DomůVýživaMatcha: mletý čaj s množstvím benefitů pro vaše zdraví

Matcha: mletý čaj s množstvím benefitů pro vaše zdraví

Rádi si dopřejete šálek zeleného čaje? Zkuste ji vyměnit za čaj matcha. Co to vlastně je? V podstatě jde také o druh zeleného čaje, který má však podobu zeleného prášku. Při přípravě klasického zeleného čaje, kde se listy jen louhují ve vodě, se ztrácí množství živin. Matcha prášek se v horké vodě celý rozpustí, vytvoří pěnivý nápoj a vám v sklenici zůstanou všechny prospěšné látky.

Nejlepší matcha – TOP 5

Matcha pochází z Japonska, kde je také součástí tradičního čajového obřadu. Její listy se pěstují na keřích ve stinném prostředí, díky čemuž se zvyšuje tvorba chlorofylu, který má za následek jejich jasně zelenou barvu.

Ručně sbírané listy se následně ve tmě melou žulovými kameny, pro co nejvyšší ochranu živin. Z tohoto prášku si můžete vytvořit chutný nápoj, který je znám po celém světě.

Pokud jste o matcha čaji ještě neslyšeli, v tomto článku vám představíme všechny jeho výhody.

Co obsahuje matcha prášek?

Bohaté zastoupení výživných látek v matcha čaji zajišťuje hlavně fakt, že listy se konzumují celé v práškové podobě.

Ve srovnání se zeleným čajem obsahuje jedna porce matcha čaje tolik účinných látek, jako přibližně 10 šálků běžného zeleného čaje.

Mezi prospěšné látky, které obsahuje matcha prášek patří:

 • Antioxidanty zvané katechiny – EGCG (epigalokatechin galát)
 • Aminokyseliny včetně teaninu
 • Polyfenoly
 • Bílkoviny
 • Vláknina
 • Vitamíny A, B, C a E
 • Železo
 • Vápník
 • Zinek
 • Draslík
 • Sodík
 • Selen

Obsah kofeinu v matcha prášku

Keře tohoto čajovníku jsou pěstovány ve stínu, takže čajové listy mají tendenci zachovávat si i docela slušné množství kofeinu.

Vyšší množství přijatého kofeinu má za následek i to, že pijete mletý čajový list a ne jen extrakci máčených listů.

Účinky kofeinu z matcha čaje jsou však ve srovnání s kávou do jisté míry odlišné.

Důvodem je rozdílný způsob uvolňování alkaloidů. Zatímco kofein v kávě začne působit rychle a silně, kofein po čaji začíná účinkovat později a jeho účinek trvá déle.

Důvody, proč pít matcha čaj

Matcha prášek není jen lepší náhražkou zeleného čaje. Ve skutečnosti můžeme říci, že jde o superpotravinu, která zprostředkovává našemu tělu množství benefitů.

Pojďte se blíže seznámit se zdravotními výhodami, které matcha čaj přináší.

Má vysoký obsah antioxidantů

Hned prvním důvodem, proč je vhodné zařadit do jídelníčku matcha čaj je jeho studií potvrzený vysoký obsah antioxidantů, konkrétně katechinů.

Antioxidanty jsou pro naše tělo důležité, neboť v organismu bojují proti nepříznivým účinkům oxidačních procesů.

Mohou nás ochránit před vznikem některých chronických onemocnění, jako je rakovina, mrtvice či různé srdeční choroby. Dokonce, umí zpomalit stárnutí buněk celého organismu.

Může pomoci v boji proti rakovině

Silný antioxidant EGCG, který je v prášku matcha obsažen ve velkém množství, se vyznačuje také silnými protirakovinnými vlastnostmi.

Ve srovnání s klasickým zeleným čajem je v matcha prášku odhadem až 137 násobně více katechinů.

Pomáhá udržovat zdravé srdce

Zmíněné katechiny přispívají také ke zdravému fungování kardiovaskulárního systému.

Jelikož choroby srdce patří celosvětově k hlavním příčinám úmrtí, může být pití nápoje z matchy formou prevence před srdečními chorobami.

