DomůSportMíčové sportyJak vybrat fotbalovou branku? Máme návod! (TOP 5)

Jak vybrat fotbalovou branku? Máme návod! (TOP 5)

Fotbal je sport, který je oblíbený mezi všemi věkovými kategoriemi v různých koutech světa. Své zalíbení v něm objeví dospělí, důchodci a v neposlední řadě děti. Každá pohybová aktivita má skvělý vliv na lidské zdraví a výjimkou není ani zmiňovaný fotbal. Co lze od fotbalu očekávat? V dnešním článku se dozvíte, jak vybrat jednu z nejdůležitějších součástí této hry. Přesně tak, je to fotbalová branka.

Nejlepší fotbalové branky – náš výběr

Jaký vliv má na lidský organismus?

 • upevňuje a posiluje zdraví kardiovaskulárního systému
 • snižuje množství tělesného tuku
 • zvyšuje výkonnost svalové soustavy
 • zvyšuje hustotu kostní hmoty a pomáhá zpomalit postup osteoporózy

Jaké jsou výhody pravidelného hraní fotbalu?

Výhody hraní fotbalu se neskrývají jen ve fyzických benefitech.

Fotbal do našich životů přináší také zábavu.

Naučí nás novým dovednostem a pro děti i dospělé je vhodný, protože:

 • učí děti pracovat v týmu a sdílet věci i pocity
 • učí a zlepšuje koordinaci
 • pomáhá zlepšovat koncentraci
 • poznávat množství nových a zajímavých lidí
 • zařadit pohybovou aktivitu do svého denního režimu
 • pomáhá upevnit důvěru ve své schopnosti

Více o výhodách hraní fotbalu vypovídá množství článků zaměřených na zdravotní i psychologické benefity.

V případě, že si chcete hru fotbalu užít vy i vaše děti, sáhněte po vhodných pomůckách.

Kvalitní kopačky, míč, brankářské rukavice a fotbalová branka, to jsou věci, které byste si v případě zájmu o hraní fotbalu měli určitě pořídit.

Chápeme, že orientovat se v rozsáhlé nabídce může být někdy tvrdý oříšek, proto vám v následujících řádcích poradíme, jak postupovat při výběru kvalitní fotbalové branky.

Proč si zakoupit fotbalovou branku?

Při pravidelném sportování se často motivujeme novými pomůckami a zařízením.

Pro děti může nová dětská fotbalová branka znamenat motivaci a její používání radost ze hry.

Pro dospělé zase může znamenat posunutí se z levelu začátečníka do levelu pokročilého. Možností je mnoho.

Pravidelným hraním fotbalu si budujete řadu sociálních dovedností, jako je například i schopnost efektivně pracovat v týmu.

Ať už jste amatérským hráčem fotbalu, nebo chcete hrát na vyšší úrovni, fotbalem snižujete míru svého fyzického i psychického stresu.

K čemu přihlížet při koupi fotbalové branky?

Je třeba zvážit několik důležitých aspektů. Nejdůležitější je zodpovědět si otázku, zda branku plánujete používat profesionálně, nebo bude sloužit jen ke zpříjemnění volných chvil.

Chcete koupit fotbalovou branku pro své děti?

Mějte na paměti, že fotbalové branky se mezi sebou odlišují:

 • použitým materiálem
 • rozměry
 • možností uchycení sítě

Použitý materiál  

Dnes se na výrobu fotbalových branek používají tři druhy materiálů.

Hliník, plast a nafukovací branky vyrobené z umělých polymerů představují trio, z něhož každý je vhodný pro výrobu jiného typu fotbalových branek.

Podívejme se na ně blíže.

 • Hliník vyniká vlastnostmi, jako jsou lehkost a odolnost. Odolný je nejen vůči mechanickému poškození, ale i vůči změnám počasí. Z toho důvodu se stal hlavním materiálem, z něhož se dnes vyrábějí fotbalové branky i pro profesionální ligu. Hliníkové fotbalové brance nevadí, pokud ji nebudete pravidelně schovávat, protože hliníku nehrozí zrezivění. Tyto branky se tak vyznačují dlouholetou výdrží.
 • Plast je ve většině případů určen pro děti, které s fotbalem teprve začínají. V případě plastu hovoříme o tvrzeném PVC (polyvinylchloridu), který je odolné vůči mechanickému poškození a zároveň lehký, takže se v jeho případě nemusíte obávat úrazů. Rozhodujete-li se mezi koupí plastové nebo hliníkové branky, v prospěch plastové může říkat její nižší cena. Na druhé straně plastová branka není odolná vůči nepřízni počasí tak jako hliníková. Mráz a UV záření způsobují křehnutí plastu a jeho následné a rychlé poškození a třepení.
 • Nafukovací branky vyrobené z odolných polymerů jsou oblíbené u úplných začátečníků nebo u malých dětí. Fotbal je zábavou a nafukovací branka ji rozhodně zpříjemní. Nafukovací branky jsou ve většině případů nízké, jednoduché na konstrukci a odolné v rámci mechanického poškození. Méně však již při vlivu vnějších vlivů.

