DomůVýživaŘecký jogurt - Proč je tak oblíbený ve fitness? (ODPOVĚĎ)

Řecký jogurt – Proč je tak oblíbený ve fitness? (ODPOVĚĎ)

Řecký jogurt je velmi oblíbený mléčný výrobek, který je bohatý na bílkoviny a snadno se konzumuje kdykoli během dne. Můžete si ho vychutnat s čerstvým ovocem při snídani, jako základ smoothie na odpolední svačinu nebo ve slaném stavu na večeři místo majonézy nebo zakysané smetany. Dá se říci, že možnosti konzumace jsou nekonečné. Nejlepší řecké jogurty jsou chutné, vyrobeny z organického mléka a bez přidaného cukru. Pojďme se podívat na to, proč je tento pokrm tak oblíbený ve světě fitness.

Co je řecký jogurt?

Řecký jogurt je více pasírován než běžný jogurt, díky čemuž je hustší a krémovější. Jelikož výrobci odstraňují z jogurtu více syrovátky, která je tekutou složkou mléka, zůstane vám výsledný produkt s hustší texturou.

…obsahuje až dvojnásobné množství bílkovin v porovnání s běžným jogurtem.

Vzhledem k hustší koncentraci má tento jogurt obecně až dvojnásobné množství bílkovin v porovnání s běžným jogurtem. Díky tomu je o něco nutričně bohatší, což znamená, že vám pomůže zůstat déle sytý.

Tento jogurt má také nižší obsah cukru a nižší obsah laktózy než tradiční jogurt.

řecký jogurt akce

Řecký jogurt a jeho hlavní výhody

1. Podporuje zdraví kostí

Řecký jogurt obsahuje značné množství vápníku, který je důležitý pro zdravé kosti. Jeho jedení může podpořit zdraví kostí, jelikož je bohatý na vápník a bílkoviny.

Vápník podporuje zdraví kostí a může snížit riziko vzniku osteoporózy, degenerativního onemocnění kostí. Vápník je nejběžnějším minerálem ve vašem těle a většina z něj je ve vaší kostře.

Dostatek vápníku pomáhá předcházet osteoporóze tím, že udržuje vaše kosti hustší a méně náchylné k lámání. Konzumace dostatečného množství bílkovin je také životně důležitá pro zdraví kostí.

2. Nasytí a zažene hlad

Řecký jogurt je bohatý na bílkoviny, takže vám může pomoci cítit se déle sytý.

Jedna studie zjistila, že zvýšený příjem bílkovin ve stravě vede lidi k tomu, že celkově konzumují méně kalorií, což přispívá k rychlejší ztrátě hmotnosti (zdroj).

řecký jogurt akce lidl

3. Je prospěšný pro váš metabolismus

Výzkum naznačuje, že konzumace stravy s vysokým obsahem bílkovin může zvýšit počet kalorií, které člověk spálí za den. Nejlepší je do každého jídla zařadit nějaký druh proteinu.

Jíst řecký jogurt jako součást vyvážené stravy, která obsahuje dostatek bílkovin, vlákniny, sacharidů a zdravých tuků, může pomoci při hubnutí a nastartovat metabolismus.

4. Podporuje duševní zdraví

Studie naznačují, že konzumace jogurtů s obsahem probiotik může být prospěšná pro duševní zdraví člověka.

Studie z roku 2016 zjistila, že lidé, kteří jedli 100 gramů probiotického jogurtu denně nebo denně užívali probiotika, pociťovali méně stresu, deprese a úzkosti než ti, kteří je neužívali.

bílý jogurt

Toto je pravděpodobně způsobeno vztahem mezi zažívacím traktem a mozkem. Střeva mají schopnost vytvářet neurotransmitery, jako je například serotonin a dopamin.

5. Pomáhá budovat svalovou hmotu

Potraviny bohaté na bílkoviny, jako je řecký jogurt, skyr nebo tvaroh mohou pomoci při budování svalů. Studie zjistily, že dieta s vysokým obsahem bílkovin může zvýšit svalovou hmotu u lidí, kteří trénují silový trénink.

6. Může snížit vznik rizika cukrovky 2. typu

Řecký jogurt může snížit riziko diabetu 2. typu. To je stav, který ovlivňuje to, jak tělo zpracovává cukr.

Nedávná analýza jedenácti studií ukázala, že pravidelná konzumace jogurtu může snížit riziko diabetu 2. typu až o 14 %.

V další studii z roku 2015 také výzkumníci spojili konzumaci většího množství jogurtu se sníženým rizikem vzniku cukrovky 2. typu.

Jak vybrat ten nejlepší řecký jogurt?

Obsah cukru

Při výběru řeckého jogurtu vždy sledujte výživové údaje. Některé výrobky totiž obsahují příliš mnoho přidaného cukru.

Je důležité poznamenat, že klasický neslazený řecký jogurt obsahuje několik gramů přírodního mléčného cukru, který se nazývá laktóza.

Při koupi se zaměřte na výběr jogurtu, který obsahuje méně než 10 gramů cukru na 100 g.

řecký jogurt milko

Chuť

Většina ochucených řeckých jogurtů obsahuje příliš velké množství cukru. Pokud máte chuť na sladký řecký jogurt, doporučujeme pořídit si čistý řecký jogurt a ochutit si ho medem nebo javorovým sirupem.

Použít můžete také čerstvé nebo mražené ovoce, ořechy, rozinky, semínka nebo skořici.

Závěr

Konzumace řeckého jogurt může být prospěšná pro vaše zdraví a pomoci vám dosáhnout vašich cílů. Pokud netrpíte laktózovou intolerancí rozhodně doporučujeme tuto potravinu zařadit do vašeho jídelníčku.

Hlavní výhodou je, že tento jogurt můžete konzumovat různými způsoby. Je proto jen na vás, který způsob si vyberete.

4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.