Zlepšuje hladiny cholesterolu

LDL cholesterol se obecně považuje za „špatný“, neboť vede k hromadění cholesterolu v tepnách a tím zvyšuje riziko srdečních chorob. Výzkumná analýza dospěla k tomu, že konzumenti zeleného čaje mají často nižší hladiny LDL cholesterolu.

Samozřejmě celkový účinek závisí i na vyvážené stravě a zdravém životním stylu.

 

Matcha jako pomocník při stresu

Hlavní aminokyselina v matcha čaji s názvem Theanin vykazuje studiem potvrzenou účinnost ve snižování stresu. Účastníci, kteří konzumovali pravidelně matchu měli úzkost i stres na značně nižší úrovni.

Mezi další benefity patří fakt, že matcha vás nezbaví energie a neuspí, ale právě naopak. Kombinace kofeinu a teaninu přispívá k čisté a bdělé mysli i lepšímu soustředění.

Zatímco kofein pomáhá mozku soustředit se, teanin vám pomůže zůstat ve střehu.

Teanin se nachází také v zeleném čaji, většinou v množství 4 mg na jednu porci. V jedné porci matcha nápoje si zajistíte hned 20 mg teaninu.

Podporuje hubnutí

Když si všimnete jakéhokoli doplňku na hubnutí, je velká pravděpodobnost, že ve složení najdete i „extrakt ze zeleného čaje“.

Zelené čaje jsou velmi oblíbené mezi ženami právě pro jejich schopnost podpory hubnutí.

Zelený čaj pomáhá zvýšit energii, urychlit metabolismus a tím i spalování tuků. Samozřejmě, abyste mohli zhubnout, musíte vyvinout i určitou fyzickou aktivitu.

Podle studie pití matcha čaje vedle mírného cvičení nebo při rychlé chůzi výrazně zvyšuje spalování tuků.

Dokáže detoxikovat vaše tělo

Tím, že se matcha pěstuje ve stinném prostředí, se v rostlině zvyšuje tvorba chlorofylu.

Ten má za následek zářivou zelenou barvu a také přísun potřebných živin. Vysoké hladiny chlorofylu nemají pozitivní účinky jen pro samotnou rostlinu, ale také na náš organismus.

Obsahují totiž bohaté množství prospěšných látek. Všechny antioxidanty, polyfenoly i aminokyseliny dokáží regulovat náš metabolismus a čistit tělo zevnitř.

 

Podporuje zdravou pokožku i zuby

Čištění těla zevnitř zmíněné výše pomáhá i naší pokožce. Udržuje ji zdravou, zářivou a pružnou.

Kromě vnitřní očisty nám dokáže matcha pomoci i při čištění dásní. Pomáhá léčit záněty a zároveň potlačuje množení škodlivých bakterií.

Může zlepšit mužskou plodnost

Výzkumů prospěšných účinků matcha čaje je opravdu mnoho. Za zmínku stojí také výzkum mužů, kteří po pití čaje měli vyšší počet spermií.

Důležitou roli zde hraje velké množství polyfenolových antioxidantů, které tento zelený čaj obsahuje.

Ty působí proti sloučeninám, které by mohly napadat zdravé buňky. V konečném důsledku vám tak pití zeleného matcha čaje pomůže podpořit plodnost i zdravé těhotenství.

Konzumace matcha čaje

Matcha čaj je doporučeno pít nejdříve až hodinu po jídle. Vedle jídla se jeho užívání nedoporučuje hlavně kvůli kyselině šťavelové, známé tím, že snižuje vstřebatelnost minerálů a stopových prvků. Úplně vyhnout by se mu měly děti i těhotné a kojící ženy.

Americký národní institut zdraví nedoporučuje vypít více než 5 šálků denně. Jeden z výzkumů doporučuje konzumaci maximálně 4 g denně.

Účastníci studie, kteří konzumovali matcha čaj pravidelně v tomto množství potvrzují zlepšení v rychlosti pozornosti i paměti.

