DomůVýživaNejlepší proteinové tyčinky - Výběr TOP 5 tyčinek! (recenze)

Nejlepší proteinové tyčinky – Výběr TOP 5 tyčinek! (recenze)

Na trhu dnes naleznete velké množství nejrůznějších proteinových tyčinek. Právě proto není vůbec jednoduché se orientovat v jejich nabídce. V našem článku se mimo jiné zaměříme i na proteinové tyčinky z hlediska jejich vhodnosti pro hubnutí.

Naše oblíbené proteinové tyčinky

Proč proteinové tyčinky?

Na první pohled jde o naprosto obyčejné tyčinky.

Proč se jimi tedy vlastně zabývat? Důvodů, proč jsou proteinové tyčinky pro stravu zajímavé, je hned několik.

Kvůli přehlednosti rozdělujeme proteinové tyčinky na 3 různé skupiny:

 • 1. skupina – snadno dostupné a většinou levnější proteinové tyčinky. Dnes je už můžete koupit na mnoha místech. Ať jde o supermarkety, drogerie, trafiky, čerpací stanice nebo obchody se zdravou výživou. Na těchto místech naleznete vždy alespoň dva typy proteinových tyčinek z této skupiny. Jde zároveň io finanční nejpřístupnější proteinové tyčinky.
 • 2. skupina – střední třída proteinových tyčinek. Většinou jsou trochu dražší, lze je koupit ve specializovaných obchodech, lékárnách, některých fitcentrech nebo e-shopech. Nemusí mít nutně lepší složení než tyčinky z první skupiny. Jde o to, že často si zákazník připlácí i za značku.
 • 3. skupina – exkluzivní proteinové tyčinky. Pořídit si je můžete většinou jen ve specializovaných e-shopech nebo ve vybraných fitcentrech. Jejich cena je poměrně vysoká. Slibují lepší složení a kvalitnější výsledky.

proteinové tyčinky

Zde jsou tři největší benefity proteinových tyčinek:

 • 1 – Nutriční: Chcete-li úspěšně snižovat váhu, měli byste v každém z denních jídel přijmout potravinu bohatou na bílkoviny (proteiny). Jen tak si můžete zajistit stálou hladinu krevního cukru. Z toho pak plyne dlouhodobý pocit zasycení a vyhnete se tak riziku přejídání. Pokud hubnete, tak příjem bílkovin zabrání tomu, abyste ztráceli spolu s tukem i svalovou tkáň.
 • 2 – Organizační: Dalším důvodem je trvanlivost tyčinek. To znamená, že je můžete mít v pohotovosti u sebe kdykoli a použít je v každém případě. Například, když nemáte možnost dát si jogurt, kefír či jinou vhodnější svačinu. Můžete si je vzít s sebou na cesty nebo tam, kde by z různých důvodů nebylo například společensky únosné dát si klasickou, ale zdravější svačinu.
 • 3 – Chuťový: Chuť na sladké dostane občas každý. Proteinové tyčinky jsou proto při hubnutí velice výhodné. Díky tomu, že obsahují více bílkovin, nerozhází vám hladinu krevního cukru. V tom je hlavní rozdíl oproti klasickým sladkým tyčinkám, po kterých můžete lehce dostat hlad či chuť na další sladkosti. Navíc, dnes je již řada proteinových tyčinek slazených sladidly, jako jsou maltitol, steviolgykosidy nebo sukralóza. Často je tomu v kombinacích mezi sebou nebo s malým množstvím cukru, takže mají příjemnou sladkou chuť.

Kdy jíst proteinové tyčinky?

Ani s konzumací proteinových tyčinek byste to neměli přehánět.

Ideální konzumace jsou 2 – 3 tyčinky za týden.

Maximální frekvence by měla být 1 tyčinka za den.

Rozhodně není vhodné, zjednodušovat si život do takové míry, že byste nahrazovali obě desáté tyčinkou.

Tyčinka by tedy měla být ideální dopolední nebo odpolední svačinkou.

Oběd by měla nahrazovat jen v opravdu extrémních případech.

