DomůMagazínPotravinová pyramida - Co to je? + Všechny potřebné info zde!

Potravinová pyramida – Co to je? + Všechny potřebné info zde!

Jsme to, co jíme. Fráze, která sice může znít jako klišé, ale přesto je v ní velký kus pravdy.

V dnešní době to přitom platí dvakrát. Jsme totiž zahlceni množstvím informací všeho druhu, a proto je někdy velmi náročné zjistit, co je vlastně pravda.

Odborníci a výživní poradci se dlouho snažili najít jednoduché řešení, které by jednou provždy odpovídalo na všechny otázky ohledně zdravé výživy.

Vymysleli proto takzvanou potravinovou pyramidu, která vám v jednoduchosti vysvětlí, jaké potraviny by se měly nacházet ve vašem jídelníčku.

Také vám pomůže zorientovat se v tom, co je pro vaše tělo prospěšné a čemuž se raději vyhnout.

Co je potravinová pyramida?

Potravinová pyramida je ve skutečnosti vizuální vyjádření jednotlivých složek potravy podle jejich obsahu živin a množství, v jakém by se měly tyto potraviny konzumovat.

Vůbec první potravinová pyramida byla představena v roce 1974 ve Švédsku.

Stáli za ní vědci a výživní poradci, kteří ji představili jako jednoduchou a praktickou příručku při zdravém stravování.

Jak čas ubíhal, vytvořilo se několik dalších variant potravinové pyramidy.

Důležitý základ však zůstal stále totožný a nezměněný.

Víte o tom, že své vlastní potravinové pyramidy má dokonce i každý stát? Vycházejí z nutričních informací o obyvatelích a také z dostupných potravinových zdrojů.

Potravinová pyramida by však rozhodně neměla sloužit jako zaručený návod na sestavení potravinového jídelníčku, protože stravovací návyky obyvatelstva se časem mění.

Každou potravinovou pyramidu berte jen jako základní doporučení pro zdravou výživu. Dodržováním potravinové pyramidy se vám však určitě podaří i něco zhubnout.

Stará a nová potravinová pyramida

Zmiňovali jsme, že existuje několik druhů potravinových pyramid.

Takovým základním rozdělením je však potravinová pyramida vytvořená Ministerstvem zdravotnictví Slovenské republiky v roce 2005, kterou sestavovali zejména odborní lékaři a vědci.

Tato potravinová pyramida se skládá ze čtyř pater, přičemž každé patro je umístěno podle obsahu daných živin v potravinách.

Potraviny, které jsou umístěny v základní části pyramidy, by měly být konzumovány nejčastěji. Naopak ty, které jsou umístěny na špici, by bylo ideální konzumovat jen jednou za čas, protože obsahují jen malé množství živin.

potravinová pyramida co to je

Základna staré pyramidy

Základ nebo lépe řečeno první patro této starší potravinové pyramidy, tvoří zejména obiloviny, pečivo, těstoviny či rýže.

Tyto potraviny by tak měly tvořit základ vašeho jídelníčku, a je třeba říci, že zcela zaslouženě.

Pečivo, těstoviny nebo rýže poskytují totiž řadu minerálních látek prospěšných pro naše tělo.

Také obsahují množství škrobu a vlákniny, tedy látek, které jsou pro nás velmi důležité a prospěšné. Snižují totiž hladinu cholesterolu a pomáhají při stabilizování hodnot cukru v našem těle.

Lékaři při základě potravinové pyramidy doporučují, vyhnout se bílému pečivu a raději dát přednost celozrnnému, které je pro nás mnohem prospěšnější.

Celozrnné pečivo je totiž šetrněji zpracováváno, a tak v sobě uchovává mnohem více zdraví prospěšných vitamínů a minerálních látek.

Doporučuje se, aby potraviny tvořící první patro pyramidy byly ve vašem jídelníčku zařazovány při každém chodu.

Druhé patro pyramidy

Druhé patro potravinové pyramidy tvoří zejména ovoce a zelenina.

Někteří z nás na tento typ potravin nedají dopustit, jiní se do jejich konzumace musí nutit. Pravdou však je, že ať už ovoce nebo zelenina, obě tyto složky dodávají našemu tělu obrovské množství vitamínů.

Konzumaci těchto typů jídel bychom proto určitě neměli vynechávat.

Například ovoce obsahuje velké množství vitamínů a minerálních látek, které prospívají správnému fungování našeho organismu. Pomáhá při snižování hladiny cholesterolu a také je skvělou prevencí před řadou dalších onemocnění.

zelenina

Důležitou informací při ovoci je fakt, že by se mělo konzumovat vždy čerstvé a umyté. Čerstvé ovoce totiž obsahuje největší množství těchto přidaných látek.

Zelenina obsahuje také velké množství zdraví prospěšných látek. Je skvělým zdrojem vlákniny či jiných látek pomáhajícím např. při kardiovaskulárních onemocněních.

V potravinové pyramidě jsou do druhého patra začleněny i velmi oblíbené brambory. Zejména na Slovensku bychom si náš jídelníček bez brambor nedokázali představit, co je jen dobře.

Tato potravina je totiž velkým zdrojem antioxidantů či vitamínu C.