Doporučenou denní dávku si tak můžete rozdělit buď na dvakrát denně po 2 gramy nebo čtyřikrát denně po 1 gram matcha čaje.

Tady ale třeba dodat, že samotnou matchu nemusíte jen pít, stále více populární je přidat ji do slaných či sladkých receptů.

Matchu tak můžete přimíchat do polévek, omáček či do zmrzliny, pudinku i do koláčů.

Jak si připravit chutný matcha nápoj?

Rozhodli jste se sami vyzkoušet tento tradiční japonský matcha čaj? Přinášíme vám tip v podobě následujícího receptu.

Tradiční matcha nápoj začíná nasypáním 1 až 2 čajových lžiček prášku do šálku, což je cca 2 až 4 gramy.

Prášek před zaléváním ještě prosejte, abyste zabránili tvorbě bulků. Následně přiveďte vodu k varu. Když je voda vařící, nechte ji 2 až 3 minuty vychladnout. Potom nalijte malé množství vody do hrníčku a míchejte.

Postupně přidávejte zbylou vodu. Množství vody můžete upravit podle vámi požadované konzistence.

Na 2 čajové lžičky doporučujeme cca 60 ml vody, v případě silnějšího nápoje můžete nalít jen polovinu neboli 30 ml vody.

Preferujete-li spíše slabší nápoj, nasypte do hrníčku půl čajové lžičky, což je přibližně 1 gram a zalijte 90 až 120 ml vody.

Pro míchání čaje je nejvhodnější bambusová metlička, kterou naleznete ve specializovaném obchodě. Na šlehání si dejte záležet, je totiž nejdůležitějším bodem přípravy nápoje, jelikož právě tento proces vytváří správnou výslednou konzistenci čaje.

A jak zjistíte, že je nápoj hotový? Poznáme to podle jemné vrstvy pěny, která se vytvoří na povrchu.

Na co si dát pozor při koupi?

Není matcha jako matcha. Při koupi si dávejte pozor na kvalitu výrobku a nedejte se nalákat na levné a často nekvalitní formy.

Matcha prášek by měl mít jasně zelenou barvu, měl by být jemný a hladký.

Nekvalitní matcha je naopak žlutá a může být více zrnitá.

Abyste si byli jisti kvalitou výrobku, kupte ji od renomované a ověřené společnosti, která udává i informace, kdy a jak byl čaj zpracován a zabalen.

Jak správně skladovat matcha čaj?

Nezapomeňte ani na správné skladování. Nejlepší je nechat ji uzavřenou na chladném a tmavém místě, kde může zůstat čerstvá i několik měsíců. Jelikož se jedná o mletý čaj, vystavení vzduchu může měnit barvu a zhoršovat chuť výrobku.

Matcha čaj není jen obyčejný čaj

Pravý čaj matcha pochází z listů rostliny Camellia sinensis. Zelený čaj je mezi lidmi podle zdrojů znám už více než 1000 let. V Japonsku je dodnes součástí uctívaných čajových obřadů.

Četné studie o zeleném čaji odhalují množství vědecky podložených zdravotních benefitů. Ty se netýkají jen běžného zeleného čaje, ale zejména matcha čaje, který se vyrábí z celých listů.

Nejde jen o klasický zelený čaj. Její konzumací můžete výrazněji podpořit své zdraví.

Je bohatá na antioxidanty, může mít pozitivní účinky na náš kardiovaskulární systém, cholesterol, funkci mozku, hubnutí, detoxikaci i na snižování stresu. Kromě toho nezvyšuje hladinu inzulínu, je vždy bez GMO a je vhodná i při keto, paleo, vegetariánské či veganské stravě.

Matcha obsahuje vyšší dávku kofeinu, proto se při určitých kombinacích s léky pro jistotu poraďte o konzumaci s vaším lékařem či lékárníkem.

Máte již zkušenosti s pitím nebo konzumací matcha prášku? Pokud ano, budeme rádi, pokud se o ně podělíte v komentářích pod článkem.

4.5/5 - (8 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.