Ideální je nahrazovat proteinovou tyčinkou jen jedno jídlo dne. Druhá desátá dne by měla obsahovat kynutý mléčný výrobek (jogurt, kefír) nebo tvaroh či sýr s nižším obsahem tuku.

Samozřejmostí musí zůstat dostatek příjmu vitamínů a minerálů v podobě kvalitní zeleniny a ovoce.

Ideální proteinová tyčinka

Při hubnutí jde o to, aby tyčinka obsahovala co největší množství kvalitních bílkovin (proteinů) ak tomu adekvátní množství sacharidů.

Není nutné hnát se v gramech sacharidů za co nejnižším číslem.

Tedy pokud nejste zrovna v předsoutěžní fitness přípravě nebo nejste zastánci přísné nízkosacharidové diety.

Ale pravdou je, že u tyčinek v případě sacharidů je méně někdy víc. A čím méně z celkových sacharidů budou tvořit cukry jako takové, tím lépe pro vás.

V případě, že se chystáte přibrat na váze, je vhodný i obsah sacharidů.

Dávejte si však pozor na jednoduché cukry, zejména na rafinovaný cukr. Ten totiž při vstupu do těla dokáže nadělat pořádnou šarapatu a kromě zvýšení zánětlivých procesů může také způsobit značné přibírání tukové tkáně.

proteinové tyčinky recept

Dívejte se proto na tyčinky obsahující dostatečné množství komplexních sacharidů. Díky nim zvýšíte svůj kalorický příjem, ale nebude to mít za následek až tak výrazné přibírání tuku.

Co se tuků obsažených ve tyčince týče, nemělo by jich být příliš. Jde o to, aby z nich jen malou část představovaly nasycené tuky. Ty jsou totiž nevýhodné nejen ze zdravotního hlediska, ale také z důvodu rizika přibírání tuku.

Pokud je vysokobílkovinná tyčinka s nízkým obsahem jednoduchých cukrů a kvalitními tuky ještě navíc doplněna o vlákninu, je to další plus.

Obohacení o vitamíny je chvályhodné, stejně jako o další bioaktivní látky. Pokud ovšem tyčinka nesplňuje kritéria pro makronutrienty, celkově dobré hodnocení jen kvůli tomu dostat nemůže.

Éra prahistorických proteinových tyčinek je za námi

Na rozdíl od doby před přibližně osmi lety, kdy se začínaly prodávat první proteinové tyčinky se už naštěstí nemusíte obávat obsahu škodlivých trans-mastných kyselin.

Téměř s jistotou lze tvrdit, že je žádná z moderních tyčinek neobsahuje (tvrzení je na základě použitých ingrediencí, ale bylo by jistě vhodné tento fakt podpořit laboratorními výsledky).

Změnil se i způsob jejich slazení. Mnoho tyčinek je slazeno maltitolem, sukralózou nebo steviolglykosidy, či jejich různými kombinacemi. Cukr je obsažen v menší míře než tomu bývalo dříve nebo úplně chybí.

low carb tycinky

Co dělá proteinovou tyčinku kvalitní?

Tato otázka je při výběru proteinových tyčinek klíčová.

Budeme se proto odpovědi na tuto otázku věnovat poněkud obšírněji, abychom celou problematiku více osvětlili.

Množství a kvalita proteinů

Čím více bílkovin a čím kvalitnější, tím lépe.

Množství bílkovin udává výrobce na obalu v gramech. Kvalita je dána tak, že pokud je ve složení uvedena výhradně bílkovina živočišného původu, je tyčinka kvalitnější. Obsahuje-li naopak bílkoviny rostlinného původu, je její kvalita nižší.

Živočišné bílkoviny mají kompletní aminokyselinové spektrum, jsou tedy pro lidský organismus výhodnější.

Pokud dodržujete váhu a můžete si dovolit jíst více, není nutné tolik rozlišovat rostlinné a živočišné bílkoviny. Potřebné množství aminokyselin se dožene celkově vyšším množstvím jídla.

Při hubnutí by však měly mít všechny komponenty jídelníčku co nejlepší složení. Je to dáno tím, že si musíte snížit celkový přísun jídla (energie).

