DomůMagazín7 tipů, jak na správné držení těla při chůzi

7 tipů, jak na správné držení těla při chůzi

Dobrý postoj je důležitým faktorem pro pohodlnou a snadnou chůzi. Správné držení těla při chůzi vám usnadní dýchání a rychlost chůze. Pokud při chůzi pociťujete bolest, první věc, kterou byste měli zkontrolovat, je vaše držení těla a to, v jaké poloze máte hlavu a ramena.

Jako bonus, díky správnému držení těla budete působit vyšší, sebevědomější a více fit. Jedná se o okamžité zlepšení, které je zdarma. Stačí trocha praxe a všímavosti. Zlepšení a udržování správného držení těla vám přijde vhod, ať už plánujete delší procházky venku nebo chcete chodit na běžícím pásu.

7 kroků ke správnému držení těla při chůzi

Předtím, než se vypravíte na procházku, zkontrolujte své držení těla. Před chůzí se dejte do správné polohy. Během prvních minut chůze se snažte soustředit na svůj postoj. Pomůže vám to užít si chůzi o něco víc.

Tím to ale nekončí. Během celého trvání chůze pravidelně kontrolujte své držení těla. Dávejte si pozor a ujistěte se, že provádíte potřebné kroky k dosažení správného držení těla, dokud si na to nezvyknete.

Dejte si strečink

Před procházkou si dopřejte lehký strečink.

Tyto cviky pro správné držení těla vám mohou pomoci stát vzpřímeně a nehrbit se. Budete-li na to myslet, pomůže to udržet si správné držení těla po celou procházku.

Stůjte rovně a vzpřímeně

Přesně tak! Toto je velmi jednoduchá ale účinná pomůcka pro správné držení těla. Představte si, že jste vysoký a rovný, jako strom. Nehrbte se ani neprohýbejte záda.

Nenaklánějte se dopředu ani dozadu

Naklánění zatěžuje zádové svaly při chůzi. Naklánění byste se měli vyhnout za všech okolností s výjimkou toho, když kráčíte do kopce.

Při chůzi do kopce je v pořádku mírně se naklonit dopředu (nikdy ne dozadu).

Při chůzi z kopce se můžete také mírně předklonit nebo udržovat rovná záda. V obou situacích se chcete vyhnout záklonu nebo přílišnému předklonu, abyste neztratili rovnováhu.

Dívejte se před sebe a držte bradu nahoru

Vyhněte se pohledu dolů. Dívat byste se měli přibližně 5 metrů před sebe. Tímto způsobem uvidíte všechno před sebou + budete mít dobré periferní vidění.

Sníží se tím napětí na krku a zádech. Správná poloha brady vám také umožní dívat se spíše dopředu a ne dolů.

Mějte uvolněná ramena

Pokrčte rameny a nechte ramena klesnout a uvolněte se.

Uvolnění ramen pomůže uvolnit napětí. Ramena v této poloze vám umožní přirozeně se hýbat během chůze. Během chůze to vždy jednou za čas zkontrolujte, abyste se ujistili, že máte uvolněná ramena.

Držte pevný střed těla

Svaly středu těla vám mohou pomoci udržet si správné držení těla a odolávat hrbení se.

Jak na to? Jednoduše mírně stáhněte žaludek. Ne příliš, abyste stále mohli volně dýchat. Může vám to pomoci udržet si správné držení těla při chůzi.

Udržujte pánev v neutrální poloze

Ujistěte se, že se vaše boky během chůze nenaklánějí dopředu nebo dozadu. Procvičte si vystrčení hýždí, zastrčení a poté najděte vyvážený střed.

Střed je přesně ta neutrální poloha, kterou si chcete udržet. To vám zabrání přehnaně ohýbat záda.

Pozice chůze na běžícím pásu

Pozice při chůzi na běžícím pásu se příliš neliší od klasické chůze.

Je jasné, že se na běžícím pásu nebudete dívat 5 metrů před sebe, ale pořád byste se měli dívat spíše dopředu než dolů.

Všechny ostatní zásady správného držení těla při chůzi stále platí.

Častou chybou při chůzi na běžeckých pásech je tendence držet se madla.