Třetí patro potravinové pyramidy

Třetí patro potravinové pyramidy tvoří potraviny, které nám přinášejí velkou výživovou hodnotu. Patří sem zejména mléčné výrobky, luštěniny, vejce, ryby či masné výrobky.

Zejména maso v našich jídelníčcích hraje velmi důležitou roli. Je totiž zdrojem kvalitních bílkovin, které jsou důležité pro optimální a zdravé fungování našeho organismu.

maso potravinová pyramida

U masa existuje několik variant této potraviny. Některé z nich jsou vhodnější než ty druhé. Potravinová pyramida doporučuje konzumovat raději hubenější maso, jako například kuřecí.

Mléčné výrobky jsou bohaté na různé vitamíny, jako například vitamín A nebo D.

Kromě vitamínů obsahují množství vápníku či lehce stravitelných bílkovin.

Vysoký obsah bílkovin mají také luštěniny, které jsou kromě bílkovin bohaté také na minerální látky či vlákninu.

Bohaté na vlákninu, podobně jako všechny potraviny z této skupiny, jsou i vejce. Ty ovšem kromě toho nabízejí kvalitní bílkoviny či různé minerální látky.

Posledním druhem potraviny, který se nachází v této skupině, jsou ryby.

Konzumace ryb vám kromě bílkovin zajistí přísun jódu či vitamínů A nebo D. Ryby jsou zdrojem i nenasycených mastných kyselin, které fungují jako skvělá prevence před srdečními onemocněními.

Čtvrté patro potravinové pyramidy

Přicházíme na vrchol celé pyramidy, kde se nacházejí potraviny, které máme rádi všichni. Jejich přehnaná kombinace nám však může způsobit několik problémů.

Na vrchu pyramidy se totiž nacházejí potraviny obsahující cukr a tuky.

O cukru se často mluví také jako o bílém zabijákovi. Častou konzumací potravin obsahujících tuto složku potravin se může toto tvrzení stát opravdu pravdou.

Cukry nebo jinak řečeno sacharidy, obsahují zejména různé koláčky, sladkosti, čokoláda a jiné.

Jejich množství v našem jídelníčku by mělo být jen minimální a konzumace by měla být spíše sporadická než pravidelná.

horká čokoláda potravinová pyramida

Podobně jako cukry jsou na tom i tuky.

Tuky jsou pro tělo velmi potřebnou a prospěšnou látkou. Problém však nastává při nadměrné konzumaci jídel obsahujících přebytečné množství tuků.

Proto je třeba přísun obou zmíněných látek držet v normě. Pokud se vám to povede, tak i cukry i tuky budou pro vaše tělo velmi prospěšné.

Nová potravinová pyramida

Novou, nebo lépe řečeno aktualizovanou potravinovou pyramidu, vytvořilo Fórum zdraví a zdravé výživy. Představena byla v roce 2013 a oproti té staré přišla s určitými změnami.

Podobně jako předešlá pyramida, i tato má čtyři patra.

Jejím základem jsou však kromě celozrnných obilovin také zelenina či luštěniny. V druhém patře můžete najít rýži, různé oleje či ryby.

Třetí patro v sobě skrývá maso, alkohol, bílé pečivo či vejce. Na samotném vrcholu potravinové pyramidy se podobně, jako u té předešlé, nacházejí cukroví, slazené nápoje, ale i uzeniny bohaté na tuky.

Dalším rozdílem této potravinové pyramidy je fakt, že je rozdělena na dvě poloviny. První polovina potravin z každého patra je více doporučená než ta druhá polovina.

Potravinová pyramida vytvořená organizací Fórum zdraví je tak pravděpodobně komplexnějším doporučením zdravé výživy než ta předchozí.

Kromě toho odborníci z této organizace doporučují dodržovat pravidelný pitný režim, a to nejméně 2 litry čisté vody denně.

Také přizvukují zvýšit podíl zeleniny ve vašem jídelníčku.

Potravinová pyramida a realita

Jedna věc jsou doporučení, která nám dávají lékaři či různí odborníci na zdravou výživu ve formě potravinové pyramidy a druhá věc je skutečná realita, která se často na kilometry vzdaluje těmto doporučením.

Zkuste se tak i vy podívat na svůj jídelníček a porovnat si ho s potravinovou pyramidou.

Pokud se vám tyto rozdíly podaří odstranit nebo zmenšit, jste na dobré cestě ke zdravé výživě a zdravému tělu.

Základem zdravého životního stylu je pohyb

Říká se, že při hubnutí tvoří zdravá strava 80% úspěchu. Toto tvrzení sice může být pravdivé, ale není třeba zapomínat, že i pravidelný pohyb je při zdravém životním stylu velmi důležitý.

jak zhubnout běh na páse

Úplně se vzdát všech věcí, které máme rádi, je totiž pro většinu z nás skoro nemožné. Alespoň částečně se to však dá kompenzovat pravidelným pohybem, který vám pomůže s výdejem přebytečných látek.

Věříme, že informace, které jste se dočetli, byly pro vás prospěšné a začnete dodržovat principy, které doporučuje potravinová pyramida.

Věřte, že lepší rozhodnutí pro své tělo a organismus nemůžete učinit.

4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.