DomůFitnessPosilováníNejlepší nakládací činky: Cviky + (výhody)

Nejlepší nakládací činky: Cviky + (výhody)

Pokud nejste ve světě fitness úplný nováček, s nakládacími činkami se již setkáváte u většiny silových cviků. Tento druh posilovacího nářadí mají rádi sportovci a fitness nadšenci právě díky jejich praktičnosti.

Jelikož na trhu lze nalézt velmi širokou paletu nakládacích činek, je dobré mít před koupí jako takový rozhled, abyste si uměli vybrat ty nejvhodnější nakládací činky pro vaše využití.

Nejlepší nakládací činky

Nakládací činky jako základ silového tréninku

Když si pomyslíme na silový posilovací trénink a nebereme v úvahu cviky s vlastní váhou, určitě nám hned na mysl přijdou právě nakládací činky.

Gro jejich konstrukce sestává z ocelové tyče a koncových závitů.

Závity slouží k upevnění závaží (ve formě kotoučů) na čince, jehož prostřednictvím si umíte hmotnost činky libovolně upravovat.

Nakládací činky na trhu naleznete v různých velikostech, tvarech, hmotnostech či s rozličnými velikostmi závitů. Na ty je třeba myslet právě kvůli následné kompatibilitě s kotoučovými závažími.

Všechny tyto charakteristiky se u činek liší v závislosti na tom, na jaký cvik si činky kupujete.

Nejběžnějšími nakládacími činkami jsou jednoruční činky, větší zahnuté nakládací činky. EZ hřídelí pro obouruční použití, vzpěračské rovné nakládací činky, jakož i těžší obouruční olympijské tyče.

Jak správně používat nakládací činky a nezranit se

Než se rozhodnete cvičit s nakládacími činkami, případně si chcete činky pořídit do domácího fitka, ujistěte se, že znáte správnou techniku a své vlastní limity.

Doporučujeme držet se těchto dvou základních pravidel:

  • Správná technika při cvičení
  • Výběr adekvátní váhy

Zaměřte se na to, aby váš úchop činky byl co nejpevnější. Během samotného cvičení se snažte intenzitu cviku přesouvat výhradně na svalové partie, které cíleně procvičujete.

Cviky provádějte v co nejizolovanější možné formě ve vztahu k dané svalové partii a vyhýbejte se kývavým pohybům, abyste zamezili zranění.

Rozlišujte také zátěž napříč různými částmi těla.

Mějte na zřeteli, že při cviku s jednoručními nakládacími činkami je přirozené použít výrazně menší váhy, než při posilování nohou či prsních svalů s obouručními činkami.

Co všechno můžu s nakládacími činkami posilovat?

Činky slouží jako velmi univerzální nástroj k procvičení prakticky každé svalové partie našeho těla.

V případě jednoručních činek je nejčastější posilování rukou (předloktí, bicepsů, tricepsů), jakož i prsních svalů a ramen za pomoci lavičky.

Cviky na hrudník, záda a břicho za pomoci nakládacích činek patří obecně mezi optimální způsob posílení hlavních svalových partií vašeho těla. To má pozitivní vliv na lepší držení těla a celkovou sílu.

Při procvičování každé svalové partie máte k dispozici několik úchopů a techniky, které vám poskytnou odizolovat sval a procvičit všechny jejich části.

 

Výhody nakládacích činek

Posilovací nakládací činky kromě své všestrannosti poskytují řadu výhod. Cenově jsou oproti masivním posilovacím strojům několikanásobně levnější.

Ve srovnání s cviky výhradně s vlastní váhou poskytují možnost důkladnějšího a cílenějšího procvičení svalových partií.

Cviky za pomoci jednoručních a obouručních nakládacích činek pro vaše tělo zahrnují:

  • Obecně zlepšení kondice a síly
  • Redukce tělesné hmotnosti
  • Zvýšení mobility a flexibility kloubů a potencionálně ztuhlého svalstva
  • Zlepšení držení těla při běžné činnosti a chůzi (postoj těla)
  • Prevence různých chronických zdravotních komplikací

NEJVHODNĚJŠÍ TYPY NAKLÁDACÍCH ČINEK

Jako dvojice nejpraktičtějších a nejuniverzálnějších druhů nakládacích činek, se kterými nebudete mít žádný problém procvičit každou svalovou partii na vašem těle, je zejména:

  • Sada jednoručních činek se závažími (pestrý výběr nejrůznějších dostupných modelů na českém trhu naleznete na tomto odkazu)
  • Nakládací činky STRONG 57kg (pestrý výběr nejrůznějších dostupných modelů na českém trhu naleznete na tomto odkazu)

V případě, že si zařizujete domácí fitko, určitě nezapomeňte ani na doplňková závaží, stojan na obouruční činky, či posilovací lavičku.

Cviky s činkami jsou skvělým nástrojem jak se dostat do formy

Posilování s nakládacími činkami je skvělý způsob jak nabrat sílu, dostat se do formy a zvýšit si celkově svou kondici.

Velkou výhodou je nezpochybnitelná flexibilita, jelikož na trhu se můžete dostat ke činkám nejrůznějších tvarů a hmotností.

Pro začátek je důležité začít s menší váhou, která vám nezpůsobuje výrazné potíže a postupně ji zvyšovat, abyste předešli zraněním. Stejně důležitým aspektem je také správná technika cvičení.

Kromě toho, že s nakládacími činkami se můžete setkat v každém patřičně vybaveném fitku, základní set nakládacích činek si můžete pořídit i domů. To se může jevit jako ideální možnost pro lidi, kterým přeplněné fitness centra nevyhovují z jakéhokoli důvodu a preferují cvičit doma.

4.5/5 - (10 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.