DomůVýživaYerba maté: Co to je? + účinky a (TOP 5)

Yerba maté: Co to je? + účinky a (TOP 5)

Yerba Maté, nazývané domorodými obyvateli Jižní Ameriky jako „nápoj bohů“ a později evropskými osadníky „zelené zlato Indios“, nabývá podobné kulturní důležitosti jako japonské čajové obřady.

Pití čaje maté je často společenská událost a sdílení tohoto nápoje je znakem přátelství a vzájemného pouta.

Co činí tento čaj tak výjimečným? Čtěte dál a dozvíte se všechno.

Nejlepší Yerba Maté

Co je Yerba Maté

Začněme tím, co je Yerba Maté obecně. Je to nálev vyrobený ze sušených a mletých listů cesmíny paraguayské, rostliny, která se vyskytuje pouze v Jižní Americe, na hranicích čtyř zemí: Brazílie, Argentiny, Paraguaje a Uruguaye.

V této části světa není neobvyklé vidět lidi kráčet, popíjet „mate“ a nést si termosku s horkou vodou k osvěžení svého nápoje.

Yerba Maté má dlouhou historii používání domorodými obyvateli Jižní Ameriky. Paraguajci ho pijí už po staletí a považují ho za posvátnou rostlinu.

Guarani věří, že Ilex paraguariensis je dar od bohů a že má sílu léčit, chránit a dodávat energii. Ve skutečnosti yerba maté obsahuje přibližně stejné množství kofeinu jako šálek kávy: 80 mg na šálek.

Čaj maté poprvé představili Evropanům v 16. století španělští dobyvatelé. Španělé ho rychle přijali za svůj a brzy se stal oblíbeným nápojem ve Španělsku i jiných částech Evropy.

A není se čemu divit. Jak se ukázalo, yerba maté není jen „bylinný čaj“, který pijete na zahřátí. Přináší s sebou spoustu dobrého.

Každý doušek je dávkou zelené indiánské magie.

Vyplatí se ho pít? Přesvědčte se sami. Čaj maté je…

1. Vynikající alternativa kávy

Nejznámějším kofeinovým nápojem je káva. Mnoho lidí si neumí představit ráno bez šálku „malého černého“. Kofein povzbuzuje organismus, dodává energii k činnosti, zlepšuje koncentraci a odstraňuje pocit únavy.

Problém je v tom, že káva stimuluje rychle a silně, a… krátkodobě. Šálek kávy vás nastartuje téměř okamžitě, ale ten nával energie stejně rychle vyprchá. Náhlý „náraz energie“ po kávě není nic příjemného.

Maté obsahuje kofein – ale účinky jsou výrazně odlišné. V čem? Stimuluje, ale vyváženějším způsobem než káva. Pije se pomalu, často se porce nalévá na vícekrát, takže kofein se do těla nutně uvolňuje pomaleji.

Čaj maté obsahuje kromě kofeinu také theobromin a theofylin, které mírně působí na nervový systém a zlepšují krevní oběh v mozku.

Brain Max Pure Yerba Mate

 • podporuje fyzickou i duševní energii
 • stimuluje vylučování vody z těla
 • nastartuje rychlejší metabolismus tuků
 • prospívá zdraví kardiovaskulárního systému
 • příjemná chuť opuncie
 • až 1000 gramové balení

2. Zdroj vitamínů a množství jiných živin

Maté obsahuje nejen stimulující kofein. Obsahuje množství vitamínů, minerálů a dalších látek, které mají na organismus léčivý účinek.

Máme zde mimo jiné vitamíny: A, B1, B2, B6, C a E, minerály zinek, draslík, fosfor, vápník, křemík a hořčík, ale také saponiny a antioxidanty včetně obzvláště ceněné kyseliny chlorogenové.

Je to skutečná „vitamínová bomba“!

