DomůOutdoorJak vybrat turistické mačky? Máme super tipy + TOP PRODUKTY

Jak vybrat turistické mačky? Máme super tipy + TOP PRODUKTY

Každý sport vyžaduje jinou výstroj a jiné příslušenství. Zatímco při běhu nebo plavání toho nepotřebujete příliš mnoho, zimní sporty jsou přesným opakem. Stejně jsou na tom i mnohé jiné venkovní sporty, mezi něž se řadí například turistika nebo horolezectví. Správná výstroj je v takovém případě klíčová. Pomáhá vám a udržuje vás v bezpečí. Její součástí je pevná obuv a turistické mačky. Víte, jak je správně vybrat?

Nejlepší turistické mačky (vybrané po konzultaci s odborníkem)

Co jsou turistické mačky?

Na začátek bychom si mohli sdělit pár informací o tom, co vlastně turistické mačky jsou a jakým způsobem se používají.

Pokud jste v turistice nebo horolezectví nováčkem, pravděpodobně o nich moc nevíte.

S mačkami u vás doma nebo na dvoře nemají společného nic. Dokonce ani podobu. Turistické mačky se často označují také jako „stoupací železa“. Pomáhají vám při pohybu na nerovném nebo špatném povrchu.

Takovým povrchem můžete označit sníh nebo led. Popřípadě jiné povrchy, na které potřebujete boty se železem.

Turistické mačky tak následně velmi jednoduše a dobře pomáhají při stoupání nebo klesání.

V minulosti byly mačky jen výsadou profesionálů. Nebyly tak rozšířené jako dnes. Časem se však jednotlivé technologie zlepšily. Lidé také začali turistiku milovat mnohem více.

Dnes jsou turistické mačky profesionální. Dostanete je koupit v mnoha obchodech a e-shopech, které se orientují na turistiku.

Kromě velkého množství si můžete také vybírat mezi různými cenovými nabídkami.

Některé mačky jsou levnější, jiné dražší. Nejdůležitější je sledovat jednotlivé parametry, které si dnes vzpomeneme.

Turistické mačky se připojují k obuvi, aby poskytovaly trakci a zlepšovaly mobilitu při přechodu přes ledem pokryté skály, sněhová pole, ledovce, sněhové svahy nebo ledová jezera překonávaná často při různých expedicích.

Rozdíl je v tom, kolik ostrých zubů mačky nabízejí, aby vás pevně držely na kluzkém a nebezpečném povrchu. Také je důležité, z jakého kovu je spodek maček vyroben – obvykle se jedná o ocel a/nebo hliník. Také je třeba dávat pozor na to, jak vypadá spojení mezi přední a zadní částí a jaké boty lze připoutat.

Jak koupit správné turistické mačky

Mačky jsou naprosto nezbytné, pokud plánujete lézt na ledovce a zledovatělé terény. To, jaké turistické kočky si koupíte, by mělo v konečném důsledku záviset na aktivitě, na kterou je chcete používat, a při každé aktivitě je třeba zvážit několik aspektů tohoto potřebného lezení.

Téměř všechny jsou navrženy s ohledem na konkrétní účel a jsou odstupňovány dle náročnosti a vhodnosti do terénu. Různé třídy horolezeckých maček jsou kompatibilní s konkrétním typem bot.

Je velmi důležité, abyste si koupili ty správné mačky přesně pro své boty a aby byly mačky spolehlivé při lezení na kluzkých a strmých zledovatělých površích! Tady nechcete udělat chybu!

Máme pro vás několik doporučení jak koupit turistické mačky, abyste našli přesně ten správný pár pro vás.

Podle čeho se turistické mačky dělí?

Jak jsme již zmínili, turistických maček dnes naleznete na trhu desítky. Od sebe se odlišují více parametry. Mezi ty nejhlavnější se řadí:

 • prostředí
 • hroty
 • konstrukce
 • hmotnost
 • vázání.

Samozřejmě existuje další množství parametrů, které můžeme zmínit. Pokud však patříte spíše k začátečníkům nebo k těm, kteří berou horolezectví či turistiku jen jako hobby, tento základ vám při výběru bude naprosto stačit.

