DomůMagazínVeslování a jeho 15 hlavních výhod - Znáte všechny?

Veslování a jeho 15 hlavních výhod – Znáte všechny?

Veslování má obrovské množství výhod. Hned na začátek si můžeme říci, že se jedná v podstatě o trénink celého těla. Veslováním dokážete zapojit až 85% svalů. Veslování na veslovacím trenažéru pomáhá zlepšit držení těla, zvyšuje sílu horní a také spodní části těla. Toto je jen zlomek výhod, které veslování nabízí. Pojďme se podívat na 15 hlavních výhod veslování.

Veslování zažívá boom

Veslování, jeden ze sportů na letních olympijských hrách, je efektivní trénink celého těla. Jeho popularita vzrostla hlavně v posledních letech.

Proč?

Jeho sláva vzrostla díky tomu, že veslování už není možné jen na vodě, ale přišlo do módy i veslování na veslařském trenažéru. Také se tato disciplína stala součástí různých vysoce intenzivních intervalových tréninků (HIIT) a crossfitu.

Je to ideální alternativa k běžícímu pásu a stacionárnímu kolu. I proto veslovací trenažér naleznete ve většině tělocvičen. Většina lidí ho však nepoužívá, protože neumí (nebo si to jen myslí) jak ho používat.

Hlavní výhody veslování

1. Veslování je ideální rozcvička

Kvalitní rozcvička a zahřátí svalů je klíčem k úspěšnému tréninku. Rozcvička by měla připravit vaše srdce, svaly, klouby a mysl na náročnější cviky. Nejhorší, co můžete udělat je přijít do fitka a začít ihned zvedat těžké váhy.

Zahřejte se, dejte si pár minut na vesle nebo kole, strečink a teprve poté začněte se silovým tréninkem.

2. Veslování zapojí několik svalové partie

To, co činí veslovací trenažéry lepšími než jiné trenažéry, je to, že posilují hned několik hlavních svalových partií.

Veslování zapojuje až 85% hlavních svalových skupin těla, takže efektivně procvičíte ruce, ramena, core, záda, hýždě i nohy.

Většina lidí má mylnou představu, že veslování je zaměřeno pouze na horní část těla. Ve skutečnosti jsou při veslování stejně důležité i vaše nohy a střed těla. Většina síly totiž vychází z nohou. Je to disciplína zaměřená na celé tělo.

3. Má nízký odpor

Veslování spaluje relativně velké množství kalorií, aniž by nadměrně zatěžovalo vaše klouby. Pokud vás trápí problémy (praskání v koleni) nebo bolesti, veslování je ideální aktivita.

Umožňuje vám plně kontrolovat pohyb a tempo. To z něj činí skvělé cvičení pro aktivní regeneraci.

4. Zlepšuje držení těla

Veslovací trenažér vám může pomoci vybudovat lepší držení těla. Jak jsme již zmínili, tento trenažér zapojuje hlavně vaše nohy, střed těla a záda, má řadu výhod pro celkové držení těla.

Zapojení zadní části těla je velmi důležitá pro vyvážení rovnováhy mezi přední a zadní částí těla a nápravě špatného držení těla.

Špatně držení těla je běžné hlavně pro lidi se sedavou profesí. Veslování je ideální aktivita, která vám může pomoci přestat se hrbit a pořádně se vystřít.

5. Je to ideální aktivní meditace

Celý pohyb se skládá z opakujících se pohybů, které umožňují vaší mysli přejít na autopilota a vyvolat takzvaný „flow“ stav. Jedná se o souhru velmi plynulých pohybů. Nezáleží na tom, jestli máte možnost veslovat na kajaku nebo na trenažéru.

Je to ideální aktivita, která vám může pomoci propojit mysl a tělo.

6. Zvyšuje sílu spodní části těla

Při tomto tréninku zapojujete téměř celé tělo, ale svaly nohou budete používat nejvíce. Veslování je ideální pro budování síly a vytrvalosti nohou. Doplňte jej do tréninku nohou a uvidíte, že budete mít rychlejší progres.

7. Zlepšuje zdraví srdce a plic

Jako efektivní kardio cvičení, veslování posiluje také váš kardiovaskulární systém. Tento systém je zodpovědný za transport živin a kyslíku po celém těle.

Veslování je intenzivní trénink, při kterém vaše srdce musí tvrdě pracovat, aby dopravilo více krve do vašeho těla. To může zvýšit jeho sílu a odolnost.

8. Zvyšuje sílu a kondici

Každá část veslovacího pohybu využívá jinou svalovou partii. Tím efektivně pomáhá zvýšit sílu i vytrvalost.

9. Pomáhá spálit spoustu kalorií

Veslování je neuvěřitelně efektivní způsob spalování kalorií, takže je-li vaším cílem hubnutí, zamiřte po příchodu do fitka rovnou k veslovacímu trenažéru.

Podle různých výzkumů může osoba s hmotností 80 kg spálit přibližně 200 kalorií za půlhodinu veslování při mírném tempu. Toto číslo může být klidně vyšší, pokud budete veslovat svižnějším tempem. Umíte spálit až 500 kalorií za 30 minutový trénink.

10. Ideální domácí cvičení

Běžecký pás, stepper nebo stacionární kolo zabere mnohem více místa než chytrý veslovací trenažér.

Kvalitnější modely jsou dokonce skládací, takže je po dokončení tréninku jednoduše složíte a uložíte.

11. Veslování je ideální „finisher“

Zapojit kardio aktivitu po silovém tréninku je ideální způsob jak spálit extra kalorie navíc.

Vyzkoušejte po tréninku několik minut veslovat rychlým tempem. Uvidíte, že to posune váš trénink na úplně jiný level.

12. Zlepšuje sílu úchopu

Tím, že držíte rukojeť trenažéru a táhnete, posilujete svaly na předloktích a rukou při každém tahu. Vyšší síla úchopu vám může pomoci při dalších cvičeních.

13. Je časově nenáročné

Většina z nás je v dnešní době velmi zaneprázdněná a nemá možnost věnovat moc času cvičení. Proto je efektivnost při cvičení klíčová.

Jednou z výhod veslování je, že poskytuje kardio a silový trénink současně, což vám významně ušetří čas. Nemusíte strávit polovinu dne v posilovně, abyste dosáhli požadovaných výsledků.

Již 30 minutové intenzivní cvičení na veslařském trenažéru může stačit na zlepšení vaší kondice a udržení si zdravé hmotnosti.

14. Je vhodné pro každého

Nezáleží na tom, jestli jste začátečník, který se jen snaží dostat do pohybu, nebo jste v nejlepší formě svého života. Veslování je dostupné pro každého.

15. Je dobré pro vaše psychické a duševní zdraví

Tak jako každý pohyb i veslování je ideální psychohygiena. Veslování mírným tempem má podobné podobné uklidňující účinky jako procházka v přírodě.

 

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.