpůsobí, což však vede k bolestem a nerovnováze, ale ik rozdílné délce dolních končetin nebo zkráceným svalům.

dornova metoda

Příčinou, která mezi odborníky není až tak často diskutována, jsou citové problémy člověka. Při aplikaci Dornovy metody se však uvolňují i ​​tato psychická zablokování.

Odborníci ji proto nazývají celostní metodou. Nezaměřuje se totiž jen na příznaky a symptomy potíží, ale snaží se adresovat i příčiny potíží a řešit jejich celistvě.

Princip funkčnosti

Dornova metoda se řadí mezi jemné druhy manuální terapie.

Při provádění této metody se klouby a obratle vyrovnávají do přirozené polohy. Uvádí se, že přesnost tohoto vrácení kloubů a obratlů do správné polohy je velmi vysoká, přičemž se bavíme doslova o milimetrech.

Zároveň se tímto úkonem zlepšuje tok energie, která pak může lépe proudit.

Tento výsledek se získává pomocí provedení volných a přirozených pohybů pacienta a pomocí aplikace adekvátního množství tlaku terapeuta.

DŮLEŽITÉ JE, ABY TERAPEUT NEPŘEKRAČOVAL PRÁH BOLESTI PACIENTA. POHYB NENÍ PROVEDENÝ TRHNUTÍM ANI ŽÁDNOU JINOU FORMOU PRUDKÉHO POHYBU.

Výsledkem je tak vysoká bezpečnost metody.

Metoda se opírá o prémii, že nesprávná poloha obratlů může být napravena pouze za použití jemného tlaku bez jakýchkoli nežádoucích nepříjemných vedlejších účinků.

Průběh Dornovy terapie

Průběh terapie podle Dorna probíhá v několika krocích.

Úvodním krokem je komplexní vyšetření, které je provedeno povětšinou při prvních dvou návštěvách terapeuta.

Následně probíhá vyšetření kloubů a páteře, tedy dvou hlavních domén Dornovy terapie.

Jak jsme již naznačili výše, napravování obratlů páteře se vždy provádí pomocí aktivního pohybu pacienta. Úkolem terapeuta je zjistit směr vychýlení.

Pacient pak pomocí volného kyvadlového pohybu rozhoupe protilehlou ruku a nohu. Jedná se o jednoduchý pohyb dopředu a dozadu.

Následně terapeut aplikací jemného protitlaku vynaloženého na konkrétní obratel vrací strukturu na přirozené místo.

Potom je třeba, aby terapeut příslušné místo jemným hlazením obou rukou stabilizoval.

Tento pohyb se provádí směrem ke končetinám nebo ke kostrči. Tímto úkonem se uvolní proudění energie a podporuje se hojení.

S Dornovou metodou se skvěle doplňuje tvz. Breussova masáž. Tímto způsobem lze umocnit léčbu a také uvolnit celé tělo.

Breussova masáž je vlastně jemnou formou akupresurní masáže.

Soustřeďuje se na práci s akupresurními body páteře, čímž se skvěle uvolňují plotýnky. V některých případech je výhodné použít Breussovu masáž ještě před samotnou aplikací Dornovy metody.

Doporučuje se to zejména pacientům s napjatým svalstvem, které je nejprve třeba uvolnit.

Vyvarujte se nachlazení

Tři dny po aplikování Dornovy metody se doporučuje vyvarovat se nachlazení ošetřovaných míst a nezatěžovat tato místa fyzickou námahou.

Během těchto 3 dnů se může bolest střídavě objevovat a mizet, ostatně však zmizí úplně.

Tyto 3 dny potřebuje organismus k nutné regeneraci a výměně informací o nové situaci v organismu.

Jak často používat Dornovu metodu

Frekvence používání Dornovy metody je velmi individuální. Někdy stačí dvě ošetření a dostaví se úleva. Jindy je třeba použít metodu vícekrát.

Jak optimálně se jeví ošetření jednou až dvakrát týdně. Když je problém obzvláště závažný, pak je někdy třeba léčit potíže i po dobu několika měsíců.