Rozměry

 • Zápasové branky – vyznačují se rozměry 7,32 x 2,44 m
 • Tréninkové branky – mají stejné rozměry jako zápasové, ale navíc lze na nich objevit například terče umožňující trénování lepšího zaměření střel
 • Juniorské branky – jejich rozměry jsou 5 x 2 m
 • Branky na halový fotbal – jejich rozměry odpovídají 3 x 2 m
 • Branky pro rekreační fotbal a volnočasovou zábavu pro děti a dospělé – vyznačují se největší variabilitou rozměrů, které nejsou upraveny žádnými pravidly, takže můžete natrefit na jejich paletu.

Uchycení sítě

Výběr nové fotbalové branky ovlivňuje i bezpečnostní otázka.

Každý z produktů, po kterém sáhnete, by měl obsahovat bezpečnostní certifikát, který je klíčový zejména tehdy, kupujete-li produkt pro malé děti.

Děti mají často ve zvyku na branku lézt. Branka opatřená bezpečnostním certifikátem má však ztížené převrhnutí a na její stržení je zapotřebí mnohem větší síly.

Kromě bezpečnostního certifikátu se však zaměřte i na upevnění branky a sítě.

Síť je ve většině případů uchycena dvěma způsoby:

 • kovové háčky – jsou charakteristické pro profesionální produkty a vyznačují se vysokou odolností. Na druhé straně však nejsou vhodné pro malé děti, protože jejich hrany jsou ostré a děti se na ně mohou poranit. Pro profesionální produkt jsou díky svým vlastnostem ideálním řešením.
 • plastové háčky – bývají součástí profilu fotbalových branek pro děti a jsou zakotveny v rámu fotbalové branky. Jsou bezpečnější volbou a v jejich případě nehrozí žádné poranění.

Jaký je rozdíl mezi profesionálním modelem a modelem pro domácí použití?

První rozdíl se týká rozměrů. Rozměry na profesionálních modelech zápasových, tréninkových a juniorských fotbalových brankách jsou přesně určeny stanovami a neexistují v nich odchylky.

Modely pro domácí použití si s přesně stanovenými rozměry nelámou hlavu, a proto je možné narazit na řadu variant.

Profesionální model je vyroben z hliníku odolného vůči vlivům počasí, kolísající teplotě i fyzickému poškození.

Model fotbalové branky pro domácí použití je vyroben z tvrdého PVC nebo v případě nafukovacích fotbalových branek pro děti z umělých polymerových vláken. Cena profesionálního modelu fotbalové branky je kvůli použitému materiálu logicky vyšší. Na druhé straně však můžeme od hliníkové branky očekávat delší životnost a výdrž v bezvadném stavu i při častých trénincích.

Jak fotbalovou branku používat?

Modely fotbalových branek lze použít pro domácí i profesionální účely.

Pokud jste se rozhodli vsadit na koupi dětské fotbalové brány, před jejím použitím se ujistěte, že:

 • branka je zkonstruována podle návodu k použití a její konstrukce odpovídá modelu, který se nachází na schematickém nákresu v návodě k použití
 • branka stabilně a samostatně stojí a je pevná
 • žádné součástky nezůstaly mimo fotbalovou branku
 • dětská fotbalová brána je určena pouze pro domácí použití, nedoporučujeme ji používat při organizaci turnajů či jiných akcí (pro tento účel jsou vhodné profesionální modely)
 • děti nemají lézt na vrch branky (i když je branka opatřena bezpečnostním certifikátem, může dojít k jejímu zničení a poškození zdraví dětí)
 • pravidelně kontrolujte stabilitu fotbalové branky, jakož i rozsah poškození, která vznikají jejím pravidelným používáním
 • nezapomeňte si užít skvělou hru a psychické uvolnění, které hraní fotbalu umožňuje
4.4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.