Vyznat se však v širokém výběru turistických maček je náročné. Proto uděláte dobře, pokud si pár informací dopředu zjistíte.

Prostředí

Začněme tedy úplně prvním parametrem, kterým je prostředí. To znamená, místo, kde se budete pohybovat, když mačky budete používat.

Někteří totiž od koček očekávají, že se přizpůsobí každému terénu. Univerzální mačky však neexistují, i když mnohé k nim mají velmi blízko.

Podle tohoto parametru si můžeme mačky dělit na dvě skupiny a to:

 • turistické
 • lezecké.

Jak už z názvu vyplývá, turistické mačky na boty jsou ty, o kterých je také dnešní článek. Používají se na turistiku po ledovcích nebo sněhu.

Od těch lezeckých se často odlišují celkovým vzezřením, počtem hrotů a také hmotností.

U jednotlivých parametrů si však budeme vzpomínat obojí, abyste viděli, jaké mají mezi sebou rozdíly.

Ke konci článku možná zjistíte, že pro vás budou lepší přece ty lezecké.

Hroty

Hroty jsou základem všech maček. Některé jich mají více, jiné méně. Jejich počet se odvíjí zejména od toho, jestli kupujete turistické nebo lezecké mačky a celkově od vašich preferencí. Tradičně mají mačky 10 hrotů pod nohama a dva přední body, které mohou být orientovány vertikálně nebo horizontálně – celkem tedy 12 dvanáct hrotů.

10-ti hrotové turistické mačky na obuv jsou obvykle vyhrazeny pro základní cestování na sněhu a skialpinismus, s omezenou schopností intenzivního lezení. Nedoporučujeme je na obtížné ledovce!

Tvar předních hrotů vašich budoucích maček je místo, na které byste měli zaměřit svoji pozornost při koupi.

Vertikálně orientované přední hroty jsou pevné a ostré, aby fungovaly jako bruska na led. Jsou mnohem přesnější než horizontální hroty, se schopností lehce vklouznout do trhlin a méně zlomit led. Obecně jsou nastavitelné a vyměnitelné a upřednostňují se pro strmá smíšená stoupání.

Horizontálně orientované hroty jsou jako stvořené pro alpské ledovce. Pohybuje se s nimi po sněhu mnohem lépe než s vertikálními hroty a dokážou opravdu dobře fungovat na vertikálním ledě.

Hroty jsou buď modulární (nastavitelné), které můžete překonfigurovat tak, aby podporovaly váš typ aktivity, nebo nemodulární (pevné).

 

U turistických maček se můžete setkat zpravidla s 8 nebo až 12 hroty. Čím více hrotů mají, tím lepší stabilitu poskytují.

Je však zbytečné, abyste si kupovali mačky s dvanácti hroty, pokud nebudete chodit po příliš strmém terénu.

Kromě počtu hrotů je třeba sledovat také umístění. To často ovlivňuje stabilitu v terénu a jejich celkové používání.

Pokud mají mačky hroty rozestavěné správně, stabilita je vyšší a vy můžete klidně sestupovat nebo vystupovat po jakémkoli terénu.

Naopak nesprávné mačky by mohly udělat velký problém a mohli byste si přivodit úraz. Právě proto se při výběru klidně na mačky ptejte. Popřípadě si je vyzkoušejte.

Kromě hrotů uprostřed bot si všímejte i těch předních jak jsme již výše zmiňovali. Jejich tvar je horizontální a jsou velmi důležité. Mohou vám pomoci zejména při chůzi na ledě.

Hroty lezeckých maček jsou mnohem ostřejší než ty turistické. Důvod je logický. Kromě toho, že po terénu chodíte, často musíte lézt například po skalách.

Lezecké mačky mají hroty s vertikálním tvarem. I v tomto případě jde o logické odůvodnění. Mnohem lépe se do ledu nebo jiného povrchu zasekávají. Vás udrží na jednom místě.

