DomůMagazínJak začít den aktivně? Zkuste procházku!

Jak začít den aktivně? Zkuste procházku!

Chcete být zdravější? Je to jednoduché, stačí se procházet! Začněte den aktivně krátkou nebo dlouhou procházkou. Chůze má milion zdravotních výhod. Bohužel, pro mnohé lidi je běhání příliš obtížné a mnoho lidem dokonce chybí motivace. Jednoduchou a efektivní alternativou je procházka. Zeleň kolem je pastvou pro oči a pravidelné procházky v přírodě mají nespočet benefitů pro zdravější životní styl. Ptáte se, jaké benefity to jsou? Čtěte dál!

1. Zlepší náladu

Ranní chůze má také fyziologické výhody.

Procházka může pomoci:

  • zlepšit zdraví
  • zlepšit náladu
  • snížit úzkost
  • zmírnit příznaky deprese
  • snížit stres
  • potlačit únavu

Chcete-li čerpat tyto benefity a dosáhnout nejlepších výsledků, zkuste se procházet 20 až 30 minut denně alespoň 5 dní v týdnu.

2. Dodá vám energii

Začít den procházkou vám může dodat více energie do dne. Pokud se procházíte v přírodě, platí to dvojnásob.

Studie ukazují, že dospělí, kteří se v přírodě procházeli 20 minut, měli více energie než ti, kteří se procházeli 20 minut uvnitř.

Malá studie provedená na 18 ženách, které měly pocit ospalosti, zjistila, že 10 minut chůze po schodech jim dodalo více energie než šálek kávy.

Když budete příště potřebovat ranní dávku energie nebo se budete cítit příliš unavení, dejte si procházku hned po probuzení. Uvidíte!

3. Může vám pomoci zhubnout

Ranní chůze vám může pomoci splnit vaše cíle v oblasti shození přebytečných kilogramů. Je to ideální forma zdravého hubnutí!

Chůze mírným tempem po dobu 30 minut může spálit až 150 kalorií. V kombinaci se zdravou stravou a silovým tréninkem je více než jisté, že zhubnete.

4. Zůstanete zdravý

Chůze nabízí řadu výhod pro vaše zdraví, včetně posílení imunity, jakož i prevence při zvládání různých zdravotních problémů.

Studie ukazují, že 30 minutová chůze denně může snížit riziko srdečních chorob o 19 procent. Máte-li cukrovku, chůze může také pomoci snížit hladinu cukru v krvi.

Procházka může dokonce pomoci prodloužit váš život a snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

5. Posílí svaly

Chůze může pomoci posílit svaly nohou. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete chodit mírným až rychlým tempem.

Přidejte několikrát týdně cvičení na posilování nohou, jako jsou bulharské dřepy a výpady, abyste zvýšili svalový tonus.

Pokuste se změnit svou rutinu a víc se hýbat. Zkuste například místo výtahu používat schody nebo chodit na běžícím pásu s nastaveným stoupáním.

6. Cvičení vyřídíte hned ráno

Jednou z výhod ranní procházky je, že vyřídíte svoji denní dávku pohybu hned ráno.

Stihnete to ještě dříve, než vás rozhodí jiné rodinné, pracovní nebo školní povinnosti.

Zkuste si dát 30 minutovou procházku 5 dní v týdnu a uvidíte, že benefity procházky pocítíte ihned.

7. Zlepšuje duševní zdraví

Ranní procházka může pomoci zlepšit vaše duševní zdraví a schopnost soustředit se během dne.

Nedávná studie zjistila, že mezi staršími dospělými ti, kteří začali své dny ranní procházkou, zlepšili své kognitivní funkce ve srovnání s těmi, kteří se neprocházeli.

Chůze vám také může pomoci přijít na kreativnější myšlenky. Výzkum ukazuje, že chůze zlepšuje tok myšlenek a podporuje nové nápady. To platí hlavně při procházkách na čerstvém vzduchu.

8. Zlepší spánek

Chůze vám může v noci pomoci lépe spát. Malá studie z roku 2017 pozorovala dospělé ve věku 55 až 65 let, kteří měli problémy s usínáním v noci nebo trpěli mírnou nespavostí.

Ti, kdo cvičili ráno a ne večer, měli lepší kvalitu spánku. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, proč může být cvičení ráno lepší pro spánek než cvičení večer (zdroj).

9. Vyhnete se horku

Jednou z výhod ranní procházky v létě je, že se stihnete projít dříve, než bude venku příliš teplo.

Nezapomeňte pít hodně vody, abyste zůstali hydratovaní před i po tréninku. V případě potřeby si na procházku vezměte i láhev s vodou.

10. Čistá mysl během dne

Začít den procházkou vám může pomoci mít jasnou mysl. Po procházce se můžete cítit více plní energie a méně ospalí.

Udělejte si z ranní procházky rutinu

  • Připravte si oblečení na procházku už večer předtím.
  • Zkuste si nastavit budík o 30 minut dříve, abyste měli klidné ráno.
  • Najděte si parťáka, se kterým se budete ráno procházet. Společné procházky vám mohou pomoci udržet si motivaci.
  • Pokud ráno nemáte mnoho času na procházení, zvažte, zda nemůžete chůzí nahradit dojíždění do práce. Pokud nemůžete přejít celou cestu do práce, zkuste vystoupit z autobusu o zastávku nebo dvě dříve, abyste se mohli projet. Nebo zaparkujte dál od své kanceláře, abyste mohli jet od auta pěšky.

Měli byste chodit před snídaní nebo po nich?

Toto je čistě vaše volba.

Některé studie ukazují, že cvičení nalačno pomáhá vašemu tělu spalovat více tuku. Pokud se cítíte dobře na procházce před snídaní, procházejte se před snídaní.

Možná zjistíte, že se budete cítit lépe, když sníte malou snídani, jako je například banán nebo proteinový koktejl.

Závěr

Začít den krátkou procházkou nabízí řadu výhod. Během dne se budete cítit více nabiti energií, uvidíte, jak se vám zlepší nálada a v noci budete lépe spát.

Nezapomeňte se před a po procházce pořádně natáhnout a pijte hodně vody, abyste zůstali hydratovaní.

4.9/5 - (9 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.