Množství a typ sacharidů

Čím méně sacharidů, tím je to pro hubnutí lepší (ale tyčinka nemusí jít do minima, cokoli pod 25 g/100 g je výhodné). A čím méně z nich tvoří cukry, tím lépe pro vaše zdraví i vaše hubnutí.

Jak jsme již naznačili výše, klíčovou roli zde hraje druh sacharidů obsažený ve složení tyčinky.

Levné tyčinky ze supermarketů se neštítí použít do receptury velké množství rafinovaného cukru a jiných méně kvalitních sacharidů.

Tento počin má pro spotřebitele účinek v podobě nižší zdravotní účelnosti. Jednoduché cukry totiž nejsou pro organismus moc zdravé.

Ve výsledku je konzumace nejčastěji vyúsťuje do nadměrného nabírání tukové tkáně.

Komplexní sacharidy zase mohou být pro fitness cíle velmi přínosné. Když jsou v dostatečném množství obsaženy v receptuře fitness tyčinky, zlepšují její složení a kvalitu.

Komplexní sacharidy hrají elementární roli při všech pokusech o nabírání hmotnosti. Zvyšují totiž kalorickou vydatnost jakéhokoli pokrmu, a tím napomáhají k budování hmoty. Pokud se snažíte hubnout, tak se jim raději také vyhýbejte. Každá kalorie navíc je pro vás při hubnutí nežádoucí.

Kvalitní proteinová tyčinka

Hledáte kvalitní produkt za přijatelnou cenu? Vyzkoušejte následující produkt. Vyberete si z různých balení za super cenu.

Množství a kvalita tuků

Při hubnutí i nabírání hmotnosti je nutno si množství tuků hlídat. Nemusí však nutně platit, že čím méně, tím lépe. Záleží také na kvalitě tuků. Dnes už většinou není problém v obsahu transmastných kyselin, ale některé tyčinky mají více nasycených mastných kyselin, což je nežádoucí.

Obsahu tuků v proteinové tyčince proto věnujte dostatečnou pozornost. Vyhnete se tak nepříjemnostem v podobě nekvalitního složení, které může v extrémních případech as dostatečnou frekvencí jídla těchto produktů, sabotovat celé vaše fitness snažení a úsilí.

Obsah vlákniny

Bez dostatečného množství vlákniny ve stravě může dojít k různým defektům v trávení. Výsledkem pak je, že i přes jinak kvalitní stravu tělo není schopno zužitkovat všechny potřebné makro a mikronutrienty.

Vláknina se stará o zdraví trávicího traktu, a tím nepřímo ovlivňuje vaše hubnutí, stejně jako na přibírání svalové hmoty. Obsah vlákniny je proto velmi výhodný i při fitness tyčinkách.

Pokud máte možnost, vybírejte takové, které mají i tuto složku v receptuře bohatě obsaženou.

proteinová tyčinka

Další látky v nutričně významném množství

Vitamíny, minerály a další látky jsou velmi důležité pro celkové zdraví každého člověka. Normálně přicházejí do systému ve formě stravy.

Může se však stát, že tato strava je nedostatečná, a tehdy je třeba je doplňovat formou doplňků výživy.

Za takový doplněk výživy považujeme také proteinové tyčinky. Pokud v jejich složení najdete obohacení o vitaminy a minerály, radujte se. Natrefili jste totiž s nejvyšší pravděpodobností na kvalitnější typ proteinové tyčinky.

Jak vybírat?

Na trhu existuje velké množství tyčinek pro sportovce.

V praxi rozlišujeme dva základní typy fitness tyčinek:

 • proteinové – mají vyšší obsah proteinů
 • energetické – mají vyšší obsah sacharidů

Chcete-li si vybrat dobrou proteinovou tyčinku, nejdůležitější informace vám přinese čtení etikety.

Naleznete tam informaci o obsahu:

 • energie
 • bílkovin
 • cukrů
 • tuků
 • vitamínů
 • minerálů

Tato množství jsou uváděna v gramech na 100 gramů produktu, popřípadě také přepočtena na množství obsažené v jedné tyčince.

Dbejte na pořadí složek

Složení čtěte vždy pozorně.