Základem lezeckých maček je poskytnout vám tu nejlepší oporu.

Počet hrotů na lezeckých mačkách je mnohem nižší. Některé mají například jen dva. Jiné o něco víc.

V tomto případě totiž potřebujete jen hroty, které vám pomohou při lezení a šplhání.

Konstrukce

Dalším důležitým parametrem, který ovlivňuje výběr, je konstrukce turistických maček.

Nejčastěji používanou konstrukcí u turistických koček je kloubová konstrukce.

Pomocí ní se umí mačky nohám přizpůsobovat. Nemluvě o tom, že jsou pohodlnější a lépe se s nimi hory zdolávají.

Mačky na boty by se také měly velmi snadno přizpůsobit velikosti vaší nohy. Proto sledujte také velikost.

Rám maček zobrazuje odolnost a pevnost celkového designu maček. 3 vlastnosti, kterých byste si při konstrukci maček měli všímat, jsou materiál, hmotnost a zarovnání. Turistické mačky vyrobené z oceli nabízejí odolnost, která je činí nezbytnými v technickém, strmém a zledovatělém terénu. Čili ocel je vhodná pro nejtěžší podmínky.

Podle ní zjistíte, jestli se vám mačky přizpůsobí nebo budete potřebovat o něco větší model.

U lezeckých maček se můžeme setkat se dvěma typy konstrukcí a to kloubovými a rámovými.

Kloubní lezecké mačky jsou velmi podobné jako kloubové turistické. Noze se přizpůsobují a jsou komfortní.

Naopak rámové mačky jsou pevné a tvrdé. Jejich výhodou je, že poskytují vysokou oporu. Kdykoli se na ně můžete spolehnout.

Spolu s pevností a tuhostí však přichází jedna nevýhoda. Neposkytují komfort. Jsou tvrdé a noha je v nich sevřená.

I to je důvod, proč tento typ maček dnes není tak oblíbený a v obchodech se s ním setkáte jen málokdy.

Ocelové mačky jsou obecně nejlepší pro horolezectví.

 

Nerezové mačky mají stejné výhody, jsou odolné vůči rzi a extrémně pevné.

Hliníkové mačky jsou lepší pro přístupy a skialpinismus a mají tendenci být nejsnazší, ale s typicky sníženou trvanlivostí a menší pevností. Proto jsou díky své lehkosti ideální na alpské výstupy, ale při technických, drsných výstupech se opotřebují rychleji než ocel.

Co se týká zarovnání rámu, moderní mačky mají obecně horizontálně orientované rámy, které se mohou ohýbat při chůzi a udržují vaše nohy blíže k zemi než vertikální rámy (což zvyšuje stabilitu).

Hmotnost

Při hmotnosti platí jednoduchá matematika. Čím těžší mačky na boty jsou, tím hůře se vám v nich bude pohybovat.

Přece jen, turistické boty jsou často samy o sobě těžké. Chodí se v nich namáhavější. Když k tomu všemu přidáte mačky, můžete se cítit, jako byste za sebou táhli okovy.

To je také důvod, proč mnozí výrobci mají v nabídce nejen kvalitní, ale také lehké mačky. Nosí velmi jednoduše. Nemluvě o tom, že poskytují vysokou oporu.

Abychom však mluvili i v přesných číslech, nejlehčí mačky naleznete v hmotnosti od 700 do 800 gramů.

Většina se však pohybuje v hmotnosti od 900 do 1100 gramů.

Starší rámové mačky měly hmotnost i nad 1100 gramů.

Vázání

Vázání, často označované také jako systém upnutí na botu, je u maček důležitý. Vybírat můžete z několika systémů a to:

 • Klasické mačky
 • Poloautomatické mačky
 • Automatické mačky
 • Řetízkové mačky

Typ vázání maček je způsob, jakým se připevňují k botě, a je důležité si všimnout, jaké boty plánujete nosit, abyste podle toho mohli pořídit turistické nebo lezecké mačky.

Vázání může mít různé druhy. Několik z nich jsme již výše zmínili.