3. Je to zdraví ve své čisté formě

O povzbuzujících účincích jsme se již zmínili, ale co ještě tato rostlina dokáže? Čaj podporuje stimulaci metabolismu, což se promítá do zvýšení energetických zásob a zlepšení výkonu, což umožní být déle fyzicky aktivní.

Ne nadarmo je čaj Mate oblíben zejména mezi sportovci a lidmi, kteří vedou aktivní životní styl.

Při pravidelné konzumaci působí příznivě na kardiovaskulární systém – může za to kyselina chlorogenová, která pomáhá bojovat proti „špatnému cholesterolu“.

Kyselina chlorogenová je také spojena se zvýšenou citlivostí na inzulín v těle a sníženou absorpcí glukózy, což následně vede k lepšímu hospodaření s cukrem v těle.

Čaj může pomoci při hubnutí. Nejde sice o zázračný lék na obezitu, ale pomáhá snižovat pocit chuti k jídlu a podporuje metabolismus, který je důležitý v boji o štíhlou linii. Pijte jej asi hodinu před jídlem, abyste využili jeho zeštíhlující účinky na maximum.

Vilgain Yerba Mate Bio

 • původem z Brazílie
 • jemná, nasládlá chuť
 • zpracováno bezkouřovou metodou
 • přirozená náhrada energetických nápojů
 • spaluje tuk
 • vysoký obsah antioxidantů je účinný v boji proti volným radikálům

4. Čaj maté to je jedinečná chuť

Někteří tvrdí, že čaj maté je „drsný“. Když ho vyzkoušíte poprvé, jeho chuť se vám může zdát poněkud nahořklá a stahující, možná až příliš intenzivní.

Zejména jste-li zvyklí na chuť kávy s mlékem a množstvím cukru, zvyknout si na čisté maté bez přísad může být téměř nemožné.

K tomuto čaji musíte mít správný postoj – je to příroda ve své nejčistší formě. Správně připravený nálev chutná poněkud jako intenzivnější zelený čaj.

Pro začátek si připravte slabší infuzi, louhováním menšího množství sušeného čaje. Ke zjemnění chuti můžete přidat i bylinky nebo ovoce.

Stejně tak není hřích osladit čaj medem nebo jinými přírodními sladidly – čím jen chcete. Jakmile mu přijdete na chuť, zjistíte, že je jedinečný a nenapodobitelný.

5. Magie a tradice indiánů Guarani

Celé kouzlo spočívá ve správné přípravě nálevu.

Maté se nepije jako běžný čaj

Šálek se nahrazuje speciální nádobou, kalabasou nebo matero. Nálev se pije přes speciální kovovou „brčko“ – bombillu. Sušina v nádobě musí být správně uspořádána.

Důležitá je i teplota vody – neměla by být ani příliš horká, ani příliš studená (kolem 70-80 °C).

Všechny činnosti spojené s vařením a pitím yerby vytvářejí specifický rituál, který jí dodává auru tajemna. Jde o poctu tradici prvních objevitelů zázračné Yerby, indiánů Guarani.

BIO Yerba Maté prášek

 • jemná zemitá chuť
 • prášková forma, díky čemuž jej lze zamíchat do jogurtu, smoothie, nebo kaše
 • ideální pro kontrolu tělesné hmotnosti
 • odvodňuje organismus
 • redukuje únavu
 • vhodný i pro vegany

6. Znamená +10 bodů za prestiž!

Poslední důvod, proč pít čaj maté, je jednoduchý. Nabízí bonus originality a prestiže!

Kávu pije (téměř) každý. Pohled na kohokoli se šálkem kávy není ničím výjimečným. Kalabasa s bombillou však rozhodně poutá pozornost.

Můžete si být jisti, že pokud si připravíte maté a budete ho pít z nápadné nádobky přes „podivně“ vypadající trubičku před neznámými, přáteli či kolegy, rychle se stanete objektem zájmu a bude zábavné si o této nádherné rostlině z Jižní Ameriky popovídat.