V takových případech je velmi důležitá spolupráce pacienta.

naprava zad

Vyžaduje se od něj každodenní provádění cviků Dornovy metody.

Ani každodenní cvičení však nic nezmůže, bude-li pacient pokračovat ve svých škodlivých návycích. Příkladem takového škodlivého návyku je křížení nohou vsedě, tedy noha přes nohu, jak mají ve zvyku sedět především ženy. Takových škodlivých návyků je mnoho a je třeba, aby byl s nimi pacient obeznámen.

Během léčby je velmi důležité dodržovat adekvátní pitný režim.

Terapií se totiž uvolňují různé nečistoty a různé formy usazenin (uložených v kloubech a pojivách) a ty jsou vyplavovány do krve. Pro důkladné vyloučení těchto škodlivin je třeba mít v systému dostatečné množství vody. Když je v těle dostatek vody, snáze se všechny jedy vylučují.

Orientační množství vody, kterou byste měli vypít je přibližně 0,03 l vynásobeno tělesnou hmotností.

Touto jednoduchou kalkulací obdržíte výsledné množství vody, které byste měli denně vypít.

Dornovu metodu může používat každý

Použití Dornové metody je možné na každého, kdo je alespoň poněkud mobilní. Pomocí ní lze vyrovnat statiku těla, a tím odstranit (nebo zlepšit stav) bolestí a potíží pohybového systému.

Mezi nejčastější problémy, které lze léčit Dornovou metodou patří:

 • potíže se zády (různé formy bolestí zad)
 • bolesti v oblasti beder
 • problémy s koleny
 • tenisový a golfový loket
 • skolióza
 • nestejná délka končetin (pouze pokud nejde o vrozený defekt)
 • potíže s čelistmi a polykáním

Dále se dá použít i při těchto obtížích:

 • bolesti hlavy
 • krátkozrakost
 • střevní potíže
 • křečové žíly
 • srdeční arytmie
 • poruchy koncentrace (zejména u dětí)
 • problémy se sluchem
 • časté závratě
 • necitlivé ruce (trnutí rukou)
 • žaludeční problémy

Dornova metoda by se neměla používat v případě akutních zánětů a v případě, je-li pacient v čerstvém pooperačním stádiu.

Rovněž se nedoporučuje ani při osteoporóze, kde je riziková zejména pokročilá osteoporóza.

Většinu potíží i vyrábíme sami

Většinu problémů si v průběhu života „vyrábíme“ sami. A to špatnými návyky, jako jsou nesprávné držení těla, sezení s nohou přes nohu, jednostranné sporty a činnosti.

Při všech těchto činnostech dochází k posunům obratlů, a tím i plotének a kloubů. Ty se pootočí do nesprávné polohy a svaly zafixují tuto novou pozici.

Je proto velmi důležité zbavit se svých škodlivých pohybových návyků a rozvíjet ty správné.

dornova metoda

Naše kostra a pohybový systém se obecně vytvářejí podle toho, jak trávíme většinu svého dne.

Asi si umíte představit, co dokáže nadělat obyčejné sezení. Jde o aktivitu (nebo spíše pasivitu), při které se naše páteř dostává do poměrně nezdravého postavení. Trpí zejména bederní a krční část páteře.

Samotné sezení by nedělalo problém, pokud bychom ho nebyli nuceni dělat několik hodin bez přestávky. Sedavá zaměstnání jsou pro naši páteř velmi nebezpečná.

Co dělat, abyste se tomu vyhnuli? Jednou z možností je právě Dornova metoda. Je však nadmíru důležité zařadit aktivní a prospěšné pohybové aktivity do celého svého života.

Naučte se správně sedět s nataženými zády, správně vstávat z postele, optimálně chodit i běžet.

Zvažte mírné modifikace nábytku, abyste si umožnili ve vašem prostoru volnější pohyb.

Neberte tyto věci na lehkou váhu a raději si dejte záležet na tom, abyste udržovali své klouby a svou páteř v optimálním zdraví až do vysokého věku.

4.2/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.