Další z nich se nazývá hybrid, který obsahuje páčku na patě a pásek na špičce. K použití hybridu potřebujete turistickou botu s tuhou podrážkou a patní drážkou nebo lemem pro držení patní páky. Hybridy jsou pěkné a snadno se používají.

Existuje také takzvané step-in vázání. Drátěné očko zde drží špičku na místě a patní lanko s napínací pákou spojuje mačky s patou – výsledkem je velmi bezpečný systém oblíbený u většiny horolezců.

Toto vázání běžně obsahuje řemínek na kotník. K použití tohoto vázání potřebujete boty s pevnou podrážkou a 3/8 nebo větším lemem nebo drážkou na patě a špičce.

Nakonec, existuje systém vázání, který obsahuje pár nylonových popruhů a lze jej použít s jakoukoli turistickou botou. Díky tomu jsou skvělé, pokud používáte více turistických bot se stejnými mačkami.

Každý z nich má určité výhody a nevýhody. My si je jednotlivě představíme.

Klasické mačky

Nazývají se také řemínkové. Jejich největší výhodou je cenová dostupnost a to, že jsou vhodné snad pro každou turistickou botu.

Vhodné jsou pro začátečníka, jelikož se na botu rychle připínají a jsou velmi stabilní. U tohoto modelu bychom mohli říci staré známé: Za málo peněz hodně muziky.

Vhodné jsou zejména do lehčího terénu.

Poloautomatické mačky

Tento systém upínání je vhodný již pro profesionály. Vyžaduje totiž speciálně upravenou obuv.

Mačky jsou pevné a silné. Poskytují skvělou oporu a vhodné jsou také do náročného terénu.

Skvělý systém upínání vám zaručuje spolehlivé držení na botě. V rámci ceny se pohybují na vyšších příčkách než klasické mačky.

Automatické mačky

Automatické mačky se rychle a jednoduše upínají na obuv. Jsou spolehlivé a pevné. Dá se říci, že poskytují nejlepší oporu ze všech zmíněných typů.

Jsou vhodné pro profesionály do vysokohorského terénu. Klidně v nich můžete také lézt. Jsou dražší a potřebují k upevnění speciální obuv.

Řetízkové mačky

Tento typ se nazývá také nesmeky. Vhodný je pro speciálně upravenou obuv. Používají ho nejen profesionálové, ale také začátečníci.

Další parametry

K dalším parametrům, které u maček můžete sledovat, se řadí:

 • cena
 • značka

Cena a značka jsou parametry, které byste měli sledovat mezi posledními.

Pokud preferujete nějaké značky, klidně sledujte jejich nabídku. Důležité je však zaměřit se na zmíněné hlavní parametry jako hroty či hmotnost.

Cena by měla být na úplně posledním místě. Myslete však na to, že nejdražší model nemusí být i ten nejlepší. Právě naopak. (zdroj)

Mnohé turistické kočky za příjemné ceny mají také skvělé vlastnosti.

Doplněk ve formě vyhazování sněhu

Ti, kdo rádi po sněhu v mačkách chodí vědí, že jedna z velmi otravných věcí je nabalování sněhu na nohy.

Boty a mačky jsou plné sněhu, což jen ztěžuje celou chůzi.

Nohy máte těžké a musíte je neustále oklepávat, aby vám z nich sníh vypadl.

Značky o tomto problému vědí, a proto se jej snaží eliminovat.

Vytváří doplněk ve formě tzv. „vyhazovače sněhu“. Ten funguje na jednoduchém principu.

Vyhazovač sněhu je gumová a plastová soustava prvků. Ty se jednoduše na mačky připevní a díky pružnosti nedovolí přilepení sněhu na botu nebo mačku.

Shrnutí

Turistické mačky patří ke skvělým pomocníkům každého milovníka turistiky a horolezectví. Poskytují vysokou oporu a stabilitu.

Při jejich výběru je důležité sledovat jednotlivé parametry.

Jen díky nim si naleznete přesně takový model, který vám na noze bude dobře držet a v náročném terénu vás podrží.

4.5/5 - (8 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.