Možné nežádoucí účinky Yerba Mate

Pití přiměřeného množství yerba maté se obecně považuje za bezpečné. Obsahuje však kofein, který může potenciálně vést k následujícím vedlejším účinkům:

Konzumace více než 10 šálků může zvýšit riziko vedlejších účinků souvisejících s kofeinem.

Yerba Mate Mental Power

 • komplexní směs nootropních bylin a plodů
 • podpora mentální činnosti
 • zlepšuje prokrvení organismu
 • příznivý vliv na žaludek a trávení
 • podporuje imunitní systém

Upozornění

Bezpečnost yerba maté nebyla stanovena u dětí, těhotných a kojících žen. Příjem kofeinu se v období těhotenství doporučuje snížit na méně než 200 miligramů denně.

Vysoké dávky kofeinu během těhotenství mohou způsobit předčasný porod, potrat a nízkou porodní hmotnost.

Kromě toho obsah kofeinu v yerba maté může mít nepříznivé účinky na určité zdravotní stavy, včetně:

 • úzkost
 • poruchy krvácení
 • cukrovka
 • průjem
 • glaukom (onemocnění, které může způsobit ztrátu zraku a slepotu)
 • osteoporóza (snížení kostní hmoty a minerální hustoty kostí)
 • syndrom dráždivého tračníku
 • vysoký krevní tlak

A jako všude, i v případě maté platí, že: Kde je světlo, tam je také stín.

Čaj je podezřelý z toho, že je karcinogenní, pokud se konzumuje nadměrně. Jelikož maté je praženo na ohni obsahuje polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), které se považují za karcinogeny.

Vysoce kvalitní čaje maté se však zpracovávají pomocí moderních procesů, které jsou zcela bez PAU.

Kolik čaje maté konzumovat?

Přestože neexistují žádné oficiální pokyny pro konzumaci yerba maté, obecně se doporučuje konzumovat ji s mírou. Některé studie ukázaly, že denní příjem do 1 litru může být dobře tolerován bez jakýchkoli významných vedlejších účinků.

Kromě toho je důležité zvážit obsah kofeinu. Abyste předešli jakýmkoli potenciálně nebezpečným vedlejším účinkům, udržujte denní příjem kofeinu pod 400 miligramů denně.

Pokud s maté začínáte nebo jste citliví na kofein, začněte s malým množstvím a postupně zvyšujte příjem podle tolerance.

Yerba Mate Green Aphrodisiac

 • kromě Ilex paraguariensis obsahuje také kůru z Catuaby, kořen sibiřského ženšenu, kůru Lapacho a kůru z Muira puama
 • působí jako afrodiziakum, stimuluje libido
 • zlepšuje prokrvení a celkový psychický stav organismu
 • podporuje správnou činnost nervového systému
 • povzbudí metabolismus

Shrnutí na závěr

Zdá se, že čaj maté je zázračný nápoj. Faktem ale je, že všechny jeho vlastnosti jsou vědecky dokázány. Stačí si jej začlenit do každodenní rutiny a můžete absorbovat plnou sílu džungle.

A jak vytěžit z této síly maximum?

 • V první řadě hledejte kvalitní maté – pro nejlepší chuť, vůni a zážitek. Chcete-li určit kvalitu konkrétního čaje, musíte použít svých pět smyslů a pozorovat barvu, strukturu, vůni a dokonce i křupavý zvuk listů.
 • Když si vyberete ten nejlepší čaj, pořiďte si vybavení pro jeho přípravu. Kvalitní kalabasu, kterou jste před prvním použitím řádně připravili, a vhodnou brčko nebo bombillu (nejlépe ze stříbra nebo alpaky).
 • Při přípravě infuze yerba maté zvažte i aktuální roční období. Přestože nejtradičnější formou a tou, která nejlépe extrahuje všechny ingredience z listů maté, je horký nálev, v létě je velmi oblíbená studená verze („tereré“), směs maté, ledu a vody.

Zdroje informací:

4.9/5 - (11 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.