Uchopení rukojetí může vychýlit vaše držení těla a bránit vám v budování lepší rovnováhy. Pokud cítíte potřebu chytit se, měli byste snížit rychlost nebo sklon, dokud nezvládnete chůzi bez další podpory.

Jak mobily způsobují problémy s držením těla

Během chůze odolejte nutkání podívat se do telefonu, jinak se budete dívat dolů a ztratíte správné držení těla.

Pokaždé, když se podíváte dolů do telefonu, nezapomeňte se dát znovu do správné vzpřímené polohy. V opačném případě budete mít znovu nesprávný postoj, aniž byste si to uvědomovali.

Ideální způsob, jak se vyhnout dívání do telefonu během chůze nebo tréninku je pořídit si sluchátka na sport s bluetooth.

Pomocí takových sluchátek můžete pohodlně přijímat hovory a dokonce i ovládat telefon hlasem.

Kontrolujte své držení těla během chůze

Poté, co se dáte do správné vzpřímené polohy, byste ji měli během procházky několikrát zkontrolovat.

Je pravděpodobné, že se vám po nějaké době zhorší postoj.

Pokaždé, když se během chůze zastavíte, například když čekáte na přechodu, zkontrolujte své držení těla. Na běžícím pásu můžete zkontrolovat své držení těla například při tom, jak se budete chtít napít vody.

Pokud zjistíte, že se při chůzi pravidelně opakuje stejný problém s držením těla, zaměřte se konkrétně na něj. Možná si budete dát větší pozor například na udržování uvolněných ramen. Nebo se vám může stát, že budete mít často sklopenou bradu.

S dostatečnou pozorností se můžete zbavit těchto návyků špatného držení těla.

Pravidelné kontroly držení těla, ať už se jen projíždíte nebo chodíte na běžeckém pásu, vám mohou časem pomoci naučit se lepší držení těla.

Brzy se z toho stane dobrý zvyk. To je přesně to, co chcete.

I když je důležité pravidelně kontrolovat držení těla, snažte se nesoustřeďovat se přehnaně na svůj postoj. To může negatině ovlivnit vaši chůzi.

Máte-li pocit, že se až příliš snažíte mít správné držení těla, uvolněte se. Jen se pravidelně kontrolujte a nakonec se dobré držení těla stane samozřejmostí.

Výhody správné pozice při chůzi

Díky správnému držení těla budete vypadat vyšší a cítit se sebevědoměji, ale to není všechno.

Správné držení těla při chůzi může pomoci:

  • zlepšit rychlost chůze, vzdálenost a krok
  • zvýšit hladinu energie
  • usnadnit dýchání
  • zabránit bolestem zad a kyčlí
  • podpořit lepší rovnováhu a stabilitu
  • snížit riziko zranění a pádu
  • posílit svaly vrchu těla, nohou a hýždí

Často kladené dotazy

Jak mohu zlepšit držení těla při chůzi?

Postavte se zpříma, minimalizujte naklánění se dopředu nebo dozadu, bradu držte rovnoběžně se zemí a oči dopředu, uvolněte ramena a zapojte střed těla.

Kontrolujte své držení těla před procházkou a během ní, dokud se správné držení těla nestane zvykem.

Měl bych při chůzi do kopce používat předkloněný postoj?

Při chůzi do kopce se můžete mírně předklonit, ale nepředklánějte se a nenaklánějte se příliš dopředu.

Jak sezení ovlivňuje držení těla při chůzi?

Dlouhé sezení oslabuje krční a zádové svaly a snižuje pohyblivost páteře, což ztěžuje udržování správné polohy při chůzi.

Závěr

Správné držení těla během chůze má mnoho výhod. Dokáže snížit zbytečný stres a namáhání vašich svalů a kloubů, předcházet bolestem zad a svalů, snížit riziko zranění a mnoho dalšího.

Chůze se správným držením těla není náročná, ale může vyžadovat určitou praxi. Některé klíčové tipy zahrnují vzpřímený postoj, držení brady vzhůru, uvolněná ramena a záda a zpevněný střed těla.

Pokud jste v našem článku nenašli řešení vašeho problému a stále máte problém se správným držením těla, určitě si promluvte se svým fyzioterapeutem o způsobech, jak zlepšit techniku chůze. Ten vám buď ukáže správnou techniku nebo vám doporučí vyrovnávač páteře.

4.9/5 - (7 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.