Pořadí složek je dáno množstvím. To znamená, že na prvním místě je složka, která je v produktu obsažena nejvíce. Analogicky na posledním je složka, které je v produktu nejméně. U proteinových tyčinek sledujte složení celého bílkovinného spektra.

Dejte přednost tyčinkám, které obsahují kvalitní zdroje, jako jsou například syrovátková nebe sójová bílkovina.

Naopak kolagen či želatina mají nízký obsah esenciálních aminokyselin. A samozřejmě, že je dobré upřednostnit tyčinky, které obsahují jen minimum barviv, konzervantů a dalších chemikálií.

Při výběru bude svou roli hrát i příchuť. Vždyť každý přece chce, aby mu proteinová tyčinka nejen prospěla, ale mu také dostatečně chutnala.

Vyrobte si proteinovou tyčinku doma!

Pokud jste si někdy pořizovali proteinové tyčinky, pak víte, že to není úplně levná záležitost. To je o důvod víc, proč si zkusit vyrobit zdravou svačinu plnou energie doma.

Na internetu naleznete mnoho zajímavých receptů a je jen na vás, který vyzkoušíte a jak si chuť tyčinky doladíte. Příprava je většinou opravdu jednoduchá.

Výhodou také je, že nejen ušetříte, ale budete mít jistotu kvalitního obsahu. Vaše tyčinka neobsahuje chemické konzervační látky, žádné nežádoucí tuky a sami si doladíte chuť (přidáním ořechů, rozinek, různých příchutí proteinu).

Ideálně si také můžete přizpůsobit poměr bílkovin a sacharidů, a to podle toho, kdy budete tyčinky jíst (tyčinky s vyšším obsahem sacharidů po tréninku, ve večerních hodinách naopak můžete dát přednost vyššímu podílu bílkovin).

Výhodné je, používat na tyčinky protein v prášku, který koupíte ve fitness obchodech.

Kvalitní proteiny v prášku se pohybují od cca 1000 Kč za dvoukilové balení. Není to málo, ale na jednu tyčinku vám stačí ani ne 30 g.

Kromě kvalitního složení je výhodou doma připravených tyčinek také množství jejich příchutí, které máte na výběr.

Dají se pořídit také vzorky proteinů. Jednotlivá balení po 30g. Ty jsou ideální pro vyzkoušení jednotlivých příchutí. Vzorky seženete za cenu kolem 40 – 50 Kč. V současné době bez problémů koupíte i konopné, hrachové či rýžové proteiny.

To značně zvyšuje vaše možnosti a alternativy k výrobě vlastních proteinových tyčinek.

Recept na proteinovou tyčinku

K výrobě skvělých domácích proteinových tyčinek potřebujete:

 • hrst neloupaných mandlí
 • hrst směsi ořechů a semen (lískové ořechy, slunečnice, sezam, dýně apod.)
 • hrst ovesných vloček
 • dvě hrsti proteinového prášku (ideální příchuť cookies, vanilka nebo čokoláda)
 • 2 lžíce arašídového másla
 • lžíce kokosového oleje
 • podle chuti lze přidat i kakao
 • trochu mléka (může být obyčejné nebo třeba i mandlové apod.)

Postup:

 • Vločky a ořechy pomelte najemno, vše smíchejte tak, abyste získali tu správnou konzistenci. Pokud je směs příliš řídká, přidejte proteinový prášek. Můžete také přidat oříšky. Pokud směs nedrží pohromadě, přidejte arašídové máslo nebo kokosový olej. Můžete přidat i med nebo rýžový sirup, ale tím samozřejmě navýšíte sacharidy. Pokud se snažíte zhubnout, tak na tuto poslední větu raději zapomeňte.
 • Z připravené hmoty udělejte buď kuličky, nebo vše natlačte do nějaké hranaté misky. Ta poslouží jako forma a propůjčí proteinovým tyčinkám tvar.
 • Následně je dejte do chladničky na cca 1 hodinu a poté nakrájejte na tyčinky nebo kostičky. Pokud se směs příliš lepí, je dobré jednotlivé kousky obalit buď v nastrouhaných mandlích, kokosu, chia nebo konopných semínkách.

A je to! Vynikající domácí proteinové tyčinky jsou na světě. Dobrou chuť!

4/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.